Radeon HD 5870

Radeon HD 5870

HW News: Radeon HD 5870 a HD 5850 nyní oficiální

  • 16
Hardware pro DirectX 11 jde do obchodů, na hrách se usilovně pracuje >> Asus nasadí do netbooků nVidia Ion >> IBM ukazuje technologie pro příští desetiletí

Radeon HD 5870 a HD 5850 nyní oficiální
Tento týden měly přejít do zcela oficiální roviny dvě zřejmě nejočekávanější herní grafické karty současnosti. Společnost AMD totiž měla oficiálně odhalit karty Radeon HD 5870 a HD 5850. V úterý mělo proběhnout velkolepé představení pro USA a ve středu se měla konat stejná akce v Evropě. Jak správně tušíte, zase tak velkolepé představení to ale nebylo.

Radeon HD 5870

Informace o připravovaných kartách se pozvolna uvolňovaly do internetu více než půl roku, a tak na konci vývoje už prakticky nezůstalo místo pro nějaká zásadní překvapení. To důležité se vlastně vědělo už v době, kdy začaly radeony ze série HD 5xxx vznikat. Skutečnost, že na grafické kartě se poprvé objevuje podpora pro urychlování DirectX 11, nechá chladného jen málokterého hráče. Je jasné, že na opravdové využití si budeme muset ještě nějakou dobu počkat, pokud se ale DX 11 nestane stejným propadákem jako DX10, nezbude než obdobnou kartu jednou koupit.

PowerColor Radeon HD 58x0

Možná na delší dobu nejrychlejší jednojádrovou grafikou určenou na hry tedy bude v produkci od AMD Radeon HD 5870. Konečný verdikt nad oficiálními specifikacemi vyjádřila AMD už v pondělí, ale teprve včera je zveřejnila na svých webových stránkách. Potvrdily se také odhady ohledně ceny, kde dražší karta se má prodávat pod 8 000Kč, levnější pak kolem 5 000Kč. I v českých e-shopech se objeví velmi brzy, bohužel však spíše ve formě předprodeje.

Radeon HD 5870 PCB a 40nm jádro

Výkon Radeonu HD 5870 bude spočívat především v mohutném řetězci 1 600 shader procesorů. Ty běží na stejné frekvenci jako jádro, a to 850 MHz. Paměťová sběrnice je díky přechodu na novější 40nm technologii poněkud užší a má šířku 256 bitů. Na kartu se budou nasazovat výhradně paměti typu GDDR5, přičemž se má nyní objevit 1GB a později snad i 2GB varianta. Referenční takt pamětí byl stanoven na 1 200 MHz, což odpovídá 4 800 MHz efektivně.

PowerColor Radeon HD 5870

Levnější Radeon HD 5850 se možná stane nejlepším kompromisem ceny a výkonu letošních Vánoc. Na všechny moderní tituly totiž stačí, a pokud naleznete odvahu jej taktovat, snadno z něj dokážete vytvořit skoro stejně výkonnou kartu, jakou je Radeon HD 5870. Hardwarový základ je ve své podstatě stejný, s tím rozdílem, že grafické jádro má "jen" 1 440 shaderů. Ty pracují na 725 MHz. Paměti budou taktovány v základu na 1 GHz.

PowerColor Radeon HD 5850

Bez zajímavosti není rozhodně spotřeba karet. Výše taktovaný Radeon HD 5870 má TDP 188 wattů, zatímco Radeon HD 5850, jehož jádro pracuje o 125 MHz níže, má TDP stanoveno na 151 wattů. Pokud vezmeme v potaz menší počet shaderů i nižší takt pamětí, zůstane nám něco kolem 20 wattů na zrychlení jádra o 100 MHz.

Pro overclockery je to určitě čára přes rozpočet. Původní informace, které AMD možná záměrně nechala uniknout do internetu, hovořily o tom, že rozdíl ve spotřebě obou karet je kolem 15 wattů. I tak lze ale věřit v dosažení zajímavých výsledků. Kromě spotřeby a zahřívání však hrají ve stabilitě karty svou roli i další podstatné drobnosti, strop může nekompromisně znamenat VideoBios.

ilustrační fotografie

K tomu, abychom si mohli pod DirectX 11 něco vyzkoušet, bude kromě nezbytného hardwarového základu v podobě jednoho ze dvou nových radeonů potřeba mít také Windows 7. Existuje sice několik předělávek (Battle Forge, FEAR,...), opravdovou hru udělanou pro DX 11 si však zatím nezahrajete. Podle nejlepších odhadů se první DX 11 hra objeví za dva měsíce, v horším případě pak těsně před Vánocemi.

Není se asi čemu divit, že zástupci AMD toto považují za velký problém. Snaží se proto podporovat alespoň některé spřátelené projekty, které DX11 využijí. Příkladem může být počítačová verze titulu Dirt 2, kde podle serveru Fudzilla poskytla AMD nemalý finanční příspěvek. V konečném důsledku bude AMD motivovat hráče licencí na pozdější odběr Dirt 2 zdarma.


Asus nasadí do netbooků nVidia Ion
Bezesporu to byla společnost Asus, která nám jako první předložila mediálně úspěšnou zmenšeninu přenosného počítače, kterému se později začalo říkat netbook. Za první netbook dnes často označujeme Asus Eee, ze kterého se vyvinula celá řada počítačů. Úspěch Eee závisel z velké část na úspěchu procesoru Atom.

Vývojáři Asusu se konečně odhodlali učinit změnu, která bude mít pozitivní dopad na výkon. Sice trochu opožděně, ale přece padlo rozhodnutí přejít na platformu nVidia Ion. Procesory Intel Atom tedy v netboocích Asusu zůstanou, ale konečně budeme mít možnost zvolit i stroj vybavený grafikou od nVidie. Výsledek bude rozhodně stačit na sledování HD multimédií a měl by konkurovat netbookům s logem AMD Vision.

Úplně prvním netbookem založeným na platformě Ion z řady Eee se má stát model PC1201N. Jeho specifikace jsou zatím neoficiální, přesto je ochotně zveřejnilo hned několik renomovaných serverů. Základem by tak měl být procesor Atom N270 s naprosto běžnou taktovací frekvencí 1,6 GHz. Jedná se o původní výrobu na 45nm technologii, která běžně dosahuje spotřeby 2,5 wattu.

Asus Ion (ilustrační fotografie)

Mnoho prostoru pro zásadní vylepšení na netboocích dnes už není, a tak by se měly hned v základu objevit alespoň 2 GB operační paměti. Eee PC1201N bude mít také poměrně obstojné paměťové úložiště v podobě 250GB pevného disku. Koncepce počítá s tím, že v těle netbooku se objeví 6článková baterie, která by měla umožnit až 11 hodin provozu bez závislosti na elektrické síti.

Kvalita zobrazení bude přímo úměrná standardním možnostem netbooků. Displej splňuje kritéria Intelu pro nižší nákupní cenu procesorů Atom a z tohoto důvodu má rovných 12". Nativní rozlišení je velmi jemné – 1 366 x 768 pixelů. Asus počítá s kvalitním výstupem na externí monitor či televizor. Integrovaná grafika od nVidie bude podporovat výstup přes HDMI.

Z neoficiálních informací bohužel zatím nelze vyčíst, za jakou cenu by se měl tento netbook prodávat. Analytici uvádějí, že jako první netbook Eee postavený na Ionu nemusí být vůbec levný. Každopádně rozdíl mezi netbookem s integrovaným některým starším grafickým jádrem od Intelu a z nabídky nVidie je zcela propastný. Pokud uvažujete o tom, že nebudete používat netbook jen na kancelářskou práci, rozhodně se vyplatí za ion připlatit.


IBM ukazuje technologie pro příští desetiletí
Drobný náhled do vývoje čipů poskytl v pondělí serveru Xbitlabs viceprezident vývoje společnost IBM Gary Patton. Ze zveřejněných informací vyplývá, že AMD se podařilo vyrobit funkční paměťový celek založený na 32nm technologii. Všeobecně jej IBM označuje jako eDRAM, ale ve své podstatě funguje stejně jako běžné RAM paměti. Na zveřejnění pracovních frekvencí ani datových toků nedošlo, a tak je jediným vodítkem cyklování této dynamické paměti, které odpovídá 2ns. Časem se od IBM rozhodně dozvíme více, jelikož se bude snažit využít svou 32nm technologii komerčně.

IBM BlueGene/L - nejrychlejší počítač světa

Zástupce IBM tvrdil, že jejich laboratoře jsou na základě 32nm technologie schopny dosáhnou až o třetinu vyššího výkonu než s dnes běžně rozšířenými technologiemi. Spotřeba by přitom měla klesnout skoro o 40 %. Toto tvrzení by nemělo chybu v případě, že by IBM otevřeně uvedla, vzhledem k jaké technologii toto zlepšení přirovnává. Je pravděpodobné, že k současným 40nm to nebude.

Celkově je s dalším pokračováním v miniaturizaci výrobních technologií problém. Až po 32nm bylo totiž jasné, že kombinací známých triků lze vyrobit funkční strukturu čipu, která skutečně bude fungovat. Od 22nm níže se však začínají projevovat vlastnosti, které způsobují nestabilitu čipů a jejich spotřeba se dále už nesnižuje. Při experimentech se ukázalo, že za touto hranicí dochází při užívání technologie SOI (křemíkový izolant) k přeslechům.

Plán Intelu do roku 2022

Výroba čipů z křemíku je při současném vývoji techniky dlouhodobě neudržitelná a výrobci to moc dobře vědí. Neustále se tak investují ohromné částky do hledání nových materiálů, ze kterých by se čipy vyráběly. Žhavými kandidáty na nahrazení křemíku jsou dnes některé formy uhlíku. Intel vypustil dokonce vlastní prognózu, která ohlašuje na rok 2022 výrobu 4nm čipů.

Zdroje: AMD, Asus, Dailytech, Digit-life, Fudzilla, HardSpell, HKEPC, IBM, Intel, TG Daily, The Inquirer, Xbitlabs & ZDNet