Marvel vs. Capcom 3: Fate of Two Worlds

Marvel vs. Capcom 3: Fate of Two Worlds

Marvel vs. Capcom 3 je nenápadná, ale překvapivě vynikající mlátička

  • 1
Známé herní a komiksové postavy se musí spojit, aby porazily zlou hrozbu. Že si přitom vzájemně dávají na budku, je sice z logického hlediska nesmyslné, ale v rámci daného žánru je to maximálně žádoucí.
90

Marvel vs. Capcom 3: Fate of Two Worlds

Platforma: PlayStation 3
Výrobce: Capcom

  • Vysoce návyková hratelnost
  • Vhodné pro nováčky i zkušené hráče
  • Propracované bojové mechanismy
  • Nevyváženost některých postav
  • Občas chaotické

Pestrobarevná zběsilost s překvapivě propracovanými herními mechanismy a návykovou hratelností.

Herní karta

Je to velmi specifická mlátička, takzvaný crossover, tedy titul, ve kterém se prolínají dva různé světy. V tomto případě komiksový a herní.

Marvel vs.Capcom na to jde ze široka. Do boje vstupují hrdinové a záporáci z různých komiksů i her. Objevují se tak docela zvláštní postavičky, do kterých byste asi neřekli, že se představí v mlátičce. Například ne každý den uvidíte vlčici Amaterasu z Okami, jak jde po krku Iron Manovi.

Marvel vs. Capcom 3: Fate of Two Worlds

Některé bijce prostě nejde brát úplně vážně, což někdo nemusí ocenit. Ale pokud odhlédnete od faktu, že některé postavy jsou docela úsměvné, zjistíte, že Marvel vs.Capcom 3 je jedna z nejdivočejších a nejzábavnějších mlátiček za poslední dobu.

Hra je zpracována tak, aby byla přístupná jak pro nováčky, tak pro ty, co už nějaký ten pátek bojovky hrají. Je to řešeno vcelku triviálně. Před začátkem soubojů si zvolíte, zda bude ovládání normální nebo jednoduché.

První možnost znamená, že veškeré speciální útoky vyvoláte až ve chvíli, kdy stisknete žádanou kombinaci tlačítek. Tedy to, na co jsme z většiny bojovek zvyklí. A stejně tak jsme u bojovek od Capcomu zvyklí, že je to někdy docela fuška.

Marvel vs. Capcom 3: Fate of Two Worlds

Zjednodušené ovládání řeší situaci jinak. K provedení unikátních útoků stačí jediné tlačítko. Dokonce i k vyvolání speciálního úderu nazvaného Hyper Combo, který vyžaduje dostatek energie a je opravdu devastující. Díky tomu i nepříliš zručný člověk zvládne provádět hodně zběsilé kousky. Někdo sice může namítnout, že se tak hra stává až příliš triviální, ale nikdo nikoho do jednoduchého ovládání nenutí.

Hra pracuje s týmy, takže si nevolíte jen jednu postavu, ale rovnou tři. Pokud jste líní, máte k dispozici předdefinované trojice, ale předpokládáme, že většina z vás si svou oblíbenou partičku sestaví sama.

Přímo v boji pak existuje několik možností, jak využít další dva bijce. Buďto je povoláte jen na chvilku, oni provedou jeden speciální útok a zmizí, anebo vyvoláte kombinaci útoků, do které se zapojí všichni tři. A je tu i šance předvést týmové Hyper Combo. Jednotlivé postavy lze samozřejmě i střídat, takže chvíli ovládáte toho a za moment využijete služeb někoho jiného.

Marvel vs. Capcom 3: Fate of Two Worlds

Trio mlátičů přidává hře na atraktivnosti a je docela důležité poskládat si skupinku tak, aby v ní byly zastoupeny různé typy bojovníků. Rozdíly mezi nimi jsou razantní. Pracuje se tu s klasickými schématy, kdy někteří jsou rychlí, ale jejich útoky nejsou tak silné, další bojovníci s účinnějšími útoky jsou zase pomalejší atd.

Není to nic, co by u mlátiček nebylo běžné, ale v tomto případě jsou rozdíly výrazné a chce to chvíli pátrání, než narazíte na toho, kdo vám vyhovuje. A i když najdete svého favorita, určitě budete čelit pár protivníkům, kteří vám pěkně zatopí.

Právě v takový moment oceníte další dvě postavy v záloze. Je vám asi jasné, že není úplně vhodné poskládat si tým jen z těch, kteří jsou nemotorní, ale silní. Dá se říct, že platí ohněm proti ohni, takže proti rychlému soupeři je vhodné použít také rychlého hrdinu atd.

Marvel vs. Capcom 3: Fate of Two Worlds

S velkými rozdíly mezi bijci ale vyvstává jeden problém, a to ne úplně dokonalá vyváženost postav. Paradoxně to ale může být pro někoho klad. S některými hrdiny je slušná výzva dostat se až na konec a jistě se najde pár těch, kteří si budou chtít dokázat, že to s nimi zvládnou.

Hlavním módem je Arcade, který slouží i jako příběhový mód. Zápletka je klasicky komiksová. Albert Wesker (Resident Evil) a Doctor Doom (úhlavní nepřítel Fantastické čtyřky) spojili své síly, aby sloučili oba světy a ovládli je. Ale něco se zvrtlo a objevila se bytost, která chce jediné: vše zničit. A tak musejí vybraní jedinci z obou vesmírů tuto hrozbu zahnat.

Hvězdná sestava

V Marvel vs. Capcom 3 najdete slušnou plejádu známých i méně známých postav.V samotné hře je jich zatím dostupných 36 a další dvě (Jill Valentine a Shuma-Gorath) jsou k dispozici ke stažení. Autoři slibují, že jich přibude mnohem více a vybírány budou podle požadavků fanoušků. Tady je seznam těch, které najdete v prodejní verzi hry:

Capcom:
Akuma, Albert Wesker, Amaterasu, Chris Redfield, Chun-Li, Crimson Viper, Dante, Felicia, Hsien-Ko, Mike Haggar, Morrigan Aensland, Nathan Spencer, Ryu, Trish, Tron Bonne, Viewtiful Joe, Zero

Marvel:
Deadpool, Doom, Do Doctor rmammu, Hulk, Iron Man, Captain America, Magneto, M.O.D.O.K., Phoenix, Sentinel, Spider-Man, Storm, Super-Skrull, Taskmaster, Thor, Wolverine, X-23

Marvel vs. Capcom 3: Fate of Two Worlds

Dalšími režimy jsou Versus, kdy měříte síly se živým soupeřem, Trénink a Mise. Ty suplují funkci tutoriálu a naučíte se v nich ovládat jednotlivé postavy. Jsou sestaveny tak, abyste si osvojili nejen základní útoky, ale především ty speciální.

Neodmyslitelnou součástí hry jsou on-line zápasy, které mají zajímavý zlepšovák. Pokud jste nějakou bojovku přes internet vyzkoušeli, určitě víte o lidech, kteří se občas jednoduše odpojí, když ví, že by mohli prohrát. Snaží se tak nezkazit si svou bilanci zápasů.

Marvel vs. Capcom 3 to řeší docela vtipně. Pokud to někdo udělá, je to zaznamenáno a během příštího on-line zápasu je tento člověk automaticky spárován s někým, kdo dělá to samé.

Dost pomůže i možnost prohlédnout si soupeřovy údaje, poměr jeho výher a proher a pár dalších důležitých informací. To vám může pomoci, abyste neustále nedostávali přes čumák.

Marvel vs. Capcom 3: Fate of Two Worlds

Technické zpracování Marvel vs. Capcom 3 je opravdu povedené. Ze všeho dýchá komiksová atmosféra. Opět se vsadilo na 3D postavy na 2D bojištích, kdy má v podstatě vše silné černé obrysy. Líbivá je i pestrobarevnost a výbušné speciální efekty. Je sice pravda, že díky tomu občas vznikne pěkný zmatek a zpočátku není úplně snadné se v tom orientovat, ale za chvíli si oko zvykne a už nebude problém.

Hodně efektní jsou zmíněná Hyper Comba, která vypadají skvěle, stejně jako většina postav. I když je tu pár výjimek, například taková She-Hulk by si zasloužila ještě trošku dopilovat. Ale ke grafice nemáme výraznější výtky.

Svižná je samozřejmě i hudba. Je rytmická a hodně rychlá, aby korespondovala s děním na obrazovce. A nebudeme si stěžovat ani na dabing, postavy hláškují jako o život a jsou vcelku zábavné.

Ale nenechte se zmást. I když zprvu může vypadat, že vše je podřízeno tomu, aby to hodně bouchalo, vše bylo barevné a lákavé pro oko, nejde pouze o to. Marvel vs. Capcom 3 je propracovaný titul. Není vůbec snadné ovládnout dané (anti)hrdiny. Nemluvě o tom, že se musíte naučit pracovat rovnou se třemi.

Marvel vs. Capcom 3: Fate of Two Worlds

Náročnější hráči tak budou spokojeni, že za pár minut nebudou mít všechno v malíčku, a studiem výhod a nevýhod jednotlivých postav mohou trávit desítky hodin.

A pokud patříte spíše k těm, kteří se nechtějí dlouho učit různé kombinace úderů, a rovnou chcete vyrazit do boje, stačí si přepnout na jednoduché ovládání a budete provádět takové kousky, že vám bude přecházet zrak.

Marvel vs. Capcom 3: Fate of Two World je bojovka, která uspokojí jak sváteční, tak zkušené hráče. Ani na jedny nezapomíná a oběma skupinám nabídne přesně to, po čem jejich srdce touží. To vše zabaleno v lákavém technickém zpracování a mile naivním příběhu. Pár drobných výhrad by se našlo, ale ve finále jsme více než spokojeni.


Hodnocení hry

Redakce

90 %

Čtenáři

90 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 393 čtenářů