PEREX procesory

PEREX procesory - HW News

HW News: Nové procesory za nové ceny

  • 372
Dvoujádra od Intelu i AMD. Nejlevnější čtyřjádro bude pod 3000Kč >> S3 přichází s vlastním GPGPU >> Quadro CX – profesionální grafika za profesionální cenu

Nové procesory za nové ceny
Intel i AMD tento týden poodkryly další plány na vývoj procesorů. Bohatý na nové procesory bude především přelom letošního a příštího roku, co nabídnout mají velcí leadeři tohoto oboru ale i nyní. Nové série procesorů budou vyhovovat především těm, kteří považují tří a čtyřjádro za zbytečnost. AMD má totiž v záloze dva nové Athlony X2 a Intel plánuje úsporná dvoujádra určená do notebooků.

AMD prozradila nové informace o svých procesorech hned na samém začátku tohoto týdne. Podle tiskové zprávy můžeme v průběhu listopadu i u nás očekávat příchod dvou Athlonů, které se měly původně objevit až na začátku roku 2009. Postaveny jsou na jádrech známých jako Kuma, která jsou vyráběna 65nm výrobním procesem. Jedná se o verzi B3, která má opravenu většinu známých chyb. Nové Athlony X2 ponesou označení 7550 a 7750 a budou pracovat příslušně na 2,5GHz a 2,7GHz.

AMD Kuma 65nm

Vzhledem ke stejné architektuře procesorů mají většinu znaků společných. Oba ponesou tříúrovňovou vyrovnávací paměť, která má celkem 3MB. Spotřeba TDP nebude nikterak oslnivá, jelikož tyto procesory dokáží zkonzumovat až 95Wattů energie. Samozřejmostí je pak podpora HyperTransportu ve verzi 3.0, který pracuje s frekvencí 3,6GHz. Všeobecné spekulace hovoří o tom, že procesory ponesou označení 6500+ a 6700+, přičemž by se mohly prodávat v přepočtu do 4000Kč.

Nové procesory, které budou mimo chystanou řadu Core i7, uvede také Intel. Nová Core 2 Duo budou nabízet velmi vysoký výkon v kombinaci s naprosto minimální spotřebou. Bude se jednat o samá dvoujádra a pracovní frekvence jejich jader se bude pohybovat od 2GHz až těsně pod hranici 3GHz. Spotřeba však nepřesáhne 35Wattů.

Core 2 Duo Box

Tyto procesory se objeví v na začátku prosince, jen pár týdnů před uvedením mobilní verze Core i7. Budou určeny spíše do notebooků a velmi malých počítačů, čemuž bude odpovídat i cena.  Nejlevnější Core 2 Duo taktované na 2GHz se bude prodávat od 3500Kč. Nejdráže pak vyjde Core 2 Duo na 2,9GHz, které bude možné pořídit za již docela vysokých 7000Kč. Značné zlevnění však nastane hned po uvedení mobilní generace Core i7 a tak budou možná právě tyto procesory pár týdnů po jejich uvedení tím nejlepším pro upgrade starších notebooků.

Srovnání současných modelů s Q6600

Dobré zprávy přicházejí od Intelu i v současnosti. Podle oficiálních informací začal právě nyní Intel zlevňovat procesory a to v průměru o 10%. Skutečných cen na pultech obchodů se tyto slevy dotknou v následujících týdnech, již teď je ale jasné, že přinesou lecco zajímavého. Nejlevnější čtyřjádro na trhu - Core 2 Quad Q6600 - se nyní například bude prodávat o pár korun dráže než za 2700Kč (maloobchodní cena bude spíše o něco vyšší). Intel tak chce dokázat, že čtyřjádra jsou dostupná pro každého. Snižování cen má však evidentní účel a to výprodej zastaralých 65nm procesorů ze skladů. Jedinou podstatnou výhodou Q6600 je to, že je určen pro 1066MHz sběrnici a tak poběží i v levných základních deskách. Odborníci navíc odhadují, že čtyřjádrové procesory v dohledné době již o mnoho levnější nebudou.


GPGPU nyní také od S3
Dva největší výrobci grafických karet – nVidia a AMD – se již pustili do vývoje technologie nazvané GPGPU. Díky ní budou brzy schopny obě společnosti efektivně přenést část výpočtů určených pro procesor přímo na jejich grafické karty. Jen málo kdo si však všiml, že je zde i několik menších výrobců, kteří se k žádnému posunu tímto směrem zatím nepřihlásili. Svou první představu o GPGPU tak nyní předala světu i společnost S3.

U S3 bude prozatím grafické jádro moci zpracovávat dva druhy kódů. Méně důležitá, ovšem zajímavá, má být technologiev S3fotoPro, která umožní v rámci GPGPU akcelerovat práci s fotografiemi. Podle uvolněných informací půjde o přenesení práce z procesoru na grafické jádro, ovšem pouze při automatickém zlepšování kvality nadměrně zvětšených fotografií. Nové grafiky od S3 však mají vbrzku nabídnout počítání složitých matematických výpočtů přímo přes jádro grafiky.

Grafické jádro S3 Chrome 4xx

S3 chce podporu pro zpracování jiných než grafických výpočtů opřít o shadery grafických jader Chrome 4xx. Na nových kartách je totiž možné jejich prostřednictvím pracovat s instrukcemi SIMD, které používají běžné procesory. Skutečná síla tohoto řešení se však na současných programech projevit nemůže. S3 totiž stejně jako ostatní společnosti zabývající se vývojem GPU odkazuje na budoucnost programování. Pro efektivní využití vlastností GPGPU bude totiž potřeba program skládající se z mnoha jednoduchých vláken (vývojáři S3 považují za optimální zpracovávání tisíce vláken současně).

Multijádrové GPGPU

Jak budou tato řešení účinná je zatím bohužel těžké říci. Šéf S3 si ale očividně věří a v interview pro deník The Inquirer dokonce prohlásil, že "díky S3 bude možné vyřešit složité operace, které doposud trvaly dny, během několika sekund". Vše je ale nutno brát s dostatečnou rezervou, protože výkon grafické karty při matematických výpočtech nemá daleko k původnímu výkonu grafickému. V případě grafických karet S3 jsme se s žádným úspěchem v otázce výkonu již léta nesetkali. Realita je taková, že S3 je dlouhodobě v roli outsidera, který se soustředí spíše na cenu a spotřebu karet.


Quadro CX – profesionální grafika za profesionální cenu
Již opravdu dlouho stojí mimo řadu klasických grafických karet určených pro širokou veřejnost řada produktů nVidia Quadro. Tyto grafické karty jsou známy především svou úzkou specializací na konkrétní nasazení ve firmách, přesto však budí svým výkonem a možnostmi všudypřítomný respekt. Poslední uvolněná novinka pod značkou nVidia tak nezapadne do série herních grafických karet, nýbrž do části trhu určené profesionálům a vývojářům. Nejen na náš trh se totiž chystá nová karta s označením nVidia Quadro CX.

Quadro CX

Při pohledu na design, do specifikací nové karty a především na její grafické jádro bychom mohli usoudit, že se jedná o GeForce GTX 260. To ovšem není tak úplně pravda, jelikož nVidia provedla několik drobných změn. Zde se vývojáři opravdu neohlíželi za přijatelnou prodejní cenou a tak vznikla zajímavá modifikace, ke které v sérii Quadro neodmyslitelně patří používání CUDA procesorů.

Karta je založena na upravené verzi 65nm jádra GT200, které je taktováno na doposud neznámou frekvenci. Zachován byl počet shaderů, kterých je 192 a slouží zde zároveň jako CUDA procesory. nVidia narozdíl od konvenčních grafik vybavila tuto kartu 1,5GB grafické paměti. Má to však malý háček, protože současně byla snížena šířka paměťové sběrnice. Ta je teď jen 384bitů, přičemž propustnost klesla k 78GB/s. Původní GeForce GTX 260 přitom měla 448bitovou sběrnici, která jí umožňovala propustnost přes 110GB/s.

Adobe Suite 4 plug-in

Quadro CX však nelze posuzovat pouze z hlediska pamětí. nVidia spojila úspěch této karty s vývojářským balíkem Adobe Creative Suite 4. Vše je tedy vyladěno pro maximální rychlost při práci s grafikou v mnoha jejích podobách. CUDA může díky softwarovým pluginům například zrychlit práci při zpracování videa. Quadro CX je také hodně zaměřeno na rendering, kde může přímo zpracovávat scény ve 30bitové barevné škále. Karta dokáže přijatelně pracovat s maximálně 32x vyhlazováním a rozlišeními do 2560x1600 pixelů.

Při porovnání s běžnou GeForce GTX 260 by v klasickém 3DMarku nemusela dopadnout Quadro CX o mnoho lépe. Hardwarové prostředky, které karta má, navíc totiž zůstávají s klasickým softwarem bez valnějšího využití a spíše by se zde projevila opět užší paměťová sběrnice. Případné zájemce o koupi do domácího počítače navíc bezpečně odradí cena. Zatímco GTX 260 se u nás dá koupit od 5500Kč, Quadro CX nepůjde z počátku pod 30 tisíc.

GeForce 8800GT v SLI

Bez jakékoliv návaznosti na Quadro CX se také objevily informace o tom, jak to bude s podporou SLI na základních deskách určených pro procesory Core i7. nVidia oznámila, že bude poskytovat podporu SLI spíše přímo výrobcům základních desek a nikoliv Intelu, který jim dodává hotový čipset. Výrobci této variantě povětšinou nikterak nebrání a podpora SLI se promítne v ceně základních desek naprosto symbolickými 5USD (tedy pod 100Kč). Cenový rozdíl mezi deskami s podporou SLI a bez ní bude naprosto zanedbatelný, z čehož lze usuzovat, že podpora SLI bude přítomna prakticky na jakékoliv desce.



Zdroje: AMD, Dailytech, Digitimes, Expressview, HKEPC, Hardspell, Intel, nVidia, S3, The Inquirer & ZD Net