Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Invizimals: pochytejte neviditelnou havěť

aktualizováno 
U sebe doma máte spoustu věcí, o kterých nevíte. Nepořádek za skříní, jídlo pod postelí a samozřejmě neviditelné příšerky.
80

Invizimals

Platforma: PSP
Výrobce: Novarama

  • Koncept hry
  • Využití kamerky
  • Pocit skutečnosti
  • Ideální pro děti
  • Přeskakování kamery při soubojích
  • Pokémoni jsou roztomilejší

Skvělá sběratelsky-bojová hra, která využívá malou kamerku k propojení skutečné a virtuální reality. Děti budou Invizimals milovat!

Herní karta

InvizimalsSkloubení slovních spojení "přenosná kapesní konzole" a "sbírání příšerek" ještě nemusí automaticky znamenat, že je řeč o Pokémonech. Ukrojit si z koláče popularity slavného klenotu od Nintenda se již pokoušel Bandai se svými Digimony i kdysi Enix se svým Dragon Quest Monsters. Nyní se do party přidává i Sony, i když zde o nějakém parazitování nemůže být řeč.

Nová hra Invizimals od vývojářského studia Novarama pro PSP je totiž založená na propojení skutečné reality a té herní. K propojení obou světů využívá přitom jedno jednoduché zařízení, a to kamerku Go! Hra tak využívá podobné schéma propojené reality jako starší karetní hra pro PlayStation 3 jménem The Eye of The Judgment.

Běhání po bytě a okolí patří k těm nejzábavnějším aspektům hry.

InvizimalsS její pomocí totiž budete pobíhat po svém bytě a přilehlém okolí a hledat nejroztodivnější stvoření, která se v místě vašeho bydliště vyskytují. Ten, kdo je vám, nebo spíše vašim dětem pomůže pochytat, bude roztomilý japonský vědec Keni. Jeho angličtina je otřesná a vypadá, jako by celý den nedělal nic jiného, než hledal v laboratoři neviditelná stvoření, ale jinak je to sympaťák.

Ve hře zastává roli člověka, jenž vám odhalí kouzlo neviditelných oblud, které pojmenoval neoriginálně Invizimals. Později vás seznámí i se svým kamarádem, šíleným profesorem, který se výzkumem Invizimalů také zabývá.

InvizimalsPostav zde potkáte hned několik. Všechny jsou svým osobitým způsobem dosti bizarní, ale zároveň dětsky roztomilé, takže se vašim potomkům budou zamlouvat. Někteří z nich se v pozdějších fázích hry stanou dokonce hráčovými protivníky, kteří čekají ve speciálních klubech, určených k soubojům s potvorami, které běžným okem nespatříte.

Jak Keni vysvětlí, tak Invizimals se skrývají všude možně po celém světě a samozřejmě nejvíce ve vašem bezprostředním okolí. Jediný způsob, jak je zachytit, je za pomoci vašeho PSP, ke kterému připojíte malou Go! kamerku.

A tady začíná samotná hra a s ní i prvotní průzkum. Jenže prozkoumávání nezažíváte s hrdinou na displeji na vašem PSP, ale své okolí prohledáváte sami. Interakce s ním je skvělá. K tomu, abyste nalezli zvířata, potřebujete rovnou horizontální plochu, na které žijí. Stačí postel, stůl, podlaha, prostě cokoliv. Hra rozeznává barevné povrchy a právě na různobarevných plochách žijí různé Invizimalsdruhy Invizimalů.

Obvykle má barva mnoho společného s vizáží a vlastnostmi tvora. Na světle modré, tak například máte šanci chytit ledového lva Iceliona. Samozřejmě se tedy nabízí prostor pro švindlování, kdy si lehnete do postele s několika barevnými látkami nebo jinými předměty a budete je jen střídat před kamerkou, ale to byste se připravili o pořádnou porci legrace.

Běhání po bytě a okolí totiž patří k těm nejzábavnějším aspektům hry, které ocení především nejmenší. Víte, jak musí být super běhat po bytě a chytat neviditelné příšerky, když je vám osm let? Musí to být neskutečné, když se u toho skvěle zabaví i člověk, který už má už (bohužel) čtyřicítku za sebou.

Vizuální podoba hry se těžko hodnotí.

InvizimalsObrazovka se při hledání změní ve velký scanner, který vyluzuje zvuky dle toho, jak je příšera blízko. Pokud budete dlouho tápat, tak vám hlas z PSP napoví, kterou barvu hledat. Jakmile potvory naleznete, tak je nutné je zaměřit. Stačí k tomu stisknout akční tlačítko včas podle symbolů, které se překrývají na obrazovce. Poté čeká samotný lov, který se vždy liší podle druhu zvířete.

Je k němu ale potřeba speciální podložka dodávaná se hrou, která určuje, kde a jak se budou zvířata pohybovat. Takový zmutovaný kamzík Hilltoper vyžaduje k chycení, abyste s ním přeskákali několik kopečků. Stačí tak zaměřit daný kopec a zmáčknout tlačítko. Hmyzí Chop Chop zase rád tancuje a na vás je, abyste se mu po celou dobu tance dívali do očí.

Pokud to zvládnete, Invizimal je váš. Nejvíc se nám ale zamlouvalo odchycení vážky Stingwing. Stačí ji nechat usednout na podložku a PLÁC! Pokud máte Invizimalspraxi s komáry a moly z domova, tak je chycení Stingwing hotová hračka.

Jakmile si ve svém PSP uděláte malou zoologickou zahradu s neviditelnými zvířaty, tak se vydáte na souboje s reálnými, pardon virtuálními protivníky. Celá hra se totiž tváří, že vše je skutečné a že postavy hovoří opravdu s vámi. Vtáhnutí do příběhu je tak pro malého hráče skutečně silné.

Získejte speciálního Invizimala
Invizimals žijí kolem nás a my je nevidíme pouze proto, že nemáme v očních důlcích PSP kamerky. Za pomoci handheldu od Sony lze tyto tvory pochytat, ale existuje jeden speciální a hodně silný, kterého nechytíte běžným prohledáváním koberců a lina. Nalézt ho můžete jen na oficiálních stránkách hry (zde). Chytit musíte nejdříve čtyři Invizimaly, z nichž s jedním se postavíte onomu speciálnímu tvorovi. Jakmile ho ve flashové hře porazíte, tak je váš.

InvizimalsProtihráči se nachází po celém světě v klubech, kde proti sobě bojují s Invizimaly. Boje na rozdíl od čistě RPG Pokémonů probíhají v reálném čase a ne na tahy. Příšerky však neovládáte přímo, ale zadáváte jim útoky, kterými mají zaútočit. Kamerou ale musíte zaměřovat, takže se nemusíte bát, že byste byli o pocit z "opravdového" boje ochuzeni. Mimochodem, kdy jste naposledy bojovali s miniaturním tygrožralokem na stole ve svém obýváku?

Každé zvíře má dva standardní útoky, jeden silný a jeden speciální, podle jeho zaměření. Ano, i zde se hraje na živly země, voda, oheň i vzduch. Při boji se zobrazuje nejenom aktuální zdraví Invizimalů, ale taktéž i jejich výdrž. Ta je důležitá pro útoky, ale i obranu. Pokud ji vyčerpáte, tak musíte čekat, dokud se sama nedoplní, jinak totiž nebudete moci hrát.

Během boje vypadávají z vašeho i protivníkova zvířete jiskřičky, které se vyplatí Invizimalsposbírat. Ve světě Invizimals totiž platí jako měna, za kterou si pořídíte nejenom nejrůznější předměty, ale i přístup do různých klubů po celém světě. Během samotného klání budete některé předměty moci i použít. Jedná se samozřejmě o zdraví, ale též i speciální útoky jako zemětřesení, k jehož spuštění musíte nejdříve pořádně zatřást vaším handheldem v rukách.

Po vítězném souboji se stejně jako v Pokémonech dočkáte zlepšení statistik. Za získané Watts se později dočkáte vyšších levelů Invizimals, které nejenom změní vizáž tvora, ale samozřejmě i jeho schopnosti.

Vyrobte si vlastní podložku
Každá kopie Invizimals je dodávána se speciální podložkou, která je nutná ke hraní. Pokud ji ale ztratíte, omylem vyhodíte nebo vám ji sežere pes, tak máte smůlu. Ovšem pouze zdánlivě. Podložku, která slouží jako past na Invizimals si totiž můžete obkreslit z tohoto obrázku. Pokud máte tiskárnu, tak si ho jednodušeji vytiskněte. Opravdu funguje, vyzkoušeno!

InvizimalsPokud ale při boji zabíráte podložku z křivého úhlu, může se vám stát, že hra automaticky přepne polohu vašeho i protivníkova tvora. A to se může při souboji stát několikrát, i když to není z hlediska hratelnosti ani viditelnosti nutné. Toto přehazování pozic Invizimalů při boji je jen jedna velká otrava, která ruší hratelnost.

Samotní tvorové jsou vždy založeni na nějakém existujícím zvířeti nebo jeho kombinaci s jiným. Samozřejmě s několika fantasy úpravami. Invizimals jsou pěkní, někteří i srandovní, ale vzhledem ani viditelným charakterem se konkurenčnímu Pikachovi a jeho partě prostě nemohou rovnat.

Jelikož síla Pokémonů je v multiplayeru a výměně zvířat mezi hráči, tak ani u Invizimals nemohou tyto funkce chybět. Dva hráči spolu mohou bojovat v aréně ať už lokálně nebo přes internet. Sice zde není přítomna spousta herních režimů pro více hráčů, ale kdo je u hry typu Invizimals potřebuje, že?

InvizimalsVizuální podoba hry se těžko hodnotí. I když nejsou Invizimals tak pěkní, jako Pokémoni, tak na displeji PSP vypadají dobře. Okolí je taky super, inu je vlastně vaše, ale bohužel nevypadá tak dobře, jak by mohlo.

Kamerka má rozlišení pouze 1,3 megapixelu, což je rozlišení běžné pro starší modely mobilních telefonů a webových kamer. Ke hraní Invizimals to stačí, ale občas je vidět, že je rozlišení malé a to zvláště, když není v místnosti naprosté jasno. Ale to je problém zařízení a ne hry.

Invizimals jsou tedy hrou určenou spíše menším hráčům. Jedná se ale zároveň o tak zábavný titul, že zaujme i dospělé. A děti? Ty prostě musí nadchnout. Kdo by nechtěl v dětském pokojíčku pochytat všechna neviditelná stvoření, že?

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

82 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 113 čtenářůNejčtenější

Turnaj The International ve hře DoTa2 nabídl rekordní výhry.
Vítězové turnaje v Dota 2 si odnesli rekordních 10 milionu dolarů

Právě skončený světový turnaj ve hře Dota 2 byl přinejmenším z hlediska vyplacených výher tou dosud největší událostí ve světě e-sportu. Vítězové si přišli...  celý článek

Ukázka ze hry Fapic
Kvantita na úkor kvality, Steam praská pod náporem špatných her

Ani nově zavedený vstupní poplatek nedokáže zabránit vydávání stále většího množství špatných her. Jen za první týden tohoto měsíce jich vyšlo přes 200.  celý článek

Arma 3 Laws of War
Přídavek do Army 3 umožní hrát za humanitárního pracovníka

Ve hrách zcela neobvyklý pohled na válečné peklo nabídne přídavek Laws of War pro Armu 3. Vyzkoušíte si v něm roli nestranného humanitárního pracovníka.   celý článek

GTA 5
Prestižní škola využívá Grand Theft Auto 5 jako učební pomůcku

Kanadská prestižní střední škola Royal St. George’s College využívá Grand Theft Auto 5 jako učební prostředek, na kterém studentům ukazuje zakořeněné...  celý článek

Destiny 2
VIDEO: Sci-fi Destiny 2 je nejhezčí na PC

Zatímco první díl střílečkové hry na hrdiny vyšel pouze na konzole, druhý se podívá i na počítače. A bude tam vypadat zdaleka nejlépe.  celý článek

Další z rubriky

Syberia 3 (PC)
RECENZE: Na výrobě Syberie 3 se až příliš šetřilo

Třetí Syberia se předchozím hrám série nevyrovná. Dolů ji táhne především technické zpracování a minimalistický příběh. Přesto by si ji opravdoví fandové mohli...  celý článek

Impact Winter
RECENZE: Postapokalyptický Impact Winter vás odnaučí milovat zimu

Očekávaný simulátor přežití Impact Winter vám ukáže, že konec světa bude pěkně ledový. Jako vedoucí skupiny přeživších se budete muset postarat nejen o sebe,...  celý článek

Warhammer 40 000: Dawn of War 3
RECENZE: Warhammer 40 000: Dawn of War 3 je velkým šlápnutím vedle

Pokud se mohli vývojáři z Relic Entertainment něčím chlubit, tak tím, že jejich realtimové strategie patří k naprosté špičce žánru a při jejich koupi...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.