Moon Tycoon - život v měsíční pustině

  12:00aktualizováno  12:05
Od doby, kdy člověk poprvé stanul na Měsíci, již uplynul nějaký ten pátek. Lidem to však nestačí a proto stále vzhlížejí do vesmíru s jediným přáním – rozšířit své panství ze Země i na další vesmírná tělesa a postupně kolonizovat blízké měsíce a planety. Hra, o které bude dnes řeč, vám tento sen splní, i když jen na monitoru.

Moon Tycoon Tak to vypadá, že v poslední době se poměrně daří budovatelským hrám typu Tycoon. Už můžeme hrát nejenom provařené klasiky typu Railroad Tycoon, Transport Tycoon či Rollercoaster Tycoon, ale také můžeme stavět ZOO (Zoo Tycoon), ráj skejťáků (Skate Park Tycoon) nebo se třeba stát naftovým magnátem (Oil Tycoon) či jiným úspěšným podnikatelem/ředitelem/stavitelem. Zdá se, že typ této budovatelsko-simulační strategie pronikl již do všech oblastí, ale přeci jen se nakonec podařilo najít jedno volné místečko – fiktivní měsíční kolonii. Ano, přeložili jste si návod dnes recenzovaného titulu správně, hra Moon Tycoon pojednává o budování a řízení lidské kolonie na Měsíci.

Autoři hry Moon Tycoon samolibě prohlašují, že se jedná o originální námět, ale objektivně si připomeňme, že her zabývajících se alespoň částečně stavbou vesmírné kolonie či města existuje poměrně dost – od amigovské legendy K2 přes Alphu Centauri ve stylu Civilizace až po docela novou záležitost Startopia. Faktem však zůstává, že osidlování vesmíru vždycky bylo a je oblíbeným námětem sci-fi literatury, filmů a samozřejmě i počítačových her, takže tvůrci hry Moon Tycoon při volbě námětu rozhodně nešlápli vedle. Hra samotná obsahuje i docela kvalitní příběh, na jehož pozadí se odehrávají jednotlivé mise seskupené do tří slušně dlouhých kampaní. Jednotlivé scénáře Moon Tycoon mají rozmanité úkoly, které musíte splnit k jejich úspěšnému dokončení – obvykle se jedná o dosažení určitých hodnot v daných oblastech, postavení konkrétních budov a podobně. Kromě toho si lze zahrát i Tutorial, který vás spolehlivě zasvětí do ovládání hry, nebo volnou hru, ve které si můžete nastavit různé parametry a pustit se do neomezeného budování kolonie na Měsíci nebo asteroidu.

Ať už si vyberete jakoukoli z výše zmíněných možností, po rozjetí scénáře se před vámi objeví zvlněné území části Měsíce či asteroidu, kterou máte k dispozici pro své budovatelské choutky. Ze všeho nejdřív postavíte velitelské centrum, ze kterého budete celé dění v kolonii řídit. Jako další přijdou na řadu obytné prostory – zpočátku žádný luxus, ale k přežití to stačí. Tedy stačí, pokud se postaráte o to, aby byl v kolonii dostatek vzduchu, vody a elektřiny. To se ovšem neobejde bez budov jako je solární elektrárna a zařízení na výrobu vody a vzduchu. Asi budete chtít, aby v kolonii mohla přistávat vesmírná plavidla, takže vám nezbude nic jiného, než utratit penízky za výstavbu komunikačních věží a přistávací plochy. Tak, bydlení je zajištěno, základní životní podmínky a spojení se Zemí také, takže se můžeme pokusit něco vydělat. Hra Moon Tycoon vám umožní získávat peníze různými aktivitami. Tou základní a ze sci-fi filmů a literatury dobře známou šancí na výdělek je těžba nerostných Moon Tycoon surovin. K tomu je potřeba prozkoumat povrch okolí kolonie pomocí těžebních sond a na těch nejlepších místech postavit doly. Zpočátku malé, později větší a výkonnější. Aby vám těžební průmysl jaksepatří vynášel, musíte mít také již zmíněnou přistávací plochu pro obchodníky a také sklady. Prodávat můžete pomocí speciálního menu, ve kterém si dle cen buď vyberete odběratele, nebo necháte na počítači, aby o prodeji rozhodoval za vás. Prodávat nemusíte jen nerosty, ale také hi-tech věcičky z oblasti zdravotnictví a elektroniky. K tomu jsou zapotřebí různé vědecké instituce a také továrny. Nedostanete se k nim hned na začátku hry, takže tato forma výdělku se pořádně rozjede až později. I když je ve hře tato oblast podnikání nazvána Research, jedná se vlastně spíš o výrobu. Výzkum, jak ho známe z jiných strategií, ve hře v podstatě chybí, což mi přijde trochu líto - například objevování různých upgradů v rámci nějakého technologického stromu by určitě nebylo na škodu (je však pravda, že stavěním vědeckých budov si připravujete zázemí pro další postup – po postavení centra pro SETI program začnou vaši vědci pátrat po mimozemských civilizacích, časem najdou nějaký důkaz, postaví obrovský teleskop a vše skončí úspěšným objevením mimozemšťánků). Třetím a pro mne osobně nejoblíbenějším způsobem výdělku je turistika. Tak jako dnes lidé jezdí na dovolenou na Mallorku, do Thajska nebo třeba do Mexika, tak lidé v budoucnu pravděpodobně budou o prázdninách létat na Měsíc. S touto představou se Moon Tycoon ztotožnili i tvůrci této hry a cestovní ruch je tak v Moon Tycoonu významným elementem. Pro rozkvět turistiky je nutné nejen postavit snobské budovy jako je kasíno, golfové hřiště či nákupní centrum, ale také dbát na to, aby celá vaše kolonie byla dostatečně atraktivní.

Tím se dostávám ke dvěma důležitým ukazatelům ve hře – k atraktivnosti kolonie a morálce kolonistů. Většina budov má na tyto dva ukazatele buď kladný vliv (například systém ochrany před zemětřesením, resp. „měsícotřesením“), nebo záporný vliv (například jaderná elektrárna), občas se najde i něco mezi – například kasíno zvyšuje atraktivitu, ale podkopává morálku (nedivte se, že se někdo naštve, když jde po těžké, špatně placené šichtě z dolů domů a vidí boháče rozhazující tisíce pro pochybnou zábavu, jakou je hazard). Hlavní zádrhel hry je pak v tom, jak sladit vaši průmyslovou činnost (která sice hodně vydělává, ale snižuje atraktivnost i morálku) s turistickým ruchem a spokojeností kolonistů. Mimochodem, na spokojenosti vašich svěřenců závisí i velikost pravidelného finančního příspěvku vesmírné agentury. Atraktivitu a morálku budete asi sledovat každou chvíli, kromě toho samozřejmě nesmíte zapomenout ani na to, že většina staveb vám žere nějakou energii, vzduch a vodu, navíc obvykle potřebuje i nějakou obsluhu, takže musíte mít stále dostatek Moon Tycoon kolonistů (= dostatek bytů).

Ve hře je přes šedesát budov, takže je nemá cenu všechny vyjmenovávat. Hráč nemá k dispozici všechny hned od začátku, ale náročnější stavby se mu zpřístupní až po postavení některých jednodušších nebo po dosažení určitých hodnot některých ukazatelů. Speciálním typem jsou pak „budovy za odměnu“, které můžete stavět až po splnění dílčích nároků (např. určitá velikost populace, postavení univerzity apod.). Jedná se například o monument nebo městské centrum, které zvyšují spokojenost kolonistů, ale také třeba o vojenskou základnu, jejíž význam již není tak mírumilovný. Jedinou výtku, kterou mám k budovatelské části hry, je fakt, že vůbec nezáleží na layoutu (neboli uspořádání) budov v rámci vaší kolonie. Všechny sice musí být propojeny s velitelským centrem, ale jinak se vůbec nemusíte starat o to, aby turisté měli hned vedle hotelu obchody a bazén, ale klidně můžete hotel frknout mezi důl, továrnu a jadernou elektrárnu a s návštěvníky to ani nehne – záleží jen na celkové atraktivitě kolonie. To je trochu škoda, ale na druhou stranu je zas princip hry srozumitelný a přístupný i hráčům, kteří jsou na poli sim-strategií začátečníky.

Řízení kolonie na Měsíci však neobnáší jen stavitelské radosti, ale také starosti. Musíte věnovat velkou pozornost údržbě kolonie a dobře rozvrhnout výdaje na opravu, protipožární Moon Tycoon prevenci, ekologii či třeba již zmíněný výzkum. Ani tak vás ale občas neminou různé větší či menší katastrofy, jako je útok teroristů, seismické otřesy nebo dopad meteoritů. Na řízení kolonie nejste úplně sami, ale máte k dispozici sbor poradců – specialistů na různé oblasti, kteří vám občas kromě obecných tlachů prozradí i nějakou důležitou informaci. Pokud se vrhnete do hraní kampaní, čekají vás i rozhovory (do kterých ovšem nelze zasáhnout) s různými zajímavými osobami – od ředitele celého projektu přes různé piloty, kamaráda ze studií a další zajímavé lidičky až po představitele mimozemských civilizací.

Hra je zpracována plně ve 3D a nabízí tak hráči naprostou volnost při pohybu a rotaci kamerou, jakožto i při zoomování. Grafické zpracování je dost slušné. Při rozlišení 1024x768 a se zapnutím všech detailů je pohled na vaši kolonii opravdu impozantní – na všech budovách blikají světla, dopravní prostředky i meziplanetární vesmírné lodě přistávají a zase vzlétávají, za obzorem vychází Země… Prostě krása, srdce každého fanouška sci-fi jistě zaplesá. Tato pěkná podívaná má ale jeden podstatný zádrhel – i na počítači s oficiálně doporučenou konfigurací (o mašině s uváděným minimem ani nemluvě) je při vyšším rozlišení a detailech hra neuvěřitelně pomalá – zejména při scrollingu se kamera pohybuje dost kostrbatě. Já osobně jsem měl tyto problémy i na procesoru 433 MHz s 256 MB RAM a Moon Tycoon 32 MB kartou. Řešením je jen opravdu našlápnutý počítač nebo stažení detailů ve hře. Zvuková kulisa hry není špatná. Pokud se přiblížíte k nějaké budově, uslyšíte příslušný zvuk charakterizující dění v budově, celou hru pak podbarvuje solidní (i když trochu monotónní) hudba, na výběr je styl ambient a techno (no, já osobně bych to asi jako techno neoznačil, ale je to prostě rychlejší než ten ambient :o) ). Ovládání hry je vyřešeno velmi dobře, v dolní liště máte přehled důležitých ukazatelů (vzduch, elektřina…), na pravé straně obrazovky je několik menu, ze kterých obstaráte vše potřebné. Navíc lze regulovat rychlost hry, což také potěší. Ovládání je docela intuitivní a pokud byste měli problémy, stačí si projít Tutorial.

Tak přátelé, a recenze je kde? Recenze je u konce! Takže si to shrňme. Pěkná grafika a dobře srozumitelný systém hry zaručuje dobrou zábavu jak notorickým stavitelům, tak hráčům začátečníkům, kteří se na poli sim/strategií teprve rozkoukávají. Asi největším (ale bohužel poměrně citelným) nedostatkem je již zmíněný pomalý scrolling, který lze v případě počítačů průměrné či nižší rychlosti vyřešit jen na úkor kvality grafiky. Náročnější hráči by asi také mohli volat po větší složitosti života v kolonii a provázanosti jednotlivých činností, ale relativní jednoduchost a pochopitelnost hry zpřístupní hru širšímu okruhu hráčů. Zkrátka a dobře, hru Moon Tycoon lze bez obav označit jako nadprůměrný titul, který si zaslouží pozornost všech příznivců dobrých her ze sci-fi prostředí.

Moon Tycoon
Výrobce: Unique Entertainment
Vydavatel: Anarchy Entertainment
Distribuce v ČR: zatím není definitivně rozhodnuto
Hratelná demoverze: BonusWeb.cz
Oficiální homepage: www.moontycoon.com
Minimální konfigurace: procesor 200 MHz, 32 MB RAM
Doporučená konfigurace: procesor 300 MHz, 64 MB RAM
3D karty: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: Zábavný simulátor vesmírné kolonie zpracovaný ve 3D.
Hodnocení 79%

Autor:
  • Nejčtenější

Nebýt seriálu o Buffy, jsem bezdomovec, přiznala hvězda The Last of Us

Osmačtyřicetiletý herec Pedro Pascal dnes díky seriálům jako The Last of Us, Mandalorian nebo...

Nový trend na Twitchi: Streamerky promítají hry na svá prsa a pozadí

Streamerka Morgpie objevila nový způsob, jak zaujmout své převážně mužské fanoušky na Twitchi, když...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozapomenutá hra od mistrů žánru RPG už se dá zase pořídit legálně

Špionážní klasika Alpha Protocol od legendárního studia Obsidian se vrátila do oficiální...

Už hrajeme šestý díl, provokují vývojáři The Elder Scrolls fanoušky

Do vydání dalšího dílu legendární RPG série The Elder Scrolls zbývají ještě dlouhé roky, vývojáři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Úspěšní vývojáři zepsuli velká vydavatelství. Padla i velmi vulgární slova

V posledním roce obchází herním průmyslem strašidlo masivního propouštění, svou pozicí si nemohou...

Vypadají zajímavě, datum je nejasné. Stihne těchto 20 her letošní vydání?

Máme za sebou teprve první čtvrtletí letošního roku, takže u spousty her pořád není jasné přesné...

Předplatitelé PS Plus dostanou v dubnu nedoceněný herní propadák

Největším tahákem dubnové nabídky pro předplatitele služby PS Plus je loňská fantasy střílečka...

Vývojáři mobilní hříčky utratili za marketing více, než stojí vývoj velké hry

Aktuální mobilní hit Monopoly GO! vydělal během pouhých deseti měsíců od uvedení již dvě miliardy...

Judas nechce být novým Bioshockem, sází na znovuhratelnost

Legendární herní vývojář Ken Levine konečně poodhalil detaily o své dlouhé roky připravované hře...

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...