Roccat Kova [+]

Roccat Kova [+]

HW News: Šikovná myš, tablet a obludná grafická karta

  • 15
Roccat Kova potěší na pohled i příjemným používáním ve hrách * Ultrapřenosný počítač dospěl do stádia použitelnosti * GeForce GTX 580: tříslotové herní monstrum

Roccat Kova [+], šikovná myš s drátem
Čerstvě uvedená myš studia Roccat zaujme hned na první pohled. Nejde přitom o laciné zpracování, které se pouze tváří, že patří k hernímu počítači. Myš s názvem Kova [+] má kvalitní optiku a nebude předražená. Přesto nepřináší žádnou zásadní revoluci, protože navazuje na velmi podobný předchozí model.

Podle slov samotného výrobce je tento kousek určen profesionálním hráčům. Pořizovací cena přitom jen o málo přesáhne 1000 Kč, a dovolit si ji tedy může skoro každý. Konstrukce myši je navržena tak, aby padla do ruky jak pravákům, tak i levákům. Jediným zádrhelem, který může značnou část hráčů odradit, je skutečnost, že myška není bezdrátová.

Roccat Kova [+]

Kromě pohodlného držení myši, které je pro každého spíše subjektivní, je pro hry důležitý dostatek dostupných ovládacích prvků. Pokud vezmeme v potaz i standardní tlačítka, lze se na myši dobrat celkem devíti ovládacích prvků. K základním dvěma tlačítkům a stisknutelnému kolečku přibyla dvě tlačítka po každé straně a technologie EasyShift[+].

Jak asi správně tušíte, EasyShift je softwarová aplikace, která umožňuje kompletní přeprogramování tlačítek a především jejich profilování. Pokud si EasyShift nastavíte na některé HW tlačítko, můžete tímto tlačítkem v reálném čase přepínat profily pro celou myšku. Kromě toho lze definovat celkem pět souborů profilů, které se aktivují softwarově.

Roccat Kova [+]

Zajímavou a pro mnohé určitě zbytečnou technologií je adaptabilní podsvětlení myši. Vybírat lze ze škály sedmi barev a to přímo prostřednictvím ovladačů. Regulace úrovně podsvětlení přítomna bohužel není. Možnost podsvětlení úplně deaktivovat lze rozhodně považovat za správný krok.

Roccat Kova [+]

Roccat Kova [+] nebude ale jen o líbivém designu. Výrobce vsadil na kvalitní optiku schopnou pracovat s rozlišením až 3200 dpi. Co je ve hrách skvělé, se může při běžné práci snadno obrátit na velmi nepříjemné. Myš je tudíž možné přepnout do módu snímání s nižšími rozlišeními. Konkrétně lze vybírat z 1600 dpi, 800 dpi a 400 dpi.

Použitým snímacím prvkem je laser a tak se asi nelze divit, že kromě dpi nezaostává ani v dalších parametrech. Kova [+] se dokáže vyrovnat se zrychlením maximálně 30 G a souvislým snímáním při pohybu rychlostí 3,3 m/s. Snímání pak probíhá rychlostí 1 kHz.

Roccat Kova [+]

Ergonomicky nepřináší Kova [+] nic převratného. Fyzické rozměry jsou na chlup shodné s předcházejícím modelem a to 12 x 6,5 cm. Ani hmotnost není nijak závratná. Bez ocásku je rovných 90 gramů. Myš používá dvoumetrový USB kabel, který se připojuje v klasickém režimu USB 1.1.

Softwarová podpora je tentokrát velmi propracovaná a používat myš bez doprovodných aplikací prakticky nemá smysl. Vzhledem k hernímu zaměření je podpora dostupná jen pro OS Windows od verze XP výše. V dodávaném balení lze vytušit snahu ušetřit, jelikož je k myši dodáván velmi stručný návod a nenalezneme zde ani CD s potřebnými ovladači (stahují se z internetu).


Ultrapřenosný počítač dospěl do stádia použitelnosti
Až překvapivě přenosné zařízení představila světu společnost Gigabyte. Velikostí podobné zařízení známému Apple iPadu je přitom plnohodnotným počítačem. Výpočetní výkon postačuje na Windows 7 a s externími periferiemi může nabízet shodný komfort jako stolní PC.

Gigabyte S1080

Tabletový počítač se bude prodávat pod označením Gigabyte S1080 a jako jeho základ byla použita platforma Atom ve své co možná nejúspornější podobě. Přesto se zde objevuje dvoujádro N550, byť s nižším taktem 1,5 GHz. Procesor podporuje 2 GB operační paměti a lze předpokládat, že Gigabyte této možnosti maximálně využije.

Od grafiky lze čekat spíše základní výkon, jelikož vychází z jádra integrovaného na procesoru. GPU je taktováno jen na 200 MHz. Zařízení má integrován 10,1" dotykový displej s nativním rozlišením 1024 x 600 pixelů. Podsvětlení je samozřejmě typu LED a na displeji spočívá dotyková vrstva s technologií multitouch.

Gigabyte S1080

Ruku v ruce se slabší grafikou jde nejistá podpora pro akcelerace videa v HD rozlišeních. Integrace rozhraní HDMI tak podle Gigabytu neměla podstatný význam, což znamená, že k externímu monitoru připojíme S1080 pouze přes D-Sub. Pro 1080p to může znamenat nižší kvalitu obrazu a větší projevy různého rušení.

Gigabyte S1080

Integrované příslušenství odpovídá současným netbookům. Těšit se můžeme na podporu WiFi, Bluetooth (3.0), integrovanou webkameru a čtečku karet. Velmi důležité budou dostupné USB porty, ke kterým je možné připojit externí klávesnici a myš. V opačném případě se S1080 ovládá prostřednictvím zobrazené klávesnice ve Windows 7.

Zásadní teď bude především výdrž baterie, kterou nikdo z Gigabyte zatím ani nenaznačil. Naproti tomu cena má být rozhodně přijatelná. V polovině února by se měl S1080 začít prodávat za cenu kolem 300 amerických dolarů. Za tuto cenu bude v počítači dokonce předinstalován 320 GB pevný disk.


GeForce GTX 580: tříslotové herní monstrum
Mezi grafickými kartami čas od času narazíme na obzvláště povedené kusy, které se podařilo vyrobit tak, aby zabíraly v počítači opravdu málo místa. U výkonnějších modelů je to mnohdy obtížné, a tak se nelze divit, že jednoslotový highend se prakticky nevyskytuje. V Asusu se ale vydali úplně jiným směrem a jako vhodný základ pro svůj vývoj zvolili GeForce GTX 580.

GeForce GTX 580 DirectCu II

Zřejmě každý, kdo kartu pouze v rychlosti prozkoumá, ji zařadí na seznam hardwarových obludností. Karta totiž zabere minimálně tři sloty v počítači a k bezpečnému použití je třeba počítat také s mezerou pro odvětrávání. O účinnosti tohoto typu chladiče nelze pochybovat, a tak odměnou mohou být vysoké taktovací frekvence. Ty však z Asusu zatím neunikly.

Z uvolněných informací se například dozvíme, že karta má zcela odlišné PCB, než jaké je použito na referenčních modelech. Asus použil osmivětvou síť stabilizátorů výhradně pro napájení jádra. K úspěšnému provozu pak karta vyžaduje přivedení dodatečného napájení ve formě dvou 8 pinových konektorů PCIe.

GeForce GTX 580 DirectCu II

Samotný chladič je z větší části z hliníku, přičemž lepší rozložení tepla zajišťuje použití pěti pipelines. Část chladiče spočívající na grafickém jádru je měděná. O nasávání okolního vzduchu se pak starají dva 100 mm ventilátory s inteligentní regulací otáček.

Pod tím vším se má nacházet GeForce GTX 580 přetaktovaná přímo z továrny. Jako každá grafika této řady nabízí skvělou podporu DirectX 11 a 512 shader procesorů. Podle zprávy Asusu je na kartě osazeno 1,5 GB grafické paměti GDDR5. Paměťová sběrnice má šíři 384 bitů.

GeForce GTX 580 DirectCu II

Určitě se sluší připomenout, že v laboratořích společnosti Asus už vzniklo podobných monster více. Ne každá karta ale nakonec zamířila na pulty obchodů. Zatím vše nasvědčuje tomu, že GeForce GTX 580 s označením DirectCu II se opravdu bude prodávat. Cena je neznámá, ale připravena je i obdobná varianta Radeonu HD 6970.


Zdroje: Asus, Dailytech, Digitimes, ePrice, Gigabyte, Guru3d, Inpai.com, NordicHardware, Roccat, TG Daily, Toms Hardware, Xbitlabs & ZD Net


Témata: Tablet