The Doom That Came to Atlantic City

The Doom That Came to Atlantic City

Zneužil peníze z komunitního financování, úřad si na něj došlápl

  • 5
Erik Chevalier v komunitním financování v roce 2012 vybral přes sto tisíc dolarů, tedy skoro tři miliony korun. Projekt The Doom That Came To Atlantic City však o rok později zrušil. Slíbil tehdy sice, že peníze vrátí, ale nakonec je viděl jen zlomek těch, co mu je poslali.

Do situace tak zasáhla americká státní Federální obchodní komise (Federal Trade Commission, FTA), která může vymáhat nápravy nekalých praktik. Úřad dospěl k závěru, že Chevalier vybrané peníze využil pro financování další kampaně a osobní účely. Většinu z nich tak musí vrátit.

Musí také ochránit a bezpečně zlikvidovat osobní informace o lidech, kteří na jeho projekt v rámci komunitního financování přispěli (stránka na Kickstarteru). A v budoucích kampaních se nesmí vydávat za nikoho jiného.

Federal Trade Commission vyhodnotila, že Chevalier musí vrátit 111 tisíc dolarů. Tedy zhruba 2,7 milionu korun. Splácení však úřad pozastavil, Chevalier totiž podle svých slov potřebné peníze k dispozici nemá. V případě, že by se toto tvrzení nepotvrdilo, mu organizace peníze zabaví.

Úřad k záležitosti vydal oficiální prohlášení, ve kterém uvádí: „Spousta spotřebitelů se ráda účastní vzniku produktu či služby prostřednictvím komunitního financování a povětšinou vědí, že je s tím spojená nejistota. Neměli by ale přijít o důvěru, že jejich peníze budou skutečně využity na projekt, který zafinancovali.“

 


Témata: DOOM