Kokpit od českého týmu Dogfight Boss

Kokpit od českého týmu Dogfight Boss | foto: Dogfight Boss

Čech spojil vášeň a dětský sen, nezvykle pomohlo komunitní financování

  • 7
Pětatřicetiletý Lukáš Homola je letecký nadšenec. Už jako dítě lepil papírové modely z časopisů a posledních deset let se živil jako vývojář počítačových her, konkrétně jako animátor postav a 3D grafik.

Na rozdíl od kolegů však jeho cesta k samostatnosti nevedla přes vývoj vlastních her. Přiměla ho ale ke snaze vytvořit vlastní kokpit pro létání v simulátorech. Spojil tedy dětský sen být letcem s mladistvou vášní pro stavění modelů.

Podle reálných nákresů letadla F-22 tak Lukáš Homola na počítači vytvořil vlastní verzi, kterou si nechal vyřezat z lepenky. Pozdější zjištění, že díly lze jednoduše opatřit i kvalitním tiskem, ho však přivedlo k poněkud velkolepějšímu konceptu.

S kolegou Janem Zemanem se vydali do leteckého muzea ve Vyškově, kde nafotili materiály pro detailní potisk, a rozhodli se dětský sen proměnit v komerční projekt.

V rámci komunitního financování na serveru Kickstarter se tak pokoušejí vybrat 15 tisíc liber, tedy zhruba půl milionu korun. A nabízí za to například stahovatelnou verzi připravenou na tisk a řezání specializovanou tiskařskou firmou, či za vyšší finanční částky pak i kokpit samotný.

Ten však nezahrnuje hardwarovou výbavu. Například počítač a monitor si proto musíte obstarat sami.

Koncept sází na finančně přijatelné řešení a Homola tvrdí, že ho pevnost a stabilita lepenkového modelu samotného překvapila. Model lze prý jednoduše sestavit i rozložit, vyjma hlavního ovládacího panelu se totiž nic neslepuje. Autor navíc kokpit vytvořil tak, aby se do něj vešla kancelářská židle. Model proto má být použitelný během chvíle.

Komunitní financování však běží již dva týdny a zatím se vybrání kompletní částky nezdá reálné. Kickstarter přitom využívá principu všechno nebo nic. Pokud tedy autoři nevyberou minimální požadovanou sumu, skončí s nulou.

Přesto však Homola hlavu nevěsí. "Kickstarter nakonec zafungoval jako dobrá reklama. Ozval se mi díky tomu Čech, který žije na Novém Zélandu a vlastní firmu SimPit Technologies. Ten moje kokpity bude používat k projekčním plátnům, které prodává do celého světa."

Lukáš Homola

Podnikatel prý spolupracuje například s vývojáři letecké hry DCS World, a Homola díky tomu začal vytvářet kopie reálných kokpitů. Jako první vzniká A-10 Warthog a následovat mají modely i pro další letadla, která si hráči DCS World oblíbili.

"Distribuovat budeme také jejich projekční systémy, pro které ve firmě Simpit vyvinuli speciální nátěr pohlcující denní světlo a odrážející projekci," říká Homola. Samotné kokpity  budou k dispozici zhruba za devět tisíc korun. K dispozici však budou i dražší řešení až s devíti projektory a pohyblivou platformou.

Tím však aktivity českého týmu nekončí. "Momentálně pracujeme také na interiéru podle Boeingu 737 ekonomické třídy, ve kterém se budou lidé v Tokijské letecké škole zbavovat strachu z létání."

Tento projekt je však v zárodečných fázích a je pro něj teprve třeba schválit rozpočet. Zdá se tedy, že potenciálně neúspěšné komunitní financování českému týmu Dogfight Boss pomohlo k nadějnému startu.