CloudBox

CloudBox

HW News: První hardware pro cloud, herní deska a silné zdroje

  • 1
Přichází nový způsob zabezpečení dat uložených na internetu. Gigabyte představil propracovanou základní desku pro osmijádrové procesory. 1350 a 1500 Wattů energie pro herní počítače.

První hardware pro cloud je tady
Nejbližší budoucnost ukládání dat patří jednoznačně cloud řešením. O tom, že nejde jen o nafouklou mediální bublinu svědčí především zájem velkých společností, které nabízejí různé způsoby uskladnění dat dostupné prostřednictvím internetu. Přestože je myšlenka cloudu založena na skutečnosti, že není potřeba kupovat nový hardware, i ten se nyní dostává ke slovu.

Jednou z prvních ryze hardwarových odpovědí na ukládání dat na internetu je zařízení z názvem CloudBox. Vyrábí jej společnost LaCie, která má stojí za projektem cloud služby známé jako Wuala. Známá je především pro poskytování robustního zabezpečení. Vyzkoušet si ji lze i zdarma, nicméně použitelné kapacity se dočkáme jen za příplatek. A co tedy CloudBox dělá?

CloudBox

Toto poměrně jednoduché zařízení se přímo připojí do sítě a poté šifrovaně komunikuje se servery Wuala. Díky tomu je celý přenos od uživatele k poskytovateli dvojnásobně zabezpečen. Uvnitř krabičky se nalézá pevný disk, který slouží jako vyrovnávací paměť. Tím lze částečně odstranit závislost na aktuální rychlost internetového připojení.

Gigabyte FXA-UD7

Firmware zařízení je poměrně chytrý a data může přenášet i poté, co je komunikující počítač dávno vypnut. V případě nechtěných změn se lze navíc vrátit až o deset kroků zpět. Vrátit lze provedené změny, které nebyly zrcadleny do cloudu, ale nacházejí se zatím jen na interním disku.

CloudBox

Nápad je to bezesporu dobrý, má to však podstatný háček. Kapacita interního disku je 100 GB, což při použití jako vyrovnávací paměť postačuje. V rámci balíčku, který není rozhodně tak levný, jak by se dalo očekávat, je ale k dispozici pouze stejné množství virtuálního prostoru a to na dobu jednoho roku. Jakékoliv RAID řešení nebo NAS se v tomto ohledu tváří výhodněji.

CloudBox

Celé zařízení je navrženo tak, aby jej zvládl obsluhovat i naprostý začátečník. Jinými slovy, neexistuje zde nic jako servisní menu. Celé nastavení spočívá v pěti krocích včetně registrace a CloudBox je připraven k používání.

Jako spousta dobrých myšlenek, i tato zřejmě ztroskotá na své ceně. Marketingové oddělení LaCie se z CloudBox snaží dostat maximum, a tak za krabičku a 100 GB virtuálního prostoru na jeden rok požaduje oficiálně v přepočtu 3600 korun. Dostupný prostor je z dnešního hlediska příliš malý. Některé společnosti navíc nabízejí cloud s poloviční kapacitou zcela zdarma.


Propracovaná základní deska pro osmijádrové procesory
Svou základní desku pro nejvýkonnější počítače postavené na procesorech od AMD představila společnost Gigabyte. Ačkoliv ji AMD takřka donutila přejít od PCB v tradiční modré barvě k černé, zdá se, že se nic podstatného nezměnilo. Nová deska je tak lákavá na pohled i co do kvality provedení.

Gigabyte FXA-UD7

Čerstvý model, který bude uveden do prodeje během několika málo dní, nese označení FXA-UD7. Očekávat od něj můžeme podporu moderních procesorů. Hodit se bude především pro čtyřjádrové až osmijádrové modely. K dispozici je patřičně silné napájení a na své si přijdou i příznivci řešení s více grafickými kartami v jednom počítači.

Deska je postavená na čipsetu AMD 990FX a nalezneme na ní nejrozšířenější socket AM3+. Ačkoliv si dělá ambice na čerstvě představehigh-end, pasovat do ní budou i současné procesory Phenom a Athlon druhé generace. O napájení procesoru se stará systém s deseti oddělenými větvemi.

Gigabyte FXA-UD7

Na desce je celkem šest slotů PCI Express 16x, přirozeně jen některé jsou napojeny na maximální šířku sběrnice. Podpora je velmi slušná, jelikož dva sloty jsou plnohodnotné x16, další dva pracují v režimu x8 a zbývající dva jsou připojeny v režimu x4. Podpora CrossFire je na čipsetech pro procesory AMD samozřejmostí, zde je podporováno také SLI až do verze pro tři grafické karty.

Podobně jako na některých high-end deskách pro procesory Intel, také zde se začíná projevovat trend zapření integrovaného grafického jádra. Přestože se má na některých z podporovaných procesorů rychlé GPU objevit, výstupní konektory na nové desce od Gigabytu prostě nenajdeme.

Gigabyte FXA-UD7

Pro operační paměti jsou připraveny běžné čtyři sloty. Limit jejich rychlosti tentokrát nezávisí na provedení sběrnice, ale spíše na možnostech integrovaného řadiče. Oficiálně jsou tak podporovány moduly DDR3 do 1866 MHz.

Integrované příslušenství je bohaté a tentokrát se ani zdaleka nevešlo na zadní header. Podporovány jsou dva USB porty ve verzi 3.0 a vyvedeno je dalších sedm jako 2.0. Šest dostupných rozhraní SATA je v provedení s propustností 6 Gb/s. Samozřejmostí je také HD zvukový kodek s optickým výstupem. Gigabitový ethernet zůstal tentokrát pouze jeden.

Zpracování desky je dotaženo do posledního detailu. Vidět můžeme například zajímavé zpracování chlazení, kde dva základní pasivy jsou propojeny teplovodivou vazbou. Kritické součástky osazené na desce vycházejí z kvalitních sérií, a tak lze předpokládat, že deska se bude těšit dlouhé životnosti. Fanoušky pak potěší ovládací prvky v podobě mikrotlačítek přímo na desce nebo osazená diagnostická segmentovka.

Gigabyte FXA-UD7

Naprosto nejasná je v současné době cena, o které tiskové centrum společnost Gigabyte zatím mlčí. Je ale jasné, že její výše bude odpovídat kvalitě provedení a pro levné počítače tato deska rozhodně nebude. Její perspektivy jsou ale vzhledem k podpoře nejnovějších procesorů AMD více než dobré.


1350 a 1500 Wattů energie pro herní počítače
Dva nové počítačové zdroje navržené pro herní počítače se brzy objeví pod logem společnosti Enermax. Se svými výkony míří rovnou do té nejsilnější kategorie. Poskytovat budou dostatek energie pro přetaktování a grafická řešení typu CrossFireX nebo 3-way SLI.

Zdroje Enermax přicházejí se jmenovitým výkonem 1350 a 1500 Wattů. Na první pohled je jasná velmi příjemná skutečnost: veškerá kabeláž je modulární. Díky tomu lze kabely ve skříni optimálně uspořádat a de facto dosáhnout lepšího proudění vzduchu. Enermax ostatně předpokládá, že ve skříni bude vcelku horko.

MaxRevo

Zdroje jsou vhodné například do počítačů s dvoujádrovými grafickými kartami. Vyvést lze totiž takřka libovolné kombinace šesti a osmipinových kabelů pro přídavné napájení. Zdroje pak dokážou bez přestávky pracovat v počítači zahřátém až na 105 °C. Může za to především používání kvalitních japonských impulzních kondenzátorů.

Vnitřní návrh zdrojů používá poměrně chytrou řídící elektroniku a stabilizovaný systém rozdělený do šesti větví. Tím je zajištěna efektivita používání v poměrně širokém rozsahu. Nelze se asi divit, že zdroje nesou označení certifikátem 80 Gold Plus.

MaxRevo

O chlazení se stará ventilátor o průměru 139 mm. Jeho otáčky jsou samozřejmě řízeny podle aktuálního zatížení, přičemž se pohybují v rozmezí od 900 ot/m do 2000 ot/m. Oba zdroje se zařadí mezi ty, které podporují tzv. dochlazování, tedy doběh ventilátoru několik sekund po vypnutí počítače.

Cena je bohužel poněkud přemrštěná. Zdroj s výkonem 1350 Wattů se bude prodávat pod označením MaxRevo 1350W a to za cenu přes 8000 Kč. Varianta MaxRevo 1500W bude pak ještě o 1000 Kč dražší. Sluší se podotknout, že pokud prozkoumáme nabídku konkurence, nalezneme celou řadu stejně kvalitních zdrojů, jejichž cena je výrazně nižší.


Zdroje: AMD, Enermax, Gigabyte, Google, Guru3D, Hexus, LaCie, Xbitlabs & ZD Net