Medal of Honor: Pacific Assault

  12:00
Skvělá akce Medal of Honor se zaryla do srdcí hráčů především svou skvělou atmosférou a hratelností a právě ty chce ještě více vylepšit pokračování Pacific Assault. Na co se máme těšit?

Medal of Honor: Pacific Assault
Výrobce: EALA
Vydavatel: EA Games
Datum vydání: jaro 2004
N/A
Pacific Assault Původní Medal of Honor si získal široké pole fanoušků především díky své nenáročnosti, dalo by se říci arkádovitosti a dynamické hratelnosti, kde se nenacházela žádná hluchá místa a hráči se skutečně cítili jako uvnitř bojišť druhé světové války. Vyšel však jen na playstationu a zájemci vybavení PC si museli na Medal of Honot: Allied Assault počkat až do roku 2002. O to větší mela se po jeho vydání strhla, protože, díky lepšímu ovládání pomocí klávesnice a myši a kvalitnějším grafickým možnostem se zábava mnohonásobně zvýšila. Od té doby se hra stala jednou z nejoblíbenějších napříč všemi platformami a my jsme se mohli těšit z datadisků Spearhead a Breakthrouhg, které však působily spíše jako taháky peněz z kapes hráčů. Proto se oči všech fanoušků, a že jich není málo, obrací k regulérnímu pokračování s podtitulem Pacific Assault, které slibuje úplně nové prvky a, jak jinak, skvělou zábavu!

Pacific Assault se bude samozřejmě opět odehrávat za časů staré, ale pro herní náměty pořád dobré druhé světové války. Ti chytřejší si již podle názvu udělali jasno a vědí, že se tentokrát přesuneme do Pacifiku, kde se děly neméně zajímavé věci jako Pacific Assault na evropských, potažmo afrických bojištích. Autoři se znovu rozhodli neudělit hráči roli nepřekonatelného hrdiny ověšeného tunami zbraní, ba právě naopak. Vžijete se do role klasického zelenáče Toma Conklina, jenž se opaluje na plážích Havaje a domnívá se, že právě jeho se válka probíhající na hony daleko, nemůže dotknout. Jaká to však mýlka! To by na Havaji nesměl být přístav Pearl Harbor s naprostou většinou námořní flotily Spojených států, na nějž se rozhodli Japonci jednoho dne zaútočit. Tuto událost neuvidíte v žádné animaci, nýbrž si tím peklem hezky projdete s rukou na klávesnici. Mělo by se jednat o ojedinělý zážitek v dějinách akčních her srovnatelný snad jen s vyloděním v Normandii, které předvedl již Allied Assault (nebo se Stalingradem v Call of Duty - pozn. Ondřej Zach). Všude budou létat japonská Zera, lodě se budou potápět, lidé umírat a vprostřed toho všeho vy - prozatím osamocený Tom Conklin. Jestli jste viděli film Pearl Harbor, víte zcela přesně o čem tu mluvíme, akorát si to všechno zahrajete. Právě útok na Pearl Harbor rozpoutal přímou americkou ofenzívu do všech stran, zpočátku především proti Japoncům, proti nimž se postaví i Tom, jelikož se v kritické události osvědčil a v neposlední řadě i přežil.

Útok na Pearl Harbor- příprava

26.11.1941 proběhl jeden z nejdrtivějších a nejneočekávanějších útoků vůbec. Japonksé císařství se rozhodlo zasadit USA velkou ránu, přestože s nimi do té doby nebylo ve válečném stavu. Japonci vyslali na Pearl Harbor drtivou ofenzívu čítající 6 letadlových lodí, na nichž se nacházelo dohromady přes 400 letounů. Připraveno bylo i množství ponorek, které měly za úkol zničit prchající lodě, aby byla rána co možná nejdrtivější.

Pacific Assault Mezi roky 1941-44 si projdete snad všemi významnými bojišti Pacifiku, z nichž vypichují autoři především Guadalcanal, kde se nachází veledůležité Hendersovo letiště a profláklé boje o ostrov Tarawa. To však zdaleka není všechno a rozhodně to neznamená, že mise, které nemají tak známé jméno, by měly být méně zábavné. To v žádném případě! Stejně jako v prvním díle se tvůrci snaží o naprostou eliminaci hluchých míst a neváhají proto ani zkrátit celé dobrodružství, protože, jak sami tvrdí, důležitá je hlavně intenzita zážitku a ne jeho délka. Ale zase se nestrachujte, z Maxe Payna 2 si, co se týče délky, příklad brát nechtějí. Celkově bychom se měli dočkat sedmi rozsáhlých podniků, rozdělených na 25 misí, což by prý mělo vystačit na nějakých 15 hodin pařby, tedy současný průměr.

Velkou roli bude mít tentokrát příběh, abychom měli možnost se s naším hlavním hrdinou lépe sžít a sledovat jeho trampoty. Pacific Assault Dočkáme se mnohých animací v enginu hry, kdy si Tom bude vylévat své, válkou poznamenané, srdce. Promění se i jeho parťáci, takže se z na počátku bezstarostných zajíců, kteří pro fór nejdou daleko, stanou opravdoví rozvážní hrdinové. Hráči by s nimi pak měli více cítit, což můžeme jen s povděkem kvitovat, jelikož se dostaneme ještě více do děje. Takřka ve všech misích budeme bojovat v týmu, kde by vaši spolubojovníci měli disponovat vlastní vyspělou umělou inteligencí. Autoři nám jako příklad předkládají medika, jenž by měl být jednou z klíčových postav týmu, jelikož volně povalující lékárničky se zřejmě stanou minulostí, takže pomoc lékárníka bude stejně důležitá jako v českém Vietcongu. Medik by měl údajně obezřetně pobíhat po bojišti a sám ošetřovat rány. Doufejme, že bude inteligence vyspělá, jelikož silná slova v tomto ohledu jsou autorům vždy vlastní, ale při hraní hotové verze se nabízí rčení „skutek utek“

Útok na Pearl Harbor- průběh

Dodnes se vedou spory, do jaké míry se dalo útoku zabránit. Američané totiž měli k dispozici mnohá varování, že se něco podobného chystá, ale nebrali na ně zřetel, jelikož v té době probíhala celkem pozitivní diplomatická jednání s Japonskem. První útočná vlna, která odstartovala v 6.00 čítala neuvěřitelných 140 bombardérů doplněných o 43 stíhacích Zer. Útoku se ještě do jisté míry dalo předejít či udělat jistá opatření, jelikož tato obrovská letka byla spatřena na radaru, ale shodou nešťastných náhod v ten samý den a podobnou dobu byla očekávána větší skupina letadel B-17, přezdívané také jako „létající pevnost“. Když se vše objasnilo, bylo již pozdě. Mohutný útok zničil v mžiku několik letišť, kde byla letadla naskládána hustě vedle sebe. Ve druhé vlně útoku přišly na řadu samotné lodě, z nichž bylo velké množství zničeno.

Pacific Assault Co se týče zbraní, ani zde nechce Pacific Assault zůstat zahanben. Do rukou se nám dostane 21 dobových kousků s rozličnými vlastnostmi. Každá z nich by měla najít své využití, takže s oblíbeným doplňováním jen tak do počtu bychom se snad nemuseli setkat. Nemluvme jen obecně a zmiňme například M1 Carabine, M1 Garand, japonskou pýchu- pušku Arisaka či v neposlední řade plamenomet, na jehož efekty se doopravdy těšíme, a to nejen na tělech nepřátel, ale především na zčásti modifikovatelném terénu džungle, která může, při neopatrném zacházení začít hořet a vy zůstanete uvězněni uvnitř ohnivého pekla. Slušného vytížení by se měla dočkat i obyčejná kudla, která se hodí při infiltračních misích, kdy zrovna nepotřebujete vyvolat poplach.

Pacific Assault To souvisí i s nelineárním pojetím některých misí, které sice nebude dosahovat komplexnosti například takového Deus Ex, ale oproti prvnímu dílu rozhodně překvapí. Zde byla totiž vždy vytečena jen jedna trasa a možných způsobů řešení dané situace byste příliš nenašli. V rámci vylepšování herního zážitku se autoři zaměřili právě na rozšíření možných cest. Takřka pokaždé by měla být možnost proklestit si cestu silou zbraní, ale v některých případech se bude jednat vážně o těžkou záležitost. To by hráče mělo dohnat k jinému postupu, jako např. plížení nebo výpomoc zajatcům, čímž si zdánlivě ztížíte původní cestu, ale nakonec se vám to mnohonásobně vyplatí, protože tito se přidají na vaši stranu a kdy nic jiného, tak alespoň poslouží jako živé štíty.

Útok na Pearl Harbor- následky

Ztráty byly pro americkou armádu vpravdě obrovské. Vedle zničení velké části loďstva a letadel, nepřežilo ani 2403 vojáků, přes jedenáct set jich bylo zraněných. Ani Japonsko se nevyhnulo ztrátám, ale v porovnání s USA byly směšné - přišlo o 29 letadel a 55 mužů. Každopádně se jednalo o obrovský útok na americkou suverenitu a každý, kdo se na něm v Japonsku podílel, byl pokládán za hrdinu. Odveta v podobě jaderných bomb na Hirošimu a Nagasaki na sebe nedala dlouho čekat, ale to už je zase jiná historie.

Grafické zpracování mělo být původně vystavěno na Quake 3 enginu, ale časem změnili autoři názor a pro svůj titul vyvíjejí vlastní nástroj, podle všeho mnohem výkonnější, jenž by měl disponovat všemi možnými technickými vychytávkami jako Pacific Assault vyspělý bump-maping, antialising či efekty realistické vody. Velkou roli by pak měl sehrát i licencovaný fyzikální systém Havoc, který dodá hře neuvěřitelně realistický punc, což jsme měli možnost vidět v již zmíněném Maxi Paynovi 2.

Allied Assault si získal velkou popularitu i díky multiplayeru, jenž by měl hrát velkou roli i v pokračování. O módech se zatím nic moc neví, ale údajně se na nás chystá několik překvapení v úkolově orientovaném módu i v těch klasických jako team deathmatch či ctf.

Jak to tak vypadá, máme se opravdu na co těšit, protože jako celek vypadá Pacific Assault fantasticky, ale ještě může nastat několik problémů v podobě nevyladění některé z jeho částí. Bojím se toho o to více, jelikož na hře nepracují původní autoři, kteří se rozprchli k tvorbě konkurenčních titulů jako již vyšlé a nutno říci, že výborné Call of Duty nebo Men of Valor: Vietnam. Z jádra, které pracovalo na Allied Assault zůstalo jen minimum lidí, takže musíme věřit, že jsou stejně, nebo dokonce více talentovaní než ti ve studiu 2015. Na druhou stranu se vývoje drží vojenský veterán Dale Dye, který toho prožil více než celá česká armáda dohromady (což tedy není kdovíjaký výkon, ale co :) a na hru pořád aktivně dohlíží a radí svými zkušenostmi.

Index očekávání: 8/10
Autor:
  • Nejčtenější

Nebýt seriálu o Buffy, jsem bezdomovec, přiznala hvězda The Last of Us

Osmačtyřicetiletý herec Pedro Pascal dnes díky seriálům jako The Last of Us, Mandalorian nebo...

Nový trend na Twitchi: Streamerky promítají hry na svá prsa a pozadí

Streamerka Morgpie objevila nový způsob, jak zaujmout své převážně mužské fanoušky na Twitchi, když...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozapomenutá hra od mistrů žánru RPG už se dá zase pořídit legálně

Špionážní klasika Alpha Protocol od legendárního studia Obsidian se vrátila do oficiální...

Už hrajeme šestý díl, provokují vývojáři The Elder Scrolls fanoušky

Do vydání dalšího dílu legendární RPG série The Elder Scrolls zbývají ještě dlouhé roky, vývojáři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úspěšní vývojáři zepsuli velká vydavatelství. Padla i velmi vulgární slova

V posledním roce obchází herním průmyslem strašidlo masivního propouštění, svou pozicí si nemohou...

Vypadají zajímavě, datum je nejasné. Stihne těchto 20 her letošní vydání?

Máme za sebou teprve první čtvrtletí letošního roku, takže u spousty her pořád není jasné přesné...

Předplatitelé PS Plus dostanou v dubnu nedoceněný herní propadák

Největším tahákem dubnové nabídky pro předplatitele služby PS Plus je loňská fantasy střílečka...

Vývojáři mobilní hříčky utratili za marketing více, než stojí vývoj velké hry

Aktuální mobilní hit Monopoly GO! vydělal během pouhých deseti měsíců od uvedení již dvě miliardy...

Judas nechce být novým Bioshockem, sází na znovuhratelnost

Legendární herní vývojář Ken Levine konečně poodhalil detaily o své dlouhé roky připravované hře...

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...