perex Matrixnet

perex Matrixnet - Součást HW News

HW News: Připojte se do Matrixu

  • 372
Virtuální realita s novými rozměry >> Intel bude prodávat šesti jádrové CPU >> Optimus Maximus jde do prodeje

Připojte se do Matrixu
Pokusů s virtuální realitou již má za sebou vývoj počítačů vcelku mnoho. Ačkoliv cena vybavení pro užívání alespoň základních prvků 3D reality klesla na minimum, velkého ohlasu v současné době nepožívá. Na obzoru se už ale rýsuje novinka, která by to vše mohla změnit.

Touto novinkou je nové herní ovládací zařízení, které dokáže číst informace přímo z vašeho mozku. Již dávno nepatří takovéto přístroje jen do kategorie sci-fi a v odborných sférách jsou úspěšně používány od 70tých let 20. století. Využívá se zde s úspěchem technologie EEG, což je vlastně snímání elektrických vln mozku. Ještě nedávno jsme tedy sice mohli tyto vlny snímat, nicméně nebylo zcela jasné co která vlna znamená a ani jak by se toho dalo prakticky využít. Vzhledem k tomu, že se EEG využívalo především ve zdravotnictví, proběhly první pokusy ovládat počítač myslí právě zde. Dokonce možná využití zkoumala i armáda USA. Podařilo se sice přimět počítač, aby se choval alespoň částečně podle představ uživatele, ale projekt byl smeten ze stolu pro velké náklady a nejistý výsledek. Ve zdravotnictví se používá doposud.

Emotiv - první generace helmy

Pokrok a výnosy v počítačových hrách však za poslední léta nabírají na obrátkách. Vše se nyní točí kolem společností OCZ, IBM a Emotiv. Ty mají dostatek prostředků a především technologické zázemí, aby si mohly složitý vývoj dovolit. První dvě společnosti téměř zmapovaly signály lidského mozku, které by se daly využít ve hrách. K samotnému vývoji zařízení pro běžné smrtelníky se však dostala právě poslední jmenovaná společnost – Emotiv. Zde se vývoj dostává k samotnému závěru. Na konci letošního roku se má totiž na trhu objevit jedinečné herní zařízení, které je prozatím známo pod označení Epoc.

Emotiv - spotřebitelská verze

Epoc je lehká herní přilba vybavená 30ti senzory. Narozdíl od klasického EEG nevyžaduje žádnou speciální montáž, nenajdeme na ní žádné přísavky a hlavně je univerzální, tedy nemusí se kalibrovat. S počítačem bude komunikovat přes bezdrátové rozhraní, přičemž vysílací modul je integrován v helmě, přijímač bude prostřednictvím USB připojen k počítači. Po nasazení helmy bude moci uživatel ovládat objekty v počítači až na šesti různých osách, působit plynule tlak na předměty, regulovat osvětlení a ovládat i jiné síly. Kromě toho je helma schopna zpracovat pocity hráče a pokud bude vhodné herní vybavení, tak podle nich vykreslit herní postavu. Zde je jasné zaměření na online first person akce.

To nejlepší jsem si však schoval na závěr. Dalo by se očekávat, že takováto novinka se bude prodávat v řádech desetitisíců. Opak je však pravdou a první modely se budou prodávat za cenu nižší než 5000Kč. Podle tiskového prohlášení Emotivu by mělo dojít po první prodejní vlně ke zlevnění technologie. Pokud přičteme i dobrý vývoj kurzu koruny, který se ještě alespoň chvíli očekává, bude Epoc dostupný opravdu pro každého.

V poslední době se také začíná hovořit o zpětném působení elektrických vln na mozek. Zpětná vazba ze hry by však mohla být natolik realistická, že zastřelení protihráčem by vyvolalo vaši skutečnou smrt. Naštěstí tyto projekty jsou zatím jen v plenkách a ani neexistují žádné plány na to, jak by mohly být použity ve hrách. Dnes jsou ve stádiu, kdy by uživatel spíše při pohledu na pracovní plochu utrpěl vážné poškození mozku.

Klávesnice, která předběhla současnost
Obrovské plány na univerzální grafické klávesnice, které před lety vyvolal začátek používání OLED obrazovek, málem skončily v troskách. První se nedařila samotná výrobní technologie, poté přišly problémy s financováním a nakonec to vypadalo, že nebude ani zájem ze strany uživatelů. Tak taková je historie první pořádné OLED klávesnice Optimus Maximus, která se konečně dostává do prodeje.

Optimus Maximus - front

Výsledek dvouletého odkládání vypuštění rozhodně stojí za to. I tak se ale nepodařilo odstranit některé původní neduhy. Klávesnice má celkem 114 kláves. Ty jsou vytvořeny kromě kontaktní plochy také OLED displejem s rozlišením 32x32 pixelů, což odpovídá klasické ikoně Windows. Displeje jsou na rozumné úrovni a tak na nich lze zobrazit 65 tisíc barev. Strastiplnou cestu si prošel především software, který bude s klávesnicí dodáván. Ten v konečné podobě umožní přiřazení libovolné funkce ke kterékoliv klávese na klávesnici. Rozsáhlá má být práce s profily, kde by mělo být možné měnit grafiku použitou na jednotlivých klávesách v reálném čase.

Optimus Maximus - detail

Kromě převratného zavedení grafických kláves má Optimus Maximus i další výhody. Oproti běžným klávesnicím má vestavěnou zdířku pro zámky, které se v současnosti používají spíše v kombinaci s notebooky. Dále je přímo součástí klávesnice USB Switch a jednoduchá čtečka paměťových karet. Na zadní části klávesnice je tak vyvedena dvojice portů USB 2.0. K počítači se bude Optimus Maximus připojovat buďto prostřednictvím USB nebo FireWire.

Optimus Maximus - boční pohled

Téměř by se dalo říci, že veškeré nedostatky již byly odstraněny a klávesnice je zkrátka skvělá. Posledním zádrhelem na cestě k uživatelům tak zůstává cena. Ta se bude pohybovat vysoko nad hranicí 10 tisíc Kč. Oficiální distribuce do ČR je zatím v nedohlednu.


Čtyřjádo už nestačí?
Bohužel ani příchod Windows Vista SP1 nic nemění na faktu, že ve stolních počítačích nelze stále naplno využít čtyřjádrové procesory. Hlavní výrobci procesorů si z toho nic nedělají a v zájmu uživatelů, ale především dobrého marketingu, již otevřeně plánují nové procesory se zaměřením na počet jader.

Zcela oficiální prognózu vydal závěrem minulého týdne Intel. V jeho roadmapu se totiž objevil šestijádrový procesor, který má přijít na trh v druhé polovině letošního roku. Jeho kódové označení je Dunington a naštěstí se hned nezařadí mezi procesory určené do běžných stolních počítačů. Intel jej totiž plánuje uvést v řadě Intel Xeon, tedy jako procesor určený do levnějších serverů. Současně s tím také naznačuje, že nehodlá spojit za žádnou cenu Xeony s řadou Ithanium, která je taktéž určena do serverů. Rozdíly mezi těmito řadami se mají dokonce prohloubit.

Xeon 45nm

První šestijádrový Xeon bude postaven na jádrech Penryn. Z toho vyplývá jednoznačný fakt, že se nebude jednat o nativní šestijádro, nýbrž tři dvojice čipů Penryn integrovaných na jediném procesoru. Architektura jádra Penryn je 45nm a vyznačuje se poměrně slušnou spotřebou. Ta je v tomto případě stanovena na 130W. Výsledný procesor pak bude kompatibilní se všemi deskami určenými do Socketu F. Používat se zde bude 1066MHz datová sběrnice a moderní instrukční sada SSE4. Za zmínku stojí také tříúrovňová paměť cache, kde bude mít každé jádro 1,5MB pro své výpočty. Společná L3 má pak velikost 16MB.

6ti jádrová architektura

Kolik bude procesor stát je zatím nejasné. Své plány má i AMD, která plánuje dokonce zjednodušenou osmijádrovou variantu Opteronu a nový Phenom. Stranou tedy nemají zůstat ani běžné stolní procesory a je jen otázkou času, která ze společností spustí výrobu jako první.

Zdroje: AMD, ArtLebedev, Dailytech, Digit-life, Emotiv, The Iqnuirer, Xbitlabs & ZD Net