Konkurence nikdy nespí – grafické karty

  • 343
Také se vám občas zdá, že některé firmy vyrábějící komponenty do počítačů nemají vážnější konkurenci? Nebo vám připadá, že se v některých odvětvích dělí o světový trh jen dvě firmy? Dnes bychom vám rádi představili konkurenci grafických gigantů, která je nutí neusínat na vavřínech.

Také se vám občas zdá, že některé firmy vyrábějící komponenty do počítačů nemají vážnější konkurenci? Nebo vám připadá, že se v některých odvětvích dělí o světový trh jen dvě firmy? Dnes bychom vám rádi představili konkurenci grafických gigantů, která je nutí neusínat na vavřínech.

SiS - bojovník na dvou frontách
Jistě si živě vzpomínáte na dobu, kdy byly výrobky této firmy montovány spíše do levnějších počítačů. Jak čipové sady, tak grafické čipy většinou nedosahovaly úrovně konkurence. Ovšem minulý rok byl pro tuto firmu opravdovým předělem. Nejeden novinář se vyjadřoval o firmě jako o jakémsi „skokanovi roku“. Vše začalo uvedením čipové sady SiS 735 určené pro procesory Athlon a růst firmy vrcholí v současnosti uváděním nejvýkonnějšího čipsetu pro procesory Pentium 4 (). Také plány na rok 2002 podle samotné společnosti vypovídají o velkých ambicích nejen na trhu s čipsety, ale také s grafickými čipy. Konkrétně SiS chystá zvýšit produkci čipsetů ze 13,9 miliónů kusů za rok 2001 na 30 miliónů v letošním roce a hlavně zvýšit produkci čipů pro grafické karty ze 3,78 miliónu kusů (za rok 2001) na předpokládaných 8 miliónů v tomto roce. Jediná cesta jak dosáhnout znásobení prodejního úspěchu je vyvíjet progresivní technologie schopné konkurovat současným největším producentům. Grafický chip SiS 315 Firma je tak nucena bojovat na dvou frontách - jak proti grafickým gigantům (ATI a NVIDIA), tak proti dominantním výrobcům čipových sad (VIA a Intel).

Grafická akcelerace - soupeři pro GeForce4?
Přečtení specifikací chystaných čipů mi vyrazilo dech, protože si velice živě vybavuji dobu, kdy grafické jádro čipových sad SiS fungovalo (slušně řečeno) jako „grafický zpomalovač“ a o nějakém sledování technologických trendů v grafické akceleraci nemohla být vůbec řeč. Jenže doba tohoto 3D grafického pionýrství SiS již minula, což dokazuje také uvedení grafického čipu s označením SiS 315, který podporuje například T&L, hardwarově prováděnou kompresi textur nebo FSAA. Na Anandtechu měli možnost otestovat grafickou kartu (C.P. Technology - Evil Sam) osazenou tímto čipem. Výkonnostně se karta zařadila po bok starších čipů jako Kyro II nebo GeForce2 MX 200, což je logické vzhledem k pracovní frekvenci (166 MHz jádro a 166 MHz paměti) a segmentu trhu, který by měla „třistapatnáctka“ pokrýt (low-end).

Výsledky benchmarků SiS 315

Další výrazný posun by měly znamenat nové čipy, které se již chystají. Jejich specifikace jsou prozatím kusé, avšak je jasné jaké ambice si SiS klade.

  • řada SiS 33x: V této sérii budou dostupné tři varianty karet založených na grafických čipech (336,334 a 332), které se budou zřejmě lišit jen v pracovních frekvencích. Všechny budou plně podporovat DirectX 8,1 a tudíž budou nést podobnou výbavu jako například řada GeForce4 Ti. Frekvence nejvýkonnějšího modelu (SiS 336) bude efektivně 300/550 MHz (jádro/ paměti), pomalejší (SiS 334) bude taktován na 250 MHz/500 MHz a relativně nejpomalejší (SiS 332) na 250/400 MHz. Nejpomalejšímu modelu bude zredukováno maximální množství adresovatelné paměti na 64MB oproti 128MB u obou silnějších. Všechny tři karty by měly být dostupné na konci tohoto čtvrtletí, což je postaví proti tvrdé konkurenci GeForce4 Ti a MX a Radeonů 8500 a 7500.
  • řada SiS 340: Na první čtvrtletí dalšího roku si pro nás SiS chystá čipy kompatibilní s DirectX 9,0 vyráběné pomocí modernější 0,13mikronové technologie. Více informací o SiS 340 zatím bohužel není k dispozici, ale je jisté, že čip bude postaven proti další generaci GPU od NVIDIE a ATI.

Rád bych podotkl, že cesta odkupování krachujících společností (nebo jejich částí), kterou se ubírá například VIA, nemusí být vždy nutně jediné správné řešení. K tomu, aby SiS mohla vytvořit konkurenceschopné produkty, nepotřebovala „zachránit“ ani jednu krachující firmu :o). Pohleďme však i na odvrácenou stranu mince, kterou tvoří ne zcela vyladěné ovladače (viz. SiS 315) a velice tvrdá konkurence v oboru (NVIDIA a ATI), která mezi sebe nemá zájem vpouštět další výrobce. Vše nakonec rozhodne vůle výrobců grafických karet, kteří si samozřejmě vyberou nejrentabilnějšího partnera k dodávkám čipů pro své karty. A konec konců - když se NVIDIA a ATI mohou „míchat“ mezi výrobce čipových sad, proč by se výrobce jako je SiS nemohl vydat opačnou - ačkoliv „mírně“ trnitou - cestou?

VIA - nákupce technologií
Další firmou, která by mohla zasáhnout do bojů o trh s grafickými akcelerátory, je bezesporu VIA. Tato společnost v tomto roce celkově spíše ztrácela podíl na trhu na úkor ostatních, což se jí samozřejmě nelíbí. Proto i VIA chystá své nástupce současných grafických čipů „ProSavage“ založených na technologických základech odkoupené grafické divize firmy S3. Pojďme se tedy podívat na specifikace připravovaných čipů:

  • Zeotrope: Tento čip je vyvíjen ve dvou variantách. Obě budou podporovat standardy jako je T&L či FSAA a budou vyráběny pomocí 0,15mikronové technologie. Slabší verze označovaná jako Zeotrope IXc ponese 16 či 32 MB paměti taktované efektivně na 366 MHz (183 MHz DDR SDRAM) a jádro s pracovní frekvencí 166 MHz. Paměťová sběrnice bude mít zřejmě 64 bitů (ačkoliv 128 bitů se nedá vyloučit). Druhá a výkonnější alternativa nese označení Zeotrope MX a jediný rozdíl oproti slabší verzi bude 64 MB paměti, které poběží na sběrnici o šíři výhradně 128 bitů.
  • Columbia: Stejně jako Zeotrope bude i Columbia dostupná ve dvou verzích. Obě budou podporovat DirectX 8,0/9,0 a budou schopné zpracovat 8 textur v jednom cyklu. K výrobě bude použita 0,13mikronová technologie. Pomalejší varianta - Columbia IXc bude vybavena 32 MB DDR pamětí taktované efektivně na 600 MHz (300 MHz DDR SDRAM) a jádrem s frekvencí 300 MHz. Silnější verze - Columbia MX bude mít o 50 MHz rychlejší jádro (350 MHz) a ponese 64 MB paměti se shodnými parametry jako IXc. Šíře paměťové sběrnice bude samozřejmě 128 bitů.

Jistě by bylo zajímavé, kdyby se do ringu špičkových grafických čipů připojily i modely od VIA, jenže podle mého názoru jsou oba chystané čipy určeny spíše do počítačů s nižším výkonem. Možná, že specifikace Columbie odpovídají současné špičce, jenže uvedení karet a čipsetů založených na těchto grafických čipech je příliš vzdálené. V poslední době se však velice živě diskutuje o odkoupení grafické divize firmy ST Microelectronics, což by mohl být způsob jak obohatit připravované čipy o technologie založené na čipech Kyro a Kyro II.

V příštím dílu bychom vám rádi přiblížili některou jinou oblast, kde by se mohlo schylovat ke změnám v obsazení trhu. Takové změny totiž bývají velice (finančně) přínosné pro koncové zákazníky, protože nutí firmy bojovat o udržení své pozice a udržovat příznivou hladinu cen.

Zdroje: DigiTimes


Témata: Intel