Titul Miner Wars 2081 svou náplní silně evokuje sérii Descent, která byla populární v devadesátých letech.

Titul Miner Wars 2081 svou náplní silně evokuje sérii Descent, která byla populární v devadesátých letech.

PRVNÍ DOJMY: Český titul Miner Wars připomíná klasiky z 90. let

  • 3
Vesmírnou střílečku Miner Wars 2081 je velmi jednoduché odsoudit. Titul totiž překvapí úvodní obtížností, dynamice hry však časem přivyknete. Na oplátku hra nabízí sympaticky odlišnou akci, která v rámci herního průmyslu úspěšně vybočuje z šedi současného středního proudu.

Miner Wars 2081 rozhodně nejsou akcí pro každého. Hráč se tu totiž zprvu musí dopracovat k zábavným částem. Hra je tak v jistém smyslu pravým opakem současných trendů a to v dobrých i špatných směrech.

Testovací sestava

CPU: Intel Core i5 2500K (3,3GHz), RAM: Corsair 4x4GB DDR3 1600MHz, HDD: SSD Samsung 830 Series, grafická karta: Gainward GTX 570 Phantom, 1280MB GDDR5.

Chybí například výuková fáze. Ta sice u moderních stříleček překračuje absurdní meze a hráče učí i rozhlížení prostřednictvím myši či chození dopředu a zpět. Jenže Miner Wars jsou o trochu komplikovanější titul, a důležité ovládací prvky tak někdy musíte hledat přímo v nastavení. Hra sice některé principy vysvětluje přímo "za chodu", to však samo o sobě nestačí.

Velikou devizou je svoboda pohybu, známá jako šest stupňů volnosti. Pohybovat se lze horizontálně, vertikálně i rotovat po třech kolmých osách. Taková volnost pohybu je osvěžující. Hra navíc svým pojetím připomíná tradiční vesmírnou sérii Descent. I zde totiž hráč ovládá zbraněmi osazenou vesmírnou loď a děj titulu se také točí okolo těžby ve sluneční soustavě.

Miner Wars 2081

Náplň misí je poměrně pestrá. Někdy je třeba hackováním zneškodnit obranné mechanismy nepřátel, jindy shromažďujete součástky pro opravu vesmírné stanice či deaktivujete nebezpečné bomby. A často samozřejmě bojujete s nepřáteli.

Akce je však zejména v úvodu nezvykle obtížná a nejlepší taktikou v první misi je překvapivě únik před souboji. Slabší povahy hru mohou vzdát již po několikátém opakování úvodní mise. A situaci v betaverzi navíc komplikoval tehdejší systém ukládání pozic.

Hra se totiž ukládala automaticky na předem vymezených místech. Načíst však šlo pouze poslední uloženou pozici, a špatný průchod misí mohl hráče přinutit i k restartu celé hry. Nejlepší taktikou tak byla konzultace na herních fórech. Po překonání úvodního šoku však obtížnost klesla na přijatelnou úroveň.

Miner Wars 2081

Některé pasáže budete mnohokrát opakovat

V jedné misi je například třeba deset minut bránit jistý generátor před nepřátelskými útoky. Pokud úroveň hrajete již poněkolikáté, zbývá minuta do konce a generátor je téměř zničený, je to napínavé. Několik předcházejících pokusů však může být jednoduše nezábavných.

Výsledná hra bude jiná

Dojem ze hry citelně ovlivní možnost načítat také starší uložené pozice. Ta během našeho času s titulem chyběla a text tomu odpovídá. Jedna z aktualizací však situaci mění, a hra tak na nové hráče zapůsobí odlišně.

Některé části hry můžete absolvovat bez mrknutí oka, jiné opakovat takřka do nepříčetnosti. Průchod hrou je tedy na míle vzdálený plynulé křivce, tak zavedené ve velkorozpočtových hrách. O obtížnosti hry se ostatně vedou diskuze na jejích oficiálních fórech a řada hráčů ji označuje za velmi těžko přístupnou.

Pokud však do hry proniknete, má rozhodně co nabídnout. Akce je zábavná a prostředí láká na zničitelnost i absenci linearity. Volit lze navíc odlišný arzenál a titul nabízí i editor misí, kooperaci či tradiční síťové soupeření.

Vizuální stránka je sympaticky stylizovaná, zamrzí však kolísává úroveň grafiky. Některé pasáže tak lahodí oku, jiné vizuálně připomínají řadu let staré tituly. U nezávislého týmu a hry s cenovkou okolo 400 korun je však taková situace zcela pochopitelná.

Miner Wars 2081

Hra je momentálně ve fázi betatestu a plná verze by měla vyjít 28. listopadu pro PC. Titul vyžaduje neustálé připojení k internetu a současná verze by snesla ještě koňskou dávku optimalizace.

Úrovně se i z SSD disku načítají velmi pomalu a testovací sestava jindy plynule rozběhá i graficky mnohem působivější tituly. Miner Wars však nejednou citelně klesnou pod šedesát snímků za vteřinu.

Celkový dojem z Miner Wars 2081 je nicméně pozitivní. Vývojáři nabízí odlišnou hru se svébytnou grafikou i zábavnou herní náplní. Projekt se pravděpodobně nestane hitem nezávislé scény, svou komunitu skalních fanoušků však jistě objeví. A pokud vás současné akční trendy nudí, nebo jednoduše toužíte po změně, Miner Wars rozhodně stojí za úvahu.


Témata: Intel