Krvelační Celeronobijci, nebo přímotopy?

Jediný segment trhu, kde není Intel ještě překonán, jsou low-end modely procesorů, kde dominuje jeho Celeron. I zde už se však blýská na lepší časy a jak AMD, tak i Cyrix začínají vystrkovat růžky a Intelu dochází dech. Jaká je situace v současné době přiblíží tento článek.
Procesor Intel

Jediný segment trhu, kde není Intel ještě překonán, jsou low-end modely procesorů, kde dominuje jeho Celeron. Tento procesor je oblíbený hlavně díky své relativně jednoduché přetaktovatelnosti a velice sympatické ceně. Z toho důvodu by se mohlo zdát, že pozice Intelu je v dané oblasti neotřesitelná. Avšak pravý opak začíná být pravdou. AMD se tvrdošíjně snaží likvidovat Intel a vypouští na trh jeden rychlejší procesor než druhý. Naposledy si vzalo na mušku právě trh s nejlevnějšími procesory a uvedlo na trh zatím nejrychlejší ká-šestku (K6-2) směle nataktovanou na 550 Mhz. Procesor tvoří 9.3 milióny tranzistorů a je použita 0,25 mikronová technologie. Nový celeronobijec není ochuzen o instrukce 3Dnow!, které vyvinuli u AMD za účelem urychlení operací v plovoucí čárce a zlepšení grafického výkonu. To všechno v době, kdy má AMD nejrychlejší procesor mezi těmi nejrychlejšími a jeho Athlon už pracuje s frekvencí 850 Mhz. Připomíná sice při práci elektrická kamínka, či výkonný přímotop, ale se slušným a výkonným chladičem pracuje spolehlivě. Intel se na 850Mhz zatím nedostal a jeho Pentium III se vozí "jen" na 833 Mhz.

Procesor Cyrix

Se svojí troškou do mlýna v těchto dnech přišla i VIA, která zatím potichu a v tajnosti pod kódovým označením Joshua vyvíjela pokračovatele procesorů Cyrix. Nový VIA Cyrix III je vyráběn pro socket 370 (stejně jako Celeron), má 64Kb L1 cache, 256Kb L2 cache a FSB (Front Side Bus) 133Mhz, více si však o něm můžete přečíst v článku Pavla Starého. O MMX technologii taktéž nebyl ochuzen, ovšem jeho 3DNow! instrukce jsou podle posledních informací poněkud "očesané". To je možná důvod, proč jeho první benchmarky dopadly poměrně špatně. Mohla to také způsobit použitá základní deska či neodladěný bios, ale v některých ukazatelích jsou rozdíly opravdu veliké. Každopádně je to další procesor, který by v budoucnu mohl Celerony ohrožovat. I když možná jenom cenou. Vše je ale relativní a tak nám opět nezbude nic jiného, než si nějakou tu chvíli počkat. Minimálně do doby, než Intel zareaguje a pustí na trh nový Celeron s jádrem Copermine. Uvidíme, jak se potom AMD a VIA zachovají. Zda budou pouze zlevňovat své procesory, nebo se budou i nadále snažit o maximální výkony.

Zajímají-li Vás benchmarky a srovnávací testy, ty nejlepší a nejpodrobnější naleznete nejspíš na německém Heise Online na adrese http://www.heise.de/ct/00/05/023/.


Témata: BIOS, Intel