H67-ITX WiFi (C-E)

H67-ITX WiFi (C-E)

HW News: Rychlé HTPC s procesory SandyBridge

  • 0
Malý herní počítač nemusí být tabu, má však svá omezení. Nová řada úsporných monitorů. Dvoujádrová grafika trochu jinak.

Rychlé HTPC s procesory SandyBridge
Zajímavý základ pro HTPC představila společnost Zotac. Ta takto navazuje na již zaběhlou řadu kvalitních produktů. Tentokrát přináší opravdu maximální možnosti v nejmenších rozměrech. Pomohla k tomu i skutečnost, že Intel začíná mít dostatek opravených čipsetů pro procesory SandyBridge. Na pomalý Atom můžeme tedy zapomenout.

Novou základní desku nalezneme v obchodech během několika týdnů a to pod označením H67-ITX WiFi (C-E). Podle výrobce je deska schopná poskytnout výkon postačující na hry. Tomu odpovídá podpora takřka všech procesorů pasujících do socketu LGA 1155. Vzhledem ke slabšímu napájení nejsou však šestijádra doporučena. Bez větších problémů ale lze sáhnout po některém z čtyřjádrových procesorů Core i5 a i7.

H67-ITX WiFi (C-E)

U těchto procesorů se často setkáme s integrovaným grafickým jádrem. Není příliš výkonné, nicméně na současná multimédia a sledování filmů zcela postačuje. U drtivé většiny levnějších základních desek s LGA 1155 se použití takového procesoru předpokládá a na zadním headeru u nich nalezneme konektory pro výstup na monitor. Jejich typ záleží na volbě výrobce, přičemž Zotac nám předkládá desku s výstupy HDMI, DVI a DisplayPortem.

Pokud se rozhodnete používat výsledné HTPC kromě jiného také na hry, nejspíše s integrovanou grafikou na procesoru nevystačíte. V tom případě je zde připraven slot PCI Express plné délky v konfiguraci 1x16. Drobnou komplikací pak může být už jen stísněnost v počítačové skříni, které je třeba podřídit volbu konkrétní grafické karty.

H67-ITX WiFi (C-E)

Deska je standardního formátu mini-ITX, což znamená, že je hodně malá. Vše podstatné by tedy mělo být integrováno. Příslušenství vychází z čipsetu H67 a několika speciálních řadičů. Naprosto nepřehlédnutelná je dvojice antén pro wi-fi, které umožní kvalitní připojení do sítě nebo využití jako router. K síti je možné se připojit samozřejmě také pomocí klasického gigabitového ethernetu.

Z novějších technologií nalezneme mezi integrovaným příslušenstvím dvojici portů USB 3.0 a rychlý SATA řadič s propustností až 6 Gb/s. Rychlé SATA je zastoupeno pro dvojici zařízení, k pomalejšímu SATA 2 je možné připojit zařízení maximálně čtyři.

H67-ITX WiFi (C-E)

Při podrobnějším prozkoumání zjistíme, že deska pracuje s poněkud slabším napájecím systémem než rozměrově větší produkty. Z tohoto důvodu je naprosto nevhodná pro přetaktování a Zotac jasně uvádí, že k tomu neobsahuje deska ani žádnou rozšířenou podporu. Co do zpracování jde však o skvost, který byl po dobu přetrvávajících problémů s řadiči x67 doladěn téměř k dokonalosti. Ve vyobrazeném osazení zde nalezneme pouze kvalitní součástky.

Poslední nezodpovězenou otázkou tak zůstává cena. Už dávno totiž mezi základními deskami neplatí, že co je malé, to je současně levné. Přesto lze věřit, že model Zotac H67-ITX WiFi se ve své opravené variantě objeví s cenou na hranici 3000 korun. Zatím se u nás bohužel objevuje jen model bez označení C-E, který byl vyroben s vadnou sérií čipsetů.

Nová řada úsporných monitorů
Společnost ASUS hodlá v nejbližší době rozšířit řady svých monitorů. Nové přírůstky slibují malou tloušťku displeje, slušné zobrazovací vlastnosti a přijatelnou cenu. Nikoho pak už asi nepřekvapí, že budou podléhat zcela průměrné konzumní kvalitě zpracování.

Prozatím se ví nejméně o třech nových modelech, které budou vycházet z řady Deisgno ML. Asus je označuje ve své tiskové zprávě jako displeje kategorie super-slim, čemuž ale odpovídá tloušťka až 28mm (v bodě maxima). Nabídka má obsahovat modely ML229H s fyzickou úhlopříčkou 21,5 “, ML239H s úhlopříčkou 23 “ a konečně největší ML249H s úhlopříčkou 24 “.

Asus Deisgno ML

Sluší se podotknout, že monitory byly vyvíjeny spíše s ohledem na spotřebu, než na potřeby hráčů. Za poměrně přívětivým designem se tak ukrývá displej s LED podstvětlením, jehož obraz je sice pěkný, nicméně odezvy nejsou přímo herní. Podle oficiálních specifikací se pohybují kolem 5 až 8 ms. Drtivá většina uživatelů však shledá tyto hodnoty jako zcela přijatelné.

Nové displeje z levnějších kategorií se stále nedokážou oprostit od klasického HD rozlišení. Nezáleží proto vůbec na tom, pro který model se rozhodnete. Bez ohledu na úhlopříčku obrazu pracují všechny nové Designo ML nativně v režimu 1920x1080 pixelů.

Jako obvykle uvádí Asus některé parametry zcela účelově. Softwarový kontrast se tentokrát vyhoupl k hodně 50 000 000:1, což prakticky znamená přechod k monochromatickému obrazu. Maximální jas dobře charakterizuje zcela běžná hodnota 250 cd/m2. V režimu Eco-mode to bude samozřejmě méně, nicméně pomáhá uspořit více než polovinu spotřebovávané energie.

Asus Deisgno ML

Všechny tři modely lze k počítači připojit prostřednictvím konektorů D-sub, DVI a HDMI. Taktéž zde nalezneme výstup na sluchátka. Aby společnost ukázala, nakolik jsou tyto modely ekologické, bude je distribuovat v krabicích vyrobených z recyklovaného papíru. Nicméně nedává zatím odpověď na výši cen nebo přesné datum uvedení na trh.

Dvoujádrová grafika trochu jinak
Poté, co firma AMD vypustila do světa nejrychlejší grafickou kartu v podobě Radeonu HD 6990, je na tahu nVidia. Její fanoušci netrpělivě očekávají příchod nové dvoujádrové karty. Podle informací, které zatím nelze oficiálně potvrdit, se jí dočkáme do dvou týdnů. Někteří výrobci grafických karet se toho snaží očividně využít a zároveň se tak zbavit přebytečných grafických jader, která nenajdou na nových grafikách využití.

Každá společnost se ale přebytečných grafických jader snaží zbavit jiným způsobem a výsledky mohou být někdy pozoruhodné. EVGA tak například představila světu dvoujádrovou GeForce GTX 460 pod označením 2Win. Smysl nákupu takové karty se dnes ale hledá těžko.

GeForce GTX 460  2Win

Přesto jde o velmi robustní kousek hardwaru. Dvojice jader GF 104  pracuje na frekvenci 700 MHz. Karta pak nabízí 768 shader procesorů a 2 GB paměti. Ta je v souladu s dnešními standardy typu GDDR5 a připojena k dvojité 256 bitové paměťové sběrnici. Paměť pracuje s efektivní frekvencí 3600 MHz.

Čtvrtá generace GeForce GTX byla proslavená svými nároky na napájení. Nelze se proto asi divit, že na kartě nalezneme dva osmipinové konektory. Spotřeba pak bude pravděpodobně respektovat 300 Wattovou hranicí, nicméně zastaví se jen těsně pod ní. O ceně zatím nebylo rozhodnuto.

Zdroje: Asus, Dailytech, Digitimes, Galaxy, HardSpell, Hexus, Inpai, TechPowerUp, Xbitlabs & Zotac


Témata: Asus, Intel