ThermalTake

ThermalTake

HW News: Nesmrtelné zdroje pro herní počítače

  • 0
Řada zdrojů Thoughpower Grand provětrá peněženku, vydrží ale opravdu hodně. Trojrozměrný obraz nové generace od Aceru. Vadné čipsety ve značkových počítačích.

Nesmrtelné zdroje pro herní počítače
Některé společnosti vyvíjející počítačové komponenty pro hráče se opravdu činí. Patří mezi ně bezesporu Thermaltake, který rozšiřuje svou nabídku výkonných zdrojů. Budou sice trochu dražší, ale konstrukčně se zařadí k těm nejkvalitnějším. Současně nabídnou náležité chlazení. Hlavním krédem je tentokrát efektivní provoz.

ThermalTake


Tři nové zdroje rozšíří již zaběhnutou řadu produktů s označením Thoughpower Grand. V té se u nás zatím objevil jen osamocený kousek s výkonem 750 Wattů. Tentokrát je ale situace jiná a nejslabší z nových modelů má jmenovitý výkon 850 Wattů, nabídka pak pokračuje přes 1050 Wattů ke 1200 Wattům.

Pokud uvažujete o zdroji pro běžný herní počítač, má smysl uvažovat spíše o dvou nejslabších modelech z této řady. Zbylé dva zdroje s výkonem přes 1000 Wattů jsou určeny především pro uživatele s více grafickými kartami ideálně v kombinaci s některým ze čtyřjádrových procesorů. Od dostupného výkonu se odvíjí samozřejmě cena, která začíná na 4000 Kč.

ThermalTake

Zdroje s výkonem 750 a 850 Wattů mají klasické rozměry vhodné pro montáž do běžných ATX skříní. Výkonnější modely jsou však větší a budou vyžadovat více prostoru. Koncepce je částečně modulární. Standardní konektory pro napájení disků, základní desky a mechanik jsou vyvedeny napevno. Prostřednictvím nejrůznějších redukcí jsou pak dostupné dodatečné konektory, mezi nimiž nalezneme především užitečné propojky pro přídavné napájení grafických karet v PCI Express.

Po stránce efektivního nakládání s energií jsou na tom všechny zdroje z řady Thoughpower výborně. Dá se říci, že jakákoliv současná měřítka jsou na ně krátká. Všechny zdroje tak nesou označení certifikátem 80 Plus Gold, ale ve skutečnosti mají účinnost přes 90 %. Thermaltake uvádí účinnost při polovičním vytížení na 93 %.

Za vyšší pořizovací cenou nestojí jen známé logo, ale tentokrát i značný důraz na kvalitu součástek. Na zdroje je běžně poskytována záruka po dobu sedmi let. Thermaltake na svých stránkách proklamuje, že zdroje jsou konstruovány tak, aby vydržely nepřetržitý provoz po tuto dobu.

ThermalTake

Použitý chladící systém ukrývá Thermaltake pod názvem FanDelayCool. Na první pohled je přitom použit 140 mm ventilátor s klasickou regulací otáček. Díky velkým rozměrům může chladit počítač při běžné práci ve Windows i malými otáčkami, díky čemuž bude počítač tišší.

Podstatnou, velmi inteligentní, vlastností je doběhové chlazení. Pokud se Vám totiž podaří rozehřát zdroj na nějakou významnější teplotu, ventilátor se nezastaví ihned po vypnutí počítače. Doběhová ventilace může fungovat až 30 sekund po vypnutí v závislosti na aktuálních potřebách. Dopady na životnost zdroje jsou pak jednoznačně pozitivní.

ThermalTake

Přestože zástupci společnosti Thermaltake již zdroje oficiálně uvolnili, v obchodech je zatím nenajdeme. Na první dodávky do ČR se tak stále čeká a první kusy s výkonem od 850 Wattů výše se objeví až na samém konci února. Zdrojů Thoughpower Grand s výkonem 750 Wattů je v současnosti dostatek, jelikož jsou nabízeny už delší dobu. Sluší se podotknout, že zdroje obdobné kvality i cenění chystá také několik konkurentů.

Trojrozměrný obraz nové generace od Aceru
Monitorů připravených na provoz s 3D technologiemi nalezneme na našem trhu již vcelku dost. Acer se ale nyní pouští do výroby převratného modelu, který je navržen především pro hráče. Konečně tak dojde na plné využití rozhraní HDMI 3D, nicméně zatím je technologicky určeno výhradně majitelům grafických karet nVidia.

nVidia 3D Vision

Novinka dostala označení GN245HQ 3D a Acer se zde chlubí kvalitní obrazovkou na bázi technologie TN, která pracuje s obnovovací frekvencí 120 Hz. Cena sice nemá být přímo nízká, vše ale nasvědčuje tomu, že je nastavena na přijatelnou mez. Ke správnému využití jsou navíc potřeba 3D brýle, které se kupují zvlášť v rámci balíčku nVidia 3D Vision.

Acer GN245HQ 3D

Pokud se dokážete přes nutné investice přenést, čeká vás skvělý zážitek ve hrách. Seznam kompatibilních her se od počátku prodeje balíčku nVidia 3D Vision  pěkně rozrostl a moderní tituly zde nenalezneme jen výjimečně.

Monitor GN245HQ je vybaven širokoúhlým displejem s úhlopříčkou 23,6(odpovídá zhruba 60 cm). Pracuje se zde v nativním rozlišení 1920 ×1080 pixelů, což není nic jiného než neprokládané Full HD. Na slušné úrovni jsou však reakční doby displeje, které se pohybují kolem 2 ms. Není se pak asi čemu příliš divit, když Acer neudává dosažitelný jas ani kontrast.

Podsvětlení displeje neobstarává v žádném případě běžná výbojka. Na místo ní zde nalezneme LED podsvětlení, které je tvořeno dvěma řadami diod. Snížením úrovně jasu lze podle tvrzení Aceru uspořit až 68 % spotřebovávané energie. Touto možností má GN245HQ spadat do řady displejů Acer EcoDisplays.

Acer GN245HQ 3D

Přestože se na novém displeji Acer chlubí rozhraním HDMI 3D (1.4a), není jeho používání nutností. V praxi je totiž možné nahradit propojení mezi počítačem a displejem dvojicí kabelů DVI. Ty ale musí být velmi kvalitní, protože při 3D režimu ve Full HD rozlišení jde téměř o maximum toho, co lze z DVI vůbec dostat.

Acer uvádí, že monitor může pracovat nezávisle na PC podobně jako 3D televize. Můžete k němu připojit podle tiskové zprávy kompatibilní set-top box (aktuálně není u nás k sehnání) nebo lépe herní konzoli. Problémem je ale (ne)kompatibilita formátů, a tak zatímco s PlayStation 3 bude displej fungovat, s nativní podporou 3D při připojení Xbox 360 nepočítejte. 

 Acer GN245HQ 3D


Jak už se stalo zvykem, konstrukce většiny produktů od Aceru je velmi účelná a mírně podprůměrná. Ani GN245HQ nebude výjimkou, byť jeho design není zcela strohý. Prozatím se počítá s výrobou výhradně v černém provedení. Prodávat se bude za cenu těsně pod 12 tisíc korun. Dostupnost můžeme očekávat v polovině března.


Vadné čipsety ve značkových počítačích, náprava přijde koncem března
Společnost Intel s odstupem několika dní opět informovala o vývoji situace chybně vyrobených čipsetů H67 a P67. Ty se staly jedním z největších problémů Intelu za poslední desetiletí a obsahují řadiče SATA, které podléhají při provozu zrychlenému opotřebení. Tří let bezproblémového provozu by se pak nedočkal každý pátý majitel těchto základních desek. Naštěstí na nápravě se usilovně pracuje.

Zástupci společnosti Intel hned na začátku vyzvali k zastavení prodeje všeho zasaženého hardware. Jde přitom o všechny základní desky využívající čipsety P67, H67 a drtivou většinu notebooků postavených na jejich mobilních variantách. Problém se vyhne jen těm počítačům, které nepoužívají rozhraní SATA II. Klidní pak mohou být jedině majitelé notebooků bez optické mechaniky s diskem SATA III (těch je ale mizivé množství).

LGA 1155

 V průběhu minulého týdne zástupci Intelu naznačili, že je téměř hotova revize čipsetů P67 a H67 označovaná jako B3. Ta si kladla za cíl výhradně odstranění problémů se SATA II a žádná podstatná zlepšení od ní nečekejte. Co je důležité, hotova má být 14. února. Intel se tak snaží uklidnit vcelku bezútěšnou situaci. Pro majitele procesorů určených do socketu LGA 1155 (SandyBridge), to ale ještě neznamená výhru.

V polovině února budou dostupné čipsety, nikoliv nové základní desky. Čipové sady tak projdou ještě vývojářskými centry výrobců základních desek a pokud bude vše bez změn schváleno, začne se s několikadenním zpožděním vyrábět. Reálně přitom hrozí, že opravené základní desky s LGA 1155 se stanou podpultovým zbožím.

Hodně bude záležet na strategii, kterou zvolí ta která společnost. Intel totiž nejspíše nebude globálně řídit výměnu již prodaných základních desek a bude ji pouze financovat. Výrobci základních desek se pak budou muset rozhodnout, zda dodávat prioritně desky do obchodů nebo měnit ty už zakoupené. Přesto, nějakých opravených desek bychom se mohli dočkat v druhé polovině března.

LGA 1155


Ačkoliv Intel vyhlásil na prodej základních desek s P67/H67 stop stav, ukázalo se že jej nelze plošně vynutit. Seriózní prodejci desky ze své nabídky stáhli. Bohužel u nás nalezneme i velké prodejce HW, kteří tak neučinili. S cenami desek pro SandyBridge se dokonce začíná spekulovat a kdo by čekal u desky s chybným čipsetem zajímavější cenu, bude nepříjemně překvapen. Desky jsou spíše dražší, než byly v době uvedení, a stojí za tím především očekávání nedostatku dostupných kusů.

Aktuální nadbytek základních desek s vadným SATA II vede prodejce k ještě kontroverznějším praktikám. Staví na deskách s vadnými čipsety své značkové počítače, u kterých zákazníky nijak neinformují o možnostech výskytu problémů. Vzhledem k podávanému výkonu jde přitom často o herní stroje s pořizovací cenou přes 20 tisíc korun.

Těmto počítačům je rozhodně lepší se vyhnout. Úroveň poškození SATA II řadiče zjevně záleží na délce jeho používání, a tak je docela možné, že standardní záruku 24 měsíců deska přežije a v následujícím prvním roce přestane pracovat správně. Požadovat výměnu fungující desky osazené v zapečetěném počítači může být oproti samostatně zakoupenému produktu problém. Spíše jde ale o trik na neznalé zákazníky, kteří zkrátka nebudou výměnu požadovat vůbec.


Zdroje: Acer, Alza, CzechComputer, Dailytech, Digitime, Gigabyte, HKEPC, Inpai, Intel, TechPowerUp, Thermaltake, TS Bohemia, Xbitlabs & ZD net