Phenom X3 perex

Phenom X3 perex - Součást HW News

HW News: Tříjádra jdou na trh

  • 372
Osm nových procesorů AMD - vybere si každý, kdo nepreferuje Intel >> nVidia bude vyrábět čipsety pro CPU VIA >> Intel P45 odložen

Osm nových procesorů AMD
Po nedávném ohlášení uvádí AMD na trh další sérii procesorů Phenom X3 a X4. Původně bylo ohlášeno, že se na trhu nejdříve ve volném prodeji objeví Phenomy z revize B2, které obsahují drobnou TLB chybu. Opravená revize B3 měla být k dispozici jen velkým prodejcům a až za dlouhou dobu se měla objevit volně v obchodech. AMD však uznalo za vhodné udělat změnu v tomto plánu a tak na trh vypouští nejen první Phenomy X3, ale především uvolní i některé opravené verze Phenomů X4. K dispozici bude hned osm nových variant procesorů. Podle svého zaměření budou označovány klasicky podle řad AMD. Na trhu se tak brzy objeví levné modely 8x00 a 9x00, které se stanou posledními procesory AMD s TLB chybou. Poněkud dražší, ovšem bez TLB chyby, budou řady 8x50 a 9x50, které vlastně představují první výkřik revize B3.

Phenom X3

Úplně první volně dostupná tříjádra na trhu ponesou označení Phenom 8400 a 8600. Jádra procesorů budou taktována na 2,1GHz a 2,3GHz. AMD delší dobu používá tříúrovňovou vyrovnávací paměť a ani v případě Phenom X3 tomu nebude jinak. Jelikož jsou orientovány především na dobrý poměr cena/výkon, nepouští se AMD do žádného rozšiřování pamětí. U všech nových procesorů připadá na každé jádro 512kB paměti cache druhé úrovně. Jádra pak v obou případech zastřešuje společná L3 o velikosti 2MB. Procesory navíc podporují nový HyperTransport na 3,6GHz, stále se však budou řadit k těm, které obsahují TLB chybu.

Přehled výkonu (zdroj Chille Hardware)

Mezi opravenými verzemi, které se AMD rozhodla oficiálně uvolnit, se pak objeví procesory Phenom 8450, 8650 a 8750. Zde již bude TLB samozřejmě opraveno a hlavně bude opět posunut o stupínek maximální kmitočet jader procesoru. Zatímco modely 8450 a 8650 jsou zcela ekvivalentní 8400 a 8600, u nevýkonnějšího modelu 8750 podobný procesor nenajdeme. Taktován bude totiž na 2,4GHz a podle AMD bude mít spotřebu 95W.

Velkou spotřebu nebude mít ani nové čtyřjádro Phenom 9100e, které zkonzumuje jen 65W. Na jeho výkonu to ale zanechá podstatný rozdíl, protože tento energeticky efektivní procesor poběží jen na 1,8GHz. Právě u něj se zatím hovoří výhradně o OEM distribuci. O něco lepší vyhlídky pak dávají opravené verze Phenom X4 9550, 9650 a 9750, které mají nahradit v současnosti prodávané ekvivalenty.  Nejvýkonnějším procesorem AMD do stolních počítačů poté bude Phenom X4 9850 zařazený do Black Edition. Jeho jádra poběží na 2,5GHz.Vyrovnávací paměť je rozčleněna na 2+2MB a AMD u tohoto procesoru občas uvádí podporu HT na 4GHz (to bohužel nelze potvrdit, jelikož dostupné materiály se rozcházejí).

Dobře to také vypadá při pohledu na ceny. Nejlevnější budou samozřejmě Phenomy X3 obsahující TLB chybu. Zde by cena neměla podle AMD přesáhnout hranici 100USD (tedy cca 1600Kč) a to ani pro koncové zákazníky. U revize B3 se na ceny zatím čeká a je jasné, že se budou pohybovat výše. Chyba TLB se projevuje jako občasný výpadek komunikačního kanálu mezi jádry. Ten má podle deníku The Inquirer za následek skokové snížení výkonu až o 20%. Chyby v procesorech však nejsou nic výjimečného a například Intel jich drtivou většinu nechává neopravenu a vytvoří v lepším případě softwarovou záplatu, která problém obejde. Phenomy X4 nebudou i nadále patřit k nejlevnějším. Cenové rozpětí můžeme očekávat od 3200Kč (současné X4 9500) až přibližně do hranice 6000Kč. Nové procesory se u nás bohužel objeví nejdříve koncem dubna.


Současnost a budoucnost nVidie
Není žádným tajemstvím, že mezi nVidií, Intelem a AMD to v poslední době vře více než kdy dříve. Za vše může politika společností v oblasti uvolňování povolení na používání patentů konkurenci. Dohoda je nyní prakticky nereálná a každá společnost se snaží spoléhat pouze na vlastní produkty.

V současnosti je již naprosto jasné, že vzniknou dvě centralizované platformy AMD a Intelu. Intel je připraven vytvořit platformu, která bude obsahovat základní desky založené na jeho čipsetech. Využívat v nich bude vlastní grafické karty i procesory. Reaguje tím totiž na neprodloužení smlouvy, která mu umožňovala používat podporu SLI na svých čipsetech. AMD má situaci sice jednodušší, jelikož má smlouvu o vzájemné podpoře s nVidií uzavřenu. AMD tak bude moci i nadále vyrábět čipsety s podporou CrossFire i SLI.

CrossFireX

Do toho navíc mají přijít fúzní čipy Intelu a AMD, které se budou snažit přebrat kontrolu nad trhem s grafickými kartami. Ikdyž je tato situace zatím nereálná, nVidia již začíná podnikat opatření, která by měla situaci zachránit. Podle tiskové zprávy uvolněné koncem minulého týdne hledá nVidia zadní vrátka u společnosti VIA. Co má však společného světová jednička na trhu s grafickými kartami a procesorový outsider?

nVidia

nVidia nyní zvážila možnost, že by začala vyrábět čipsety pro budoucí procesory VIA. Podle scénáře, který přinesl server Xbitlabs, chce nVidia vyrábět menší množství čipsetů než doposud. Nové čipsety by ale mohly zahrnovat podporu procesorů více výrobců a bylo by jen na výrobcích základních desek, jakým socketem by vybavili základní desky.

Ačkoliv nad budoucností nVidie zatím visí nejeden otazník, zatím se stále jedná o skvěle fungující společnost, která je na první pozici ve výrobě grafických karet a to s poměrně velkým náskokem. Největší část výnosů z grafických karet má nVidia v oblasti mainstream sektoru a v průběhu tohoto týdne začne nově karty s čipy nVidie vyrábět Abit.


Čipset P45 bude později
A opět zde máme jedno zpoždění. Tentokrát se nevyhnulo plánovanému čipsetu od společnosti Intel s označením P45. Právě ten měl ale odstartovat éru využívání více než dvou grafických karet na platformách Intelu.

Intel P45

Intel P45 měl podle původního plánu začít na konci dubna nahrazovat současný u nás nepříliš úspěšný čipset P35. Poprvé jsme o P45 mohli slyšet v období konání letošního CeBitu, kde byl také předveden jako funkční model. Mezi novinkami se kterými má přijít je především CrossFireX, podpora dvou plnohodnotných slotů PCI Express 16x 2.0 a nový paměťový hub integrovaný do southbridge ICH10. Ten bude velmi svérázně určovat typ používaných pamětí a zatím se hovoří o tom, že nebude podporovat DDR2. Zde se informace, které pronikly na veřejnost, zatím rozcházejí. V podpoře se totiž mají objevit výhradně paměti DDR3 a zatím to vypadá, že v maximálním množství 8GB. O něco zdrženlivěji se také hovoří o podpoře DDR2 na 800MHz. Intel se k celé problematice pamětí bohužel zatím přímo nevyjádřil a tak zůstává prostor pro nejrůznější spekulace. K čemu již ale existuje i oficiální stanovisko je podpora nových 45nm procesorů a budoucí podpora Nehalemu. Výrobci navíc prostřednictvím serveru Digitimes nechali jasný vzkaz. Příchod čipsetu P45 bude znamenat zvýšení nákladů na výrobu základních desek o 30USD/kus oproti P35.

Intel P45 příklad základní desky

Podle oficiálních informací měl být nový čipset Intelu připraven k vypuštění v koncem dubna. Z důvodů, které Intel nekomentoval je však samotné vypuštění do prodeje odsunuto více než o měsíc a stane se tak až uprostřed června. Výrobci základních desek přišli s tvrzením, že došlo k porušení kompatibility mezi použitým řadičem sběrnice PCI Express a současným standardem grafických karet. Vše prý ale není závažné a na příštím termínu vypuštění bude opraveno. Důvod zpoždění ale může být ještě jeden. Existuje totiž studie, kterou si nechal vypracovat server ZD Net, ze které vyplývá, že prodejci mají problémy s prodejem nadměrných zásob desek se staršími čipsety P35. Je tedy možné, že celé oddálení je jen získáním dalšího času na jejich prodej.

Zdroje: AMD, Dailytech, HKEPCThe, Inquirer, Intel, nVidia, Xbitlabs, VIA, VR-Zone & ZD Net


Témata: Intel