perex

perex - HW News

HW News: Válka v internetu

  • 372
Čína omezí provoz Velkého čínského firewallu >> Razer Lycosa – ovládněte svůj počítač >> 45nm Intelu pro servery i mobily

Válka světů prostřednictvím internetu
Čína možná vypne na několik týdnů Velký čínský firewall. Chystá se tak učinit po nátlaku novinářů a výboru pro pořádní Olympijských her. Firewall totiž bude muset být vypnutý pro umožnění komunikace mezi novináři a jejich redakcemi v Evropě a USA.

China firewall

Velký čínský firewall je jedním z nejmocnějších nástrojů určených na filtrování informací na Zemi. Díky vzájemnému propojení páteřových linek internetu dokáže blokovat jakýkoliv pokus o přístup z Číny k internetovým stránkám, které jsou pro komunistickou vládu nepohodlné. Nejedná se tedy o klasický firewall, který by jen uzavíral porty a znemožňoval využívání vybraných služeb. Firewall má určitý stupeň umělé inteligence, který mu dali sice z části geniální programátoři, ale z velké části jej Čína ukradla přetvořením vyhledávacího robota Google či Yahoo. Firewall tedy vyhledává nepohodlná hesla a blokuje přístup na stránky ve kterých se vyskytují. Mezi zcela zablokovanými servery nalezneme například drtivou většinu národních encyklopedií Wikipedia a zpravodajské sítě jako BBC, CNN.

Čína ale zašla ještě dále. Před časem povolila její vláda vstup Wikipedie na čínský internet. Poté co se zde začaly nekontrolovatelně šířit informace, bylo však povolení zrušeno. Čína nyní zavedla novou verzi encyklopedie (pod jménem Baike), která je druhá největší na světě. Na její údržbu najímá obrovské množství lidí, kteří zkontrolují a upraví jakoukoliv informaci, která přijde od uživatelů. Registrace navíc podléhá přísným pravidlům a tak si pro nepohodlné uživatele mohou přijít čínské úřady až domů. Rozsah encyklopedie navíc nemá na svědomí obrovský počet obyvatel Číny, nýbrž fakt, že vláda jednoduše překopírovala a zcenzurovala původní verzi Wikipedie.

Čínský výbor pro média se nechal slyšet, že očekává v průběhu olympijských her návštěvu asi 20 tisíc zahraničních novinářů. Jim pravděpodobně dokáže přístup do „demokratického“ internetu zaručit. Zatím není jasné jestli se toto uvolnění dotkne i běžných obyvatel či nikoliv. Na druhé strany bariéry – na anglické Wikipedii a vývojářském serveru SourceForge – se již rozjela obsáhlá diskuze administrátorů a hackerů, kteří řeší jak by se tohoto ústupku dalo využít, případně jak by se daly účinky Velkého čínského firewallu obejít.

Razer Lycosa – ovládněte svůj počítač
Pokud neustále přežívá u vašeho herního počítače několik let stará klávesnice bez multimediálních tlačítek, možná nastává vhodná chvíle na změnu. Na náš trh se totiž dostal nový model klávesnice Razer Lycosa, která je zaměřena na hry a její cena není zcela závratná.

Již na první pohled je něčím zvláštní a to především modrým podsvětlením kláves, které u většiny konkurenčních modelů nenajdeme. Podsvětlení je inteligentní, což znamená, že dodávaný software umožňuje vybrat, která tlačítka budou podsvětlena a která nikoliv. Pomocí profilů lze pak vhodně zvolit kombinaci podsvětlení pro každou hru zvláště. Přednastavena je například kombinace WASD.

Razer Lycosa

Z ergonomického hlediska bohužel nepřináší nic převratného, jelikož jsou klávesy uspořádány naprosto standardně. Jedinou výhodou takového systému je fakt, že ten kdo je zvyklý pracovat rychle s běžnou klávesnicí, nebude mít s Razer Lycosa problém. Standardní rozmístění tlačítek také umožnilo konstrukci, která není příliš robustní a i s opěrkou se bez problémů vejde na každý normální PC stůl. Co se týká materiálu, je Razer Lycosa vyráběn z tvrzeného ABS plastu. Díky tomu je klávesnice lehká. Jediné vyráběné provedení je v leštěné černé, což vypadá za vhodných světelných podmínek opravdu působivě.

Razer Lycosa

Technické parametry také v ničem nezaostávají. Integrovaný převodník pracuje s frekvencí 1000Hz, což znamená, že můžete teoreticky stisknout klávesu tisíckrát během jediné sekundy. Dodávané ovladače jsou schopny prostřednictvím Windows obejít veškerá nastavení BIOSu, která se týkají odezvy klávesnice a tak je instalace velmi pohodlná. Nepatrnou nevýhodou je však fakt, že ke správné funkci rychlých ovladačů, je potřeba minimálně Windows XP. Připojení k počítači je samozřejmě realizováno prostřednictvím USB portu. Přímo v pravé boční stěně klávesnice jsou vyvedeny konektory pro zvuk a jeden rozšiřující USB port.

Razer Lycosa

U nás bude možné tuto klávesnici pořídit od 2000Kč. Nejvážnější konkurencí jí bude již tradiční herní klávesnice Logitech G15, která poskytuje za obdobnou cenu mnohem širší možnosti. Razer oproti Logitechu nabízí však přijatelnější konstrukci o skladnějších rozměrech a konzervativním designu.

45nm od mobilů po servery
Intel konečně plně začal používat 45nm výrobní proces a jeho zástupci tento týden naznačili, jakým směrem se bude vývoj procesorů ubírat dále. Nová 45nm architektura se nyní dostane do oblastí, kde by jsme ji ještě před rokem vůbec neočekávali – zároveň se totiž objeví v těch nejmenší a největších počítačích světa.

Mezi nejmenší součást výpočetní techniky patří bezesporu mobilní telefony a různé multimediální přehrávače. Právě pro ně připravuje Intel nový čip Silverthorne (v překladu stříbrný trn). Díky použité výrobní technologii se na něj podařilo vtěsnat téměř celou instrukční sadu, kterou známe ze stolních počítačů a procesorů Core 2 Duo. Svým výkonem na C2D sice Silverthorne mít nebude, přesto však bude pokrok obrovský. První verze mají běžet na 2GHz a budou mít jen jedno jádro. Výkon bude srážet především velmi malá vyrovnávací paměť, ke které se Intel zatím bohužel vůbec nevyjádřil. Spotřeba by ale měla být úctyhodná a to maximálně 2W. Stejně jako u notebooků, i zde je podporována rozšířená verze technologie Speed Step a procesor je možné v reálném čase podtaktovat. Jeho požadavky na přísun energie pak mohou klesnout pod 600mW. Ačkoliv se Intel snaží nový procesor představovat jenom v tom nejlepším světle, sám čelí vážnému problému. Drtivá většina přenosných platforem doposud běží na procesorech AMR, které mají odlišnou instrukční sadu. Všechno programové vybavení se tak bude muset napsat znovu. Nespornou výhodou, která hovoří pro Intel, je možnost používání Windows na téměř jakémkoliv přístroji se Silverthorne.

Intel Silver

Přesně obráceným případem pak bude nová série procesorů určená do serverů, které nahradí Ithanium. Zde Intel také příliš nepospíchal s přechodem na 45nm technologii a to takovým způsobem, že klasická Ithania na 65nm začala zastarávat za levnými stolními procesory. Zde je připraven nový procesor s názvem Tukwila (podle jména města v USA). Zprvu se objeví čtyřjádrová verze, která bude paradoxně taktována na stejnou frekvenci jako mobilní Silverthorne. 2GHz čip bude ale vybaven obrovskou 30MB vyrovnávací pamětí. Instrukční sada procesoru má být rozšířena o instrukce, které umožní provádět ve vyrovnávací paměti až 8 operací současně. Celkem obsahuje o dva miliony tranzistorů více než původní serverové procesory Ithanium. Přesto, že došlo k přechodu na 45nm architekturu, nebude výsledná spotřeba právě nízká. Jediný procesor Tukwila si vezme okolo 130W. Na trhu navíc budou převládat především multiprocesorová řešení, jelikož Tukwila má být hlavní zbraní Intelu proti 16 jádrovým procesorům společnosti SUN.

Zdroje: BBC, CNet, Dailytech, HKEPC, VR-Zone, Intel, Razer, Report, VR-Zone & ZD Net