Sapphire Radeon HD 5570 Xtend TV

Sapphire Radeon HD 5570 Xtend TV

HW News: Televize se vrací na grafické karty

  • 0
Výkon je zatím slabší, ale ve stylu All-in-Wonder * První deska na čipsetu 990FX pro ryze herní procesory * EVGA představuje počítačový rychloměr

Televize se vrací na grafické karty

Doby, kdy jsme si mohli bez větších problémů pořídit grafickou kartu s integrovaným televizním tunerem, jsou dávno pryč. Zlatá éra skončila v okamžiku, kdy společnost ATI dala sbohem slavné sérii grafických karet Radeon All-in-Wonder. Na vině byla jednoznačně problematická podpora dekodérů. S přechodem na digitální vysílání se však tento neduh sám vyřešil.

Zatím to nevypadá, že by se samotná AMD chtěla k vývoji grafických karet s podporou příjmu televizního vysílání vrátit. To ovšem neznamená, že se do podobného kousku nemůže pustit některá ze společností, která její karty vyrábí. Přesně tímto směrem se totiž vydal vývojový tým Sapphire, jež výslednou kartu prezentoval na veletrhu CES 2011.

První pokus s integrovanou televizí vychází z modelové řady Radeon HD 5570 a vysloužil si trefné označení Xtend TV. Určitě se sluší podotknout, že ze samé podstaty věci, toto není právě dvakrát vhodná grafická karta na hry. Půjde spíše o všestrannou grafiku do levnějšího počítače. Pokud bychom se zaměřili na výkon ve hrách, snadno lze dojít k závěru, že je hodně podprůměrný.

Důvodem, proč se o kartu zajímat, je jednoznačně použitý tuner. Podle specifikací společnosti Mirics, jež tunerovou část vyrábí, jde o hybrid. Díky tomu dokáže karta zpracovávat analogové i digitální signály. Analogová televize u nás sice definitivně končí, nicméně stále lze tuto část tuneru používat k příjmu analogových rádií. Z digitálního vysílání si pak má karta poradit kromě DVB-T také s různými mobilními mutacemi (jež budou snad vysílat v budoucnu) a digitálním HD rádiem.

Sapphire Radeon HD 5570 Xtend TV

Kromě tuneru karta nabízí vlastnosti standardního Radeonu HD 5570. Součástí je tak velmi malé jádro vyráběné 40 nm technologií s taktem okolo 650 MHz. Součástí jádra je 320 shader procesorů, což by samo o sobě mohlo být pro velmi nenáročné hráče dostačující. Zásadním problémem je ale paměť. Ta sice může mít díky technologii HyperMemory až 2300 MB, ale to ještě nic neznamená.

Sapphire Radeon HD 5570 Xtend TV

Radeon HD 5570 Xtend TV od společnosti Sapphire bude používat paměťové čipy DDR3. Očekávat můžeme efektivní frekvenci přibližně 1600 MHz v kombinaci se 128 bitovou paměťovou sběrnicí. Zatím není jasné, zda se na kartě fyzicky objeví 512 MB nebo 1 GB grafické paměti.

Potěšit tak může především výsledná spotřeba, kde ani integrace televizního tuneru neznamená nutnost přivádět kartě dodatečné napájení. Využívat lze samozřejmě podporu DirectX ve verzi 11 a spíše mimo hry pak technologii Eyefinity s možností výstupu na trojici monitorů. Dostupná je dvojice HDMI (1x v provedení mini), DVI konektor a BNC konektor pro anténu.

Sapphire Radeon HD 5570 Xtend TV

Vypadá to, že Sapphire se snažila poučit z předchozích chyb AMD, a tak by neměl být žádný problém ani se softwarovou podporou. Integrovaný Tuner dodává společnost Mirics a obdobná varianta se osvědčila už ve formě USB klíčenek. Prostřednictvím klienta Mirics Flexi TV lze kromě sledování HD televize video samozřejmě také nahrávat a částečně komprimovat.

Nejasnosti tak zatím zůstávají především ohledně ceny a data uvedení na trh. K těmto otázkám se zástupci Sapphire doposud nevyjádřili. Vzhledem k současným cenám TV tunerů a hardwarovému základu karty lze ale předpokládat, že cena nebude vysoká.


První deska na čipsetu 990FX pro ryze herní procesory
Závěr veletrhu CES přinesl také prezentaci jedné z prvních základních desek postavených na novém čipsetu AMD 990FX. Půjde o to nejlepší, co hodlá AMD v nejbližší době nabídnout. Kromě podpory moderních technologií se tak můžeme těšit i na zcela nové procesory vycházející z architektury Bulldozer.

První věcí, kterou zkoumají uživatelé v případě, že slyší o nových procesorech, je bezesporu socket. Odlišně od Intelu, který v současnosti přechází na druhou generaci procesorů Core iX, AMD pokračuje v tradici zpětné kompatibility. Díky tomu zde nalezneme hojně rozšířený socket AM3(+), který si poradí prakticky se všemi současnými procesory AMD, jež jsou určeny pro stolní počítače.

Phenom II x6 Thuban

Co se týká plánovaných procesorů založených na architektuře Bulldozer (K10.5), už dlouho se ví, že budou určeny především hráčům. Podle dostupných informací půjde až o osmijádrové procesory s výrazně lepší superskalární architekturou, než jaká je použita na současných CPU Phenom II. Na stejných pracovních frekvencích se díky tomu dočkáme lepších výkonů. Procesory se nyní budou vyrábět na 32 nm, což by mohlo umožnit používání ještě vyšších kmitočtů.

Integrovat grafické jádro do herního procesoru AMD zatím nepovažuje za správné, a tak se zde nic podobného neobjeví. Integrován je pouze rychlý řadič pamětí DDR3, část čipsetu a ohromná vyrovnávací paměť o velikosti 16 MB. Příchod procesorů Bulldozer lze očekávat na přelomu března a dubna.

MSI BigBang Conqueror

MSI svou desku označuje jako Big Bang Conqueror a kromě nových procesorů bude vynikat skvělou podporou více grafických karet, tedy především Radeonů. Dostupné jsou čtyři sloty PCI Express 16x (2.0), které čipset umožňuje nakonfigurovat do režimu 2x16, respektive 4x8 pro čtveřici karet. Zásadním problémem by mohla být podpora SLI, jelikož způsob zpřístupnění možnosti osadit více než jednu grafickou kartu od nVidie nebyl zatím ohlášen.

MSI BigBang Conqueror

Zajímavou evolucí prošlo PCB desky, které je protentokrát vyvedeno v černé barvě. Poměrně netypicky je takto zpracován i socket. Přestože půjde o high-end, pro paměti jsou připraveny jen čtyři sloty. Orientace na dvoukanálové paměťové kity je tedy jasná. Maximální velikost podporované RAM zatím odtajněna nebyla.

Integrované příslušenství na desce pak odráží to, co by v současnosti od herní desky čekal asi každý. Podporováno je USB 3.0, rychlé rozhraní SATA, gigabitový ethernet je tentokrát jen jeden. Součástí desky bude HD zvuková karta s koaxiálním výstupem a rozšířená podpora pro vyvedení portů do čelního panelu. MSI počítá s integrací prvků, které se budou hodit také při přetaktování nebo diagnostice.

MSI BigBang Conqueror

Uvedení desky lze očekávat krátce poté, co AMD oficiálně představí nové procesory. Opakuje se tak situace, kdy v případě architektury SandyBridge měl téměř každý výrobce desku se socketem LGA 1155, ale na procesory se dlouho čekalo. Pro socket AM3 je procesorů sice dostatek, AMD ale musí oficiálně uvolnit čipsety, na nichž jsou nové desky postaveny.


EVGA představuje počítačový rychloměr
Společnost EVGA patří k výrobcům, kteří se často nebojí s hardwarem experimentovat. V jejích laboratořích vznikla nejedna upravená grafická karta, jež podává skvělý výkon ve hrách. Tentokrát se v EVGA pokouší dokázat, že jejich parketou jsou i různé počítačové vychytávky.

Výsledkem je pozoruhodně vyhlížející měřicí přístroj, jenž má jedinou vlastnost – dokáže zobrazit aktuální rychlost vašeho CPU. Zaujme především analogový charakter, kde rychlost CPU ukazuje klasická ručička. Jen se stupnicí je to horší. Problém tkví totiž v nutnosti, aby byl měřič rychlosti univerzální.

Analogový rychloměr k PC (zdroj TechPowerUp.com)

Stupnice počítačového tachometru tak začíná na 1 GHz a končí na 6 GHz. Jenže podle některých optimistů je maximum na 6 GHz prostě málo. Připojení k počítači je realizováno jednoduše prostřednictvím USB. Počítá se přitom s připojením přes přední panel a s možností montáže přímo na počítačovou skříň. Bohužel, EVGA nenabídla zatím žádný přehled kompatibility se základními deskami.

Je nadmíru jasné, že zařízení samo nedokáže detekovat frekvenci CPU a bude vyžadovat spolupráci ze strany operačního systému. Ta by mohla být dostupná buďto formou ovladačů nebo jako jednoduchá aplikace. Kolik bude tato legrace stát, zveřejní EVGA v nejbližší době.


Zdroje: AMD, CES2011, Dailytech, Digitimes, Inpai, MSI, EVGA, Sapphire, TechPowerUp, TweakTown, The Inquirer, VR-Zone & Xbitlabs