Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dikobrazo-humr střílí ostny ze zadnice. Recenze Impossible Creatures

aktualizováno 
Jaký má důvod vydat na Steamu 13 let starou hru? Ten, že jde stále o dobrou zábavu. Originální strategie Impossible Creatures se probojovala na digitální distribuci Steam v úpravě pro moderní systémy. A vytváření šílených příšerek je i dnes velká zábava, byť po grafické stránce byl čas nemilosrdný.
70

Impossible Creatures (Steam edice)

Platforma: PC
Výrobce: Relic Entertainment

  • Obrovské možnosti hybridizace
  • Hudba
  • Kampaň
  • Humor
  • Zastaralost
  • Strategická část je nedotažená
  • Umělá inteligence protivníků

Herní karta

Impossible Creatures (Steam edice) | foto: Bonusweb.cz

Hra Impossible Creatures, která je nyní k dispozici na Steamu, neprošla žádným liftingem. Grafika, zvuky i hratelnost zůstaly nepozměněné. Je tedy stejná jako v roce 2002. Na původní Impossible Creatures mám jen matné vzpomínky na děsivě vyhlížející obal, který působí, jako by se grafik zbláznil. Nejsem tedy stižen nostalgií, která je však v případě této edice potřeba.

Zpět v čase

Hra Impossible Creatures vyšla na konci roku 2002 z dílny nadaného studia Relic Entertainment. To se blýsklo i skvělou vesmírnou strategií Homeworld nebo Company of Heroes. I dnes by v případě Impossible Creatures šlo o originální koncept, celá hra je totiž o tvoření hybridních vražedných stvoření, která vám mají pomoci vyhrát válku. Nápad je podobný strategiímGenewars(1996), Evolva(2000) nebo Spore (2008).

Impossible Creatures Steam Edition je určena hlavně fanouškům, kteří u původní hry strávili moře hodin a rádi by dalších pár přidali. Pro nově příchozí bude hra působit archaicky v každém ohledu. To ovšem nemusí být tak nepřekonatelná překážka.

Impossible Creatures (Steam edice)

Impossible Creatures (Steam edice)

Alternativní třicátá léta

Na hře je sympatická její atmosféra, nebere se vůbec vážně. To dá rozum, vážný tón by ze hry udělal horor. Vždyť je celá postavena na nelidských pokusech se zvířaty a jejich hromadných masakrech. Celá patálie začne, když hlavní postava příběhu Rex Chance dostane na konci třicátých let minulého století dopis od svého otce. To by nebylo nic divného, kdyby ho nepovažoval celá léta za zesnulého. V dopise mu dlouho ztracený otec píše, že chce odtajnit svou minulost a přikládá souřadnice záhadného souostroví Isla Variatas.

Rex se k ostrovům vydá, ale místo předpokládaného rodinného shledání narazí v opuštěné laboratoři jen na děsivé hybridy, kteří si ho chtějí dát k snídani. Ihned je jasné, že ostrovy jsou tajnou genetickou laboratoří plnou vražedných chimér. Za celou tou hrůzou stojí šílený vědec Upton Julius.

Jedinou šancí jak se dostat z ostrovů živý a porazit Juliuse je jít v jeho šlépějích a stát se ještě šílenějším vědcem. Ve vašem snažení vám pomůže i sličná polygonová vědkyně Lucy Willing a banda nepříliš inteligentních poskoků.

Impossible Creatures (Steam edice)

Impossible Creatures (Steam edice)

Impossible Creatures (Steam edice)

Impossible Creatures (Steam edice)

Šíleným vědcem snadno a rychle

Rex si nové řemeslo osvojí rychlostí blesku, popadne pušku a vydá se na lov. Každé ulovené zvíře poskytne potřebnou DNA ke kombinování (zvířátek na zprznění je přes padesát). Samozřejmě, že hra má jistá omezení, například lze spojovat vždy jen dvě zvířata, ale i tak jsou možnosti obrovské. Slévání DNA je tím nejzajímavějším na celé hře.

Změny zvířat se projevují ve statistikách, ale i vizuálně a někdy z výsledného mixu vypadnou pořádné zrůdičky: žirafa s hlavou mrzuté ryby, která na povel vyflusne proud vody, okřídlený had, koza s klepety nebo ultra vražedná krokoušogorila. A to je jen slabý odvar možností.

Impossible Creatures (Steam edice)

Impossible Creatures (Steam edice)

Impossible Creatures (Steam edice)

Impossible Creatures (Steam edice)

Jistá zvířata mají speciální schopnosti, ty mohou být pasivní, nebo aktivní. Humr propůjčí dar regenerace, což při správném využívání jednotek zajistí v podstatě jejich nesmrtelnost, a mohou se tak stát skvělým obranným valem. Navíc má humr silná klepeta, která dodají útoku značný bonus. Dikobraz vystřeluje vražedné ostny, přičemž má i aktivní schopnost vypálit salvu do všech směrů. Nevýhodou je, že tím zraní i přátelské jednotky. Když tato dvě na první pohled neslučitelná zvířátka spojíte, máte dikohumra. Rozdává štípance klepety, zdatně plave ve vodě a ještě střílí ostny ze zadnice. To jen pro představu, jaké specializované rouhavosti vůči přírodě můžete a budete tvořit.

Zvířata jsou suchozemská, vodní a vzdušná. Ale abyste mohli stavět vzdušné a vodní jednotky, je třeba poskočit na technologickém stromě a postavit speciální leteckou a vodní klonovací komoru. Všechno se odehrává v takzvaném Army builderu, kde spravujete celou svou armádu hybridů. Je přehledný a můžete si filtrovat jednotky podle způsobu pohybu, schopností a dokonce i statistik, jako jsou síla, rychlost nebo odolnost. Nic vám nebrání v tom, abyste vytvořili kombinace těch nejsilnějších zvířat, která máte k dispozici. Genetické inženýrství je správně potrhlé a hravé, takže z každého nového materiálu máte upřímnou radost.

Různé kombinace zvířat

Impossible Creatures
Impossible Creatures
Impossible Creatures

Impossible Creatures

Marně jsem hledal nějaký způsob, jak si vytvořit více mustrů armád. Určitě by se to hodilo, protože míst pro jedinečné hybridy v armádě je pouze devět a občas přijde situace, kdy byste potřebovali úplně přezbrojit. Jednotky z prvních vývojových levelů jsem používal jen prvních pár minut, potom jsou už příliš slabé. Ovšem pokud se rozhodnete jednotku vylepšit nebo odebrat, zabijete si tak všechna vyrobená zvířátka, na to je potřeba dávat pozor.

Stavění budov

Budovatelská část hry je oproti té, kde si hrajete na boha, o poznání chudší. Základem vašeho kempu je mobilní laboratoř, což je ve skutečnosti steampunková létající lokomotiva. V té rekrutujete pracanty, vylepšujete a dokonce můžete za nemalé zdroje na nějakou dobu zviditelnit nepřátelské jednotky (k nezaplacení v misích typu „znič všechny nepřátele na mapě“).

Ve hře jsou dva zdroje, kterých musíte mít neustále nadmíru, jinak se dostanete do potíží. Jde o elektřinu, kterou generujete z elektráren (lze postupně vylepšovat), a uhlí. To zase nakopou vaši dělníci. Neobejdete se ani bez různých obraných věží nebo vylepšovatelných center. V kampani k technologiím přicházíte díky Lucy, která každou novinku musí nejdříve „obšlehnout“ od nepřítele.

Nesmírně užitečnou a občas nezbytnou budovou je helipad. Helikoptéru lze vlastnit jednu, ale kromě stavění budov a dolování uhlí umí i přepravit jednotku. Díky velké mobilitě je vrtulník velká taktická výhoda.

Impossible Creatures (Steam edice)

Impossible Creatures (Steam edice)

V kampani se vám dost často stane, že bude mít nepřítel navrch, má silnější jednotky v obrovském počtu a každý plusový bod do statistik se cení zlatem. Na to tu je modifikátor DNA - Genetic Amplifier, který každé vaší jednotce vylepší zvolenou statistiku (obrana, útok, útok na dálku, rychlost, zdraví atd.) Většinou to není o moc, ale v bitvě to pocítíte vy i protivník.

Zábavná kampaň, skirmish a multiplayer

Příběhová kampaň je dělaná s pečlivostí a ani dnes neurazí. Je prokládána kreslenými filmečky i in-game animacemi plnými hodně specifického „hrdinského“ humoru. Náplně misí jsou na svou dobu celkem různorodé. V jedné musíte s geneticky upravenými rybami hasit požár na ostrově, v další zase eskortovat bandu domorodců do bezpečí. Kromě hlavních úkolů jsou tu i nepovinné, například získat genetické materiály určitých zvířat na mapě. Díky specifickým hratelným postavám Lucy a Rexe hra maličko připomíná skvělou komorní strategii Original War (2001).

Fotogalerie

Když už vás prostředí začne nudit, přesune se příběh do dalšího klimatického pásu k jinému padouchovi. Abyste se totiž dostali k samotnému Juliusovi, musíte nejdříve porazit jeho poskoky. Ti jsou groteskní jako zbytek hry. Pořádně vám zatopí afektovaná Francouzka nebo rváč se zálibou v lovu velryb. Pokud máte rádi odlehčenější a záměrně naivní příběhy, kampaň vás pobaví.

Méně zábavná mi přišla hra pro více hráčů. Mnoho věcí se v případě skirmishe nebo multiplayeru změní. Hra přijde o dost ze své jedinečnosti a to je škoda. Například úplně odpadá hybridizování tvorečků (hlavní pilíř zábavnosti celé hry), armádu si sestavíte ještě před zahájením mise. Více tak záleží na univerzálnosti vaší skvadry, ale úplně vyšumí možnost adaptovat armádu na vzniklou situaci. Pokud zapomenete do armády začlenit pořádné jednotky s útokem na dálku, smůla, nepřítel vás smete z oblohy a ani si nepocuchá peří.

Někomu to může naopak připadat zábavnější, ale mně tam schází ta dynamika. Další výraznější, ale v tomto případě pochopitelnou změnou, je absence hrdinů. Nastavení hry více hráčů je dostatečně detailní a počet map je ideální. Na večerní vyblbnutí proti počítači nebo kamarádovi to bohatě stačí. Můžete se předhánět, co za genetický patvar jste vytvořili.

Nemastná neslaná strategie

S Impossible Creatures Steam Edition mám jeden velký problém. Z celé hry čiší, že všechnu energii autoři vložili do mixování zvířátek a na ten zbytek už nebylo moc času. Hned mi na mysl vytanul Spore: má skvělý nápad, ale v praxi to trochu hapruje.

Impossible Creatures (Steam edice)

Impossible Creatures (Steam edice)

Impossible Creatures (Steam edice)

Impossible Creatures (Steam edice)

V kampani využíváte pořád stejné taktiky: postupně vytlačovat počítač hrubou silou od zdrojů. Inteligence protivníka není na vysoké úrovni a moc ani neřeší obnovování zničených budov. Pro začátek je dobré postavit pár slabých jednotek, abyste se ubránili prvním útokům nepřítele. V tom vám může zatraceně pomoci i Rex, jehož puška skolí téměř každou bestii na jeden zásah. Čím více zdrojů uhlí zaberete hned zkraje, tím lépe pro vás, protože spotřeba „masa“ je enormní.

Ve hře chybí možnost formací a módy chování, které lze navolit (agresivní, defensivní, pacifistický, teritoriální), nefungují zrovna podle představ. O to více vám pak jednotky umírají, často i pod náporem přátelské palby flusajících ryb.

Úhledné balení

Steam edice neobsahuje jen původní hru, ale také editor misí a datadisk Insect Invasion, což je sympatické. Určitě se i dnes najde mnoho kreativních duší, které se rády ponoří do tvorby nových map. Insect Invasion do hry přidává, jak název napovídá, mnoho hmyzu, ale dojde i na nehmyzí zástupce.

Pokud vám nekrvácejí oči z grafiky starých her, máte rádi trochu toho retra a starší strategie vám nejsou proti srsti, Impossible Creatures vás mohou zaujmout i přes svou věkovitost. Zub času se na hře projevil měrou větší než vrchovatou, to je sice pravda, ale i po těch letech dokáže pobavit originalitou. Možnost vytvořit si vlastní chiméru, to se přece neodmítá.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

70 %

Čtenáři

86 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 23 čtenářů

Témata: Steam


Nejčtenější

Mafia
Nejznámější české hry očima zahraničních recenzentů

Zdaleka ne každá česká hra si našla cestu i do zahraničí. A zdaleka ne každá v zahraničí uspěla. Jaké reakce sklidily nejznámější české hry? Vybíráme ze...  celý článek

Sims 4 - WickedWhims
Vytváří erotické úpravy hry Sims 4 a slušně se tím živí

Přes 4000 dolarů měsíčně posílají lidé výrobci erotických úprav do Sims 4, aby se mohl této činnosti věnovat na plný pracovní úvazek.   celý článek

Yosuke Madsuda v chystaném přídavku k NieR: Automata
Autoři obsadili do role hlavních záporáků vlastní šéfy

Do ujeté japonské bojovky NieR: Automata míří nový dodatečný obsah. Jeho součástí jsou kromě jiných věcí i bossové vymodelovaní podle reálných šéfů...  celý článek

Ilustrační foto
Za útoky na Minecraft a Runescape půjde mladý hacker do vězení

Teprve dvacetiletý mladík byl v Británii odsouzen na dva roky vězení za výrobu programu, který posloužil k útokům mmj. i na servery herních firem.   celý článek

Mario Kart 8 Deluxe
RECENZE: Mario Kart 8 Deluxe vylepšuje už téměř dokonalé akční závody

Nejprodávanější a z mého pohledu také nejlepší hra na Wii U se dočkala vylepšené verze na Switch. Pokud novou konzoli máte a chcete akční závody s parádně...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.