Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lego Indiana Jones 2 není zrovna nejvypilovanější zábavou

  0:01aktualizováno  0:01
Indiana Jones už si vyzkoušel, jaké je to, být poskládán z legendární stavebnice. A stále toho nemá dost.
65

LEGO Indiana Jones 2: The Adventure Continues

Platforma: PC
Výrobce: Travellers Tales

  • Grafika a hudba
  • Kooperativní mód
  • Editor úrovní
  • Design levelů
  • Matoucí základny
  • Zatím nemožnost online kooperace
  • Některé inovace degradují hru

Kdo čekal po herní stránce něco nového, bude zklamán. Druhý Indy se hraje jako Batman či Star Wars ze série LEGO, tedy dobře, ale už ne nějak objevně. Někoho může potěšit přiložený editor úrovní.

Herní karta

Lego Indiana Jones 2: The Adventure Continues

Lego Indiana Jones 2: The Adventure ContinuesNěkteré nápady prostě znějí na papíře šíleně. Vzít známé filmové universum, kompletně ho poskládat z virtuálních Lego kostiček a udělat z toho zábavnou hru? Tohle nemůže vyjít. Ale už jsme zažili i větší překvapení a zatím jsme se světem Hvězdných válek,Gothamem i dobrodružstvím Indiana Jonese ve stavebnicové perspektivě byli spokojeni.

I když Indiana Jones na tom byl nejhůře. Lego Indiana Jones: The Original Adventures, který se inspiroval prvními třemi částmi filmové série, nebyl špatným titulem, ale měl pár chybek, které hraní znepříjemňovaly. A pokračování se s tím překvapivě nesnaží nic moc dělat a narazíte tu na stejné problémy, které byly vyčítány prvnímu dílu a ještě nějaké navíc.

Mnohokrát dojde k situaci, kdy narazíte na překážku a nebude úplně zřejmé, jak ji překonat.

Hra se primárně soustředí na čtvrtý (a podle některých nejhorší) díl filmové série s podtitulem Království křišťálové lebky, ale nabízí i epizody, které vycházejí z Dobyvatelů ztracené archy, Chrámu zkázy a Poslední křížové výpravy. Budiž hře Lego Indiana Jones 2: The Adventure Continuespřičteno k dobru, že tyto části nejsou složeny ze stejných levelů jako v The Original Adventures, ale jsou nové.

Další novinkou, a to ne jen tak ledajakou, je možnost vytvořit si úrovně vlastní. Není to nijak extra složité a není potřeba mít vystudovanou architekturu a zahradní design, abyste dali dohromady slušně fungující level. Můžete stvořit dokonce celé vlastní dobrodružství a přítomna je i možnost vytvářet postavy. Jde o příjemné zpestření, které vám může herní dobu prodloužit o slušných pár desítek minut navíc.

Lego Indiana Jones 2: The Adventure ContinuesJak bylo řečeno výše, hlavní dějová linie je rozdělena do kapitol. Každá kapitola je složena z několika úrovní, však to znáte. Ale tentokráte je cestování po úrovních řešeno trošku jinak. Kapitoly mají své "základny", určitá místa, odkud vyrážíte na další a další dobrodružství. Můžete tu kupovat nové postavy, dopravní prostředky, hledat bonusové levely nebo předměty.

Zní to pěkně, jenže zase tak oslnivé to není. Vlastně je to podle nás krok špatným směrem. Velkým problémem je, že některé areály jsou docela velké a často je problém najít vchod do dalšího levelu. Není nic neobvyklého, že se spoustu minut couráte po okolí a snažíte se (marně) najít zelenou šipku, která ukazuje cestu do další úrovně. Hodně to ubírá na svižnosti a zábavnosti.

Jistě, můžeme kvitovat snahu o určitou variabilitu a volnost, ale ne v případě, že je to místy frustrující, otravuje to a snižuje chuť dál hrát. Možná je to odvážné tvrzení, ale máme zkrátka za to, že by v tomto případě bylo lepší skákat rovnou z úrovně do úrovně. Odpadlo by tím nepříjemné a bezcílné bloudění po rozlehlých areálech.

Lego Indiana Jones 2: The Adventure ContinuesSamotné příběhové levely jsou taktéž docela zmatené. Oproti takovým Lego Star Wars je tu velký pokles kvality designu jednotlivých úrovní. Zatímco u Hvězdných válek bylo v podstatě jasné, co máte udělat dál, vše na sebe plynule navazovalo a vám nedělalo problém odhadnout, jaký je další postup, tedy je situace o něco složitější.

Jednou z hlavních deviz je kooperace, která titulu výrazně přidává na atraktivnosti.

Mnohokrát dojde k situaci, kdy narazíte na překážku a nebude úplně zřejmé, jak ji překonat. A nejde o moment, kdy si řeknete, že asi bude potřeba zapojit váš brilantní rozum. Na vině je to, že často se po okolí povaluje spousta předmětů a přitom žádný se nezdá být vhodný k překonání nastalého problému nebo naopak, plno z nich by se hodilo. Jenže obvykle je nelze použít, takže se musíte vrátit o kus zpět a hledat něco jiného, co by bylo řešením.

I přesto, že hry ze série Lego jsou zábavné i pro dospělé, jejich hlavní cílovou skupinou by měla být mladší generace a pochybujeme, že právě ona je dost Lego Indiana Jones 2: The Adventure Continuestrpělivá, aby znovu a znovu procházela jednotlivými částmi levelu a pozorně hledala předmět, který by jim přišel vhod. Víme to, protože už jsme o něco odrostlejší a stejně nám to lezlo na nervy.

Tentokrát se prostě nedá spolehnout na zdravý selský rozum, ale sází se na tu na princip pokus/omyl, což způsobuje pokles svižnosti. A kyselou třešinkou na dortu je, že je možné dostat se do bezvýchodné situace, protože jste si například nevšimli nějakého předmětu, který jste měli použít, a nezbude než restartovat level.

Zpestřením mezi sekcemi, kde se hlavně skáče a řeší hlavolamy, mají být pasáže, kde usednete za volant/řidítka například automobilu nebo motorky a pustíte se do boje s nepřáteli, kteří si také líně vozí své zadnice v nějakém dopravním prostředku. Ale ani v tomto případě to asi nevyšlo tak, jak si tvůrci přáli.

Chvíli je to i přes zvláštní ovládání vozidel (často jsou velmi citlivá na sebemenší pohyb, takže létají ze strany na stranu) zábavné, ale časem se dostáváme spíše Lego Indiana Jones 2: The Adventure Continuesk otravnosti, protože není nic naplňujícího na tom, když honíte dokola protivníky, kteří přicházejí po vlnách.

Je pěkné, že se v Traveller´s Tales snažili vylepšit původní koncept, ale většina změn, o které se pokusili, vyšla na prázdno a hře více méně uškodila. Je sice pravdou, že u pokračování se často volá po inovacích, ale tentokráte bychom byli raději, kdyby se autoři drželi původní myšlenky, protože by hra dopadla pravděpodobně lépe.

S Legem ještě nekončíme
A ani to asi nikdo nečekal. Už jsme se dočkali Lego Batmana, Star Wars, Indiana Jonese, popřípadě kostičkované mutace Rock Band a všechny hry byly relativně dobře hodnocené a slušně se prodávaly. Asi je tedy jasné, že se bude pokračovat.

Další, kdo je na řadě, je Harry Potter. Ve výrobě je Lego Harry Potter: Years 1 – 4, takže námětem bude Kámen mudrců, Tajemná komata, Vězeň z Azkabanu a Ohnivý pohár. Slibovány jsou samozřejmě spousty proslulých postav, šance procestovat různé známé lokace, mixovat lektvary, kouzlit nebo se proletět na koštěti.

Lego Indiana Jones 2: The Adventure ContinuesJednou z hlavních deviz je kooperace, která titulu výrazně přidává na atraktivnosti. Projít si hrou s živým spoluhráčem po svém boku, to několikanásobně zvyšuje zábavu. Pokud neseženete žádného dobrovolníka, který by čapl ovladač do ruky a pomohl vám postarat se o křišťálovou lebku, pak se o druhou figurku postará umělá inteligence, která se sice snaží být nápomocná, ale někdy jí to tak úplně nevychází, a vy se tak musíte ještě starat i o druhého panáčka.

Ranou pod pás ale je, že zatím není možnost hrát kooperativní online. Ale naštěstí o tohle bude brzy postaráno, protože bylo oficiálně oznámeno, že se tvoří patch, který by to měl rychle napravit.

Dali jsme hře pěkně zabrat, o tom žádná, ale je tu i pár věcí, které lze chválit. Určitě je to technické zpracování, které i přes svou "kostičkovanost" stále příjemně překvapuje svou propracovaností a líbezností. Taktéž soundtrack je na vysoké úrovni a vyvolává vzpomínky na filmovou předlohu.

Lego Indiana Jones 2: The Adventure ContinuesStále funguje i infantilně pojatý humor, který ale už nemá takovou údernost, jak tomu bývalo. Některé chvilky jsou úsměvné, ale některé už lehce hraničí s trapností. Naštěstí vedou ty první. Ale bylo to jen tak tak, protože se hodně tlačilo na pilu a některé scénky jsou na kilometry daleko cítit tím, že se tu někdo snažil, aby byly vtipné za každou cenu.

Ačkoliv jsme fanoušky série Lego her, musíme přiznat, že jsme ve výsledku docela zklamaní. Hlavně nás mrzí, že hratelnost nám sklouzla výrazně dolů a frustrace se dostavuje mnohem častěji, než jsme byli u předchozích titulů zvyklí. Zdá se to být silné tvrzení, ale Lego Indiana Jones 2: The Adventure Continues je možná i nejslabším titulem s Lego tématikou.

Hlavním kamenem úrazu je design základen a jednotlivých úrovní, který je matoucí a vyžaduje hodně trpělivosti a nálady zkoušet a zkoušet a zkoušet, co vás napadne, dokud to nevyjde. Možná to někomu vyhovuje, ale nekoresponduje to s tím, co předvedly předchozí projekty. A že ty se ukázaly ve velmi dobrém světle.

Autor:


Hodnocení hry

Redakce

65 %

Čtenáři

87 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 138 čtenářů

Témata: Vězni, Humor, virtuální


Nejčtenější

Star Wars Battlefront II
Podívejte se na nové trailery Battlefront 2 a Assassin’s Creed: Origins

U příležitosti právě započatého Gamescomu dostaly dvě z nejočekávanějších her současnosti nové trailery. A oba vypadají fantasticky.   celý článek

Dark Souls 3
Ovládá hry taneční podložkou, volantem a banány. A je v tom fakt dobrý

Jako by série Dark Souls nebyla dost obtížná sama o sobě, rozhodl se ji youtuber ATwerkingYoshi pokořit pouze pomocí taneční podložky.  celý článek

Batrman: The Enemy Within
Recenze nového Batmana od Telltale nebude. Je to totiž pořád to samé

Ano, nový interaktivní seriál od Telltale se opět podařil. Pokud vás bavila první sezona, běžte si koupit i druhou. Pokud vás první sezona nebavila, druhou si...  celý článek

Mass Effect: Andromeda
Je to oficiální. Žádný další příběhový přídavek pro Andromedu nebude

To, o čem se dosud jen neoficiálně šeptalo, je nyní potvrzené. Mass Effect: Andromeda opravdu nedostane žádný další přídavek do hry jednoho hráče.   celý článek

Age of Empires 4
Skvělá zpráva, Microsoft oznámil Age of Empires 4

Přání fanoušků byla vyslyšena. Microsoft oživuje legendární značku historických strategií, jejíž poslední díl vyšel již před dlouhými 12 lety.  celý článek

Další z rubriky

Inner Chains
Lidé prohráli boj s technologií i přírodou. Recenze hororu Inner Chains

Dystopický svět může mít mnoho podob. Svoji vlastní verzi pokřiveného obrazu Země servíruje i nová nezávislá hororová střílečka Inner Chains z Polska.  celý článek

Strafe
RECENZE: Střílečka Strafe vám spočítá, kolik krve jste prolili

Současná doba přeje odvážným experimentům. Strafe se možná na první pohled jako jeden takový netváří, ale pod maskou retro akční hry se skrývá nečekaná...  celý článek

Syberia 3 (PC)
RECENZE: Na výrobě Syberie 3 se až příliš šetřilo

Třetí Syberia se předchozím hrám série nevyrovná. Dolů ji táhne především technické zpracování a minimalistický příběh. Přesto by si ji opravdoví fandové mohli...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.