Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

HW News: Šestijádro se spotřebou 40 wattů

AMD připravila nový Opteron se šesti jádry a frekvencí 1,8GHz >> 4-way SLI nabírá skutečné rozměry >> 40nm grafiky nVidie jdou do obchodů zatím jen jako OEM

Architektura Opteronu

Šestijádro se spotřebou 40 Wattů
Vcelku zvláštní procesor ve všech ohledech připravuje AMD. Svou koncepcí nezapadá do ničeho, s čím se můžeme běžně setkat nyní. Nebude sice určen do herních počítačů a dokonce ani do domácností, přesto určitě stojí za bližší prozkoumání. AMD totiž tvrdě zapracovalo na šestijádrech a bude mít co nabídnout. Opět se bude hodit již otřepaná fráze, že AMD nebude Intelu rozhodně konkurovat výkonem.

Stará verze Opteronu

Přestože procesory určené do serverů nepatří k nejlevnějším, řada AMD Opteron zůstává horkým tématem i v době ekonomické krize. Zatímco Intel obvykle nabízí společnostem nekompromisní řešení, AMD se snaží zaměřit na vhodný poměr užitečného výkonu a ceny. V případě šestijádra nás tak nemůže zaskočit snaha o co nejnižší spotřebu a také prodejní cenu.

Architektura Opteronu

V laboratořích AMD se podařilo připravit šestijádro, které má spotřebu 40 Wattů. Oficiálně nese tento procesor označení AMD Opteron 2419EE a je jasné, že vývojáři nutně museli balancovat mezi taktovací frekvencí a spotřebou. Ve skutečnosti tak bude použita taktovací frekvence jen 1,8GHz. V kombinaci s energeticky nenáročnou 45nm výrobní technologií stačí napájet jádro pro stabilní provoz 1,125Volty.

Za velmi nízkou spotřebou procesoru však nestojí pouze důmyslné snížení taktovací frekvence a novější výrobní proces. AMD ve všech svých materiálech uvádí spotřebu označovanou jako ACP, což si lze vyložit jako špičkový výkon. Neznamená to však úplně totéž jako TDP (tepelné vyzařování) u Intelu. Podle serveru HardSpell pak odpovídá 40Wattů ACP zhruba 60Wattům TDP.

Opteron v socketu F

Přestože bude tento procesor zaměřen především na spotřebu, zůstalo mu lecco ze skutečné architektury Opteronu. Počítat lze se slušným tříúrovňovým systémem vyrovnávací paměti, kde společná třetí úroveň má velikost 6MB. Podporovány jsou samozřejmě pokrokové virtualizační technologie o kterých si s levnými procesory můžeme nechat jen zdát. Podle zástupců AMD se má totiž jednat o procesor pro budoucnost.

Procesor do socketu F ze sponí strany

Kromě zcela typických účelů, za kterými si firmy obvykle pořizují servery, se objevila v tiskové zprávě i novinka, která má prý Opteron EE odlišovat. Má se totiž jednat o vhodný procesor pro provozování rozhraní označovaných Web 2.0. Ve skutečnosti však lze schovat pod tento pojem prakticky cokoliv, co má něco společného s vývojem internetu.

Do běžných počítačů Opterony EE rozhodně neosadíme. AMD je navrhuje tak, aby fungovaly v Socketu 1207, který je známější spíše pod označením socket F. Díky tomu, že Opterony spolu dokáží navzájem komunikovat, očekává se hojné nasazení na dvouprocesorových základních deskách.

Současná multijádra Opteron

Super úsporný Opteron by neměl zůstat do budoucna rozhodně osamocen. Řada procesorů označených jako Opteron EE (z anglického energy efficient) se ještě roztoste. O cenách příštích úsporných Opteronů se toho mnoho neví, ale konkrétně Opteron 2419EE by měl být relativně levný. Prodávat se bude kolem 16000Kč, což je téměř o 8000Kč méně než neúsporná šestijádrová varianta na 2,6GHz.

40nm grafiky nVidie jdou do obchodů zatím jen jako OEM
nVidia představila své grafické karty založené na 40nm jádrech již letos v červnu. Stále se ale ukazuje, že oficiální uvedení a doba, kdy lze kartu opravdu koupit v obchodě, se mohou hodně lišit. Přechod na novou technologii navíc hráčům ještě nic zajímavého nepřinesl.

Dedikované 40nm grafické karty se mají dostat do prodeje teprve nyní. V souvislosti s tím se na internetu začínají objevovat první opravdu autentické fotografie a testy karet GeForce G210 a GT220. Tyto karty se snaží tvářit moderně, přesto se nVidii nepodařila zakrýt patřičná strohost kategorie, do které zapadnou. Svým výkonem se totiž hodí jen do kanceláře a v lepším případě si poradí s HD multimedii.

GeForce G210

GeForce G210 byla dlouhou dobu známá pod kódovým označením GT218 a vyjma naprosto minimální spotřeby určitě neoslní. Grafické jádro totiž pracuje na poměrně nízké frekvenci 589MHz, přičemž nemá žádné prostředky, které by mu zajišťovaly slušný výkon. nVidia používá technologii unifikovaných shaderů samozřejmě na všech kartách, zde se jich ale objevilo jen 16. Shadery přitom pracují na 1402MHz.

GeForce G210

Slabým místech všech levných grafických karet bývá paměť. GeForce G210 nebude výjimkou, protože na kartě je nasazena úzká 64bitová paměťová sběrnice. Levnou koncepci pak podtrhuje integrace pamětí standardu DDR2 na 500MHz. nVidia však zaměření na cenu a spotřebu tentokrát nezastírá a rozhodla se vyrábět jen 512MB variantu.

Nad specifikacemi karty může leckdo kroutit hlavou. Výsledný podávaný výkon je totiž necelých 45GifaFlopů. Ve srovnání s integrovanou GeForce 9400M je GeForce G210 pomalejší minimálně o 10%. Zdálo by se, že takováto karta je zbytečná a zůstane bez využití. Výhodu lze tedy spatřovat především v 30 Wattové spotřebě a nově se objevila podpora DirectX 10.1. Pokud hodláte hrát jakékoliv hry, které pracují s grafikou, rozhodně se této kartě vyhněte.

GeForce GT220 je na tom s výkonem už o něco lépe. Jádro pracuje na 615MHz a především se na něm objevuje 48 shader procesorů. Taktovací frekvence shaderů se také zvýšila a to na rozumných 1335MHz. Alespoň základní grafický výkon obstará GeForce GT220 bez problémů. Ve hrách se však jedná o naprostou nouzovku.

GeForce GT220

I zde se projevila snaha ušetřit na paměti. nVidia přidává na kartu čipy DDR3, které jsou o něco efektivnější. Zvýšila se také propustnost paměťové sběrnice, protože její šířka vzrostla ke 128bitům. Fyzický takt pamětí je nastaven na 790MHz a nVidia si zde již nemohla odpustit přidání 1GB paměti. Samozřejmostí je opět podpora DirectX 10.1.

Obě 40nm grafiky nVidie se opírají o zájem zákazníků o HD multimedia. Zřejmě na žádném variantě GeForce G210 a GT220 nebude chybět HDMI konektor. Ani jednu kartu však nebude lehké sehnat. Obě jsou nyní podle nVidie ve stádiu OEM, tzn. že se montují jen do nových počítačů. Nebylo by vůbec divné, kdyby se hojně začaly objevovat v počítačových sestavách montovaných pro supermarkety.


4-way SLI nabírá skutečné rozměry
Poté, co se čipset základních desek stal jen okrajovou podporou pro periferie a hlavní úlohu na sebe převzal procesor, by se zdálo, že se opravdu originální základní desky už nedočkáme. Přesto se podařilo i zde připravit něco nevídaného a naprosto megalomanského. EVGA totiž přichází se základní deskou, která je odpovědí na veškeré představy o současné podpoře herní grafiky.

Novinka od EVGA přichází s neobvyklou technologií, kterou sama společnost označuje jako 4-way SLI. Jedná se přitom o podporu zapojení grafických karet Quad SLI, zkrátka čtyř grafik v jednom počítači. Chybět nemůže silné napájení procesoru a kvalitní zpracování do posledního detailu.

4-waySLI á la EVGA

Deska je založena na čipsetu Intel X58 a bude se tedy těšit podpoře současné varianty Core i7. Intel sice připravuje "vylepšená" Core i7, která do socketu 1366 nepasují, ubral mu však jeden kanál integrovaného paměťového řadiče (ztráta výkonu v řádu procent). Z tohoto důvodu je podpora socketu 1366 spíše výhodou. Tříkanálový paměťový řadič nezůstane rozhodně bez využití, protože EVGA na desku osazuje po šesti slotech pro paměti DDR3.

A teď to hlavní. Na desce je připraveno celkem sedm slotů PCI Express plné délky. Sloty pracují v režimu PCI Express 16x, ale do všech osadit grafické karty samozřejmě nelze. Quad SLI je zde podporováno prostřednictvím BIOSu, přičemž se příliš nepočítá s tím, že by v počítači zůstalo ještě nějaké místo na fyzikální kartu. Podle EVGA patří do této desky jak jinak než čtveřice jejích vlastních karet GeForce GTX 285.

4-waySLI á la EVGA

Přímo na desku bude možné nasadit maximálně 24GB operační paměti. Hůře na tom nebudou ani disková úložiště, která lze připojit přes 9 SATA konektorů. Na žádné základní desce vyšší kategorie dnes nemůže chybět rozhraní e-SATA a leccos naznačuje také použitý dvojitý gigabitový ethernet.

Kvalita zpracování je velmi slušná. Navzdory nemalým problémům, které museli vývojáři řešit při navrhování sběrnice na PCB, se podařilo vyvarovat jakékoliv pozorovatelné chybě. Nejsou zde žádné elektrolytické kondenzátory a chlazení je na potřeby desky až předimenzované. Hlavní napájení desky je vytvořeno z 10větvového návrhu. Cena bude úměrná možnostem a tak částka bezmála 9000Kč nikoho asi nepřekvapuje.


Zdroje: AMD, Dailytech, Digitimes, EVGA, Fudzilla, Hardspell, HKEPC, nVidia, TG Daily & Xbitlabs

Autor:
Témata: Frekvence 1, Intel
  • Nejčtenější

Nová sexy herní hrdinka prý není dostatečně odhalená. Vznikla i petice

Aktuální korejský herní hit Stellar Blade s hrdinkou ve velmi vyzývavých oblecích byl údajně krátce...

Hráči poskytují výkon počítačů na generování AI porna. Dostávají za to cetky

Aby jejich draze zaplacený supervýkonný hardware nezahálel, pronajímají ho někteří hráči ke...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Měl jim pomoci propagovat hru, místo toho ji v přímém přenosu zepsul

Měla to být historická událost v téměř dvacetileté historii online hry MapleStory, nakonec ostře...

Svítící respirátory pro hráče byly průšvih, výrobce platí tučné odškodné

Společnost Razer dostala pokutu ve výši pětadvaceti milionů korun za to, že v době pandemie covidu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sestrojila si vybavení za statisíce, aby během hraní cítila bolest

Streamerka vystupující na internetu pod přezdívkou Gingas si doma postavila zařízení, které...

Svítící respirátory pro hráče byly průšvih, výrobce platí tučné odškodné

Společnost Razer dostala pokutu ve výši pětadvaceti milionů korun za to, že v době pandemie covidu...

Velké propouštění v Bethesdě, o práci přišli autoři Redfallu a Evil Within

Videoherní společnost Betehsda, která patří Microsoftu, oznámila rušení rovnou několika slavných...

Prezident Nintenda: nástupce Switche oznámíme v tomto fiskálním roce

Po mnoha spekulacích, náznacích a těžko ověřitelných zprávách od leakerů přichází Nintendo s...

Padl další rekord v Magicu. Legendární Black Lotus se prodal za 69 milionů

Neznámý sběratel stanovil nový rekord populární karetní hry Magic the Gathering. I přes to, že se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...