Sapphire Radeon HD 6970

Sapphire Radeon HD 6970

HW News: Rychlejší herní Radeon HD 6970 dostává nové chlazení

  • 0
Sapphire představuje novou herní grafiku určenou pro přetaktování. Levná základní deska v kvalitním zpracovaní. 27" displej NEC s odezvou 5 ms.

Rychlejší herní Radeon HD 6970 dostává nové chlazení

Pod logem společnosti Sapphire byla představena nová velmi rychlá grafická karta. Vychází ze základu Radeonu HD 6970, a chystá se tedy nabídnout maximum z aktuálních technologií, které vyvinula AMD. Těšit se můžeme na výrazně vylepšený chladící systém a ke slovu se dostane bezesporu i přetaktování. Sapphire předkládá možnost využívat duální videoBios.

V některých detailech se nová karta Sapphire neliší od běžných Radeonů HD 6970. PCB karty se příliš nezměnilo a spočívají na něm obvyklé 2 GB paměti. Hlavním zdrojem výkonu je na těchto kartách ale 40 nm grafické jádro s ohromným počtem shader procesorů, který se zastavil na 1536. Sluší se podotknout, že jejich efektivita je poněkud nižší, než jako u CUDA procesorů nVidie.

Sapphire Radeon HD 6970

Karta přichází z výroby taktovaná na základní frekvence. I tak nabízí jádro společně se shadery slušných 880 MHz. Grafické paměti jsou připojeny přes 256 bitovou sběrnici a pracují na frekvenci 1375 MHz, efektivně tedy 5500 MHz. V tomto režimu bude karta poměrně tichá, chladí ji dvojice velkých 90 mm ventilátorů.

Právě chladící systém může být klíčem k ještě vyššímu výkonu. Vybaven je velkým pasivním chladičem a šesti heatpipe. Ventilátory mají pokročilou technologii řízení otáček. Kromě snížení hlučnosti dokážou při plném výkonu odvést z grafiky o čtvrtinu více tepla, než původní chladič který navrhla AMD.

Sapphire Radeon HD 6970

Pokud nechcete experimentovat, stačí zvolit druhý videoBios dodávaný přímo od Sapphire. Podle informací od výrobce by se mohl potenciál výkonu karty zvýšit až o polovinu. V rámci technologie Sapphire TriXX pracuje jádro karty až na 1500 MHz a paměť s efektivitou až 6 GHz.

V souvislosti s vysokými frekvencemi pak není radno zapomínat na kvalitní napájení. Zatímco v základním režimu může stačit zdroj s výkonem přes 550 Wattů, při přetaktování bude lépe kolem 1 kW. Napájení lze kartě přivést pomocí dvou osmipinových konektorů.

Sapphire Radeon HD 6970

Výkon nového Radeonu bude možné dobře využít v kombinaci s technologiemi AMD Eyefinity a HD3D. Díky nim je možné hrát na více monitorech současně nebo přejít do 3D zobrazení. Monitory ke kartě připojíme přes dvojici miniDisplayPort, klasické HDMI nebo dvojici DVI portů.

Tato varianta Radeonu HD 6970 od společnosti Sapphire bude sice dražší, než klasická konkurence, rozhodně by ale neměla být předražená. Počítá se s cenou pod 9000 Kč. Zatím však není jasné, kdy bude karta reálně k dostání v obchodech v ČR.

Levná základní deska v kvalitním zpracovaní

Pokud hledáte vhodnou základní desku pro nový počítač, může vám do oka padnout nový produkt uskupení ECS. To nyní vydává lacinou základní desku postavenou z kvalitních součástek. Možnosti jsou sice poněkud omezené, postačit však může i pro méně náročné herní PC.

Novinka vychází z řady označované jako Black Series. Označení nemá však nic společné s high-endem a půjde spíše o nižší průměr. Poslouží dobře pro procesory Core i5 a i7, jež pasují do socketu LGA 1155 a vyrábí je společnost Intel. Celek pak bude cenově velmi dobře dostupný.

ECS H61H2-A2

Svou povahou je deska vhodná spíše pro dvoujádrové procesory a níže taktovaná čtyřjádra. Ačkoliv můžeme pozorovat pasivní chlazení, je jeho rozsah jen nezbytně nutný. Kvůli slabšímu napájení se na přetaktování hodit nebude.

Deska je postavena na jednoduché čipové sadě H61. Nebýt speciálních čipů, nenašli bychom zde ani podporu moderního rozhraní USB 3.0. Situace ale není špatná a deska se může hodit při upgradu staršího PC. Kromě integrovaného příslušenství, jež odpovídá současným standardům, zde nalezneme podporu pro starší sloty PCI.

Řešení v podání ECS spoléhá na možnost využít grafické jádro integrované na procesoru. S tím si dnes vystačí drtivá většina nenáročných uživatelů. Pokud uvažujete o alespoň občasném hraní, vyplatí se zainvestovat do dedikované grafické karty. Na této cenové hladině lze osadit jen jedinou.

ECS H61H2-A2

Formát desky odpovídající plnému ATX dává dostatek prostoru pro osazení různých zařízení. Podporována jsou základní čtyři SATA zařízení a dva paměťové moduly DDR3. Dostatek prostoru také upozorňuje na skutečnost, že deska je strohým základem počítače a žádná pozlátka navíc nenabídne.

Novinku nalezneme v nabídce obchodů pod označením ECS H61H2-A2 a svou konkurenci by měla porážet především cenou. Pokud na ni nebudou kladeny přemrštěné nároky, bude i tak léta dobře sloužit.

27" displej NEC s odezvou 5 ms

Monitory od společnosti NEC nikdy nepatřily mezi ty, na kterých by se extrémně šetřilo. Díky tomu je jejich obraz, stejně tak jako konstrukce, většinou příjemným překvapením. Podobný má být i model čerstvě představený v USA. Brzké rozšíření do Evropy bude následovat.

Pod kódem EA273WM se ukrývá 27“ panel s úsporným LED podsvětlením. Podporované rozlišení asi mnoho rozruchu nevyvolá. Nativně je podporováno 1920x1080 pixelů, což odpovídá neprokládanému HD. Odezva displeje je stanovena na 5 ms, což by mělo ve hrách běžně stačit.

NEC EA273WM

Vývojáři společnosti NEC zapracovali tentokrát na podsvětlení. Svítivost obrazu se jim podařilo zlepšit prý až o čtvrtinu. Díky postupujícímu technologickému vývoji je panel navíc zhruba o třetinu tenčí než předchozí generace.

Součástí monitoru jsou reproduktory s naprosto základním výkonem 1 Watt. Kromě toho jej lze použít jako hub maximálně pro čtyři zařízení USB. Podpory rychlého standardu USB 3.0 bychom se však dožadovali marně.

K počítači lze EA273WM připojit pomocí všech rozšířených rozhraní. Nechybí podpora pro DisplayPort, HDMI, ale třeba ani starý D-SUB. Jen dodávaný stojan asi příznivce této značky nepotěší. Displeji poskytuje totiž naprosto základní pohyblivost a na komfortní tříosé řešení musíme protentokrát zapomenout.

Displej EA273WM má tříletou záruku. Cena bude mírně nadprůměrná a má se pohybovat v přepočtu kolem 9000 korun. Na ohlášení prodeje v Evropě se zatím čeká.


Témata: Intel