Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HW News: Ze tříjádrového procesoru lze udělat čtyřjádro

aktualizováno 
Odemknutí Phenomu II X3 snadno a rychle. Má to však háček >> GeForce GTS 240 = 9800GT v novém převleku >> Malý a rychlý notebook od MSI

Odemčení čtvrtého jádra u Phenom II X3

Ze tříjádrového procesoru lze udělat čtyřjádro
Jen si to představte. Ráno si koupíte v obchodě tříjádrový procesor od AMD, přinesete si jej domů a během odpoledne si z něj uděláte plnohodnotné čtyřjádro. Zdá se to sice jako nesmysl, na začátku týdne se však ukázalo, že to jde celkem snadno. Stačí prý mít jen správný procesor a vhodně zvolenou základní desku.

Phenom II X3

Podle oficiálních informací přímo z AMD je řada procesorů Phenom II X3 vyráběna naprosto stejně jako čtyřjádra. Jediným rozdílem mezi nimi má být zamčené jedno jádro, které by nemělo být možné uvést jakýmkoliv způsobem do provozu. Neoficiální informace a především nadšenci však hovoří o něčem úplně jiném. Ukázalo se, že první série nových procesorů nejsou zamčeny vůbec a jádro je pouze vypnuté. Díky podpoře moderních BIOSů je možné pohodlně přinutit procesor, aby začal používat i čtvrté jádro, které poběží na frekvenci ostatních jader.

Odemčení čtvrtého jádra u Phenom II X3

Jako první přišel s kladným výsledkem tohoto zajímavého pokusu korejský server playwares.com a rozpoutal tak vlnu dalších testů, která dává jasný výsledek. Z Phenomu II X3 je možné pokusit se udělat plnohodnotné čtyřjádro na všech dostupných základních deskách s čipsetem AMD 790GX nebo 790FX v doprovodu southbridge z řady SB750. Kromě vhodného čipsetu je potřeba mít většinou také poslední verzi BIOSu, což není u čerstvě uvedených desek obvykle problém.

Odemčení čtvrtého jádra u Phenom II X3

Jediným účinným nástrojem, který zatím dokáže vypnuté jádro probudit, je rozšířené řízení taktování procesoru. To se v BIOS nejčastěji vyskytuje pod položkou Advanced Clock Calibration, stejně tak jako můžete vidět na obrázku. U některých verzí prostředí BIOS setupu je pro vstup do tohoto nastavení potřeba stisknout speciální kombinaci kláves. Čtyřjádrový režim u tříjádrového procesoru umožňuje paradoxně použití automatického nastavení. BIOS totiž ignoruje veškeré informace a sám se pokouší zjistit fyzický počet jader. Sám dojde k závěru, že jádra jsou v počítači čtyři a všem nastaví příslušnou frekvenci. U tříjádra s uzamčeným násobičem pak již není možné měnit frekvenci přímo z BIOS Setupu.

Odemčení čtvrtého jádra u Phenom II X3

Zveřejněné testy ukázaly, že čtvrté jádro po správné detekci BIOSem úspěšně objeví i Windows. Při zátěžových testech pomocí  3DMarku byl nárůst výkonu oproti původní verzi se třemi aktivními jádry přes 10%.  Zdálo by se, že tento pokus došel ke svému úspěšnému konci. Vše ale nemusí být tak perfektní, jak to na první pohled vypadá.

Ačkoliv to AMD nikdy oficiálně nepotvrdila, má se za to, že tříjádrové procesory od AMD jsou ve skutečnosti odpad. Původně se totiž vskutku vyrobí jako čtyřjádra. Jako Pehnom II X3 jsou pak označena ta, u nichž nevyhoví jedno procesorové jádro některému z testů. Procesory jsou po vyrobení testovány vcelku důkladně a tak se podaří znehodnotit jen minimum plně funkčních čtyřjádrových procesorů. Odhadnout nakolik poškozené čtvrté jádro procesoru bude nedokáže nikdo. Může se totiž jednat o vážné problémy, které nedovolí ani náběh operačního systému. Stejně tak se může jednat o drobnou vadu, ke které se normální smrtelník nikdy nedostane.

Modrá smrt

Práce na čtyřjádrovém Phenomu II X3 může být tedy vcelku riskantní záležitostí, protože nikdy nemůžete vědět, kdy Vás potká totální selhání systému. Jako příležitostný zdroj výkonu při hraní by však nemuselo být problém tuto možnost využít. Úpravu lze vrátit v případě problémů kdykoliv zpět bez riskování nějakého poškození. Problém bude zatím i v tom, že drtivá většina her nedokáže čtyřjádro využít. Přesto pro toho, kdo by se chtěl do podobných pokusů pustit, je nyní na pultech obchodů k dispozici Phenom II X3 710 a 720 v cenách od 3300Kč.


GeForce GTS 240 = 9800GT v novém převleku
nVidia na nás chystá další rychlou jednojádrovou grafickou kartu. Na hry se sice hodit určitě bude, specifikace však svědčí o tom, že něco podobného zde již jednou bylo. Přivítejme tak grafickou kartu GeForce GTS 240, špatně zamaskovanou dobře známou GeForce 9800GT. Změny by se naštěstí neměly týkat pouze názvu, ale mírně se dotknou i výkonu.

GeForce GTS 240 bude stejně tak jako dnešní GeForce 9800GT přinášet použitelný výkon na hry za na poměry karet pod logem nVidie pěknou cenu. Zachována zde bude naprosto stejná verze grafického jádra známého jako G92b. To prošlo úspěšným zmenšením na 55nm a od té doby se jeho vývoj zastavil. nVidia přesto slibuje vyšší taktovací frekvence, ale výrazně výše nyní může taktovat již jenom paměti. Jádro i integrované shadery se začínají totiž blížit svým maximálním možnostem a pokud se nemají karty přehřívat, bude zvýšení frekvence jen kosmetické.

GeFroce 9800GT

nVidia se chystá vyměnit především paměťové moduly. Jádro G92b podporuje výhradně paměti typu GDDR3 a tak budou použité moduly pouze rychlejší ze stejné generace. Změnami prošlo i PCB (rozvržení desky karty). Posíleno je napájení, které má dodávat dostatek energie při práci na vyšších frekvencích a odstraněny tak budou i jiné neduhy.

Původní GeForce 9800GT měla i problémy o kterých se příliš nemluvilo. Z těch méně známých by mělo jít například o produkované rušení. To bylo dobře patrné, pokud se v počítači společně s GeForce 9800GT objevila slabší TV karta. Tento neduh by mělo odstranit právě lepší rozmístění součástek a změna tras signálů pro paměti. Větší rozměry zůstanou i přes technologické možnosti, které nVidia má, zachovány. Karta se tedy má tvářit stejně monstrózně jako původní GeForce 9800GT. Naproti tomu bude ale potřebovat více energie a přídavné napájení.

PCB GTS 240

GeForce GTS 240 se má poprvé v prodeji objevit v dubnu. nVidia si zveřejnění skutečné podoby karty nechává až těsně před uvedením do prodeje a z tohoto důvodu nelze očekávat ukázku na veletrhu CeBit, který se koná dříve. Při uvedení by mohla 512MB verze karty stát okolo 4500Kč. Otázkou je, zda se při porovnání s cenami GeForce 9800GT začínajícími na 3500Kč vůbec vyplatí. Jediné autentické obrázky pocházejí z dokumentace pro výrobce grafických karet.


Malý a rychlý notebook od MSI
Apple bude mít novou konkurenci mezi notebooky kompatibilní s platformou PC. MSI připravuje totiž notebook lehčí než MacBook Air. Již při pohledu na první fotografie je jasné, že se těmto počítačům snaží konkurovat a jeho výhodou bude tentokrát operační systém Windows, na který je zvyklá velká část uživatelů. Na druhou stranu nezapře rysy, které nalezneme na současných noteboocích MSI. Design notebooku označovaného jako X-Slim 340 je vcelku líbivý, pochybnosti o kvalitě zpracování však rozptýlit zřejmě nedokáže.

Tělo notebooku je poměrně kompaktní a velmi nízké. Jeho rozměry odpovídají používání 13,4“ širokoúhlého displeje a klasické zjednodušené notebookové klávesnice. Celé tělo notebooku je z plastu, což na životnosti mnoho nepřidá. MSI se tak ale podařilo snížit hmotnost na 1,3kg.

MSI X-slim series 340

Malý a lehký notebook není rozhodně obyčejný netbook. Jeho základ netvoří výkonově slabší platforma Atom, jak by se dalo očekávat. Namísto toho je v něm obsažena základní deska plnohodnotného notebooku. Základem je zde čipset Intelu - G45. Ten nabízí podporu procesorů Core 2 Duo a až 8GB operační paměti v modulech DDR3. Podle prvních informací by se měl v notebooku objevit velmi úsporný procesor Core 2 Duo taktovaný na 2,6GHz a v doprovodu 6MB vyrovnávací paměti.

Součástí čipsetu je grafické jádro GMA4500. MSI tvrdí, že dodá notebooku skvělý grafický výkon. Ve skutečnosti má tato grafika méně než o 10% vyšší výkon, než její předchůdce X3100, který byl propadák. Intel slibuje delší dobu ovladače s podporou DirectX 10. Jestli se dočkáme použitelné verze se však zatím neví. V oboru malých notebooků je však grafika známá jako X4500 zřejmě nejlepším kompromisem mezi slušnou akcelerací pro multimédia a nízkou spotřebu. Na notebooku bylo pak možné vyvést i podporované HDMI.

Podle MSI bude v notebooku přítomno všechno obvyklé příslušenství. Ve verzi o hmotnosti 1,3kg bude přítomen magnetický pevný disk s kapacitou od 250GB do 500GB a pouze čtyřčlánková baterie. Za příplatek by pak mělo být možné nechat si do notebooku osadit baterii osmičlánkovou. Očekávaná cena při uvedení je 25000Kč. Poprvé by mělo být možné zakoupit X-Slim 340 na konci března.


Zdroje: AMD, Dailytech, Expreview, HardSpell, HKEPC, Intel, MSI, nVidia, Playwares.com, Xbitlabs, The Inquirer & VR-Zone

Autor:
Nejčtenější

Výstava staré výpočetní techniky nazvaná Století  informace na Fakultě...
Hurá informatika. Jak se hrálo na školních počítačích

Učebny informatiky byly ještě na přelomu tisíciletí místy, kde někteří studenti viděli počítač poprvé. Místo učení pak na nich samozřejmě chtěli jen hrát hry.  celý článek

Zaklínač 3: Srdce z kamene
VIDEO: Vtipný mod do Zaklínače 3. Geralt sviští jako profík na skejtu

Tohle video pobaví. Geralt se díky volně stažitelné modifikaci hry Zaklínač 3 pohybuje po herním světě jako na skateboardu.   celý článek

Project Scorpio
Seznam her, které využijí výkonu Xboxu One X. Je jich přes sto

Xbox One X bude na nějaký čas nejvýkonnější konzole na světě. Prodávat se začne 7. listopadu za 13 490 korun a níže můžete nahlédnout do seznamu her, které...  celý článek

Příznivci krajní pravice v Charlottesville ve Virginii (11. srpna 2017)
Končím s vtipy o nacistech, slibuje populární youtuber PewDiePie

Po nedávných událostech v Charlottesville se jeden z nejpopulárnějších youtuberů rozhodl, že už nebude dělat žádné vtipy o nacistech.  celý článek

Batrman: The Enemy Within
Recenze nového Batmana od Telltale nebude. Je to totiž pořád to samé

Ano, nový interaktivní seriál od Telltale se opět podařil. Pokud vás bavila první sezona, běžte si koupit i druhou. Pokud vás první sezona nebavila, druhou si...  celý článek

Další z rubriky

Infinity Blade II
Video z Infinity Blade II. Tohle na mobilu ještě nebylo

Při pohledu na úvodní video, které běží v herním engine, je těžké uvěřit, že jde o hru na mobil. Infinity Blade II si ale na maximum užijí zatím jen vlastníci...  celý článek

Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.