ASRock 890FX Deluxe5

ASRock 890FX Deluxe5

HW News: Perspektivní deska pro výkonné procesory

  • 0
ASRock má desku pro procesory AM3 a AM3+. Novinka na postu nejrychlejšího CPU pro desktop. Headset Roccat pouze pro hráče.

Perspektivní deska pro výkonné procesory
Vývojáři společnosti ASRock jsou proslavení mnoha originálními řešeními, které přinesli na svých základních deskách. Nezřídka pod logem této značky můžeme vidět základní desku určenou pro moderní procesory, která ale používá o generaci starší čipset. Toto řešení se může zdát někomu poněkud kontroverzní, v praxi však často znamená možnost ušetřit bez výrazné ztráty kvality.

Nejnovějším přírůstkem v řadě takovýchto desek má být deska s označením 890FX Deluxe5. Jak toto označení napovídá jde o produkt postavený na čipsetu AMD 890FX, který chce ASRock v co nejbližší době dostat na pulty obchodů. Deska volně navazuje na dva předcházející modely (890FX Deluxe3 a 4), tentokrát však nabídne podporu procesorů z řady AMD Fusion. Jde o čipy známé také jako Zambezi.

AMD Zambezi

Fusion "Zambezi" se stane v brzké době sérií procesorů zaměřených na HPC a především hráče. Tomu mají odpovídat i možnosti, přičemž si budeme vybírat ze čtyř až osmijádrových kousků. Počítat můžeme s robustnější architekturou a dostupná vyrovnávací paměť bude mít do 8MB. O frekvencích se zatím jen spekuluje, AMD několikrát naznačila, že nejvýkonnější procesory budou mít TDP 125 Wattů.

Původně se předpokládalo, že desktopová varianta Fusion procesorů se bude objevovat výhradně s devátou generací čipsetů AMD. V dostupných možnostech je zde ohlášena jediná varianta srovnatelná se současným 890FX a to logický následovník 990FX. Mnoho změn vyjma oficiální podpory socketu AM3+ však nepřinese a tak použití staršího čipsetu neznamená velký krok zpátky.

ASRock 890FX Deluxe5

Deluxe5 bude typickou deskou formátu full-ATX a osadíme ji do běžné počítačové skříně. Pořídit si do ní lze buďto zatím neuvedené procesory Fusion "Zambezi" nebo některý ze současných procesorů Phenom, potažmo Athlon. Socket AM3+ bude totiž vzhledem k dnešním procesorům zpětně kompatibilní a to bez závislosti na použitém čipsetu. Deska je dimenzována na provoz osmijader (max. 140 Watt TDP), s levnějšími kusy se můžete pustit směle do taktovaní.

S výběrem procesoru pak budou do značné míry souviset možnosti, které Vám deska nabídne. Tím je omezena například maximální velikost podporované operační paměti a frekvence, na kterých může pracovat. Na desce pak nalezneme čtyři sloty pro paměť DDR3 a sběrnici, která oficiálně podporuje takt do 1866 MHz.

ASRock 890FX Deluxe5

Z pohledu hráče může být čipset jistým omezením pro možnost osadit více grafických karet. Od počtu dostupných linek pro sběrnici PCI Express se totiž odvíjí počet dostupných slotů a především jejich propustnost. V tomto ohledu je ale situace u 890FX obdobná tomu, co nás čeká po uvedení 990FX. ASRock tak směle integroval na desku dva plnohodnotné sloty PCI Express 16x a jeden pracující v režimu 4x.

Zatím co z ostatních desek postupně mizí staré sloty PCI, na čipsetu 890FX máte stále otevřena zadní vrátka a můžete v případě potřeby osadit hned dvě takové karty. Pro modernější (a leckdy dražší) karty jsou připraveny spíše jako rezerva dva sloty PCI Express 1x.

Deska je směřována spíše k fandům AMD a tak se bohužel nedočkáme podpory více grafických karet vyráběných pod logem společnosti nVidia. Tato částečně nepříjemná skutečnost napomohla malému snížení ceny. Naproti tomu jsou dostupná všechna standardní zapojení Radeonů do CrossFire. Jak známo, integrované grafické jádro řada čipsetů xxxFX neobsahuje.

ASRock 890FX Deluxe5

Čipset je na desce osazen v doprovodu můstku SB850, který se bude hojně vyskytovat i na generaci základních desek s 990FX. To poskytuje solidní základ pro integrované příslušenství. Nalezneme zde klasickou kombinaci gigabitového ethernetu, HD zvukové karty s optickým výstupem a dostatek řadičů pro pevné disky. Vyvedených je celkem osm řadičů SATA, přičemž všechny pracují v režimu 6 Gb/s. Samozřejmostí je podpora USB 3.0, kde jsou dva porty dostupné na zadním headeru desky a zbylé lze vyvést na čelo skříně.

Jelikož je 890FX určena především pro nadšence a hráče, je provedení pojato vcelku kvalitně. Tomu odpovídá výběr použitých součástek, bohatá softwarová podpora umožňující taktování a také několik pozlátek pro snadné používání mimo skříň. Přímo na desce najdeme diagnostický displej, tlačítka pro zapnutí a restart nebo rychlé vymazání nastavení BIOSu.

ASRock 890FX Deluxe5

Rozhraní mezi deskou a operačním systém ve skutečnosti již netvoří klasický BIOS. Na jeho místě se definitivně usídlilo UEFI, které umožňuje lepší podporu pro velké pevné disky (>2 TB). Z uživatelského hlediska nabízí mnohem přijatelnější prostředí a snadné ovládání. Součástí prostředí jsou poměrně rozsáhlé možnosti taktování a monitoringu systému.

Přestože se u nás ASRock 890FX Deluxe5 zatím neprodává, v jejím cenovém zařazení je už celkem jasno. Po vzoru předchozích modelů bude k sehnání za cenu kolem 3500 korun. Dostupnost v obchodech můžeme očekávat nejpozději do dvou týdnů. Pokud desku skombinujete s některým z levnějších procesorů, může jít o perspektivní investici pro nově stavěný počítač.

Novinka na postu nejrychlejšího CPU pro desktop
Platforma procesorů Intel určená pro socket LGA 1366 vhodná pro herní počítače byla představena více než před dvěma lety. Je přitom plná rozporů. Procesory určené pro tento socket patří k tomu nejlepšímu, co lze do herního počítač použít. Za vše se ale platí a pokud neexistuje obstojná konkurence, tak dvojnásob. Velkou oblíbenost nepodpořila ani malá nabídka procesorů.

Zástupci společnosti Intel dlouho dopředu ohlásili, že uvedou na trh procesor, který nahradí doposud nejrychlejší Core i7 980X EE. Nyní přišla ta správná chvíle na vypuštění Core i7 990X Extreme Edition, které přináší ještě vyšší pracovní frekvence než jsme mohli doposud na šestijádru Intelu spatřit. S uvedením souvisí navíc i jeden příjemný fakt. Ostatní LGA 1366 procesory přitom zlevní.

Core i7 990X Extreme Edition LGA 1366

Šestijádrové Core i7 990X Extreme Edition je standardně taktováno na 3,46 GHz. Jako všechny procesory série Extreme Edition nabízí maximum technologií od Intelu. Samozřejmostí je tedy TurboBoost, který umožňuje práci až na 3,73 GHz. Stejně tak zde nalezneme HyperThreading, který umožňuje pracovat s dvanácti virtuálními jádry.

Integrovaný paměťový řadič umožňuje pracovat maximálně s 24 GB operační paměti. Oficiálně jsou podporovány moduly pouze do standardu DDR3-1066. Narozdíl od levnějších platforem LGA 1366 používá tříkanálovou paměťovou sběrnici. Vliv na výkon je ale spíše teoretický.

Základ Core i7 990X EE a 980X EE je v podstatě stejný a tak je pro ně spousta vlastností společná. Tyto procesory se vyrábějí na 32 nm architektuře, která umožnila dostat spotřebu šestijádra pod 130 Wattů (TDP Intel). Shodná je také architektura vyrovnávací paměti s 12 MB SmartCache L3. Zůstává jediná nepříjemnost, kterou je cena. Ta bude nejméně 19000 korun.

Core i7

Na o něco přijatelnějších cenových hladinách se brzy usadí Core i7 970 a 960. Cena prvního by měla klesnou až o třetinu ze současných 12500 korun. V případě Core i7 960 bude sleva ještě razantnější z 6500 korun. Výsledná cena by se mohla pohybovat kolem čtyř tisíc, což může být za šestijádro pro mnohé hráče přijatelné.

Core i7 970 a 960 nestaví ale úplně na stejném základu jako drahé modely Extreme Edition. Jde o starší 45 nm architekturu a nižší cena má tedy opodstatnění. Pokud se rozhodnete procesor a desku pro LGA 1366 skutečně koupit, je třeba uvážit slabší podporu do budoucna. Ještě v letošním roce začne Intel nahrazovat LGA 1366 novým socketem LGA 2011, se kterým se objeví úplně jiné procesory.

Roccat připravil Headset pouze pro hráče
Jako se sluchátky navrženými výhradně pro hráče, přichází v těchto dnech na trh společnost Roccat. Se svou cenou se tento headset zařadí na úroveň oblíbených suchátek Koss Porta, kvalita je však spíše sázkou do loterie. Zaujmou především designem a integrovaným mikrofonem.

Nová sluchátka se ukrývají pod názvem Kulo, vsází přitom na velmi lehkou polootevřenou konstrukci. Specifikace udávají, že sluchátka navzdory poměrně robustní konstrukci váží 178 gramů. Konstrukce je prý navržena s důrazem na pohodlnost při dlouhém a souvislém používání.

Roccat Kulo

Po stránce kvality zvuku půjde spíše o subjektivní záležitost. Specifikace nejsou příliš konkrétní a udávají jen schopnost produkovat zvuk v rozsahu od 20 Hz do 20 kHz. Něco takového lze ale očekávat od drtivé většiny sluchátek. Maximální výkon je stanoven na 80 mW a impedance 50 ohmů.

Roccat Kulo

Na používání Roccat Kulo není nic složitého. Integrován je mikrofon, takže k počítači se headset připojuje pomocí dvou JACK konektorů o rozměru 3,5 mm. Konektory nejsou zlacené ani nemají nějakou zvláštní úpravu. Na sdruženém kabelu tak alespoň nalezneme prvek určený k ovládání hlasitosti.

Roccat Kulo

Ceny, za které by chtěli tuzemští výrobci prodávat Roccat Kulo, se dosti rozcházejí. Podle nejoptimističtějších odhadů si je pořídíme za tisícovku. Nejčernější odhady pak hovoří o částce až o polovinu vyšší. Již teď je ale jasné, že se Roccat bude muset utkat s mnoha konkurenčními výrobky.

Zdroje: AMD, ASRock, CDR-info, Dailytech, Inpai, Intel, Roccat, Techpowerup & Xbitlabs