Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak nám hry mohou poradit se Silvestrem?

  0:01aktualizováno  0:01
V hrách je opilost příjemným rozptýlením, trvá chvilku a kocovinou trpět nebudete.

Happy New Year

Tak se nám zase rok s rokem sešel a to je třeba oslavit. Pořádně oslavit. Podíváme se, zda nám v tom hry mohou poradit.

Happy New Year

Jak s alkoholem? Rádce: Deus Ex

Epochální Deus Ex zobrazuje požívání nejedné návykové látky. Z alkoholických nápojů jsou konkrétně k dispozici víno, pivo Forty a kořalka. Sice vám přidají pár bodů zdraví, ale současně mají tu vlastnost, že se vám nejpozději po vypití několika lahví začne motat hlava. To je znázorněno rozvlněním obrazu a doba trvání tohoto efektu se počítá ve vteřinách. Míra i délka trvání pak závisí na požitém množství.

Pravda: Ač oblíbené pořekadlo říká, že alkohol podávaný v rozumných dávkách Deus Exneškodí v libovolném množství, nelze s tím souhlasit bez výhrad. Ano, nejeden bacil se utopí v tsunami domácí slivovice a víno a pivo jsou zase dobré na srdce, ovšem při vyšších dávkách začnou převažovat negativa. V ohrožení jsou především játra, ledviny, oči, mozek, tlusté střevo a další orgány.

Co se pak týče bezprostředního účinku na koncentraci pozornosti a motoriku, je mnoha testy, jakož i smutnou realitou silničního provozu, prokázán vliv výrazně negativní. Na čemž nic nemění fakt, že nejednomu notorikovi jeho nutná ranní dávka "zpevní ruku". Ostatně, pokud byste do sebe navzdory varování hodlali bleskově převrátit několik láhví jako ve hře Deus Ex, tak rychle jako hlavní hrdina JC Denton to stejně nedokážete.

Závistí by zbledl i Hemingway, jenž s oblibou radil, jak "pít" víno bez polykání. Ale hlavně: vnímatelné účinky budou trvat rozhodně daleko déle než jen pár vteřin. Jak dlouho, záleží na kvalitě pozřeného alkoholu, nicméně například u tří láhví vína "od Vietnamců", zkonzumovaných pro osvěžení večera, vám bude s největší pravděpodobností špatně ještě druhý den v poledne.

Jak s nikotinem? Rádce: Deus Ex

I v případě cigaretového dýmu saháme po nestárnoucí klasice, byť už v případě alkoholu předvedla nikoli nevýznamnou odchylku od reality. Je samozřejmě více slavných kuřáků než agent Denton. Například jeho jistý hadovitý kolega - u Deus Extoho však nelze tak dobře sledovat to, co nás zajímá nejvíce, totiž účinky nikotinu. Ve hře Deus Ex naopak tyto účinky sledovat můžeme a to velice názorně: krátké pokouřeníčko vám zhorší tělesný stav rovnou o deset bodů, pozitivního nepřinese nic.

Pravda: Rychlost, s jakou hrdina kouří, za neuvěřitelným pitím alkoholu zaostává. Přesto však připomíná spíše potáhnutí "zeleného listu" z dýmky "šlukovky". Reálné cigárko člověku určitě pár minut zabere. Co se následků týče, vidíme zde ve srovnání s opojnými tekutinami jiné zajímavé zkreslení. Zatímco herní alkohol neškodil prakticky vůbec, herní dým škodí pro změnu příliš.

Že valnému procentu kuřáků pravidelné kouření postupně zničí zdraví, je dobře známo. Tak rychle jako ve hře Deus Ex to ale určitě nebude. Pesimismus autorů pak zabarvuje i bezprostřední účinky kouření. Skutečná cigareta sice příliš velký vnímatelný efekt nepřinese, úplně nulový ale také ne. Jiná věc je, kolik z tohoto "pozitivního" efektu je pouhá úleva z momentálního ukojení nutkavého návyku.

Jak s drogami? Rádce: GTA Vice City

Těžko říci, jaká záhadná substance se skrývá v želatinových kapslích, které Tommy Vercetti nachází  mezi budovami. Každopádně pozření kapsle efektně zpomaluje čas a deformuje zvukové vjemy. Trvání účinku: pár desítek vteřin.

Pravda: Drogy se rozhodně nepovalují v trávě za domy. Pomineme-li zanedbatelné výjimky: právě probíhající policejní akci v přilehlé budově či GTA: Vice Citypřirozený růst u rostlinných druhů. Zpomalovací efekt á la Vice City můžeme jen stěží hodontit Psychoaktivních substancí existuje příliš velké množství a autor silvestrovského článku si příliš váží svého života, zdraví a v neposlední řadě i platných zákonů, aby si troufal tvrdit, že žádná droga na světě nemá přesně tento účinek.

Obecně platí, že alkohol subjektivně vnímaný čas spíše zrychluje, zatímco řada zakázaných látek ho naopak zpomaluje. Lze to pozorovat třeba při návratu z bujaré společenské akce, když musí člověk "pod vlivem" vyšlapat deset pater kvůli opravdu nevhod porouchanému výtahu. Zatímco opilce udiví, jak se zničehonic ocitnul nahoře, jeho "rozjetější" kolega žasne, kolik pater vlastně ten dům má.

V horším případě, kolik schodů má jedno patro a v tom úplně nejhorším, jak daleko je od schodu ke schodu. Stejně tak trvání podobných efektů se v reálu pohybuje od vteřin přes řadu hodin až k řadě dní. U výjimečně "talentovaných" jedinců až ke zbytku života na uzavřeném oddělení psychiatrie.

Proto BonusWeb radí: hrám nevěřte a držte se tradičních rozjařovadel, prodávaných v obchodech s potravinami. A pokud vám ještě nebylo osmnáct, neměli byste to zkoušet ani tam. A vlastně byste možná ani neměli číst tento článek.

Jak se sexem? Rádce: GTA Vice City

Se sexem je to ve hrách obecně nalevačku, a to i v těch, které jsou prodejné až od osmnácti. Je celkem jasné, že za tím stojí přetrvávající tendence dívat se na GTA: San Andreasvideohru jako na produkt, určený primárně dětem. To sice dávno neodpovídá realitě, ale zvyk je železná košile. Takže zatímco tu a tam ve vyspělém světě zakázaný film už bývá opravdu velká soda, hra může upadnout v nemilost jako nic.

Série GTA se však přesto statečně, a zároveň výnosně, snaží oťukávat hranice. Médii důkladně propranou skrytou minihru Hot Coffee ze San Andreas si ale každý zahrát nemůže, takže pro inspiraci opět navštívíme Vice City a soustředíme svůj rentgenový pohled na vysoce kontroverzní, leč ve hře i v reálu velmi rozšířenou kratochvíli: sex za úplatu. Za služby virtuální provozovatelky nejstaršího řemesla zaplatíte v přepočtu asi 2 500 korun, "akt" netrvá ani půl minuty a zlepší vám zdraví i výrazně nad 100%.

Pravda: Dobrá zpráva je, že to v reálu stojí většinou méně. A to nejen nepohodlná pouliční varianta, předváděná v herním městě hříchu. Další dobrou zprávou je, že to i déle trvá. Za předpokladu, že zákazník netrpí specifickými potížemi. Též nelze zpochybnit, že sex má obecně schopnost zlepšovat zdravotní stav, už jen díky pravidlu "radostná mysl, půl zdraví".

Duke Nukem 3DLepšího než stoprocentního zdraví ale určitě nedosáhnete a to ani se svou životní láskou. U profesionálů pak máte dokonce nemalou šanci, že vám nějaký ten procentní bodík ubude. V nejhorším případě všechny.

Jak s vyměšováním? Rádce: Duke Nukem 3D

Při všech těch radostech, které vás na Silvestra čekají, byste neměli zapomínat na pravidelné vyměšování. O důvod víc proč konzumovat pouze zákonem povolené látky, neboť u těch nehrozí, že byste naléhavý hlas vlastního těla přeslechli. Přesto může být třeba u stolu tak dobrá zábava, že budete návštěvu vykachlíkované místnosti odkládat jako Tycho de Brahe z minuty na minutu. Nedělejte to, vaše zdraví tu noc už tak dostává zabrat.

Tvůrci Duka Nukema si význam vyměšování natolik uvědomovali, že se stali průkopníky jeho videoherního zobrazování. Dukeovi však kupodivu fakt, že se Duke Nukemvyprázdnil, nijak zvlášť neprospěje, tedy kromě toho, že procítěně praví: "Ááách, mnohem lepší." Zato když rozstřelí sanitární keramiku a postaví se do proudu tryskající vody, doplní si zdraví.

Pravda: Vyprázdnit se je vážně fajn, ale na rozdíl od videoherních hrdinů či venkovských psů si člověk tento požitek nemůže dopřávat libovolně často. Že vyprázdnění nemá jiný okamžitý efekt než nezřídka nebeskou úlevu, je pravda. Dobrá nálada ovšem na zdraví pozitivní dopad má, jak jsme zmínili již v předchozí pasáži o sexu. Ničit rozvody vody je naproti tomu zbytečné: lurdský pramen jimi vážně neprotéká. Samozřejmě může léčit i běžná voda, každý však není Vincenz Priessnitz.

Co z toho všeho plyne? Všem je asi jasné, že mnohé herní zážitky mechanický převod do reálného světa nepřežijí. Což je zajisté lépe, než kdyby to nepřežil hráč, případně někdo v jeho okolí. Proto si na silvestrovské, ale i jiné oslavy vždy přiberte nějakého toho Míru. Nebo ještě lépe: rozum. Blíží se přece šťastný a veselý rok 2010!

Autor:
Nejčtenější

Uncharted: The Lost Legacy
RECENZE: Uncharted Lost Legacy je dámská jízda ve velkém stylu

Voda je mokrá, drogy špatné a Uncharted je jednou z nejlepších her vůbec. Nic se na tom nemění ani v novém přídavku Lost Legacy, kde ikonického Nathana Drakea...  celý článek

Destiny 2
VIDEO: Sci-fi Destiny 2 je nejhezčí na PC

Zatímco první díl střílečkové hry na hrdiny vyšel pouze na konzole, druhý se podívá i na počítače. A bude tam vypadat zdaleka nejlépe.  celý článek

Iron Harvest
Strategie Iron Harvest obohatí 1. světovou válku o bojové roboty

Nový trailer očekávané strategické hry Iron Harvest ukazuje, jak by vypadala bojiště 1. světové války, kdyby mělo lidstvo k dispozici obří bojové roboty.  celý článek

Sudden Strike 4
Zase pořádná strategie z druhé světové? Recenze Sudden Strike 4

Sudden Strike se po dlouhé odmlce znovu vrací na monitory. Jde stále o krvelačnou strategii z druhé světové války, nebo o slabý odvar? Autoři moc...  celý článek

Další z rubriky

Omalovánky Zaklínač
Dospělí fanoušci Zaklínače si mohou koupit omalovánky

Autoři Zaklínače opět vymysleli originální způsob, jak potěšit nejvěrnější fanoušky. Omalovánky na motivy Zaklínače ovšem určitě nepatří do dětských rukou.  celý článek

GTA 5
Prestižní škola využívá Grand Theft Auto 5 jako učební pomůcku

Kanadská prestižní střední škola Royal St. George’s College využívá Grand Theft Auto 5 jako učební prostředek, na kterém studentům ukazuje zakořeněné...  celý článek

Soccer Fierce Battle
Severní Korea vydala vlastní verzi fotbalové hry FIFA

I v Severní Koreji se hrají počítačové hry, jenže ne ty západní. Fotbaloví fanoušci tak jsou například ušetřeni klasického rozhodování, zda je lepší FIFA, nebo...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.