League of Legends | foto: Adam Špillar

Hráči League of Legends přišli o legálně získaný obsah, tvůrci hry mlčí

  • 32
Provozovatel titulu League of Legends se pustil do čistky, během níž odebírá hráčům podvodně získaný herní obsah. Poškodil ovšem i poctivé hráče.

League of Legends je tzv. MOBA hra (multiplayer on-line battle arena, tedy zhruba on-line arénová akce), kterou denně hrají miliony hráčů. Na profesionální scéně se bojuje o odměny v celkové hodnotě statisíců až milionů dolarů. Hra běží na obchodním modelu free to play, tedy bez měsíčního poplatku.

League of Legends

V těchto hrách často nalezneme dvě různé druhy herní měny. V League of Legends od společnosti RIOT se první jmenuje IP (influenční body), které hráč dostává po každém odehraném zápasu, při prohře méně, při výhře více. Druhou měnu RP (Riot points) si může koupit za reálné peníze. Koupením měny za reálné peníze není nikdo zvýhodněn, hráč si za ni pořídí různá grafická vylepšení pro svojí oblíbenou postavu, tzv. skiny.

Mnoho hráčů hledá cestu, jak RP získat jiným způsobem než placením. Jednou z takových možností, která se k tomu přímo nabízela, byl program „Přizvi přítele“. RIOT takto odměňoval hráče, kteří zvali kamarády k hraní League of Legends. Každý registrovaný hráč má totiž svůj unikátní odkaz. Pokud se přes něj někdo registruje a dosáhne 10. úrovně, majitel odkazu získá odměnu ve formě IP, RP nebo dokonce nějakého skinu.

Komunita je obrovská a kreativní, proto netrvalo dlouho, než se našel nadšenec, který dokázal tento systém obelstít. Někdo vytvářel podvodná videa, kde nabízel tisíce RP za registraci pod jeho odkaz. Tak se nachytalo mnoho lidí.

Asi nejrychlejší cestou je využití tzv. botů (bot je zkratka slova robot), což jsou externí programy, které převezmou kontrolu nad hráčovou postavou a účtem a provádějí předem definované akce. K dosažení 100 refferalů stačily klidně 1-2 týdny, podmínkou byl pouze dobrý počítač. Tímto způsobem získal podvodník cca 16 000 RP, 27 000 IP a dva nesehnatelné skiny. Maximálně si přitom hráč může koupit 9 300 RP v přepočtu za 1 400 korun. Takže to bylo velmi výhodné.

League of Legends

RIOT to dlouho neřešil, ale postupně společnosti přetekla trpělivost a začala jednat. Jejich kroky nebyly příliš promyšlené a přímo poškodily poctivé hráče. V posledním měsíci byli majitelé účtů podezřelí ze zneužití tohoto systému informováni, že jim bude odebrán obsah v rozsahu ilegálně získaných odměn. Tito hráči přišli o mnoho zakoupených skinů, šampionů, RP, IP a všeho možného. Toto ještě komunita akceptovala a pochopila.

Velmi bouřlivé reakce a nespokojenost ovšem vzbudil fakt, že se začal ztrácet herní obsah z účtů, které neměly žádnou návaznost na tzv. refferal systém a ztratil se i obsah, za který hráči poctivě zaplatili. Ztrátám věcí nepředcházel informační e-mail o plánovaném odebrání obsahu, a tak se hráči jednoho dne přihlásili a zjistili, že jejich oblíbený skin či ikonka záhadně zmizely. Bohužel RIOT čistku vzal velmi důkladně a bral i věci zakoupené za reálné peníze z účtů podezřelých ze smurfu (hráči, kteří už hru hrají a vytvoří si další účet, aby získali výhodu).

League of Legends

Můj účet nikdy na sobě navázaný žádný smurf účet neměl, a přesto se z něj ztratil kamarádem zakoupený obsah. Mému kamarádovi se ztratil obsah, který jsem mu zakoupil já. A takto to mají spousty hráčů na celém světě. První obrannou reakcí bylo informovat hráčskou podporu. Následovalo nemilé zjištění, když z podpory odepsal nějaký robot předem připravený text, který informoval o obecném porušení smluvních podmínek.

Diskuse s hráčskou podporou se nezlepšila ani s přibývajícími stížnostmi. Po opakovaných žádostech se sice robot změnil v člověka, který alespoň částečně komunikoval, ale ani argumenty, doložené účtenky a ID plateb z daného období nikoho neobměkčily a návratu zcela legálně zakoupeného obsahu se zřejmě nikdo nedočká.

Toto jednání, které by se dalo nazvat ignorancí, působí neprofesionálně, odmítavě a jen rozdmýchává oheň pod pomyslným kotlem. Řešení se zdá být v nedohlednu. Dokonce opakované žádosti a dokládání informací o platbách nic nemění. Mnoho hráčů po celém světě přišlo o legálně získaný herní obsah a RIOT zavírá oči a nejedná.


Témata: Robot