Gigabyte ECO600

Gigabyte ECO600

HW News: Vydařená myš od Gigabytu

  • 0
Pěkná bezdrátová myš s laserovou optikou nejen pro kancelář. SandyBridge míří do notebooků Asus Lamborghini. Silná mobilní grafika od AMD.

ECO600, vydařená myš od Gigabytu

Společnost Gigabyte jen zřídka vypouští do prodeje počítačové myši. Některé její modely byly vyloženě odpudivé. Postupem času se však vývoj zdokonalil a nyní mohou zástupci Gigabyte představit překvapivou myš, o které tvrdí, že je vcelku průměrná. Přestože bude levná, její schopnosti nejsou rozhodně špatné.

Už na první pohled je jasné, že po stránce designu si dali v Gigabytu záležet. Tvar myši je nejen ergonomický, ale také lahodí oku. Prozatím se očekává, že se bude vyrábět pouze černé provedení s podstvětlením modrými diodami. Osvětlení diodami přitom není jen na parádu, jelikož indikuje nastavené rozlišení snímání.

Gigabyte ECO600

Přestože půjde o levnější produkt, snímacím prvkem je tentokrát laser. Díky němu a chytré elektronice můžeme očekávat přijatelné chování při hraní. V krajním případě může myška pracovat s rozlišením 1600 dpi. Rozlišení je přitom možné přepínat mezi třemi režimy, kde lze nastavit ještě 1200 dpi a 800 dpi pro běžnou práci ve Windows.

Gigabyte ECO600

Gigabyte v zásadě uvádí konkrétní specifikace, jako by to byla herní myš. Z nich vyčteme, že senzor snímá s rychlostí 3000 fps, přičemž k odesílání dat do počítače dochází 125× za vteřinu. S levnějšími herními myšítky je tedy tento produkt srovnatelný.

Hraní mohou zkomplikovat především ovládací prvky. Tlačítek je celkem pět, což odpovídá klasickému rozložení vhodnému pro prohlížení internetu. Dvojice "nadstandardních" tlačítek je totiž umístěna na levé straně myši. Tím Gigabyte nepotěší drtivou většinu leváků. Naopak potěší poměrně tuhé kolečko s příjemným povrchovým zpracováním.

Gigabyte ECO600

Myš komunikuje s počítačem pomocí bezdrátového rozhraní, pracujícího na 2,4 GHz. Připojení je standardně k USB, přičemž malý USB přijímač lze při přenášení uschovat přímo do těla myši. Fyzické rozměry jsou 124,5 × 77,6 × 41,8 mm a hmotnost se bude pohybovat kolem 105 gramů.

K myši budou přibaleny také kvalitní akumulátory, které mají typicky vydržet 12 měsíců používání. Je jasné, že při hraní to bude ale méně. Akumulátory jsou potřeba dva a jsou typu AA. Jako obvykle myš nepotřebuje žádné podpůrné ovladače a poběží na všech systémech schopných pracovat s USB. K plnému využití je však třeba některé z novějších verzí Windows, protože k myši lze stáhnout aplikaci, která umožňuje přemapovat tlačítka.

Gigabyte ECO600

Gigabyte bude tuto myš nabízet pod názvem ECO600. Prodávat se začne v nejbližších dnech. Přesná cena bohužel nebyla doposud ohlášena.

Silná mobilní grafika od AMD

Řada grafických karet Radeon HD 6970 se v obchodech vyskytuje už několik měsíců. Zastínil ji o řadu levnější model HD 6950, který lze neoficiální cestou k HD 6970 velmi přiblížit. Zdá se, že se konečně dostává ke slovu i mobilní varianta nejrychlejší jednojádrové grafické karty od AMD.

Hned na úvod se sluší poznamenat, že AMD uvedla mobilní variantu Radeonu HD 6970 už v lednu. Tehdy o ni žádná ze společností vyrábějících notebooky nejevila příliš zájem, a tak se sériového osazení karta nedočkala. Situaci se nyní snaží zlepšit Eurocom, jakožto výrobce notebooků nekompromisní kategorie. Skutečnost, že se o kartu zajímá právě tato společnost, není náhodná. Mobilní Radeon HD 6970 trápí totiž poměrně vysoká spotřeba.

Mobility Radeon HD 6970

Po stránce výkonu nejde rozhodně o špatnou grafickou kartu. Radeon HD 6970 nabízí 960 shader procesorů na 40 nm jádru Barts. Narozdíl od stejnojmenné karty určené pro stolní počítače však pracuje na mnohem nižších frekvencích. Jádro se shadery je taktováno na 680 MHz.

Grafická paměť je samozřejmě typu GDDR5 a prozatím se vyskytuje výhradně varianta osazená 2 GB. Paměť je taktována fyzicky na 900 MHz. Paměťová sběrnice se v této kategorii stále drží na 256 bitové šířce. Jako u všech karet z této kategorie se zde nepočítá se sdílením paměti z RAM.

V konečném důsledku je karta zhruba o třetinu rychlejší než GeForce GTX 480M. Naopak na novější GeForce GTX 485M stále ztrácí zhruba desetinu výkonu. Použitelnost ve hrách je velmi slušná. Pokud je odpovídající i ostatní HW v notebooku, zahrajete si nové hry ve velmi slušných rozlišeních.

Eurocom

Daní za výkon je ale spotřeba. Ta se v režimu bez zatížení pohybuje v rozmezí 15 až 20 Wattů. Při zatížení však hravě roste k 75 Wattům a v extrémním případě není pro Radeon HD 6970 problém dosáhnout hranice 100 Wattů.

Jako obvykle se bude tato karta prodávat především nainstalovaná v nových noteboocích. Jen ve velmi omezeném množství by měla být k zakoupení samostatně. Není jisté, zda se vůbec objeví v nějaké oficiální distribuci. Odrazovat od nákupu bude pak především vysoká cena.

SandyBridge míří do notebooků Asus Lamborghini

Vcelku oblíbenou a dnes již tradiční řadu notebooků Lamborghini obnovuje společnost Asus. Design ani celkový dojem příliš měnit nechce. Přesto dochází k zásadním změnám toho nejdůležitějšího. Řadu Lamborghini VX7 bude od nynějška pohánět kombinace procesorů SandyBridge a GeForce GTX 480.

Nabídka VX(7) je dnes již vcelku konfigurovatelná. Všechny varianty však společně nabízejí displej s úhlopříčkou 15,6“. Ten má LED podsvětlení a používá až šíleně jemné nativní rozlišení, konkrétně 1080p.

Lamborghini VX

Kromě různorodé nabídky procesorů Core i5/i7 SandyBridge si lze zvolit vybavení 16 GB operační paměti DDR3. Pozice pro disk je v notebooku jen jedna a nabídka zahrnuje v základu 750 GB magnetický disk. V extrémním případě však Asus osazuje až 1,25 TB SSD. Samozřejmostí je Blu-ray mechanika, která může umožnit také zapisování na tyto disky.

S platformou SandyBridge přichází varianta modernějších čipsetů, čemuž odpovídá slušná úroveň příslušenství. Nalezneme zde podporu pro USB 3.0, rychlé Bluetooth, WiFi a klasický gigabitový ethernet. Poněkud nepříjemné může být zjištění, že rychlý port USB 3.0 je na notebooku vyveden jen jeden jediný. Samozřejmostí je na poměrně kvalitní ozvučení.

Aby vydržel notebook bez závislosti na přívodu elektrické energie nějakou významnější dobu i při hraní, bylo nutné přidat kvalitní baterii. Ta má celkem 8 článků a zhruba 7000 mAh. Největší zátěží přitom nemusí být nutně nový procesor, ale spíše grafická karta GeForce GTX 480M. Asusu se přesto daří udržet hmotnost základního modelu na velmi slušných 3,82 kg.

Nové modely VX7 s procesory SandyBridge budou nabízeny výhradně v černém a oranžovém barevném provedení. Konstrukce se, zdá se, nezměnila a nelze to mít Asusu za zlé. Právě na jejím základě se totiž daří vyrábět herní notebooky, které jsou výkonné, správně chlazené a stále velmi dobře přenosné. Jen cena bude poněkud na pováženou. V konfigurátoru se hravě dostanete na částky kolem 50 tisíc korun.


Zdroje: AMD, Asus, Dailytech, Gigabyte, Hexus, TechPowerUp, The Inquirer, Xbitlabs & ZD Net


Témata: Notebook