Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nízkých prodejů se nebojíme. Rozhovor s Microsoftem o Xbox One

  0:03aktualizováno  0:03
Dnes, v pátek 5. září se na českém trhu začala oficiálně prodávat herní konzole Xbox One od Microsoftu. Při této příležitosti jsme vyzpovídali Veroniku Brožovou z českého zastoupení. Zároveň děkujeme za dotazy, které jste nám zaslali.

Speciální Xbox One edice s Call of Duty: Advanced Warfare | foto: Microsoft

První otázka asi napadne každého: proč u nás vychází Xbox One s několikaměsíčním zpožděním, když konkurence to zvládla téměř zároveň?
Vážíme si toho, že naši fanoušci počkali až na oficiální vydání Xbox One v České republice. Jak jsme již zmiňovali dříve, potřebovali jsme více času na přípravu podpory ve státech mimo první vlnu vydání. Navíc nejsme klasická výrobní společnost, máme omezené kapacity a i z těchto důvodů jsme měli menší zásoby na oficiální vydání loni v listopadu.

Xbox One ovladač

Xbox One ovladač

Nevadí vám jako českému zastoupení, že si mnoho hráčů koupilo Xbox One ze zahraničí, nebo v rámci neoficiálního dovozu?
Číslo dovezených konzolí (těch, které jsou připojené přes českou IP adresu) známe přesně a není nikterak závratné. I v rámci fór a komunit mnoho hráčů potvrzovalo, že si počkají až bude spuštěna česká podpora, za což jim patří velké díky a věříme, že snížená cena a dvě hry zdarma v rámci "day one" bundlů jsou příjemnou odměnou.

Pro koho je Xbox One určen? Existuje něco jako typický uživatel?
Ráda říkám, že Xbox One je vytvořen skutečnými hráči pro hráče. Nejde o vylepšený Xbox 360. Xbox One se vrací ke core hraní, a typickým uživatelem je tedy core hráč, který ocení nejen novou grafiku nebo vylepšený ovladač, ale i exkluzivní tituly a zcela nový multiplayer.

Proč bych si měl vybrat právě Xbox One? A s Kinectem, nebo bez?
Záleží samozřejmě na tom, co od konzole čekáte a jaké jsou vaše preference, ale uvedu pár bodíků které přesvědčily mě i mé okolí. V tuto chvíli máme největší počet exkluzivních titulů (se skutečně oznámeným datem vydání).

Veronika Brožová

Xbox Category & Marketing Manager

Veronika Brožová, Microsoft

Veronika Brožová

Díky tomu, že jsme schopni pracovat s konzolí na dálku přes update ji dokážeme neustále vylepšovat. Na webu http://xbox.uservoice.com/ sbíráme požadavky a přání našich fanoušků a neustále pracujeme na vylepšení systému. Nelze vyrobit dokonalou konzoli na "day one" a za uplynulé měsíce jsme dokázali konzoli vylepšit jak systémově, tak o zhruba 10 procent zlepšit výkon. Na Xbox One na vás čeká unikátní multiplayer s podporou většího množství serverů, funkcí smart matching a lepší komunikací s vašimi přáteli.

Xbox One je propojený s cloudem, rozumí si i s externími zařízeními jako tablet, PC nebo telefon a samozřejmě nabízí i nový Kinect senzor. Osobně jsem si velmi rychle zvykla na ovládání senzorem a polovinu příkazů dělám pouze hlasem, nebo pohybem, v sedě :-)

Pohybové a hlasové ovládání Kinect v detailu. Systém je rychlejší, přesnější a...

Pohybové a hlasové ovládání Kinect v detailu. Systém je rychlejší, přesnější a vidí i ve tmě.

Senzor umožňuje vidění i v absolutní tmě, funguje i v podstatně menším prostoru a rozpoznává vaše biometrické údaje, takže vás pozná, jakmile se před něj postavíte. Kinect senzor umožňuje nejkvalitnější přenos video hovorů ve službě Skype v porovnání s jakýmkoliv jiným zařízením. Podpora Kinect her není zatím sice široká, ale senzor nabízí mnohem více než jen hraní a určitě se vyplatí. Samostatný senzor Kinect bude v prodeji od 7. října 2014.

Xbox One je prezentován jako multimediální centrum domácnosti. Jenže mnohé služby (třetích stran) u nás nejsou oficiálně dostupné. Do jaké míry lze tedy Xbox One využívat jako multimediální centrum?
S posledním updatem se spustila služba Media Center umožnující přehrávání filmů, hudby nebo fotek z vašich externích úložišť a zařízení. Stejně tak má Xbox One plnou podporu cloudu a média můžete sdílet i přes OneDrive. Xbox One také umožňuje přehrávat 3D Blu-ray filmy, uploadování vašich natočených videí na Twitch, brouzdání po webech v Internet Exploreru, volání přes Skype nebo pouštění videí z YouTube.

Bohužel služby jako Netflix nedokážeme ovlivnit, jelikož jde o filmová práva, která jsou v České republice velmi komplikovaná, a společnost Netflix není schopná se s místními vlastníky práv domluvit.

Nebojíte se nízkých prodejů konzole?
Nebojíme. Předobjednávky "Day 1" bundlů se vyvíjejí velmi dobře a věříme, že Xbox One má na českém trhu své místo.

Koupil jsem si Xbox One již před několika měsíci v Anglii, kamarád v USA. Chtěli jsme se zeptat, zda půjde změnit region na ČR v nastavení země, kde se nacházíme, když už je oficiální vydání v ČR. Bude tedy nějaký update? Jde i o zadání adresy u placení platební kartou, kde je nutnost zadat adresu a ta je na našich konzolích v tuto chvíli vázána na Británii a USA. Vím, že takových lidí je více, kteří si již konzoli koupili v zahraničí před oficiálním prodejem v ČR.
Ano, update již proběhl a od 1. září si můžete v Settings změnit lokalitu konzole na Českou republiku. V ten moment se vám Xbox Store přepočte do korun a můžete nakupovat v korunách. Akorát je pak třeba vyměnit adresu u kreditní karty na ČR.

Dejme tomu, že o Xbox One nic nevím. Na jaké herní pecky se můžu letos těšit?
Herních pecek bude letos hodně. Mezi ty exkluzivní pouze pro Xbox patří například Forza Horizon 2, Halo Master Chief edition, Sunset Overdrive nebo Project Spark. Mezi tituly tzv. třetích stran s exkluzivním obsahem pouze pro Xbox One najdete např. FIFA 15, Call of Duty Advance Warefare, Dragon Age Inquistion a mnoho dalších jako Assassin´s Creed Unity, NHL 15 nebo jedna perlička pro vlastence, hra Space Engineers je první českou hrou pro novou generaci konzolí, jež se objeví právě na Xboxu One.

Od vydání konzole vycházejí aktualizace, které přidávají nové či vylepšují stávající funkce. Jsou v plánu nějaké větší změny?
Jak již bylo oznámeno na Gamescomu, poslední update vrátil do konzole Xbox One podporu Media Center, rovněž se spustila podpora 3D filmů na Blu-ray a další vylepšení. Bohužel detaily k dalším updatům nemůžeme zatím sdílet.

Chystá se pro majitele zlatých účtů a Xbox One nějaká pecka?
Všichni majitelé zlatých účtů mají nově možnost získat měsíčně hru zdarma díky Games with Gold a časově omezené exkluzivní slevy až 75 % na vybrané tituly s Deals with Gold i na Xbox One. Samozřejmě multiplayer na Xbox One přináší unikátní zážitek z hraní, ať již je to kratší čekání v lobby, nebo funkce smart matching propojující stejně "vyspělé" hráče, nestane se vám tak už, že by vás ve střílečce rozstřílel pětiletý chlapec :-)

Rád bych se českého zastoupení optal na vyjádření k dlouhodobému výpadku Xbox Live (který naštěstí už běží) a jaký důvod byl k ignorování jakékoliv formy komunikace i se svými stěžejními prodejci v ČR (počítám se mezi ně). Jakým způsobem chtějí daný výpadek kompenzovat? Zodpovídali jsme mnoha rozhořčeným uživatelům, kteří například nemohli stáhnout hry z edice Games with Gold.
Za výpadek Xbox Live se všem fanouškům omlouváme. Jednalo se o testing Xbox Live právě na Xbox One a americká podpora nedokázala Live na X360 nahodit tak rychle, jak jsme doufali.

Je reálné, že by hlasové ovládání Kinect někdy podporovalo češtinu?
Na tento rok nemáme podporu češtiny oznámenou. Bohužel čeština nepatří mezi světové jazyky, a i díky náročnosti diakritiky a výslovnosti je její implementace značně komplikovaná. Každopádně hlasové ovládání funguje alespoň v angličtině na rozdíl od států, kde mají sice lokalizovaný dashboard, ale nemají podporu hlasového ovládání.

Jak dlouho bude Microsoft podporovat Xbox 360? Nechystáte snížení ceny?
Plány na Xbox 360 jsou na několik let dopředu a rozhodně se nechystáme platformu přestat podporovat. Snížení ceny bohužel nemůžu komentovat.

Xbox 360

Xbox 360

Jak si vedl / vede Xbox 360 v Česku?
Detailní čísla bohužel sdílet nemůžu, ale můžu říct, že Xbox 360 vyhrál v prodejích troje poslední Vánoce a za poslední rok získal 45% podíl trhu mezi herními konzolemi. Což v případě pouze jedné generace na trhu oproti oběma naším konkurentům považujeme za velký úspěch a opět děkujeme fanouškům za skvělou podporu.

Autoři:


Témata: Xbox, Xbox One


Nejčtenější

Bethesda.net Launcher
Blýská se na lepší časy? Nový Quake nebude vyžadovat vlastního klienta

Plná verze hry Quake Champions již nebude vyžadovat instalaci Bethesda.net Launcheru jako aktuální beta verze.   celý článek

Super Nintendo Entertainment System: Super NES Classic Edition
Zpátky do devadesátek. V září vyjde retro konzole SNES Mini

Na úspěšnou retro konzoli NES Mini, kterou přestalo Nintendo i navzdory vysoké poptávce vyrábět, letos v září naváže SNES Mini. Vrátíme se tak do devadesátých...  celý článek

Friday the 13th: The Game
Zabijte kamaráda na sto způsobů. Recenze brutality Friday the 13th

Maskovaný sériový vrah se od uvedení prvního filmu před 37 lety vrací v očekávané hře pro více hráčů. Děs kolem sebe vytváří stále a při hraní s dobrou partou...  celý článek

Impact Winter
RECENZE: Postapokalyptický Impact Winter vás odnaučí milovat zimu

Očekávaný simulátor přežití Impact Winter vám ukáže, že konec světa bude pěkně ledový. Jako vedoucí skupiny přeživších se budete muset postarat nejen o sebe,...  celý článek

Kristen Hughey jako Bunny D.Va (Overwatch)
Digitální prodeje na PC letos razantně poklesly, může za to Overwatch

Byť příjmy z digitálního prodeje v celém odvětví stoupají, PC platforma zaznamenala znatelný meziroční pokles. Může za to střílečka Overwatch od firmy...  celý článek

Další z rubriky

Wolfenstein II: New Colossus
Pět největších překvapení z herního svátku E3 2017

Rozebíráme, které hry, případně oznámení, nás na E3 2017 nejvíce překvapily - v tom dobrém slova smyslu. Neváhejte a o své dojmy se podělte v diskuzi.   celý článek

Kristen Hughey jako Bunny D.Va (Overwatch)
Digitální prodeje na PC letos razantně poklesly, může za to Overwatch

Byť příjmy z digitálního prodeje v celém odvětví stoupají, PC platforma zaznamenala znatelný meziroční pokles. Může za to střílečka Overwatch od firmy...  celý článek

Angela Merkelová ve čtvrtek vystoupila ve Spolkovém sněmu (27. dubna 2017)
Letošní ročník Gamescomu osobně zahájí Angela Merkelová

Německá kancléřka poprvé v historii zahájí největší herní výstavu na světě. Je to důležitý krok nejen pro samotný Gamescom, ale i pro herní průmysl jako takový.  celý článek

Peugeot VELMI VZÁCNÝ  12 six-183
Peugeot VELMI VZÁCNÝ 12 six-183

r.v. 1927, naj. 500 km, benzín
2 990 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.