PC verze Need for Speed se nepovedla, je to odfláknutý port z konzolí

  • 13
Nebýt hráčské kritiky, bývalo by loňské Need for Speed pro PC vyšlo s počtem snímků omezených na třicet za vteřinu. Vývojáři nakonec počítačovou verzi odložili, aby jí věnovali více péče. A po několika hodinách hraní musíme říct, že se výsledek příliš nepovedl.

Pokud pro veškerá grafická nastavení zvolíte možnost ultra, vypadá titul výtečně. Vizuální stránka je však to jediné, čím je PC verze lákavá. Jinak zachovává konzolovou logiku ovládání, která na počítači postrádá jakoukoliv intuitivnost.

A co víc, ve většině uživatelského prostředí vůbec nelze využívat myš. Když například chcete na mapě zvolit konkrétní závod, musíte k němu doputovat za pomoci šipek na klávesnici. Těmi přitom ovládáte kurzor.

Ve zkratce tedy lze prohlásit, že Need for Speed jsou konzolovou hrou s PC grafikou. Raději proto nechceme vědět, jak projekt vypadal před čtyřměsíčním odkladem. Na PlayStationu 4 i Xbox One je totiž dostupný od listopadu.

Need for Speed 2015 (PC verze)
Need for Speed 2015 (PC verze)
Need for Speed 2015 (PC verze)

Obrázky z PC verze Need for Speed

Jak hra dopadla na PlayStationu 4?

Need for Speed pro konzole vyšlo již loni a v recenzi jsme počinu udělili 84 %. Označili jsme ho za nejlepší přírůstek do série za poslední roky.

„Nový díl Need for Speed nepatří mezi příliš inovativní hry, přesto je to okouzlující zážitek. Připomíná totiž téměř zapomenutou hvězdnou éru série a je předzvěstí pozitivních změn,“ napsali jsme v listopadu (čtěte recenzi).

Konzolovost ze hry čiší od prvního okamžiku. Po jejím spuštění musíte zmáčknout mezerník, abyste se z úvodní obrazovky vůbec přesunuli do menu, a při načítání titul zobrazuje konzolový ovladač s popisy jednotlivých funkcí. A to i v případě, že ovladač k počítači vůbec připojený nemáte.

Tím se částečně vysvětluje nelogičnost ovládání. Ačkoliv je to u jiných her takřka nepsaným pravidlem, tlačítko escape v Need for Speed neslouží k přechodu do menu.

Místo toho jsou jednotlivé ovládací prvky namapované na absurdní klávesy a vám tak nezbývá než metodou pokus-omyl postupně prohmatat celou klávesnici.

Need for Speed 2015 (PC verze)

Vzpomenete si, kdy jste při hraní naposledy použili Page Down? Nikoliv? Nic si z toho nedělejte, my také ne. Lepší to není ani s nastavováním ovládání. Řada základních prvků v něm zcela chybí a způsob změny kláves opět křičí: „Předělali mě z konzole a příliš nad tím nepřemýšleli.“

Od hraní na počítači jsem očekával také přívětivější práci s vizuálním tuningem.

Výsledek je však obdobně krkolomný jako u PlayStation 4 verze. Na využívání myši pro umisťování nálepek tak raději zapomeňte. Myš lze ve hře využít snad jen na otáčení vozu v garáži, když se chcete pokochat jeho vzhledem.

Need for Speed 2015 (PC verze)
Need for Speed 2015 (PC verze)

Zatím raději konzolovou verzi

Stav PC verze je bídný a je to veliká škoda. Při hraní na PlayStationu 4 nás titul ohromně bavil (čtěte recenzi) a Need for Speed na výkonném počítači lahodí oku. Jakmile však detaily, byť jen mírně, snížíte, propad grafické stránky je ohromný.

Solidní je pro změnu optimalizace. S grafickou kartou GeForce 960 se snímky na ultra nastavení pohybují okolo třiceti za vteřinu, střední a vyšší volba pak zajišťuje naprosto plynulou hru.

Zjevné také je, že se autoři soustředili především na zpracování vozovky a automobilů. Ostatní prvky v prostředí vypadají vcelku průměrně. Tak tomu však bylo i v případě konzolové verze a dává to smysl. Okolí při závodech vnímáte spíše podvědomě a většinu času je z něj jen šmouha.

Need for Speed 2015 (PC verze)
Need for Speed 2015 (PC verze)
Need for Speed 2015 (PC verze)
Need for Speed 2015 (PC verze)

Problém však představují drobné záseky například při přechodu do menu, či před vykreslením informativních prvků po dokončení závodu. V horších případech hra zamrzne i na pět vteřin, což je při hraní z SSD disku na pováženou. Zádrhely nejsou časté, dít by se však neměly vůbec.

Dalším minusem je fakt, že se mi nepodařilo objevit klávesu pro přeskakování filmových pasáží. Pokud ji hra vůbec obsahuje, je „mistrně“ zvolená. S ohledem na dřívější vydání konzolové verze si takový krok kritiku zaslouží dvojnásob.

Počin jsem totiž hrál už na PlayStation 4 a děj není tak silný, abych měl potřebu jím procházet znovu. Závodní projekty by navíc příběhovou složku hráčům neměly vnucovat. Pokud ji někdo chce přeskočit, musí tu možnost mít.

Need for Speed 2015 (PC verze)

Dojmy z hraní PC verze Need for Speed tedy lze shrnout následovně: je to výtečně vypadající hra s nešťastným ovládáním a drobnými technickými nedostatky. Chyby technického rázu vývojáři pravděpodobně v následujících týdnech odladí. S lepším ovládáním bych však kromě podpory myši nepočítal.

Pokud vlastníte i PlayStation 4 nebo Xbox One, nezbývá než momentálně ke koupi doporučit konzolovou verzi. A nebo si počkat.

Pro skalní PC hráče jsou nejnovější Need for Speed titulem ke zvážení. Hra samotná je výtečná a grafika jednoznačně neurazí. Konzolovost ovládání si chválu nezaslouží, i přesto si však ježdění lze užít.

Toužíte-li po nových závodech a nebojíte-li se drobného nepohodlí, počkejte několik týdnů, jestli vývojáři vyřeší krátké zamrzávání hry. Pokud závadu odstraní, můžeme vám nákup PC verze Need for Speed doporučit. Za zpracování však vývojáře nikdo chválit nemůže.