Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Deset nejočekávanějších akčních her roku 2016

aktualizováno 
Je to čistě subjektivní dojem, přesto jsme uplynulých dvanáct měsíců v rámci akčních her považovali za slabší. Letošní rok je oproti tomu nezvykle nabitý a je na co se těšit. Výběr jsme se proto rozhodli rozdělit do dvou článků.

DOOM | foto: id Software

Hitman

Agent 47 se letos vrací ve hře jednoduše nazvané Hitman. Titul je šestým dílem v sérii a důraz klade na kradmý průchod misemi, ve kterých budete cestovat po světě jako nájemný vrah.

Důležitá je svoboda v plnění úkolů. Někdo tak může preferovat odstřelování z bezpečné vzdálenosti, jinému sedne spíše škrcení nepřátel drátem.

Hra bude zahrnovat trojici lokací s otevřeným světem. Smrtonošem se stanete v Paříži, italské Sapienze a marockém Marrákéši. Budete mít za úkol zabít zhruba osm set lidí a po vydání by do titulu měly přibýt ještě další tři lokace.

 • datum vydání: 11. března
 • podporované platformy: PC, PlayStation 4 a Xbox One
Hitman (2016)
Hitman (2016)
Hitman (2016)

Deus Ex: Mankind Divided

Nový Deus Ex se odehrává dva roky po událostech předchozího dílu Human Revolution. Vývojáři slibují hru v tradičním pojetí série, které kromě akčního průchodu umožní i plíživý styl a hackování. Tvůrci navíc hovoří o volbách, které by měly zásadně ovlivnit hru.

Pro našince je navíc zajímavé, že roli tu má i futuristická Praha. Hlavní hrdina tu chce vyzpovídat teroristu Talose Ruckera sídlícího v Golemově městě. Tak se přezdívá pražskému předměstí Útulek Station, které původně mělo sloužit jako sídliště pro pracující třídu.

Deus Ex: Mankind Divided
Totalitní praha v Deus Ex: Mankind Divided

Situaci však změní události z roku 2027, kdy se kyberneticky vylepšení jedinci zblázní kvůli speciálnímu signálu, který je přinutí útočit na lidi v jejich okolí.

Z Golemova města se tak stane ghetto pro kyberneticky upravené lidi, které se stát snaží izolovat od zbytku společnosti. A česká policie tu nastolí totalitní režim.

 • datum vydání: 23. srpna
 • podporované platformy: PC, PlayStation 4 a Xbox One

Uncharted 4: A Thief’s End

Hlavní hrdina Nathan Drake se po událostech třetího dílu s hledáním pokladů rozhodl skoncovat a chce se usadit se svou ženou Elenou. Uncharted 4 se odehrává o tři roky později a Nathanovy plány překazí návrat jeho staršího bratra Sama, o kterém se všichni domnívali, že je mrtvý.

Kromě příběhové složky bude Uncharted 4 obsahovat i síťovou hru. V té vám pomohou například umělou inteligencí ovládaní společníci, k dispozici budete mít také nadpřirozené schopnosti a vystřelovací lano.

Soudě podle prvních dojmů Emanuela Svobody z betatestu však multiplayer ničím vyčnívat nebude (čtete text).

 • datum vydání: 27. dubna
 • podporované platformy: PlayStation 4
Uncharted 4: A Thief's End - multiplayer beta
Uncharted 4: A Thief's End - multiplayer beta
Uncharted 4: A Thief's End - multiplayer beta
Uncharted 4: A Thief's End - multiplayer beta

Obrázky ze síťové hry Uncharted 4

Quantum Break

Základní zápletka Quantum Break by jen těžko mohla být větším klišé. Titul se odehrává v okolí fiktivní Riverport University, kde se experiment s cestováním v čase vymkl z rukou. Výsledkem je narušení plynulého toku času, díky kterému lze narazit na rozličné anomálie.

Příběhové pozadí hry působí tuctově, ukázky však naznačují potenciálně nápaditý titul. K dispozici jsou dvě hlavní postavy, které se odlišují ve způsobech, jakými jsou s časem a okolím schopny manipulovat. Možné je například otočit nepřátelské kulky či se k protivníkům teleportovat.

Titul je novým projektem společnosti Remedy Entertainment, která vytvořila například značky Pain Killer a Alan Wake. Provázaný navíc bude se seriálem, který má reagovat na hráčská rozhodnutí.

 • datum vydání: 5. dubna
 • podporované platformy: Xbox One

Doom

Čtvrtý Doom je čistokrevným návratem ke kořenům. Zapomeňte na temné stísněné chodby a opatrné plížení sci-fi prostředím. V letošním Doomu se vracíte do pekla ve víru frenetické akce, kde nepřátele kosíte v houfech a důraz se klade především na rychlost a stylovost zabíjení.

Nový Doom respektuje své kořeny. Vrací se tak tradiční zbraně jako motorová pila a dvojhlavňová brokovnice i tradiční nepřátelé, třeba Cacodemon. Těšit se také můžete na sbírání lékárniček a možnost nosit u sebe kompletně celý arzenál.

DOOM
DOOM
DOOM

Nové jsou pro změnu nepovinné zakončovací údery. Nepřátelům budete například prošlapávat hlavy a roztrhávat je vedví. Chybět navíc nebude ani síťová složka, která by soudě podle prvních ukázek měla být značně zuřivá.

 • datum vydání: spekuluje se o 30. červnu; oficiální informace uvádí pouze první, nebo druhé čtvrtletí 2016
 • podporované platformy: PC, PlayStation 4 a Xbox One

Battleborn

Střílečka Battleborn pro vývojářskou společnost Gearbox Software ukončí dlouhé období bez nové značky.

Od Borderlands to bude po sedmi letech první nový titul a při sledování záběrů ze hry se jen těžko lze ubránit srovnání. Vizuálně i pojetím hry se totiž Battleborn v předchozí sérii do jisté míry inspiruje.

Battleborn
Battleborn
Battleborn

Nápady čerpá také z her ve stylu Defense of the Ancients. V základu je to tedy týmová akce, kde se jednotliví hráči dělí na rozličná povolání a kromě nepřátelského týmu soupeří i s počítačem ovládanými jednotkami. A konkurence na poli tohoto typu stříleček bude značná.

Titul však kromě síťového zápolení bude obsahovat i příběhovou kampaň, kterou bude možné hrát v jednom i kooperativně až se čtyřmi dalšími lidmi. I v kampani však budete plnit mise s podobnou strukturou, jakou mají síťové zápasy.

 • datum vydání: 3. května
 • podporované platformy: PC, PlayStation 4 a Xbox One

Mirror’s Edge: Catalyst

Nálepce druhý díl se autoři Mirror’s Edge: Catalyst vyhýbají jako papež ženám. Zároveň však tvrdí, že každý herní prvek je oproti původnímu Mirror’s Edge citelně vylepšený.

Pohybovat se tentokrát budeme po otevřeném světě dystopického města, kde k cíli vždy povede několik cest a hráč si tak bude moci nepřímo nastavit obtížnost. Ty nejrychlejší trasy totiž budou vyžadovat nadstandardní obratnost. Hra navíc kromě příběhové části nabídne závody s časem a řešení pohybových výzev.

Mirror's Edge Catalyst
Mirror's Edge Catalyst
Mirror's Edge Catalyst
Mirror's Edge Catalyst

Vývojáři tentokrát lépe provázali pohyb a akci. Zatímco v předchozím dílu bylo možné střílet, v Catalyst jsou k dispozici pouze útoky pěstí a kopem. Při tom však lze využít rychlosti a energie získané pohybem, a souboje tak splývají se zbytkem herní náplně.

Právě nepřirozené propojení elegantního pohybu a těžkopádné střelby bylo častou kritikou prvního dílu.

 • datum vydání: 26. května
 • podporované platformy: PC, PlayStation 4 a Xbox One

No Man’s Sky

Působivě vypadající titul No Man’s Sky kombinuje létání vesmírem a prozkoumávání mimozemských světů.

Prostředí hry je generováno procedurálně, a vývojáři se proto chlubí světem s 18 triliony planet. Ačkoliv se tedy titul hraje po síti, existuje podle vývojářů jen malá šance, že v něm narazíte na dalšího člověka.

No Man's Sky
No Man's Sky
No Man's Sky

Kromě prozkoumávání světa je v No Man’s Sky významné shromažďování materiálů a návodů k vytvoření rozličných technologií a udělátek. Ty slouží k vylepšování vesmírné lodi a je jen na hráčích, jestli s počítačem ovládanými frakcemi budou spolupracovat, či s nimi začnou válčit.

No Man’s Sky je bojem o přežití ve vesmíru plném roztodivných stvoření a okouzlujících planet. A ačkoliv titul těží z marketingové podpory Sony, vzniká v malé nezávislé britské společnosti Hello Games.

 • datum vydání: červen
 • podporované platformy: PC a PlayStation 4
No Man's Sky

Shadow Warrior 2

Shadow Warrior 2 se nese v tradičním duchu pokračování ve stylu větší, lepší a hezčí. Děj se odehrává pět let po prvním dílu, kdy se hlavní hrdina Lo Wang nachomýtne ke konfliktu mezi mladým vědcem a kontroverzním kultovním vůdcem.

Vývojáři slibují kooperaci až čtyř hráčů a náhodně generované mapy. Těšit se lze také na pokročilé systémy pro likvidaci nepřátel, usekávat jim tak půjde hlavy i končetiny. K dispozici má být navíc okolo sedmdesáti zbraní, které půjde až třikrát vylepšit.

 • datum vydání: vývojáři udávají jen obecně rok 2016
 • podporované platformy: Windows, Mac Os X, Linux, PlayStation 4 a Xbox One

Ratchet & Clank

Letošní díl hopsačky Ratchet & Clank je modernizovanou předělávkou prvního dílu. Titul si stále zachovává svůj charakteristický styl, zároveň však názorně demonstruje, jaký kus cesty grafika ve hrách ušla.

Vzniká ostatně ve společnosti Insomniac Games, která se proslavila například sérií Resistance a její tituly patří mezi vizuální skvosty.

Ratchet & Clank je sympatickou připomínkou toho, jaké hry bývaly dříve, a soudě podle videí se vývojářům podařilo vytvořit titul, jenž brnká na nostalgickou strunu, aniž by působil jako relikvie z minulosti.

Ratchet & Clank (2016)
Ratchet & Clank (2016)
Ratchet & Clank (2016)

Akce ve hře je pestrá a oživují ji svěží nápady jako osmibitová zbraň, která rozkostičkuje nepřátele a tím je zlikviduje.

Titul měl původně vyjít ještě loni, nakonec ho však vývojáři odložili kvůli stejnojmennému animovanému filmu, který má doprovázet. A jednu z jeho postav bude dabovat Sylvester Stallone.

 • datum vydání: 20. dubna
 • podporované platformy: PlayStation 4
Autor:
Nejčtenější

Cosplay Chun-Li, jedna z nejikoničtějších postav série Street Fighter
Fanouškům připadala herní postava příliš ošklivá, autoři ji předělali

Postava bojovnice Chun-Li byla v bojovce Marvel vs. Capcom: Infinity tak ošklivá, že ji museli autoři v nejnovějším patchi znovu vymodelovat obličej.  celý článek

Fishing Planet
VIDEO: Simulátor rybaření aspiruje na nejlepší trailer roku

V podání autorů chystané hry Fishing Planet vypadá rybaření napínavěji než většina současných stříleček. Volume doprava!  celý článek

Kingdome Come: Deliverance
Nový trailer na Kingdom Come poodhaluje příběh a létají v něm výkaly

Nová ukázka z historického RPG ukazuje násilný přechod hlavního hrdiny z bezstarostného mládí do dospělosti.   celý článek

Zaklínač 3: Srdce z kamene
VIDEO: Vtipný mod do Zaklínače 3. Geralt sviští jako profík na skejtu

Tohle video pobaví. Geralt se díky volně stažitelné modifikaci hry Zaklínač 3 pohybuje po herním světě jako na skateboardu.   celý článek

Batrman: The Enemy Within
Recenze nového Batmana od Telltale nebude. Je to totiž pořád to samé

Ano, nový interaktivní seriál od Telltale se opět podařil. Pokud vás bavila první sezona, běžte si koupit i druhou. Pokud vás první sezona nebavila, druhou si...  celý článek

Další z rubriky

Arma 3 Laws of War
Přídavek do Army 3 umožní hrát za humanitárního pracovníka

Ve hrách zcela neobvyklý pohled na válečné peklo nabídne přídavek Laws of War pro Armu 3. Vyzkoušíte si v něm roli nestranného humanitárního pracovníka.   celý článek

Manhunt 2
Nejvíce šokující zločiny spojované s videohrami

Videohry jsou obviňovány z velkého počtu brutálních incidentů a z některých opravdu mrazí. Podívejme se na ty nejvíce medializované.   celý článek

League of Legends
Slavný fotbalista vyhrál soud s autory League of Legends

Slavný nizozemský fotbalista Edgar Davids uspěl s žalobou proti provozovatelům hry League of Legends. Jedna z postav se totiž notně inspirovala jeho vzhledem.   celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.