Zombie Massacre

Zombie Massacre

Král špatných filmařů Uwe Boll se vrací s další adaptací videohry

  • 12
Režisér, jehož snímky štvou diváky i kritiky, ohlásil návrat s filmem podle klonu střílečky Doom.

Filmové adaptace videoher málokdy zaznamenaly kasový či kritický úspěch, nejvíce se o to ale zasloužil německý režisér Uwe Boll. Nechvalně proslulý autor filmů dle her jako Postal, Bloodrayne či Alone in the Dark, jenž se mimo jiné proslavil zbitím několika recenzentů v boxerském ringu, si nyní vzal do merku další herní titul. Jeho nový zombie horor, inspirovaný třináct let starým klonem akce Doom, hrou Zombie Massacre, ale nejvíce ukazuje Bollovu tvůrčí krizi.

Adaptace klonu Doomu

Režisér Uwe Boll

Uwe Boll totiž ani neusedne na režisérskou stoličku a snímek bude pouze produkovat. Natáčení má dirigovat dvojice italských režisérů Luca Boni a Marco Ristori, kteří s Bollem už spolupracovali na podobném zombie hororu Eater. Ironií osudu má jejich nový snímek podtitul "Není žádné naděje".

Rovněž zvolená herní předloha ukazuje na snižující se Bollovu prestiž. Střílečka Zombie Massacre vyšla v roce 1998 na stárnoucí počítač Amiga a od té doby na ní upadal prach. Hra přitom sama byla klonem svého času kultovní akce Doom.

Impulz k Bollovu nejnovějšímu výletu do světa videoher zadali vývojáři z 1988 Games, kteří hru Zombie Massacre sami přetvářejí jako kooperativní střílečku na pohybovou konzoli Wii. Pravděpodobným záměrem, který jim do posledního zbytku vyšel, bylo dodat svému titulu na publicitě.

Herní i filmové zpracování Zombie Massacre přitom mají vycházet společně. I bez křišťálové koule se ale filmové verzi dá předpovědět finanční neúspěch.

Režisér s duší boxera

Uwe Boll v ringu

Boll k filmařině přičichl již před dvaceti lety, teprve od roku 2003 se ale datuje jeho křížová výprava světem videoher. Ani v jediném případě však agregát recenzí zvaný Rotten Tomatoes jeho snímkům neudělil vyšší známku než 10 %.

Po natočení snímku House of the Dead (4 %) se vrhl na hororovou detektivku Alone in the Dark (1 %), poté následovala upírská akce BloodRayne (4 %), fantasy Dungeon Siege (4 %), kontroverzní Postal (8 %) a nakonec akční FarCry (bez hodnocení).

Jeho snímky byly nejenom kritickým, ale také finančním propadákem. Kvůli německému daňovému zákonu, jenž dovoloval odepisovat z daní filmové propadáky, ale byl schopen natáčet dále. Loni navíc předvedl další povedený kousek, když v jediných kulisách najednou natočil hned tři žánrově odlišné snímky: pokračování BloodRayne, dokumentární drama z koncentračního tábora Auschwitz a bláznivou komedii s nacisty Blubberella, jež paroduje právě BloodRayne.

V roce 2006 však své filmy obhájil, když v boxerském ringu postupně porazil čtveřici filmových recenzentů. O dva roky později přesto vznikla petice volající po Bollově odchodu ze světa filmařiny. Petice však nasbírala pouze 364 000 hlasů, namísto potřebného milionu.