3core grafika

3core grafika - HW News

HW News: Tříjádrová grafika

  • 372
Asus přináší tříjádrovou grafiku podivné koncepce >> VIA a nVidia přinesou platformu za 49USD >> AMD 7xx - Není čipset jako čipset

Tříjádrová grafika
Minulý týden vydal Asus tiskovou zprávu k čerstvě dokončené koncepci grafické karty, která bude moci být vybavena hned třemi grafickými jádry. Všechna jádra bude navíc možné z karty demontovat a v budoucnu vyměnit za lepší. V čem tedy podle Asusu spočívá revoluce grafických karet?

3core grafika

O snaze Asusu přinést tři grafická jádra na jedinou kartu se hovoří již poměrně dlouho. Přibližně před měsícem se na internetu objevily první fotografie čehosi, co vypadalo téměř jako špatný vtip. Z laboratoří Asusu totiž unikla celá série fotografií grafické karty, která byla složena z několika grafik určených pro notebooky. Teprve minulý týden ukázal, že vývoj tímto směrem je pravdivý a obdobná grafická karta skutečně bude.

3core grafika

Jak se ukázalo, hlavním záměrem bylo vytvořit kartu do slotu PCI Express 16x 2.0, která bude obsahovat jen nejdůležitější obvody pro správu napájení, výstupní konektory a jednoduchý řadič pro komunikaci po systémové sběrnici. Vše ostatní je totiž ponecháno na dedikovaných grafických kartách určených do notebooku, pro které jsou připraveny tři sloty MXM. Komunikace mezi základní deskou a jednotlivými kartami přináší ale nejedno úskalí a tak zatím rozhodně neplatí, že by bylo možno osadit jakoukoliv kartu. Nelze totiž použít klasické ovladače a pro každý grafický čip musejí být upraveny zvlášť. Zde dokonce i Asus připouští, že se jedná o problém.

3core grafika

Zatím tak bude existovat jen jediná řada grafik založených na GPU od AMD. Asus zvolil jako vhodnou demonstraci síly kombinaci upravených mobilních grafik známých pod názvem HD3850. Ty jsou založeny na jádru RV670 a běží na 660MHz. Jádra mají celkem 960 shaderů a ke každému je připojeno 512MB paměti GDDR3 taktované na 1,7GHz. Celá kombinace poté nese označení Asus EAH3850.

3core grafika

Ačkoliv může vypadat výsledná konfigurace úžasně, ve výsledku nejspíše k žádné revoluci nedojde. Celkový nárůst výkonu oproti jednojádrové mobilní kartě je podle serveru Xbitlabs jen 139%. Přitom prodejní cena se bude pohybovat nad hranicí deseti tisíc korun. Kartu brzdí především nutnost převádět signály z jednotlivých grafik na systémovou sběrnici. Vyřešena zatím není ani podpora případného zapojení do CrossFire. Výhodnější tedy bude nákup HD3870 X2, která je v současnosti levnější a co do reálného výkonu srovnatelná.

VIA a nVidia přinesou platformu za 49USD
Neuběhl ani měsíc ode dne, kdy nVidia oznámila spolupráci se společností VIA. Původně bylo jejím záměrem začít vyvíjet čipsety pro platformy s procesory C7. Nyní to ale vypadá, že z tohoto paktu bude i něco více. nVidia totiž hledá záchranu proti chystaným grafickým kartám Intelu a díky problémům ve spolupráci s AMD i Intelem ji musí najít velmi rychle. Tentokrát však nemá jít o novou grafickou kartu, nýbrž superlevné počítače.

VIA vs Intel

nVidia a VIA totiž oznámily, že se chystají začít společně vyrábět obstojnou počítačovou platformu s cenou do 49USD. Obě společnosti vloží do tohoto projektu to nejlepší, co se jim zatím podařilo vyrobit. VIA tak současně poprvé uvede nový procesor známý pod označením Isaiah (nebo také CN). nVidia pro změnu slibuje čipset s integrovaným grafickým jádrem o výkonu 36GigaFlopů. To odpovídá přibližně pětinásobku současného výkonu nejlepších grafik Intelu. nVidia navíc dodala, že jádro bude kompatibilní s DirectX 10 a jeho výkon bude plně postačovat na práci s Vista Aero.

VIA Isaiah

Bez zajímavosti není ale ani uváděný procesor Via. Společnost se totiž po mnoha letech konečně přiblíží leaderům AMD a Intelu. Isaiah bude velmi efektivní 64bitový procesor, který by mohl předčít Intel Celerony o stejných parametrech výkonem o 200%. Může za to bohatší superskalární architektura. Jelikož VIA nemá doposud zcela zvládnut výrobní proces na 45nm, bude při výrobě použita kombinace 45nm i 65nm. Postupem času ale výroba přejde na 45nm zcela. Již u první kombinované verze se očekává spotřeba do 25W TDP. Prozatím se hovoří o maximálním taktu 2GHz a jednojádrové verzi. Podle zástupců spol. VIA je ale dvoujádro v přípravě také. Oproti v současnosti prodávanému procesoru VIA C7 dojde i ke zvýšení frekvence FSB. Díky dobré spolupráci mezi oběma výrobci se tak podařilo vyvinou standard plovoucí rychlosti systémové sběrnice. Ta se může pohybovat od 800MHz do 1333MHz, což se již blíží současným standardům konkurence. Vyrovnávací paměť pak bude klasicky o dvou úrovních s 64KB L1 a 1MB L2. Procesor je navíc zpětně kompatibilní s deskami určenými pro VIA C7.

Do prodeje se celá platforma i samostatný procesor dostanou 24. červa. Vzhledem k poměru cena/výkon to bude jistě výhodná koupě, nicméně na hry je výkon stále příliš nízký. V porovnání s Intel Centrino Atom by však mohla mít VIA s nVidií výhodu.

AMD 7xx - Není čipset jako čipset
Po oblíbeném čipsetu 690G uvedla AMD na začátku letošního roku sedmou generaci. AMD slibovala vysoký grafický výkon, který měla poskytovat nová grafická jádra a také lepší HyperTransport. Postupně se tak objevily na trhu čipsety 740 a 780G. Na náš trh pronikají teprve nyní a to za přijatelné ceny, v nichž je rozdíl pouze minimální.

Cena ovšem nemusí nic vypovídat o kvalitě čipsetu a v případě AMD je to nyní nesporně pravda. V ČR jsou čipsety 740 a 780G rozšířeny především na základních deskách od Asusu a Gigabytu, které se prodávají okolo 1500Kč. Cenový rozdíl mezi jednotlivými modely se pohybuje v řádech desítek korun, v praxi je ale rozdíl propastný. V případě levnějšího čipsetu AMD 740 totiž přijdete o podporu celé řady procesorů, značnou část grafického výkonu a práci s DirectX 10.

AMD 780G

Lepší čipset AMD 780G podporuje téměř všechny procesory AMD včetně výroby na 55nm. Komunikace je zajištěna prostřednictvím HyperTransport 3.0. Obsahuje integrovanou grafiku Radeon 3100 (pozor – nejedná se v žádném případě o Intel X3100), jejíž jádro RV610 běží na 700MHz. Součástí jádra je 40 stream jednotek pracujících na obdobné frekvenci. Nejen že podporuje DirectX 10, ale konečně i Shader Model 4.0. Čipset navíc nově umožňuje využívat hybridní CrossFire v součinnosti s grafikou ve slotu PCI Express 16x verze 2.0.

AMD 740

Naproti tomu AMD 740 je čipset velmi podobný původnímu 690G. Podporuje pouze procesory vyráběné na 80nm a obsahuje slabší grafiku Radeon 2100. Ta podporuje pouze DirectX 9 a SM 2.0. Zůstala zde dokonce stará verze HyperTransport 1.0 a jedinou opravdu viditelnou změnu prodělal southbridge, který je shodný s 780G. Díky tomu je možné na desku integrovat 6 SATA řadičů a 12USB portů. Southbridge navíc velmi svérázně určuje rozsah integrovaných komponent na desce. Především v případě Gigabytu tak na první pohled není mezi deskami postavenými na AMD 740 a 780G viditelný žádný rozdíl.

Zdroje: AMD, Asus, Edgadget, ChipHell, HardZone, HKEPC, nVidia, VIA, Xbitlabs & ZD Net