Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Malvinas 2032 - návrat v čase

  12:00aktualizováno  10. července 2001 9:47
Jsou celkem tři druhy her. Vynikající, které se zapíší zlatým písmem do elektronických dějin zábavního průmyslu a které jsou považovány za kultovní. Pak takové, které tvoří onen hrdý průměr a nejsou ani dobré ani špatné, ale člověk se u nich docela dobře pobaví. A pak tu jsou ty třetí...

Malvinas 2032TRANSMISSION STARTS

Středa 30.8.2000, další poněkud nudný den v práci. A hele, ICQ zprávička od Vreca.

Vreco: Nazdarek, nemas chut napsat nejakou recenzi? Potreboval bych neco na pristi tyden...
Niki: Hmm... no jasne, treba... Copak tam mas peknyho?
Vreco: Dorazily nejaky adventury, ale na to uz mam autora. Mam tu jedno RTSko...
Niki: Aha? No ja sice RTSka nijak zvlast v lasce nemam, ale zadny dobry uz jsem docela dlouho nehral...
Vreco: Jmenuje se to Malvinas 2032, a je to o osvobozovani nejakyho ostrova v Atlantiku.
Niki: Neco jako treba Jagged Alliance, ale realtime?
Vreco: Spis pry jako Red Alert...
Niki: Tak fajn, posli mi to, o vikendu se na to mrknu...

Sobota 2.9.2000, CDčko s krabicí dorazilo už včera, ale pařba s kamarádama byla důležitější. Vybatolil jsem se v jedenáct z postele a s prvním ranním cigárem zapínám počítač. Tak copak budu dělat... hmm, Deus Ex jsem dohrál, čtyřicítková kouzelnice v Diablu II mě už taky přestává bavit, ze Sydney 2000 mám pekelně omlácený kurzorový klávesnice a křeč v obou předloktích, možná bych se mohl mrknout na ty Malvíny.

Začínám instalovat a prohlížím zběžně krabici. Minimum requirements: 16 MB RAM, IBM PC with 150MHz processor or better, 1MB SVGA video card. Pro jistotu rychle prohlídnu ještě titulní stranu, no fakt jsou to Malvinas 2032, chvíli jsem měl pocit, že si to Vreco spletl a poslal mi nějakou historii. Můj Celeron 600 @ 901 se nejspíš moc nezapotí. Manuál u hry žádný není, to je sympatický, takhle šetřit lesy. V rootu cdčka je čtyřicetikilovej .DOC fajl, zběžně ho prolítávám. "Píše se rok 2032, blablabla, argentinský prezident nařizuje útok na Malvíny, blablabla, futuristická realtimová startegie, blabla, každá mise má svůj unikátní úkol, mapu, obtížnost nebo zdroje surovin..."

Malvinas 2032Instalace končí, hele, ono se mi to pokouší vnutit nějakou prehistorickou verzi DirectX 7ky s tím, že prý nemám žádnou nainstalovanou. A co je sakra beta osmičky, co jsem tam dával včera, he ? Ještě že to jde cancelnout. Shazuju Winamp s berlínským livemixem Paul van Dyka a spouštím hru.

Šmárjá pano, to je ale vošklivý logo. Garage Developers, neznám, nikdy jsem neslyšel. A Sabarasa Entertainment, zase nějakej noname, ale vypadá aspoň o trochu líp. Uvelebuju se v křesle a čekám na intro. Místo něj se ale objevuje nějakej divnej barevnej flek, a pod ním jedou titulky. Rozlišení odhaduju tak na 320 na 200, interlaced. Pomalu mi dochází, že flek budou zřejmě ostrovy Malvíny a ty divný barvy že patří anglický vlajce, která pomalu morfuje do argentinský. Flek mizí, objevuje se nápis Malvinas 2032 a nějaký dementní hlas mi to pro jistotu ještě přečte.

Hop, a jsem v menu, intro se očividně nekoná ... moment, tady je položka Introduction, zkusím na ní opatrně kliknout. NEEEEEE, zase Garage Developers, Sabarasa Entertainment a barevnej flek. No dobře, na tohle mě už znova nenachytáte. Escape, Escape, Escape, Escape... a do prkýnka, asi jsem to přehnal a jsem opět ve Windows. Znechuceně pouštím hru znova, útrpně pozoruju barevnej flek a poznamenávám si:

První dojem: velmi špatný

V menu jsou další čtyři položky - Nová hra, Nahrání hry, Credits a Konec. Myšítko mi samovolně cuká k položce Konec, nicméně slíbíl jsem Vrecovi recenzi... Credits v zájmu vyhnutí se dalšímu barevnýmu fleku vynechávám a spouštím novou hru. Tutorial se očividně nekoná, nejspíš to bude hra pro skalní RTSkaře.

Vybírám obtížnost Easy, nechci si moc pocuchat nervy. Bum, objevuje se hnusná fotka nějakých vojáků, velký titulek 1982, scroluje text o tom, jak Angličani zabírají Malvíny a ten samej dement co předtím ho předčítá nahlas. Tak sakra, kdy se ta hra odehrává ? Bum, 2032, mission briefing. Vyloď se na Malvínách a probij se k městečku. Rozkaz pane.

Malvinas 2032Mise první
Click a jsem ve hře. Levou čtvrtinu obrazovky zabírá pruh s modro-bílo-zeleným flekem, dole poznámky o ztrátách a zbytek je černý. Ne, moment, něco se děje... přijel modrej obdélníček a na zelenohnědým fleku vysadil čtyři modrý čárky. V horní části je jeden pixel růžový a zhruba uprostřed dva pixely černý. Co to? CO TO SAKRA JE? Zkusmo na čárky klikám myšítkem a konečně mi to dochází... to jsou moji vojáci. Čtyři. HMMM. Mezitím druhej modrej obdélníček vysazuje další čtyři čárky. Zkouším je všechny označit, což funguje. Zkusmo někam klikám a čárky se dávají do pohybu. Při kliknutí se ozývají výkřiky, které zřejmě namluvil mladší brácha od dementa. Na okraji černoty se objevuje šedivý ekvivalent mých čárek. Klikám na něj a moji chrabří, ehm, čárkové ho rychle likvidují. Vedle stojí ještě další šedá čarka a střílí na moje modré. Čekám, kdy se do něj konečně pustí, ale nic se neděje. Musím na něj zaútočit sám, to je ale pakárna. Během další minuty mám vyčištěnou celou mapu, včetně jednoho béžovýho čtverečku, což byl zřejmě džíp, a strážní věž, která vypadá hůř než věci, které jsem zamlada skládal ze sirek.

Mission accomplished. Chvíli strnule zírám na monitor, v duchu kleju a přemýšlím, jestli náhodou není prvního dubna, protože to by byl od Vreca skutečně královský kanadský žert. Není, sakra... no nic, zkusím ještě alespoň jednu misi. A zase rok 1982 a dementní vypravěč a nechutná fotka nějakýho páprdy a Margaret Thatcherové. Briefing, click.

Mise druhá
Mám dva modré čtverečky a 8 modrých čárek. Briskně likviduju chabou anglickou obranu a dostávám se do města. Domečky vypadají trochu jako v Paperboyovi na Spektráči. I když... to bych mu křivdil. Tady napočítávám zhruba 10 barev a Spektráč jich měl 16. Pronikám do budovy velvyslanectví, či co to je a... Mission Accomplished, cca 50 vteřin. Hmmm...

Tady něco nehraje, ten Vreco si ze mě opravdu vystřelil. Alt-tabuju se do Windows, připojuju na Internet a koukám na homepage autorů. Proboha, takovýhle stránky jsem udělal v prosinci v třiadevadesátým v rámci jedný seminárky, no to je bída... Malvines 2032, datum vydání srpen 2000. Takže to není ani soukromý Vrecův projekt, který naprogramoval minulý týden, jak jsem si myslel, ale doopravdy komerční hra. Pro jistotu koukám ještě na Amazon, ono se to vážně PRODÁVÁ!!

Mise třetí
Čtyři modré čárky a flek, který je zřejmě základna. Stavím výcvikový tábor. Produkuju další vojáky, naštěstí je jeden hotový během tří vteřin. Došly peníze. Označuju všech dvacet modrých čárek a posílám je dolů (jinam to nejde, tahle mapa je nudle). Tábor angličanů, frag-a-boom, mission accomplished.

Malvinas 2032Mise čtvrtá
Základna, můžu stavět nějakou ropnou věž, čtyři modráci. Posílám je nahoru. Narážím na dvacet šedivých čárek a hrdinně umírám, aniž bych našel ropnou skvrnu. Restart.

Mise čtvrtá (znova, doprkvančic)
Tentokrát posílám čárky doleva a nacházím dva černý fleky. Stavím věže a výcvikový tábor. Za ropu přibývají rovnou peníze. Ve výcvikovém táboře se dá nastavit nepřetržitá výroba vojáků, takže peníze rovnou konvertuju na modrý čárky. A hele, ropa došla. Označím čtyřicet modrých čárek a vydávám se nahoru. Zničím dvacet šedých čárek, zničím tábor, mission accomplished.

Mise pátá
Mise čtvrtá v bleděmodrým, ropa je tentokrát nahoře a dvacet šedivců číhá vpravo. Postavím věže, výcvikový tábor a ničím Angličany.

Mise šestá
Aaaaarrrgggghhhh. Zase to samý, akorát jsem tentokrát dostal navíc džíp, kterej při průzkumu stejně okamžitě zařval. Mission accomplished.

Na tohle opravdu nemám sílu. Koukám do manuálu, jestli jsem náhodou o něco nepřišel, aha, budu moct stavět ještě granátníky, tank a v poslední misi helikoptéry. Lodě a letadla bohužel ne. Z budov údajně půjde postavit radar, solární panely a pár obranných věžiček. Bezva, zaplať pámbů, že to neuvidím.

Vztekle hru odinstalovávám, cédéčko hážu z okna (kde se o něj rvou dva prašiví jezevčíci mojí milý sousedky) a pouštím zpátky Winamp. Mezitím, co dopisuju tuhle recenzi, si balím svoji sadu nářadí na opravu počítačů a připravuju se na cestu do Ostravy. Za tohle mi, Vreco, tvrdě zaplatíš. Nevěřili byste, co se dá provádět s malejma pinzetama nebo křížovým šroubovákem!! Odesílám e-mail a sedám do auta. Jestli tuhle recenzi někdo čte, znamená to, že jsem selhal, Vreco je přece jenom pěkná podšívka.

TRANSMISSION ENDS

Malvinas 2032
Výrobce: Garage Developers
Distributor: Sabarasa Entertainment
Minimální konfigurace: Pentium 150 MHz, 16 MB RAM, 1MB SVGA
Doporučená konfigurace: Pentium 150 MHz, 16 MB RAM, 1MB SVGA
3D karty: ne
Multiplayer: ne
Verdikt: Výchovný software do kurzů asertivity a nezbytná pomůcka každého sebemrskače. Ostatní nechť prosím s touto "hrou" manipulují pouze v ochranných rukavicí, černých brýlích a s maximální opatrností.
Hodnocení: 20%

Autor:
Nejčtenější

Iron Harvest
Strategie Iron Harvest obohatí 1. světovou válku o bojové roboty

Nový trailer očekávané strategické hry Iron Harvest ukazuje, jak by vypadala bojiště 1. světové války, kdyby mělo lidstvo k dispozici obří bojové roboty.  celý článek

Jak už je u her od Bethesdy zvykem, neobdrželi jsme s předstihem novinářskou...
Vývojáři otočili, demoverze Prey je nakonec i na Steamu

Tvrdili, že kvůli možnosti vracení her na Steamu PC hráči demoverze nepotřebují. Teď už ji jejich hra má také.   celý článek

Cosplay Chun-Li, jedna z nejikoničtějších postav série Street Fighter
Fanouškům připadala herní postava příliš ošklivá, autoři jí předělali

Postava bojovnice Chun-Li byla v bojovce Marvel vs. Capcom: Infinity tak ošklivá, že ji museli autoři v nejnovějším patchi znovu vymodelovat obličej.  celý článek

Příznivci krajní pravice v Charlottesville ve Virginii (11. srpna 2017)
Končím s vtipy o nacistech slibuje populární youtuber PewDiePie

Po nedávných událostech v Charlottesville se jeden z nejpopulárnějších youtuberů rozhodl, že už nebude dělat žádné vtipy o nacistech.  celý článek

Fishing Planet
VIDEO: Simulátor rybaření aspiruje na nejlepší trailer roku

V podání autorů chystané hry Fishing Planet vypadá rybaření napínavěji než většina současných stříleček. Volume doprava!  celý článek

Další z rubriky

Empathy: Path of Whispers
RECENZE: Jaký je svět bez lidí? Empathy ho ukazuje po apokalypse

Empathy je jedna z těch her, v níž nepotkáte jediného člověka. Podobně jako třeba v Everybody's Gone to the Rapture nebo Dear Ester to však má svůj důvod....  celý článek

Strafe
RECENZE: Střílečka Strafe vám spočítá, kolik krve jste prolili

Současná doba přeje odvážným experimentům. Strafe se možná na první pohled jako jeden takový netváří, ale pod maskou retro akční hry se skrývá nečekaná...  celý článek

Friday the 13th: The Game
Zabijte kamaráda na sto způsobů. Recenze brutality Friday the 13th

Maskovaný sériový vrah se od uvedení prvního filmu před 37 lety vrací v očekávané hře pro více hráčů. Děs kolem sebe vytváří stále a při hraní s dobrou partou...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.