Gigabyte Superb series

Gigabyte Superb series

HW News: Počítačové zdroje Superb nevyrábí Škodovka

  • 0
Nové počítačové zdroje s výkonem od 470 do 720 Wattů pod značkou Gigabyte. Propracovaná základní deska pro herní procesory. GeForce GTX 560 Ti prošla odtučňovací kúrou

Počítačové zdroje Superb nevyrábí Škodovka

Počítačové zdroje z řady Superb, za kterou stojí společnost Gigabyte, si už nějaký čas hledají místo na našem trhu. Nyní se chystá rozšíření o modely, které se mohou stát solidním základem herního počítače. Gigabyte slibuje také lepší efektivitu v nakládání s elektrickou energií.

Prozatím se ví minimálně o pěti zdrojích, které se nově objeví v prodeji. V cenících je nalezneme pod názvy Superb E720, E620, E520, E470 C3 a E470 C4. Pokud uvažujete o počítači s více grafickými kartami, bude vhodná především varianta Superb E720. Pro průměrné počítače, které se nemají prodražit, je určena verze E470 C4.

Gigabyte Superb series

Zdroj E470 C4 je určen výhradně jako ekonomická volba. Co ušetříte na nákupní ceně však můžete snadno utratit při poplatcích za elektřinu. Efektivita tohoto zdroje s výkonem 470 Wattů je totiž neznámá. Všechny ostatní varianty však mohou pracovat s efektivitou přes 82 %, a tak se honosí alespoň základním certifikátem 80 Plus.

Čím série Superb počítačové nadšence rozhodně nepotěší, je především kabeláž. Ta není modulární, což při výkonech přes 500 Wattů a počtu dostupných konektorů způsobí v počítačové skříni pořádný zmatek. Silnější verze nabízí vždy alespoň jeden šestipinový a jeden osmipinový konektor pro přídavné napájení grafických karet.

Kvalitou zpracování se inovovaná série Superb nezařadí k nejhoršímu. Současně ale nelze čekat zázraky. Gigabyte opět vsadil na prověřenou koncepci, kde je napájení rozděleno do dvou oddělených větví. V tomto ohledu se liší jen nejvýkonnější model E720, kde je 720 Wattů rozděleno na čtyři samostatné větve.

Gigabyte Superb series

K dlouhé životnosti zdrojů rozhodně přispějí kvalitní součástky. Tisková zpráva zmiňuje především používání kvalitních japonských kondenzátorů a zlacených tlumivek. O dostatečný odvod tepla se pak stará ventilátor o průměru 120 mm, jež je vybaven sedmi lopatkami. Zdroje však pravděpodobně nemají technologii dochlazování po vypnutí, jelikož se o nich Gigabyte ve své tiskové zprávě vůbec nezmiňuje.

Za jaké ceny novou řadu zdrojů nalezneme v obchodech, je zatím nejasné. Jisté je jen to, že se v prodeji objeví nejpozději v druhé polovině října. Hojně prodávané starší varianty s výkonem 400 Wattů se zatím prodávaly od 700 korun.

GeForce GTX 560 Ti prošla odtučňovací kúrou

Společnost ELSA není v našich zeměpisných šířkách jako výrobce grafických karet zatím příliš známá. Přesto se už několikrát pokusila vyrobit grafické karty pro evropské hráče. Znát ji tak můžeme například z modifikované, dnes již historické série karet GeForce 2. Za oběť jejímu čerstvému pokusu padla tentokrát GeForce GTX 560 Ti.

Podle tvrzení zástupců společnosti ELSA bylo cílem vytvořit vcelku rychlou grafickou kartu vhodnou pro malé počítače. Očekávat tak můžeme bezproblémovou podporu HD videa a zahrát bychom si měli i většinu současných her. GeForce GTX 560 Ti měla podstoupit především odtučňovací kúru.

Dalo by se očekávat, že rozdíl mezi kartou určenou pro malá HTPC a původním modelem od nVidie bude spočívat v rozměrech. Opravdu, ELSA GTX 560 Ti je na délku o celých šest centimetrů kratší, než původní karta. Do většiny počítačových skříní určených do HTPC ji ale neosadíte.

ELSA GeForce GTX 560 Ti

Hlavní problém je do očí bijící. I přes snahu o zmenšení spočívá na kartě robustní chlazení, které ji činí dvouslotovou. V laboratořích ELSA sice upravili kartu tak, aby byla kratší, výšky se tyto změny ale nedotknou. Výsledek pak nebude možné osadit ani na místo nízkoprofilové karty. Jedinou šancí zůstává příznivější cena, než za jakou nabízí podobné karty konkurence.

Se zmenšením karty naštěstí nijak neklesl její grafický výkon. Stejně jako u originálu, také zde nalezneme 384 shader procesorů, které pracují na 1645 MHz. Taktovací frekvence jádra je nastavena na 822 MHz. Standardně bude osazena paměť o velikosti 1 GB.

nVidia GeForce GTX 560 Ti

Ikdyž je GeForce GTX 560 Ti se svým výkonem pro hraní na více monitorech spíše nevhodná, přesto pro ně nabízí základní podporu. Monitory lze tentokrát ke kartě připojit prostřednictvím dvojice DVI a jediného HDMI.

Velký otazník se vznáší nad tím, zda se karty opravdu v Evropě objeví. Zástupci společnosti by je zde nabízet rozhodně chtěli, nemusí o ně být ale příliš velký zájem. Zkrácená varianta GeForce GTX 560 Ti totiž neskýtá žádné výraznější výhody a naopak může být nejistá efektivita použitého chlazení.

Propracovaná základní deska pro herní procesory

Pod logem Biostar už jsme mohli vidět nejednu zajímavě zbarvenou základní desku. Kombinace bílé a červené s černým PCB je pro tuto společnost už typická, tentokrát poputuje do nejrychlejších počítačů vybavených procesory od AMD. Ty si zatím koupit nemůžeme. Jde totiž o připravované procesory s architekturou známou pod označením Bulldozer.

Novinka se ukrývá pod označením Biostar TA990FXE a je založena na čipsetu 990FX. Díky tomu nabídne zajímavé příslušenství a nebude brzdit ani nejrychlejší osazené karty. Pro ty je ostatně připraven přijatelný počet slotů, protože deska má formát full ATX.

Základní deska Biostar A990FX

Silnou stránkou bude práce s napájením. Specifikace hovoří o možnosti poskytnout procesoru i přes 140 Wattů. Budoucí majitelé tak nebudou omezeni počtem jader procesoru a dostatek energie by mělo zbýt i pro případné přetaktování.

Procesory Bulldozer nenabídnou integrovanou grafiku a tak je nutné pořídit dedikovanou grafickou kartu. Lze jich kombinovat i více a to v rámci zapojení do SLI nebo CrossFireX. Na desce jsou za tímto účelem připraveny tři sloty PCI Express x16. Ostatní rozšiřující karty lze osadit do dvou PCI nebo jednoho slotu PCI Express x1.

Základní deska Biostar A990FX

Biostar TA990FXE rozhodně netrpí nedostatkem USB portů. Na zadním headeru je jich vyvedeno celkem sedm. Čtyři porty pracují v rychlém režimu 3.0. Integrované příslušenství pak zahrnuje gigabitový ethernet, firewire a zvukovou kartu pro systém 7.1.

Deska nabízí celou řadu technologií, které usnadní taktování a pomohou se snížením spotřeby nebo hlučnosti. Nastavení zpříjemní UEFI Bios a pokud se něco nepovede, přijde vhod jednoduchý diagnostický displej. Mezi příjemné vychytávky patří i technologie Bio-remote, díky které můžete ovládat počítač například z mobilu.


Témata: BIOS