Ilustrační obrázek ze hry Metro 2033, kterou si seniorka údajně stáhla. | foto: 4A Games

Je jí 86 a hru v životě neviděla. Přesto ji obvinili z pirátství

  • 25
Firma lidem posílá výzvy k uhrazení peněz za ilegálně stáhnutý software. Problém však spočívá v tom, že tak činí na základě IP adresy. Tedy velmi obecného popisu místa, odkud ke stažení došlo.

Takový postup je asi stejně spolehlivý jako posílat namátkou dopis jednomu z lidí, kteří v dané ulici žijí v panelovém domě. A doufáte přitom, že to byl ten samý člověk, co jste ho před týdnem viděli nasedat do automobilu.

Důchodkyni Christine McMillanové z Ontaria tak přišla výzva k zaplacení peněz za pirátské stažení postapokalyptické hry Metro 2033, o které v životě ani neslyšela.

Výzvu jí přeposlal poskytovatel internetu od společnosti Canadian Intellectual Property Rights Enforcement (CIPRE), která zastupuje majitele práv k softwaru.

E-mail přitom neobsahuje částku, vybízí k uhrazení peněz platební kartou a varuje, že ženě hrozí pokuta až ve výši 5 tisíc kanadských dolarů. Tedy okolo 91 tisíc korun. McMillanová si nejprve myslela, že se jedná o podvod. Od poskytovatele internetu se však dozvěděla, že je dopis legitimní.

6. června 2013

Stařenka se přitom podivuje, proč by si po zážitcích z druhé světové války měla stahovat hru, ve které se střílí. Web CBC News paní McMillanové hru ukázal a na videu lze sledovat její reakce - metro 2033 označuje za otřesný počin, který nemá nic společného se zábavou.

Existenci firem jako je CIPRE umožňuje nový kanadský zákon týkající se duševního vlastnictví.

Soud se však ještě žádným takovým případem nezabýval a odborník na právo David Fewer tvrdí, že lidé částku mnohdy uhradí ze strachu. Dopis totiž hrozí maximální pokutou, kanadské soudy přitom běžně ukládají zaplacení ceny hry či softwaru. Případně uhrazení několikanásobku ceny.

Zdá se tedy, že podobné firmy parazitují na neznalosti a citelná část peněz místo majitele práv putuje do kasy společnosti.

Kanada plánuje projednat změnu zákona během příštího roku.