Knights of Honor - středověcí tvrďáci

  • 176
Středověká strategie Knights of Honor slibuje mamutí rozlohu Evropy, na níž se dají stavět hrady, vylepšovat města nebo popravovat špióni. To vše mezi válkami, diplomacií a ekonomickými závody.
KNIGHTS OF HONOR
Žánr: realtimová strategie
Index očekávání: 8/10
Výrobce: Black Sea Studios
Vydavatel: zatím neoznámen
Datum vydání: 2004
Homepage

Námět megalomanského dobývání, válek a diplomatických čachrů, obvykle ve středověkých kulisách, se v poslední době stává více a více oblíbený. Z celé této masy na byte stejných titulů vykukují hry Lords of Realm 3, Rome: Total War (ta se ale odehrává za dob římského impéria) a Knights of Honor. Všechny stojí na třech nohách: válce, ekonomice a diplomacii. Lords of Realm 3 a Rome: Total War jsme na BonusWebu již představili, nyní ještě zbývá seznámení s Knights of Honor.

V Knights of Honor se hráč ujímá role jednoho z tehdejších středověkých vladařů a snaží se podmanit si blízké i vzdálené národy. Ty žijí na jednom ze zhruba stovky území, do nichž je Evropa rozdělena. Na její mapě může panovník v tahovém módu hýbat se svými armádami, vylepšovat hrady nebo vést diplomatická jednání. Jakmile se střetnou dvě armády, hra se přepne do reálného času - Knights of Honor tak Knights of Honorv základních principech vypadá jako jasná kopie hry Medieval: Total War. A je to pravda. Na různé části (boje, diplomacie atd.) se ovšem dívá z úplně jiné stránky a snaží se nabídnout něco nového.

Celá hra se vlastně zaměřuje na ovládání a spravování jednotek rytířů. Každý rytíř může ochotně sloužit jako hradní pán, který se usadí na přiděleném území, zabarikáduje se a do poslední rozseknuté končetiny bude bránit svůj hrad, a tedy i půdu svého vladaře. Nejlépe se ovšem rytíři cítí jako vojevůdcové v boji, ne všichni k tomu ale mají předpoklady. Knights of Honor obsahuje zjednodušený RPG vývoj postav a hráč musí vykoumat co nejlepší uplatnění své aristokracie – a to podle oblastí, v nichž vyniká (správa hradu, vojevůdcovství, obchod atd.). Jednotlivé vlastnosti rytířstva se pak dají vylepšovat v závislosti na příjmu jakési zvláštní suroviny, nazvané jako „sláva“. Tu panovník dostává za dobytá území, vylepšování hradů, úspěchy na moři nebo za jemné zacházení se zajatci.

Knights of HonorNejsilnější zbraní hry je diplomatický systém, který konečně hráčům dává obrovské možnosti, jak se vypořádat s ostatními panovníky. Zatímco ve hře Medieval: Total War se člověk musel s pláčem dívat, jak si jej nepřátelští špióni rozkrajují, a přitom nemohl jejich pánům dát jasné varování, v Knights of Honor může panovník upozornit cizího vladaře, ať přestane s nejapnou špionáží, jinak jej rozcupuje. Své dcery a syny může král provdávat do cizích zemí, mělo by však jít jen o zjednodušený model, takže není prý jisté, jestli půjdou pořádat ženitby mezi příslušníky jednoho rodu. Jak to pak dopadá, věděl snad každý zdegenerovaný Habsburk. Šikovnou politikou se taky dá dosáhnout ústupků ze strany svých odpůrců; vladař může nabídnout uzavření mírové smlouvy výměnou za bezplatné přidělení půdy. Přímo se tak nabízí krásná taktika vydírání – dejte nám Pyreneje a my s vámi uzavřeme mír a vrátíme vám zajatce. Ostatně vězení je další součást tehdejšího životního stylu: vězni se dají vydírat, popravovat, vyměňovat nebo najímat jakožto žoldnéřští špehové.

Knights of HonorEkonomická část hry se zaměřuje na shromažďování surovin. Některé z nich jsou naprosto nezbytné pro přežití obyvatel a říše, jiné, ty vzácné, se dají s profitem prodávat nebo využít ve vlastní prospěch. Ať už jako základní materiál pro nové zbraně nebo jako lákadlo pro obchodníky z ostatních světadílů, kteří tu a tam připlavou k přístavu. Každé území obsahuje různě velká města nebo i mocný hrad a v něm zastrčenou vesničku. Hrad se dá za vydatné peněžní a surovinové pomoci libovolně vylepšit, ne vždy je ale pevnost nutná. Některá území nemají žádný význam, zatímco jiná průmyslová sídla je třeba chránit jak hradbami, tak adekvátně velkou posádkou. Jelikož ve městě může postupně vyrůst až padesátka různých budov, byla by škoda ztratit své vypiplané sídlo.

Do bojů se rytíři – vojevůdcové - pouští se svou družinou rekrutující se ze zhruba pětadvacítky různých jednotek. Hra se bohužel drží zaprášených tradic a servíruje omšelé anglické lučištníky nebo severské Vikingy, byť se právě oni v té době v centrální Evropě vůbec neukázali. Zajímavé je, že se bitvy mohou semlít prakticky kdekoli, uprostřed obrovské pláně nebo i před branami města a následně v něm samotném. Knights of Honor přichází se zajímavým systémem soubojů. Knights of HonorTěžko odhadnout, jestli bude fungovat, základní myšlenka ale vychází z principu kámen, nůžky, papír s tím, že jednotky nemají běžné parametry (útok, obrana) vyjádřitelné přesně měřitelnými čísly. Místo toho se jejich síla odvíjí od morálky a účinnosti zbraní proti určitým typům ostatním jednotek (halapartníci platí na jízdu, lučištníci na těžkou pěchotu, prostě klasika).

Technická stránka působí ve srovnání například s Rome: Total War zastarale, na druhou stranu u tohoto typu strategií není třeba bůhvíjak silný engine, hlavní je přehlednost a té se autoři podle svých slov i podle zveřejněných screenshotů drží. Hra taky počítá se střídáním denního cyklu a přímo vybízí k nečekaným přepadům nepřátelských ležení, zatímco muži nenáviděného oponenta spí ve stanech. Datum vydání zatím nebylo upřesněno, dá se ovšem předpokládat, že Knights of Honor vyjde v první půli letošního roku, neboť je hra už z větší části hotová.


Témata: seznámení