Ilustrační obrázek ze hry Beyond: Two Souls

Ilustrační obrázek ze hry Beyond: Two Souls

Koprodukce je běžná při vzniku filmů, ale může se uplatnit i u her

  • 2
V herním průmyslu existuje citelný odpor k modelu koprodukce, mnohdy využívaném u filmu. Tvrdí to Guillaume De Fondaumiere, který je jedním ze dvou ředitelů herní společnosti Quantic Dream.

Jeho společnost vytváří tituly označované za interaktivní filmy. Do portfolia Quantic Dream totiž patří hry jako Fahrenheit, Heavy Rain, či Beyond: Two Souls. A Fondaumiere věří, že by koprodukce hernímu průmyslu prospěla.

„Koprodukce ve hrách se téměř neděje a možná nebude významná ani v budoucnosti,“ prohlásil Fondaumiere podle serveru Gamasutra na konferenci Reboot Develop 2015. Při návštěvě Číny však viděl spolupráci vydavatelství Square Enix a společnosti XPEC, ze které má v rámci koprodukce vzniknout Final Fantasy XV.

„XPEC získá práva pro distribuci na Tchaj-wanu a v Číně. Pro spolupráci se rozhodli, protože má XPEC v těchto regionech s mobilním světem více zkušeností a Square Enix zase vlastní skvělou značku s mezinárodním dosahem mimo Tchaj-wan a Čínu,“ tvrdí Fondaumiere.

Jako výhody podobné spolupráce vnímá sdílení nákladů, rizik, trhů, ale i přístupu k talentovaným zaměstnancům a speciálním fondům. „Když se podíváte na slevy na daních ve Francii a Británii, zjistíte, že je pro koprodukci vyhrazen jeden milion eur,“ vysvětluje Fondaumiere.

V potaz je však třeba brát i náklady a specifické úkoly, které se s koprodukcí vážou. Obě společnosti totiž musí vytvořit speciální infrastrukturu, sdílet výnosy a ujasnit si, jak se peníze budou dělit. „V minulosti na některé koprodukce nedošlo jednoduše proto, že se dva partneři nedokázali dohodnout,“ tvrdí Fondaumiere. Volba vhodného partnera je proto klíčová.

„Vývojáři spolu většinou nespolupracují, protože nevědí, že je to vůbec možné. Koprodukce existují, ale příliš o nich neslyšíme. Bylo by zajímavé, kdyby o nich lidé se zkušenostmi hovořili více.“