Windows 7

Windows 7

HW News: Stabilnější Windows Se7en

  • 16
Microsoft vyhlásil válku modrým obrazovkám smrti >> Levný a rychlý Radeon od HISu >> Tablet s cenou pod 20000Kč

Stabilnější Windows Se7en
Vydání betaverze k připravovaným Windows Se7en je stále neznámou. Microsoft totiž nezveřejnil, zda bude testovaní veřejné a kdy by mohlo probíhat. Přes značné informační embargo je ale evidentní, že práce na novém operačním systému se začínají blížit ke zdárnému konci. Jádro systému by se nyní již mělo nacházet ve stabilní verzi, která má být velmi podobná té, kterou bude Windows Se7en obsahovat v době uvedení.

Windows 7

Přístup k betaverzím (které Microsoft označuje spíše jako "pre-betaverze") je zatím jen neoficiální a velké množství uživatelů si je stáhlo z torrent sítí. Bez ohledu na přesný build však těmto systémům doposud scházelo něco podstatného – ovladače. Ovladače zařízení jsou přitom potřebné k provozu prakticky všech zařízení počítače. Betaverze Windows 7 tak spíše používají univerzální ovladače a s úspěchem se do nich dají povětšinou nainstalovat ovladače určené pro Windows Vista.

Microsoft předem informoval, že ovladače používané ve Windows 7 nebudou oproti Windows Vista příliš rozdílné. Potřebnou stoprocentní kompatibilitu však u takovéhoto ovladače nikdo nezaručí a tak by mohlo hrozit, že se budeme setkávat v budoucnu s „modrými obrazovkami smrti“ o něco častěji. Microsoft ve svých doposud vedených statistikách odhadl, že za více než 70% pádů operačních systémů může špatný nebo nekompatibilní ovladač zařízení.

Windows 7

Podpora přímo ze strany výrobců tak bude pro Windows Se7en velmi důležitá a bez ní by nová Windows příliš příznivců zřejmě nezískala. Zachována zde má být certifikace ovladačů stejně jako ve Vistě a tak budou mít vývojáři hardware dvě možnosti. Buďto použijí starý ovladač napsaný pro Windows Vista a projdou novou certifikací, nebo vytvoří úplně nový ovladač. Microsoft ale bude přidělovat certifikáty přísněji než doposud. Vývojáři si totiž zvykli prostřednictvím ovladačů záplatovat závažné chyby špatně navrženého hardwaru. To má vliv nejen na stabilitu, ale také na rychlost.

Druhou variantu si nedobrovolně zvolil například Intel, který jako první dokončil plnohodnotný ovladač pro své grafické karty. Ve Windows Vista mají totiž současné grafiky Intelu problémy a Microsoft jim certifikaci pro ovladač neudělil. Intel tak nedokáže ani na svém posledním integrovaném grafickém jádru X4500 poskytnou výkon dostatečný na hry. Vše by se ale mělo s příchodem Windows Se7en změnit, protože Intel dodal, že jeho vývojáři uvedou také podporu procesorům Larrabee s integrovanými grafickými jádry.

Windows 7

Nejen ovladače se pak budou podílet na výkonu, který můžeme od Windows Se7en očekávat. Microsoft toho slibuje hráčům hodně a první neoficiální testy mu dávají za pravdu. Současné betaverze pracují totiž až o 20% rychleji než klasická Vista. Kromě svižnějšího běhu her se to také projevuje v rychlosti startu počítače. Na průměrném stroji lze Windows Se7en nastartovat mnohem rychleji než Windows Vista a rychlejší nejsou zatím ani Windows XP SP3.

Do uvedení Windows Se7en je ale zatím poměrně daleko, jako nejpravděpodobnější vypuštění se nyní jeví říjen 2009. Právě dlouhá doba, kterou vývoj Windows Se7en ještě projde, nedává žádnou záruku, že operační systém neztratí na své současné svižnosti. Ve Windows Se7en zatím chybí spousta služeb, které budou ještě přidány. Tím dojde minimálně k prodloužení doby startu a také k dalšímu permanentnímu využití procesoru.

Rychlý a levný – takový je Radeon HD4830
Zajímavou grafickou kartu připravuje pro uvedení na trh v současnosti výrobce HIS. Karta nebude sice založena na úplně novém a dokonce ani přímo herním jádře, přesto však dokáže zaujmout. Její výhodou bude především kvalita zpracování, perfektní chlazení a rozumná cena. Výkon ve hrách tentokrát nebude patřit mezi slabé stránky.

Chlazení levnějších grafických karet se ještě nedávno omezovalo pouze na pasivní žebrovatý chladič a výrobci jen velmi neochotně přidávali na své karty aktivní ventilátory. S posupným vývojem a požadavky na stále větší výkon se ale i hůře vybavené karty začaly pořádně zahřívat. Jen málo který z výrobců věnoval tomuto problému dostatečný zřetel a tak ačkoliv si to uvědomoval málokdo, kartám se značně snižovala životnost. Výrobci začali nasazovat účinné chlazení na levné grafické karty teprve nedávno a to teprve poté, co se ukázalo, že jejich životnost je již na samé hranici záruční doby.

ICeQ 4

Toto ale rozhodně není případ renomovaného výrobce HIS, který dlouhodobě vyvíjí úspěšnou řadu chlazení ICeQ. V současnosti se již prodává čtvrtá generace a na úplně nejdražších kartách se také můžeme setkat s označením 4+. HIS nyní zamířil s tímto chlazením i na velmi levné karty, konkrétně se zaměřil na Radeon HD4830.

Samotný Radeon HD4830 je velmi povedenou kartou, která ale zůstává zastíněna slavnější dvojicí HD4850 a HD4870. Výhodou HD4830 je především cena, výkon ve hrách je ale také slušný. Základem karty je 55nm jádro taktované na 575MHz. Na stejné frekvenci zde běží i shadery, kterých je 640. Hlavní rozdíl v ceně oproti lepším Radeonům tvoří typ používaných pamětí. HD4830 používají obvykle paměti GDDR3 a ani verze od HIS nebude výjimkou. Paměťová sběrnice má 256bitovou šířku a bude zprostředkovávat komunikaci s pamětmi taktovanými na 1800MHz. V prodeji by se měla objevit pouze verze s 512MB paměti.

ICeQ 4

Pokud vezmeme v úvahu cenu, která by mohla být při uvedení těsně nad 3000Kč, je hardwarový základ karty rozumný. Při prvním pohledu na skutečnou kartu je však jasné, že se mezi levnějšími grafikami v žádném případě neztratí. Může za to především velký dvouslotový chladič, který tomuto Radeonu propůjčuje design drahé high-endové karty. Chlazení zde není rozhodně jen pro parádu. Skládá se z masivní kovové části, kterou prochází heatpipe. O rychlý přísun čerstvého vzduchu se zde stará ventilátor s programovatelným počtem otáček. Výsledkem je v ideálním případě téměř o čtvrtinu nižší teplota, než se kterou by karta pracovala za použití běžného chlazení.

ICeQ 4

Radeon HD4850 od společnosti HIS se na našem trhu objeví až po začátku roku 2009 a bude patřit k nejpřijatelnějším grafickým kartám zaměřených na cenu a výkon. Je jasné, že karta s kvalitním chlazením bude dražší než modely vybavené tuctovým ventilátorem. Pokud vám záleží na stabilitě počítače a životnosti karty, bude rozhodně tou pravou volbou.

Levná koncepce tabletu pro vaši kreativitu
Zdá se Vám občas, že vám k ovládání počítače již nepostačuje klávesnice, myš ani další běžná zařízení? Pak možná objevíte pohodlnost tabletů. Jeden takový se nyní chystá uvolnit i společnost HP a zdá se, že nabídne lepší cenu, než všechny nové tablety Lenovo. Přesto se bude i nadále jednat o vcelku výkonný počítač se širokými možnostmi.

Nový notebook a tablet v jednom nese označení TouchSmart tx2-1003AU a v základní výbavě by měl se svou cenou spadat do kategorie přenosných počítačů pod 20 tisíc korun. Počítač přijde s charakteristickou konstrukcí otočného displeje, dotykové obrazovky a tělem subnotebooku. Dotykový displej bude širokoúhlý a s úhlopříčkou 12,1“.

TouchSmart

Ihned po překlopení displeje se počítač přepne díky přiloženým aplikacím do režimu tabletu. Pracovat bude možné jak ve vodorovném, tak i svislém směru. Výhodou oproti konkurenci má být především rychlost a přesnost ovládání. Rastr dotykové plochy je totiž velmi jemný a díky dobře sladěnému hardwarovému vybavení je tablet schopen kreslit s velmi malými odezvami. Podle prvních prezentací se ale stále nejedná o ideální zápis a zobrazení v reálném čase.

TouchSmart

O výkon a skvělou spotřebu tohoto zařízení se bude starat procesor AMD Turion X2 RM-74, který disponuje především velkým množstvím šetřících technologií. Počítač je založen na nezveřejněném čipsetu taktéž od AMD, který bude obsahovat grafické jádro. Integrován tak bude Radeon HD3200, se kterým se budeme moci brzy setkat i v Eee PC. Zajímavé je, že hned do základní verze má být montován 250GB pevný disk a 2GB RAM.

I přes malé rozměry bude HP TouchSmart tx2 dobře vybavený. Našlo se zde místo pro DVD vypalovačku, Blue-tooth, WiFi, Gigabitový ethernet a čtečku paměťových karet. Z pochopitelných důvodů nenalezneme ve víku displeje webovou kameru, kterou zde vystřídaly snadno dostupné ovládací prvky.



Zdroje: AMD, Dailytech, Digitimes, HardSpell, HIS, HKEPC, HP, Microsoft, Xbitlabs & ZD Net