Jeden z předchůdců AMD 790GX

Jeden z předchůdců AMD 790GX

HW News: Základ na hry s BIOSTARem

  • 372
BIOSTAR přichází se základní deskou na čipsetu AMD 790GX >> Více mobilní grafiky s GeForce 9800 >> Intel zlevňuje vybrané procesory

Základ na hry s BIOSTARem
Pokud i nadále důvěřujete AMD a chystáte se na její platformě postavit svůj nový počítač, pak se Vám brzy naskytne skvělá příležitost. Po nedávném uvolnění čipsetu 790GX se totiž na náš trh dostane velmi zajímavá herní deska Biostaru, která nebude drahá.

Označení desky je TA-790GX A2+ a Biostar zde zkombinoval čipset 790GX s jedním z posledních southbridgů AMD. Výsledkem je pak deska s rychlou integrovanou grafikou a velmi solidní vybaveností. Jelikož je čipset orientován na používaný socket AM2+, dá se u něj očekávat rozsáhlá podpora procesorů. Ani tentokrát tomu není jinak a tak lze v desce použít vše od kancelářských Sempronů, až po Phenom X4 s potřebou zvýšeného příkonu.

Zatím pravděpodobně jediná fotografie desky

Integrované grafické jádro RV620 je nyní spíše známé jako Radeon HD 3300. Přímo na základní desce je pro něj integrováno 128MB GDDR3, přičemž dokáže pracovat se sdílenou pamětí, kde maximálně vyčerpá z RAM 256MB. Takt grafického jádra je stanoven na 500MHz, integrovaná část paměti GDDR3 pak běží na 1066MHz. Ačkoliv pracovní frekvence mohou vypadat slibně, zůstává faktem, že paměti jsou připojeny k jádru prostřednictvím uzoučké 32bitové sběrnice. Při pohledu na zadní header desky pak dojdeme k velmi zajímavému závěru. Deska má totiž vyvedeny snad všechny běžně grafické konektory pro připojení monitoru. Nechybí tak HDMI, DVI a ani starý D-Sub. AMD navíc pracuje na ovladačích, které by přímo k základní desce umožnily připojit trojici monitorů.

Jeden z předchůdců AMD 790GX

Použitý southbridge SB750 se oproti předchozí generaci vyznačuje především lepší podporou pevných disků v zapojení RAID a více porty USB. AMD totiž u předchozího SB700 vypustila podporu RAID5, kterou nyní vrací. USB portů je celkem 14, ale dělí se do dvou nezávislých řadičů. Celkem 12 z nich je pak standardu 2.0, zbylé dva jsou ale pomalé 1.1. Pro southbridge je dále typická podpora HD zvukového kodeku, eSATA nebo integrované ReadyBoost paměti nejn pro Windows Vista přímo na desku. Poslední variantu s integrovanou pamětí ale Biostar dostatečně nevyužil. Southbridge SB750 bude s velkou pravděpodobností posledním southbridgem AMD vyráběným až do začátku příštího roku.

SB750 podporuje opět RAID5

Možnosti rozšíření jsou i přes integrované grafické jádro poměrně bohaté. Deska je jednoznačně zaměřena na hráče a tak nemohou chybět dva sloty PCI Express 16x ve verzi 2.0. Deska pak podporuje všechny v současnosti dostupné technologie CrossFire. Zřejmě nejzajímavější z nich je pak Hybrid Crossfire pro tři grafiky, kdy se dvojice ve slotech PCI Express spouští jen při hraní. Na desce jsou dva sloty PCI Express 2x, které jsou již standardně umístěny mezi sloty pro grafiku. V případě osazení CrossFire jsou tak bohužel nepoužitelné. Jelikož je stále potřeba používat i klasické karty do slotu PCI, jeví se jeho dvojité zastoupení jako rozumná volba.

Vybavení je tedy pěkné, otázkou zůstává, jestli má investice do základní desky s integrovanou grafikou ještě smysl. Při testech, které prováděl jako první server Fudzilla, došel 3DMark 2006 k naprosto zarážejícím výsledkům. Integrovaná grafika totiž dosáhla pod Windows Vista výkonu ekvivalentnímu 4666 bodů. Svou roli však mohl hrát i použitý čtyřjádrový procesor a 2GB rychlé paměti. Samotná AMD udává u tohoto čipsetu reálný výkon okolo 2000bodů, což je pro integrovanou grafiku o uváděných parametrech mnohem přijatelnější číslo.

podivuhodné výsledky serveru Fudzilla

Desku od Biostaru lze tedy doporučit všude tam, kde je potřeba šetřit. Pokud plánujete koupi náročného CrossFire řešení, rozhodně v budoucnu ušetříte na spotřebované energii. Na druhou stranu svým výkonem již integrovaná grafika umožňuje hrát velké množství nových herních titulů (samozřejmě v odpovídajících rozlišeních), takže ji lze použít jako téměř plnohodnotný základ počítače a dedikované karty dokoupit později. Investice do Hybrid CrossFire se však nevyplatí při na spotřebu nenáročném zapojení dvou karet. Přesná cena zatím není známa, přesto se však objevují informace o tom, že by měla být na hranici 200USD. V současnosti by to znamenalo okolo 3500Kč.

Nadupané grafiky nVidie do notebooků
nVidia oficiálně uvolnila mobilní GeForce 9700. Tento krok se čekal již dlouho. Co ale čekal málo kdo, bylo téměř současné uvedení grafik GeForce 9800M. Hned tři nové grafické karty opět zvedají výkon notebooků. Nelze ale hovořit o nějakém dostižení stolních počítačů, protože zde uhání vývoj téměř mílovými kroky před tím mobilním.

Mezi nově dostupnými verzemi se tak objeví Geforce 9800M GTS, GT a GTX. Výkonový rozdíl mezi nejslabší a nejsilnější kartou této série má být téměř 50%. Jak to bude s cenami zatím patrné není. nVidia tak první dva modely založila na slabším 65nm jádru G94, zbývající model GTX na plnohodnotném jádru G92.

Ačkoliv výkonově úplně nejslabší grafikou celé série bude GeForce 9800M GTS, právě tato grafika bude "nejrychlejší“. Jádro a shadery jsou zde taktovány na vysoké frekvence a to 600MHz a 1500MHz. Za slabší výkon tak bude moci především nízký počet shader procesorů, kterých je jen 64. Naopak na mobilní poměry slušná je paměť. Ta je již podle stálého zvyku nVidie typu GDDR3 a taktována na 800MHz. S grafickým jádrem komunikuje po 256bitové sběrnici.

GeForce 9800M

V základu s téměř stejným jádrem přichází poté model 9800M GT, který má překlenout propastný rozdíl mezi verzemi GTS a GTX. Frekvence jsou zde výrazně nižší než u GTS, výkon má být přesto vyšší. Jádro G94 je taktováno na 500MHz, přičemž má ale 96 shader procesorů. Ty běží jen na 1250MHz. S obdobnými kmitočty, ale jádrem G92 pak pracuje GeForce 9800M GTX. Jediným podstatným rozdílem je u ní 128 shader procesorů.

Žádné výkonnostní testy v 3DMark zatím neproběhly, ale i tak je jasné, že se mezi mobilními grafikami nVidie bude jednat o velký skok. nVidia uvádí teoretický výpočetní výkon mezi 288 a 420GigaFlop/s. V porovnání se stolními počítači, kde se dnes pohybujeme v řádech jednotek Teraflopů, je to ale stále málo.

Změn se dočkáme i mezi klasickými grafikami do stolních počítačů. V září se má totiž objevit 55nm jádro G92b a na něm postavená grafická karta GeForce 9800GT. Dostupnost většiny posledních karet nVidie ale zatím v Evropě pokulhává. Například vylepšenou GeForce 9800+ prakticky nelze sehnat a s grafickými kartami do notebooků je situace naprosto stejná.

Intel dolaďuje ceny procesorů
Ačkoliv letní období nepředznamenávají právě žně výrobců v oboru počítačového hardwaru, bitva na poli procesorů nikdy neutichá. Intel tak na začátku týdne nenápadně reguloval ceny některých svých procesorů. Oficiální zlevnění se ale nevztahuje na celé řady, nýbrž jen jednotlivé procesory. Česká koruna doposud posilovala a ceny nakupování hardwaru je tak velmi výhodné.

Mezi nejvýkonnějšími procesory v červnu táhne jednoznačně starší a prověřený Core 2 Quad Q6600. Procesor vyráběný 65nm technologií s taktem 2,4GHz a 8MB cache je na trhu již velmi dlouho. V současnosti se dá běžně koupit za 4000Kč a v brzké době by jeho cena měla klesnout ještě o čtvrtinu. Opačná situace však panuje v oblasti 45nm čtyřjader, kde se ceny minimálně do září téměř nepohnou.

Core 2 Quad - nejoblíbenější čtyřjádro na trhu

Nová 45nm výrobní technologie se pak může vyplatit u dvoujader. Intel se rozhodl zlevnit dvoujádrové procesory prodávané pod označeními E7200, E8400 a E8500. První z této řady, Core 2 Duo E7200, je v současnosti jediným oficiálně nabízeným dvoujádrem s FSB na 1600MHz. Samotný procesor pracuje na 2,53GHz s 3MB cache. Prodávat by se měl téměř za rovných 2000Kč. Rychlejší dvoujádra E8400 a E8600 pak pracují příslušně na frekvencích 3,0GHz a 3,16GHz. Oba procesory mají 1333MHz FSB a 6MB paměti cache. Pomalejší z nich se bude prodávat za 3400Kč, rychlejší E8600 spadne z ceny 5500Kč přibližně na 4000Kč.

Nákup HW je stále výhodnější

Intel dále oznámil, že žádné další globální změny cen nechystá. Obdobné slevy proběhnou v nadcházejícím měsíci u ekvivalentních serverových procesorů, které ale nejsou pro užití v domácnosti příliš zajímavé. Stalo se nepsaným pravidlem, že v reakci na slevy Intelu dochází k následnému zlevnění i u AMD. Ve větším měřítku se ale nezlevňovalo, tudíž nelze na takovouto reakci AMD nyní spoléhat.

Zdroje: AMD, Dailytech, Digit-life, Fudzilla, HardSpell, Intel, nVidia, OCW, Toms Hardware & ZD Net