Thoughpower XT GOLD

Thoughpower XT GOLD

HW News: Nové zdroje, nožní přepínač a modifikovaná grafika

  • 0
Příjemná pořizovací cena a zajímavá efektivita, taková je další řada zdrojů od Thermaltake. Scythe představuje nožní USB přepínač. Galaxy inovuje možnosti grafických karet řady GeForce.

Nové zdroje pro levnější herní PC
Společnost Thermaltake představila na veřejnosti několik nových počítačových zdrojů. Většina z nich je zaměřena na cenu a bude stačit k napájení průměrných herních počítačů. V nabídce se pak objeví i jeden velmi výkonný model, který je připraven na využívání v kombinaci s šestijádrovými procesory a více grafickými kartami.

Cenově dostupnější část nových zdrojů vychází ze série Thermaltake Smart. Zdroje jsou zajímavé především efektivním nakládáním s elektřinou. Díky tomu nesou všechny certifikát 80 Plus. Ve zpracování bychom však našli i nějaké mezery.

M550W

Řada Smart má zahrnovat modely označené jako M550W, 630W, 730W. První informace naznačují, že zdroje se kromě dosažitelného výkonu budou lišit v provedení kabeláže. Zatímco u nejslabšího modelu M550W je potvrzeno že kabeláž je modulární, výkonnější varianty ji budou mít spíše napevno.

Letmý vnější pohled prozrazuje jen standardní rozměry typické pro zdroje typu ATX. Chlazení je zabezpečováno zespoda pomocí velkého ventilátoru. Thermaltake však neudává hlučnost ani způsob, jakým jsou regulovány jeho otáčky. Co vidět není, je vnitřní zapojení. Všechny modely ze série Smart totiž pracují s jedinou 12 V větví.

M550W

Je pak až s podivem, že slabší varianta M550W dosáhla svou efektivitou na certifikát 80 Plus Bronze. Výkonnější modely s označením 630W a 730W nesou certifikaci nižší kategorie, pouze 80 Plus. Vše nasvědčuje tomu, že vnitřní návrh zdrojů je tedy velmi podobný a s vyššími výkony se dostává na pokraj možností.

Thermaltake ve své dokumentaci uvádí, že zdroje jsou připraveny podávat výkon podle jejich označení neustále. Bez trvalého poškození snesou i krátkodobé přetížení zhruba o 70 Wattů.  U varianty M550W a 630W nalezneme dvě větve pro přídavné napájení grafických karet zakončené děleným 6+2 pinovým konektorem, silnější 730W nabídne hned čtyři větve.

Pro nejvýkonnější herní počítače Thermaltake doporučuje jiný svůj nový zdroj a to z řady Thoughpower XT GOLD. Ten nabízí výkon 1475 Wattů a nese certifikaci 80 Plus Gold. Prozatím není zcela jasné, kolik oddělených 12 V větví zdroj používá.

Thermaltake

Jakožto produkt vyšší kategorie nabízí XT GOLD částečně modulární kabeláž. Základní konektory pro desku a periferie jsou vyvedeny napevno, přičemž modulární je především přídavné napájení grafických karet. Specialitou zdroje je vestavěný diodový indikátor, který signalizuje spuštění počítače, teplotu a možné přetížení.

Zástupci společnosti Thermaltake prozatím neinformovali o cenách zdrojů ani o možném datu jejich uvedení do prodeje. Vzhledem k tomu, že byly všechny tyto modely prezentovány na veletrhu Computex jako produkční verze, stane se tak patrně velmi brzy. Znám je tak alespoň rozsah záruky, která se bude na zdroje vztahovat. Na sérii Smart by měla být standardní záruka 3 roky, na XT GOLD pak pěkných 7 let.

Galaxy inovuje možnosti grafických karet řady GeForce
Na veletrhu Computex nebylo letos představeno mnoho nových grafických karet. Snahu zaujmout však jejich výrobci zatím neztrácejí. Patří k nim rozhodně i společnost Galaxy, která se nás snaží přesvědčit o tom, že důvodem ke koupi nové grafické karty není jen zvýšení výkonu.

Nabídka Galaxy se nyní rozšíří o dvě karty, jejichž předností kvalitnější práce s obrazem. S kartami se počítá jako s vhodným řešením pro multimediální počítače. Drtivou většinu současných her si i tak na nich zahrajeme bez problémů.

GeForce GTX 550 Ti HQV

Jako vhodný základ pro netradiční modely si v Galaxy zvolili GeForce GTX 550 Ti a GTX 560 Ti. První z karet nese nyní označení GeForce GTX 550 Ti HQV a byla vybavena speciálním modulem, který se stará o kvalitnější výstup obrazu. Karta postavená na bázi GeForce GTX 560 Ti pak nabízí možnost výstupu až na pět nezávislých monitorů.

GeForce GTX 550 Ti HQV bude vhodnou grafickou kartou především pro sledování filmů. Úprava modelu vychází z technologie společnosti IDT, která nese název Hollywood Quality Video. Mezi běžné uživatele se dosud příliš nerozšířila, protože ji podporuje jen nepatrný zlomek zařízení. Přesto je schopná dosahovat citelného vylepšení obrazu a to především tam, kde je původní video v odlišném rozlišení, než je nativní rozlišení používaného displeje.

GeForce GTX 550 Ti HQV

V dokumentaci k HQV jsou bohužel stále mezery a tak není jasné, co všechno umožňuje uživatelům nastavit. Výrobce modulu na svých stránkách uvádí, že je třeba používat displej s nativním rozlišením 720p, 1080i nebo 1080p. V prostředí HDTV televizorů se tato nativní rozlišení běžně používají, jenže s moderními velkými monitory může být karta nepoužitelná.

Pokud však patříte k nemalé části uživatelů, která používá u stolního počítače displej s nativním rozlišením 1920 x 1080 pixelů, nic vám ve využití karty nebrání. Displej je pak možné připojit prostřednictvím DVI, DisplayPortu nebo rozhraní HDMI ve verzi 1.4.

GeForce GTX 560 Ti MDT X5

Využitelnost druhé z karet v domácím prostředí je pak spíše sporadická. GeForce GTX 560 Ti MDT X5 totiž sice podporuje pět nezávislých displejů, nejspíše nebude mít ale dostatek výkonu na to, aby na nich dokázala zobrazovat graficky náročné hry. Problém může být už ve způsobu, jakým je podpory zobrazení na více monitorech dosaženo.

Podporu více monitorů zajišťuje speciální přepínač VMM1400, který umožní generovat rozlišení 5760 x 900 pixelů. Pro připojení monitorů ke kartě slouží čtyři miniHDMI konektory. Pro připojení pátého monitoru je však nutné použít DisplayPort nebo DVI. Fyzicky jsou všechny miniHDMI konektory připojeny k přepínači, jen o DisplayPort se stará přímo grafická karta.

Scythe představuje nožní USB přepínač
Výrobce drobných počítačových periferií, společnost Scythe, uvádí na trh další netradiční USB zařízení. Jedná se o nožní přepínač, který lze využít nejen při hraní. Zařízení není nijak složité, přesto zahrnuje několik podstatných detailů, které mají udělat jeho používání příjemnějším.

Hned na úvod se sluší upozornit na skutečnost, že pod logem Scythe se podobný ovladač objevil už dříve a to s názvem USB Foot Switch. Zařízení se však příliš neuchytilo. Scythe nyní tvrdí, že využil zkušeností svých zákazníků a Foot Switch II, jak nazývá současnou generaci ovladače, bude doveden k dokonalosti.

Scythe Foot Switch II

Základní balení obsahuje jeden pedál podobný těm, jaké se běžně dodávají k herním volantům. V konstrukci je ale rozdíl. Ke snímání není používán žádný mechanický přepínač, nýbrž pedál používá optického senzoru. Díky tomu je absolutně tichý. Pedál je konstruován tak, aby měl mrtvý zdvih nastaven přesně na 5 mm.

Použitelnost Foot Switch II tkví především v nutné softwarové podpoře. Dodávaná aplikace umožňuje mapovat připojený pedál jako kombinaci stisknutí kláves. Díky tomu by neměl být ve hrách sebemenší problém. Pedálů lze k počítači připojit samozřejmě více, což není omezeno ani počtem dostupných USB portů.

Scythe Foot Switch II

Scythe hodlá nabízet pedály také v sadě po dvou nebo po třech kusech. Pedály jsou pak umístěny na liště, která obsahuje USB switch, a k počítači se tudíž připojují pomocí jediného kabelu. Cena za jeden pedál bude 22 Euro, sada dvou 29 Euro a 33 Euro.

Zdroje: Dailytech, Digitimes, Galaxy, Guru3D, HKEPC, Scythe, TechPowerUp, ThermalTake & VR-Zone


Témata: s-karta