nVidia SATA

nVidia SATA - HW News

HW News: SATA - strašák nVidie

  • 372
Taktováním můžete přijít nejen o záruku, ale i o svá data na HDD >> MSI chystá superlevný počítač pro EU >> E-papír s novými možnostmi

SATA - strašák nVidie
Nad posledním čipsetem nVidie se po minulém týdnu snášejí černá mračna. Uživatelé, kteří si zakoupili desku postavenou na čipsetu nForce 790i, se nestačí divit. Z pevných disků jim totiž samovolně mizí data. nVidia spustila rozsáhlé vyšetřování , nicméně výsledek je zatím v nedohlednu.

nVidia 790i - schéma čipsetu

Čipset nForce 790i je skutečně horkou novinkou a tak se na našem trhu ještě příliš nerozšířil. Prakticky lze u nás zakoupit jen jedinou dováženou desku a tou je Asus Striker II Extreme. Pro svou cenu na hranici 8000kč a nutnost používat předražené paměti DDR3 si ji kupují především overclockeři, kteří se snaží dostat z nForce 790i opravdové maximum současného výpočetního výkonu. Právě zde je však kámen úrazu. Zatím je potvrzeno, že při přetaktování pamětí a FSB dochází k samovolnému poškozování dat na pevných discích. Problémy se podle serveru AnandTech objevily i při standardní komunikaci mezi disky a sběrnicí. Podle prvotního prohlášení nVidie je ale SATA řadič integrovaný v čipsetu v pořádku a chyba bude jinde.

Asus Striker II

Pokud se podíváme na specifikace nForce 790i, zjistíme že se zde pracuje již s vcelku vysokými kmitočty. V kombinaci s procesory určenými pro LGA 775 se zde oficiálně objevuje sběrnice na 2GHz a moduly DDR3, které pracují na 2GHz taktéž. Tyto kmitočty mohou být i při nepřetaktovaném systému vcelku agresivní a pokud vezmeme v potaz, že se jedná o dílo nVidie, které bylo vytvořeno na hranici současných technologií, lze si udělat vcelku jasný obraz o tom, co se stane po přetaktování. Čím na vyšší frekvencích jednotlivé součásti základní desky pracují, tím k většímu rušení mezi nimi dochází. Data, která proudí po sběrnici, jsou pro čipset hůře čitelná a občas se stane, že dojde k chybě. S tím se ovšem počítá a tak jsou čipsety proti těmto chybám hned několikrát jištěny. Podle prohlášení nVidie to ovšem vypadá, že se data z disků ztrácejí jen v případě, že jsou paměti a FSB nastaveny na frekvence ve velmi malém rozmezí poměrně nízko nad referenčními frekvencemi. Klíč k celému problému tak možná bude spočívat v komunikaci po sběrnici, kde se vlivem rušení vytvářejí falešné instrukce pro řadič pamětí.

nVidia 790i v podání XFX

Na skutečný zdroj problému si ale budeme muset ještě počkat. Bohužel nejedná se o první problém nVidie s řadiči SATA. V historii je jich celá řada a prakticky se jimi „proslavily“ čipsety nForce4 a 680i. K odstranění problémů ani na zveřejnění podstaty závady nikdy nedošlo a vzhledem ke stáří těchto čipsetů ani nedojde.

Superlevný notebook MSI pro Evropu
Přestanou se vyrábět opravdové notebooky a přejde se zcela na výrobu levných napodobenin? Tak takováto otázka zřejmě napadne každého, kdo alespoň trochu sleduje vývoj v tomto oboru. Všichni velcí výrobci, snad kromě Alienwaru, se totiž nyní vrhli na vývoj notebooků, které zařazujeme mezi tzv. low cost. Poprvé s takovýmto strojem přišel Asus, poté se přidal Everex, následuje HP a nyní se s velkou pravděpodobností přidá Gigabyte a MSI.

MSI Winter PC

Náš trh zatím tímto superlevným šílenstvím postižen není a tak se u nás tyto parodie na notebooky objevují jen sporadicky. Právě poslední jmenovaný výrobce, MSI, v tom udělá ale zásadní změnu. Chystá totiž notebook, který hodlá vypustit právě v Evropské Unii. Má se tak stát do dvou měsíců a cena základního modelu nebude vyšší než 7500kč. Co se však za tyto peníze dá vlastně pořídit? MSI v tom má i přes neochotu informovat o doposud neuvedených produktech docela jasno.

Nová notebooková řada ponese název MSI Wind PC a bude zahrnovat počítače založené především na platformě Intel Shelton (první stupeň vývojové generace Intel Atom). Je to vcelku zarážející, protože tato platforma je velmi stará a poprvé se o ní začalo mluvit téměř před čtyřmi lety. Shelton vychází přímo z architektury P6, na které byla postavena například Pentia II. Odtud pramení nejeden problém. Procesory jsou totiž vyráběny na 130nm technologii. Vývojáři Intelu tak musejí volit kompromis mezi ještě rozumným výkonem a spotřebou, která nezatíží příliš baterii notebooku. Teoreticky by měl Shelton být ekvivalentem starších Pentií M. Nicméně je zde nepřehlédnutelný zádrhel – Intel Shelton totiž postrádá jakoukoliv vyrovnávací paměť druhé úrovně. Ta se musí integrovat přímo na desku v šasi notebooku a komunikace s ní bude pomalá. Pracovní frekvence nejsou také žádným zázrakem, nicméně v této kategorii se dají očekávat. V cenově odstupňovaných variantách MSI Wind tak bude výběr přibližně od 700MHz až po 1,6GHz.

MSI Winter PC

Cena se promítne také u dalších součástí, kde bude rozdíl především ve velikosti displeje. Nejlevnější notebooky budou mít pouze 7“ displej, zatímco dražší modely i 10“. Všechny displeje budou širokoúhlé a budou pracovat s nativním rozlišením 1024x600 pixelů. Nejdražší notebooky z řady Wind PC pak budou stát okolo 20ti tisíc a kromě designu a displeje nebudou mít s těmi levnými prakticky nic společného. Základem bude nová platforma Intel Atom Centrino s procesorem na 1,6GHz. Podle prezentace, kterou zveřejnila MSI již na letošním CeBitu, budou tyto notebooky vybaveny SSD diskem s předinstalovaným Linuxem. Vzhledem k tomu, že detaily MSI zatím tají, není distribuce s Windows doposud potvrzena. Podle serveru The Inquirer jsou ale notebooky plně kompatibilní s Windows XP.

Více než elektronický papír
Hodně dlouho se mluvilo o tom, že jednou v budoucnu zcela zmizí klasické tištěné noviny a vše se bude točit kolem elektronického papíru. Přestože vývoj v tomto směru za poslední léta pokročil mílovými kroky, na pultech stánků se moderní elektronické noviny zatím neobjevily.

E-paper

To nám ale nemůže zabránit podívat se na to, co se v tomto oboru podařilo vyvinou za poslední měsíc. Jak ukázala minulý týden korporace Seiko Epson, nemusí být elektronický papír určen jen pro čtení. Společnosti se postupně totiž podařilo vyvinout nejtenčí energeticky nezávislý zobrazovač, ke kterému nyní přidává i možnost psaní na rozšířené možnosti ovládacích prvků.

E-paper

Epson používá zbrusu nový displej, který s úhlopříčkou 6,7“ poskytuje rozlišení 1600x1200. Rastr je téměř rekordně jemný, jelikož takovéto rozlišení odpovídá spíše klasickému 20“ displeji u stolního PC. To by ale nebylo nic nového. Oproti konkurenci přichází Epson tentokrát i s plnohodnotnou dotykovou vrstvou displeje a hardwarovým vybavením podobným struktuře klasického počítače. To vše se ale podařilo vtěsnat do zařízení jen o málo vyššího než 3mm.

E-paper

Vnitřní hardware sice neumožňuje provozovat žádný ze známých operačních systémů, nicméně má za cíl zpříjemnit práci s textem. Výpočetní výkon dokáže reagovat až na 16 podnětů od uživatele současně. Na e-papíru je tak možné psát, kreslit nebo vyhledávat segmenty textu. Součástí zařízení je i tenká baterie, která na jediné nabití dokáže načíst a zobrazit 1420 stran textu. Komunikace s uživatelem je zajištěna pouze prostřednictvím dotykového displeje, nejsou zde žádné ovládací prvky. Předvedený prototyp byl vybaven navíc ještě konektorem mikro USB. V prodeji by se měla tato verze e-papíru začít objevovat až závěrem letošního roku. Kolik ovšem bude stát, se zatím nedozvíme.

Zdroje: AnandTech, Asus, Digit-life, Epson, HKEPC, MSI, nVidia, The Inquirer, Xbitlabs & ZD Net


Témata: Intel, Linux, Notebook