Procesor do socketu AM3

Procesor do socketu AM3

HW News: Se socketem AM3+ přijdou nové procesory

  • 2
Na herní procesory od AMD integrovaná grafika stále patřit nebude * První zkušenosti s GeForce GTX 560 Ti * Poruší dvoujádrový Radeon specifikace PCI Express?

Se socketem AM3+ přijdou nové procesory
Procesory AMD Phenom sice nikdy nedokázaly dotáhnout výkonový náskok nejvýkonnějších Core i7 konkurenčního Intelu, mají ale své zastánce. AMD je totiž nabízí za přijatelné ceny a na rozdíl od Intelu drží svůj vývoj už léta v alespoň částečné zpětné kompatibilitě.

Nejen z technických důvodů vždy platilo, že nové procesory bylo možné používat ve starších základních deskách. Podobná situace bude i tentokrát. Současný socket AM3 dozná změny a nahradit ho má pinově kompatibilní socket AM3+. Ten se objeví jako součást podpory procesorů postavených na mikroarchitektuře Bulldozer a dalších. Přestože tento krok je určitě směrem kupředu, procesory Bulldozer nejsou součástí programu Fusion. Žádná integrovaná grafická jádra zde očekávat nemůžeme. I tak se ale máme na co těšit.

AMD Bulldozer

Hodně majitelů základních desek se socketem AM3 se ptá, zda v nich procesory Bulldozer poběží. Bohužel, informace z AMD naznačují, že Bulldozer poběží pouze v deskách se socketem AM3+. Do nové základní desky ale bude možné použít některý ze současných procesorů určených pro socket AM3. Procesory Bulldozer budou rozhodně tím pravým na hry. Očekávat lze velice slušný výkon podpořený čtyřmi výpočetními jádry a přijatelně velkou vyrovnávací pamětí. Ve vrstvě, která je sdílená napříč všemi jádry, nalezneme 8 MB cache.

Výroba procesorů určených do AM3+ poběží výhradně na 32 nm technologii. Ta opět koriguje spotřebu a měla by umožnit i zajímavé pracovní frekvence. AMD již například prezentovala funkční vzorek procesoru pracujícího na 2,4 GHz při napájení 1,1 Voltu. Dosažitelná spotřeba s 32 nm výrobou a architekturou Bulldozer se pohybuje v rozmezí 10 až 125 Wattů DTP.

socket AM3

Jak již bylo naznačeno, s integrovaným grafickým jádrem na procesorech Bulldozer se nepočítá, a tak budeme moci vzít za vděk pouze zahrnutím řadiče pamětí DDR3. Ten nyní bude podporovat moduly DDR3-1866, pro které jsou vyhrazeny dva komunikační kanály. Důležitá je maximální velikost paměti, kterou budou moci nové procesory spravovat. Tato informace však doposud nebyla zveřejněna.

Naproti tomu se ví již několik pikantních detailů z oblasti čipsetů, které budou v souvislosti se socketem AM3+ uvedeny. Jde vlastně o kompletní řadu AMD 900, která by se mohla ve velmi omezené míře objevit i na některých základních deskách se současným socketem AM3. Server NordicHardware informuje o čipsetech označovaných jako AMD 970, 990X, 990FX a 980G.

socket AM3

Nejlepší variantou do silného herního počítače bude bezesporu AMD 990FX. Pro desky z něj vycházející budou mířit do obchodu především zájemci o více grafických karet a CrossFire. Ostatní varianty se totiž mají vyznačovat kompromisem v počtu linek pro sběrnici PCI Express. Specifická bude varianta 980G, která nabídne integrovanou grafiku s taktem 560 MHz.

Není asi velkým překvapením, že standardní součástí čipsetu se stanou moderní technologie jako podpora USB 3.0 a prostřednictvím southbridge rychlé SATA. Zatím bohužel nemůžeme očekávat podporu pro novou sběrnici PCI Express ve verzi 3.0. Současnou generaci si udrží i sběrnice pro HyperTransport.

AMD Orochi na platformě Bulldozer

Je pravdou, že hodně detailů je o nových procesorech již prozrazeno. To nejdůležitější však stále chybí. Není totiž vůbec jasné, kdy se nové procesory dostanou do obchodů. Zdá se, že s příchodem nových základních desek jejich uvedení zcela nesouvisí. Výrobci desek již opatrně naznačují, že jejich produkty s AM3+ jsou takřka připraveny. Více odpovědí by mohl nabídnout CeBit 2011, který se koná na začátku března.

První zkušenosti s GeForce GTX 560 Ti
V polovině tohoto týdne se objevila dlouho očekávaná GeForce GTX 560 Ti. Ohledně jejích specifikací se toho již napsalo opravdu hodně. Papírově sice nejde o nekompromisní high-end, ale nVidia slibovala, že ve hrách bude karta běžným hráčům naprosto stačit. Po oficiálním představení si lze položit jedinou rozumnou otázku – jaký výkon GeForce GTX 560 Ti tedy nabízí?

V době přípravy článku se v českých obchodech ještě GTX 560 Ti koupit nedala. Přesto obchodníci očekávají rychlou změnu a prodej od cenové úrovně okolo 5500 Kč. Za prvními vskutku nezávislými testy výkonu tak musíme do zahraničí. Blogy uživatelů, kteří si již GeForce GTX 560 Ti mohli ve svém počítači vyzkoušet, ukazují na nepříliš překvapivou skutečnost. Nová GeForce GTX 560 Ti je na tom s výkonem mnohem lépe než předcházející model GTX 460.

GeForce GTX 560 Ti

Stalo se už standardem, že hrubou sílu grafické karty je záhodno hodnotit pomocí programů od společnosti Futuremark. Z dnešního pohledu stále alespoň částečně vypovídající zůstává 3DMark Vantage. Zde je grafika schopna na dobře vybaveném počítači (i7 975, 6 GB RAM) dosáhnout skóre až 15 500 bodů.

První zkušenosti potěší především hráče, kteří nemají potřebu hrát ve vyšším rozlišení, než 1080p s 4x vyhlazováním. GeForce GTX 560 Ti si totiž poradí ve Full HD se všemi dnešními hrami při velmi přijatelných hodnotách fps. Najde se jen hrstka titulů, které jsou tak říkajíc přes rozpočet. Za všechny můžeme jmenovat především Metro 2033 vyvinuté na enginu X-Ray. Ve plném HD rozlišení se karta hodně zapotí a nevyčaruje přes 16 snímků za sekundu. Vše ale nasvědčuje tomu, že nárůst výkonu proti GTX 460 je větší než o čtvrtinu.

GeForce GTX 560 Ti

GeForce GTX 560 Ti si s novými technologiemi rozumí opravdu dobře. Jádro GF 114 vychází stále z architektury Fermi a chlubí se bezproblémovou podporou DirectX 11. Samozřejmostí je podpora PhysX nebo možnost zapojit více karet do SLI. Stejně jako na dalších modelech i GTX 580 Ti umožňuje požívat 3D brýle při hraní s 3Dvision.

GeForce GTX 560 Ti

Do přímého měření spotřeby GTX 560 Ti se zatím ještě nikdo nepustil. Redaktoři serveru Bit-tech tak alespoň porovnali spotřebu jejich sestavy vybavené Radeonem HD 6950, 6970 a následně GTX 560 Ti. Spotřeba s Radeonem HD 6950 je o 30 Wattů nižší, s Radeonem HD 6970 pro změnu o cca 30 Wattů vyšší. Dva napájecí konektory po 6 pinech naznačují, že ke grafice se vyplatí zakoupit adekvátně silný zdroj.

Velmi pozitivně vypadá situace s vyzařováním tepla. GTX 580 Ti v nepřetaktované variantě je podle všeho jednou z nejchladnějších grafických karet s obstojným výkonem. Referenční model se standardním chladičem se bez vytížení neohřívá o více než 8 °C. Pokud budete potřebovat plný výkon karty, může se teplota zvýšit "až" o 38 °C nad pokojovou teplotu. GeForce GTX 560 Ti bude tedy tou pravou kartou pro přetaktování.

Poruší dvoujádrový Radeon specifikace PCI Express?
Zatímco GeForce GTX 560 Ti dostala zcela reálné obrysy, u AMD můžeme ve zcela neoficiální rovině vytušit přípravy na vypuštění nové dvoujádrové grafické karty. Karta dostane podle všeho označení Radeon HD 6990. Zatím je známá pod kódovým označením Antilles a vychází z jader Cayman, jež se objevila na kartě Radeon HD 6970.

Pokud se AMD nerozhodne pro úpravy, můžeme očekávat příchod grafické karty, jež bude vybavena celkem 3840 shader procesy. Neočekávají se žádné kompromisy v oblasti paměti. Je nadmíru jasné, že na kartě nalezneme 512 bitovou paměťovou sběrnici a nejspíše hned 4 GB rychlé grafické paměti.

Radeon HD 6990

Vzorek karty již přinesl na veřejnost manažer vývojářského týmu AMD, Matt Skynner. Možnost vidět kartu v provozu však AMD prozatím novinářům odepřela. Jedno je ale jasné. Radeon HD 6990 bude maximem toho, s čím se počítalo při návrhu specifikací karet do PCI Express. To odpovídá plné délce a možným komplikacím při montáži do počítačové skříně.

Dříve představené prototypy Radeonu HD 6990 vždy přicházely vybaveny dvěma 8 pinovými konektory pro přídavné napájení. To nasvědčovalo tomu, že karta bude klást značné nároky na počítačové zdroje. Poslední fotografie však prozrazují, že se AMD zřejmě neprohřeší proti specifikacím PCIe, a Radeon HD 6990 nebude mít maximální spotřebu vyšší než 300 Wattů. Po zkušenostech s předchozím dvoujádrovým modelem, HD 5970, tomu věřil málokdo.

Radeon HD 6990

Po technologické stránce nebude mezi HD 5970 a HD 6990 vlastně velký rozdíl. Karta nadále podporuje DirectX 11 i stejnou verzi Shader Modelu. Hlavním rozdílem tak bude přidaných 640 shader procesorů a snad i nějaké navýšení pracovních frekvencí na úkor optimalizace. Vysoký výkon bude záhodno využívat s technologií trojrozměrného obrazu HD3D. Karta bude v obchodech ještě v tomto čtvrtletí, konkrétní datum však AMD zatím nenabídla.

Zdroje: AMD, AMDBlog, Bit-tech, Dailytech, Fudzilla, GamersNet, Inpai, nVidia, SemiAccurate, TechConnect, The Inquirer, VR-Zone & Xbitlabs


Témata: CeBIT, Intel