Memoir 44

Memoir 44

Memoir '44 – vynikající desková hra pro fandy válečné historie

  • 21
Zažijte dobře známé bitvy druhé světové války, navíc z pohledu obou znepřátelených stran.
Memoir 44V kolonce deskových her pro dva hráče se nachází zajímavý počin s názvem Memoir '44. Připomíná známé bitvy druhé světové války z pohledu západní fronty. Omaha Beach, osvobození Paříže, bitva v Ardenách… Historická přesnost a zajímavé dílenské zpracování dodávají hře na atraktivitě, kterou dále umocňují pravidelné přídavky, rozšiřující základní herní koncept a možnosti.

Memoir' 44 se sice na trhu objevil relativně nedávno, v roce 2004. Nicméně od té doby zaznamenal nespočet sympatických rozšíření, zahrnující kupř. boje na východní frontě, ale také nové jednotky, mapy a pravidla. Mimochodem, výše zmíněná přitažlivost hry se dostává případným nabarvením figurek a zahrnutím 3D objektů na zcela jinou úroveň.

Memoir 44V balení Memoir '44 najdete oboustrannou, na hexy rozdělenou mapu a velké množství miniaturních figurek, symbolizujících jednotky obou znepřátelených stran. Tedy Spojenců a Němců. Sem lze zahrnout především pěchotu, ale také tanky či nepříliš mobilní dělostřelectvo mající zdaleka největší palebný dosah.

Sluší se předznamenat, že zdejší hraní nabízí přísně předdefinované mise (s přednastaveným postavením jednotek a úkolů ke splnění), v nichž nejde o totální pokoření soupeře, ale o dosažení zadaného počtu vítězných bodů. Tyto získáváte za vymazání jednotky z herního plánu, ale také za obsazení jistého, klíčového místa na mapě. Oba hráči se pro každou misi vystřídají v hraní za Němce, neboť poměr sil bývá nevyrovnaný, a součtem vítězných bodů z obou her se stanoví celkový vítěz tohoto klání.

Memoir 44Ve hře nechybí ani terénní či jiné modifikace znesnadňující postup té které jednotky. Dalšími důležitými prvky mohou být i betonové bunkry či opevnění z pytlů s pískem, jež zaručují, že na těchto postech se vydržíte bránit útoku nepřítele o poznání déle.

Kampaň sice zahrnuje "jenom" 16 misí, ke stažení zdarma je však k dispozici řada dalších scénářů zaručujících, že u hraní strávíte opravdu desítky hodin. Navíc se počet zúčastněných hráčů může dále dramaticky rozrůst investicí do dalších kousků základní edice. Zakoupené mapy totiž lze poskládat vedle sebe. A postavit si tady vskutku ohromné bojiště, na nějž vyrazíte ve dvou týmech a následně kooperujete svůj postup. Právě pro tyhle účely tu jsou i rozšiřující pravidla v edici Memoir '44 Overlord.

Memoir 44Bylo by dobré v tomto kontextu zmínit, že Memoir '44 nabízí mapu rozdělenou do tří sektorů. Od čehož se pak odvíjí vaše konání. K dispozici totiž máte karty, které definují, kolik (eventuálně jaké) jednotky se mohou pohnout v tom kterém sektoru. Ze začátku hraní, když dostanete do ruky větší počet karet, lze dopředu naplánovat určitou strategii.

Ovšem později jste pohříchu odkázáni zejména na to, jakou další kartu vlastně získáte z balíku. To spolu s házením kostkami pro zohlednění úspěšnosti vašeho útoku dává jasné povědomí, že náhoda ve hře hraje stěžejní roli. Zkrátka, pokud tady nebudete mít ani ten příslovečný kousek pokakaného štěstíčka, můžete útrpně sledovat, jak vám soupeř decimuje vaše oddíly bez toho, že byste měli šanci reagovat. Buď zkrátka nemáte vhodné karty, nebo vám vůbec nepadají kostky. A to není moc zábavné.

Memoir 44Přibližme si nyní trochu více, jak to celé vlastně funguje. Hraje se na kola, kdy se na tahu postupně střídají obě strany. Každá během svého tahu odhalí vybranou kartu, která umožňuje dát povel určitému počtu jednotek. Tyto se následně přesunou o zadaný počet hexů, na základě pohyblivosti jednotky, resp. povrchu, na kterém je veden pohyb. A poté zaútočí na vybraný cíl.

Úspěch útoku vymezuje právě vzdálenost od cíle, typ zacílené jednotky a nakonec i terénní postihy. Na jednotku schovanou v sousedním lese totiž pěchota - namísto tří kostek, hází pro útok pouze dvěma, apod. Každá jednotka je přitom tvořená určitým počtem figurek (u pěchoty čtyřmi vojáky), přičemž každý úspěšný zásah jednu figurku ubere - nesníží se tím ovšem nijak akceschopnost jednotky.

Memoir 44Přes mé lamentování nad vysokým podílem náhody je však vždy nutné vyhodnotit vaše případné šance na úspěch a vybrat adekvátní taktiku. Vyplatí se útočit nebo se raději s oslabenou jednotkou stáhnout a vyslat kupředu zálohy? Bude lepší silnou kartu použít právě teď - a nebo počkat na ještě příhodnější okamžik? Provedete atak z větší dálky s menší šancí na zásah, ale jistotou, že soupeř ve svém tahu střelbu nemůže opětovat?

Ano, i díky těmto rozhodnutím stoupá přitažlivost válčení v Memoir '44, které si ještě navíc můžete lehce upravit k obrazu svému. Mluvím o možné modifikaci základních pravidel, kde není nutně pamatováno kupř. na situace, kdy nemáte v rukou ani jednu kartu, umožňující vám se na bitevním poli jakkoliv angažovat. Následně váš tah propadne, což mi přijde vážně hloupé.

Memoir 44Potěší v češtině kvalitně vyvedený manuál a jednoduchá pravidla, díky kterým má hraní příjemný spád. Tohle, spolu se skutečně výbornou atmosférou, která poskytuje autentický pocit největšího válečného konfliktu minulého století, ve finále znamená, že jde přese všechno o dobrou investici do vašeho volného času. I když znovu podotýkám, že vysoký podíl náhody vám některé pasáže hry dokáže jaksepatří znechutit. Chce to určitý nadhled, aby tahle virtuální válka ve vašem obýváku posléze nenabyla nepříjemně reálných parametrů.

- Oficiální stránka
- Cena: 1.290 Kč


Témata: virtuální