ViewSonic

ViewSonic

HW News: ViewSonic přichystal displeje pro hráče a profesionály

  • 1
Odezva 3 ms, 27" úhlopříčka a full HD rozlišení, které se stále drží. MSI připravilo pro hráče desku s integrovanou grafikou. Tiché dvoujádro do obýváku.

ViewSonic představuje displeje pro hráče a profesionály

Práci na dvou nových displejích dokončily laboratoře společnosti ViewSonic. Přesto nějaký čas ještě potrvá, než se objeví na našem trhu. Zástupci společnosti však uvádějí, že displeje jsou určeny pro opravdové hráče a profesionály. Žádnou velkou revoluci ale nečekejte.

ViewSonic pro nás připravil displeje se shodnou úhlopříčkou a to 27". Do katalogu je hodlá zahrnout pod označením VG2732m-LED a VP2765-LED. Do značné míry jsou si podobné, přesto každý z nich používá odlišný typ aktivní plochy. Mnohé uživatele nejspíše nepotěší rozlišení, protože 1920x1080 pixelů se nadále drží jako standard.

ViewSonic

Mezi vlastnosti, které mají oba displeje společné, patří také druh podsvětlení. V obou případech je použita technologie multibodového LED. Displeje pracují s dynamickým ("softwarovým") kontrastem až 20 000 000:1. V současné době není ani u levnějších displejů problémem rozsah pozorovacích úhlů. Reálná hodnota statického kontrastu se přitom drží na 3000:1 a svítivost na 300 cd/m2.

Vcelku slušná může být i spotřeba displeje. Ve ViewSonic se hodně zaměřili na integraci šetřících technologií a jejich podporu ze strany firmwaru. Maximálně kvalitního obrazu ve hrách tak dosáhnete se spotřebou 55 Wattů, ale v ekonomickém módu spotřeba klesá k 33 Wattům.

ViewSonic

Nejlepší hráči by mezi displeji však nejspíše poznali drobný rozdíl. Spočívá v rychlost odezvy obrazovky, což se ale projeví až při deaktivaci všech technologií šetřících energii. Displej s označením VP2765-LED poskytne v ideálním případě odezvu 5 ms. Druhý z modelů, VG2732m-LED, se dokáže dostat na 3 ms.

K počítači připojíme displeje prostřednictvím rozhraní DisplayPort, DVI nebo přes D-Sub. Oblíbené a především rozšířené rozhraní HDMI však tentokrát schází. Jako malé pozlátko se může zdát integrovaný hub pro USB. Ten přidá počítači celkem čtyři USB konektory. Jde přitom o pomalejší generaci 2.0.

ViewSonic

Po stránce zpracování nejsou displeje rozhodně špatné. Profesionálnější VP2765-LED potěší kvalitnějším stojanem. Ten umožňuje s monitorem manipulovat v 90° rozsahu ve všech směrech. Velikost stojanu je pak možné upravit v rozmezí 13,5 cm. Varianta VG2732m-LED nabízí stojan propracovaný o něco méně. Na místo toho se zde objevilo integrované stereo s výkonem 2 Wattů.

ViewSonic

Cena, za kterou se mají nové displeje prodávat, nebude příliš atraktivní. Displej VG2732m-LED s odezvou 3 ms a integrovanými reproduktory bude nabízen za částku v přepočtu přesahující 7500 korun. VP2765-LED přicházející s kvalitním stojanem bude zhruba o pětistovku dražší. V prodeji se u nás objeví spíše až začátkem října.

MSI připravilo pro hráče desku s integrovanou grafikou

S blížícím se rozšířením nabídky procesorů vhodných do socketu FM1 se začíná objevovat stále více vhodných základních desek. Další z takových připravili v MSI. Ačkoliv je tato platforma slabší, chtějí svou desku nabídnout hráčům. Ti by pak měli těžit z kombinace integrovaného grafického jádra na procesoru a rychlé dedikované karty.

Nová deska se ukrývá pod označením MSI A55M-P35 a přichází v malém formátu micro-ATX. To do značné míry omezuje počet dostupných slotů, nicméně MSI se alespoň částečně podařilo s tímto problémem vyrovnat. Použít tak bude možné plnohodnotný slot pro grafiku PCI Express 16x, dvojici PCI Express slotů a v rámci zachování zpětné kompatibility se objevil i jeden starý slot PCI.

MSI A55M-P35

Na základní desce můžeme vidět odlehčenou variantu socketu FM1 a pouze dva sloty pro operační paměti. Nové procesory si přitom poradí hravě i s 32 GB paměti a do budoucna se pouze dva paměťové sloty mohou ukázat jako problém. MSI neudělala na paměťové sběrnici žádné zásadní inovátorské úpravy, a tak jsou oficiálně podporovány maximálně paměti DDR3-1600.

Chybět nemůže zásadní podpora pro grafiku integrovanou na procesor. V tomto ohledu se MSI zařadí spíše k výrobcům, kteří se snaží ušetřit. Dostupná budou totiž jen dvě rozhraní, žádné z nich není příliš moderní. Monitor zkrátka připojíme jen přes DVI nebo D-Sub konektor.

Mezi integrovaným příslušenstvím zaujme šest vyvedených rozhraní SATA pro pevné disky s propustností až 6 Gb/s. Zanedbána není podpora pro gigabitový ethernet, HD zvukovou kartu a až osm USB zařízení. Šest konektorů je vyvedeno přímo, podporu USB 3.0 však použitý čipset přímo nenabízí.

Rozdíl mezi nejlevnějšími konkurenčními deskami a tímto výplodem laboratoří MSI lze spatřovat v zaměření na technologie poskytující přetaktování. Snadnému zvyšování výkonu by měl pomoci propracovaný UEFI Bios a podpora technologie OC Genie II. Podle letáku MSI je možné bez větších znalostí touto cestou zvýšit výkon zhruba o desetinu.

MSI A55M-P35

Překvapivý je tentokrát samotný fakt, že se nějaká společnost snaží nabídnout podobný hardware především hráčům. Platforma s procesory FM1 není rozhodně herní, její výkon by průměrnému hráči zjevně nestačil. Pokud se ale řadíte mezi méně náročné, můžete díky FM1 výrazně ušetřit.

Oficiálně se o ceně A55M-P35 v MSI zatím mlčí. Prodejci jsou prý ale připraveni nabídnout tuto desku za částky od 1200 korun. Pokut se toto potvrdí, půjde vzhledem ke kvalitnímu zpracování o dobrou volbu. Spěchat s nákupem se nevyplatí, protože vybírat lze zatím pouze z dvou variant procesorů.

Tiché dvoujádro do obýváku

Nový sympaticky vyhlížející nettop se objevil pod v této oblasti již tradičním logem společnosti Zotac. Tentokrát si neklade vysoké cíle. Má nabídnout dostatek výkonu na současná i budoucí Windows, prohlížení internetu a nějaká ta multimédia. Předností tak budou především malé rozměry.

Samotná společnost Zotac se řadí mezi hrstku výrobců, kteří našli odvahu nabízet počítačovým nadšencům své produkty i v nekompletním stavu. Počítač známý jako Zbox Nano se tak bude prodávat ve dvou provedeních. První z nich bude levnější, ovšem majitel si bude muset přidat pevný disk a operační paměť zvlášť. Pohodlnějším nebo méně zdatným zákazníkům bude nabízena varianta s 2 GB RAM a 320 GB pevným diskem.

Zbox Nano

Od výpočetního výkonu nelze čekat zázraky. V Zotac se tentokrát vyhnuli použití procesorů Intel Atom a na místo nich nabízejí konkurenční APU s jádry Bobcat. Použitý procesor E-350 není mezi výkonově nejslabšími počítači žádným nováčkem. Jde o dvoujádro pracující na 1,6 GHz. Integrovaná grafika má přitom 80 shader procesorů a takt těsně pod 500 MHz.

Zbox Nano je mnohem zajímavější díky svému zpracování. Počítač má rozměry 12,7x12,7x4,5 cm a i tak se do něj podařilo napěchovat pořádnou porci příslušenství. K síti jej připojíme pomocí gigabitového ethernetu nebo snadněji přes wi-fi. Pro ostatní zařízení je zde Bluetooth 3.0.

Zotac Nano

Výrobce nezapomněl na výstupy obrazu pro co možná nejlepší kvalitu, nabízí se HDMI a DisplayPort. Dostačující by mohl být počet USB portů. Používat jich lze pět, z toho dva podporují rychlejší standard 3.0. Pro připojení externího disku poslouží kombinovaný konektor eSATA. Na přední části je dostupná univerzální čtečka paměťových karet.

Vyjma pevného disku a operační paměti zde nenalezneme žádnou možnost rozšíření. Nettop má aktivní chlazení, ačkoliv jej téměř nepotřebuje. Také celková spotřeba je zanedbatelná, a tak se pro něj může najít místo všude tam, kde nebude do budoucna potřeba počítač vylepšovat. Stalo se už pravidlem, že za kvalitní zpracování si nechá Zotac náležitě zaplatit. Cena jemně převyšující 6000 Kč pak asi příliš nepřekvapí.

Zdroje: Dailytech, Digitimes, MSI, Hexus, Softpedia, TC Magazine, The Inquirer, ViewSonic VR-Zone, & Zotac


Témata: BIOS, Intel