Záběr z japonské reklamy na World of Tanks

Záběr z japonské reklamy na World of Tanks | foto: Wargaming

Pět největších kuriozit ve hrách za poslední rok

  • 2
V každodenním přívalu novinek se čas od času objeví i perlička, která si zaslouží extra pozornost. Ve světě videoher to může být například generátor urážek, se kterým protivníky můžete hanit, aniž byste elegantní formulace sami vymýšleli.

Sestavili jsme proto seznam pěti největších kuriozit, o kterých jsme Bonuswebu za posledních dvanáct měsíců psali. Jsou to články, které mohly zapadnout a pobaví či překvapí.

1. Penis jako pořádný kanon v japonské reklamě

Propagace World of Tanks v Japonsku pracovala s nezvyklým nápadem. V reklamě totiž sledujete umělecký ateliér, kde skupina dívek pracuje na figurální kresbě. Předlohou je nahý mužský model a jedna z umělkyň ho zachycuje metaforou. Spatřit tak lze překvapenou učitelku, která zprvu nechápe, co žákyně kreslí.

Na obrázku je totiž vidění tank s obrovským kanonem. Učitelka však po chvíli kývá hlavou a umělecké dílo schvaluje. Reklama končí obdivným pohledem, kterým žena schvaluje i modelovo „dělo“.

Kreativci se tak v Japonsku rozhodli pro netradiční propagaci hry , která se jinak soustředí na souboje tanků z 20. století. Značka patří mezi nejpopulárnější tituly současnosti. Podle informací z roku 2014 počet registrovaných uživatelů přesáhl 100 milionů hráčů. Projekt ostatně využívá model free to play, ve kterém je základ hry zdarma.

2. Život v USA? Můžete zaplatit pokutu i kvůli cizí bouračce

Kulturní rozdíly mezi Českem a Spojenými státy přiblížil Patrik Špaček, který se jako grafik podílí na vývoji počítačových her. V minulosti pracoval například v českých společnostech Illusion Softworks a později i 2K Czech. Nakonec se však odstěhoval do USA, kde vystřídal již řadu studií. S tamním zaměstnaneckým životem tak má hojné zkušenosti.

Zažil například práci ve firmě, kde nadřízená vybírala pokuty za pozdní příchod. Systém byl prý značně rigidní a vývojáře trestal i v případě, že zpoždění nebylo jejich chybou. Špaček tak měl zaplatit, když se po cestě do práce zdržel kvůli cizí bouračce.

V jiné firmě pro změnu zamykali dveře po deváté hodině ranní a zaměstnanci prostory mohli opustit až v poledne. Po obědové pauze následovalo další zamčení a z firmy bylo možné odejít teprve po sedmnácté hodině (čtěte příběh).

Patrik Špaček
Moderní předělávka Indiana Jones and the Fate of Atlantis
Grafika vytvořená Patrikem Špačkem

Patrik Špaček a jeho grafika

3. Fandovské pokračování XCOMu vzniklo v Excelu

Programátor vystupující pod přezdívkou Crruzi chtěl zlepšit své kódovací schopnosti. Rozhodl se proto, že jazyk Visual Basic bude cvičit programováním pro tabulkový editor Excel.

Výsledkem je hra nazvaná EXLCOM, ke které je k dispozici bezplatné demo. Za plnou verzi si však autor účtuje pět dolarů, tedy okolo 120 korun.

„Chtěl jsem ve Visual Basicu vytvořit něco, čím se jazyk budu učit, a XCOM mám rád. Proč tedy nepracovat na XCOM hře? EXLCOM funguje stejně jako ostatní XCOM hry. Znáte to: střílíte mimozemšťany, zachraňujete svět a tak podobně,“ napsal Crruzi.

EXLCOM je hra vytvořená v Excelu
EXLCOM je hra vytvořená v Excelu
EXLCOM je hra vytvořená v Excelu
EXLCOM je hra vytvořená v Excelu

EXLCOM je hra vytvořená v Excelu

Počin se odehrává mezi událostmi hry XCOM: Enemy Within a titulu XCOM 2. Zahrnuje totiž sólo kampaň, ve které se město snažíte osvobodit od mimozemské nadvlády.

Úrovně jsou generované náhodně, umělá inteligence se inspiruje v rozhodování počítačů při šachových zápasech a peníze z prodeje autor využije na další vývoj. S žertovným tónem píše, že je utratí převážně za kávu.

4. Díky generátoru urážek je i nýmand mistrem potupy

Shittalk Generator je humorná databáze hanlivých vět, které můžete v počítačových hrách nechat vypsat do chatu.

Přispívá do ní komunita, která zároveň na oficiálním webu volí ty nejlepší urážky, a výsledek si pak lze stáhnout jako skript určený pro tituly Team Fortress 2, DOTA 2 a Counter-Strike: Global Offensive.

Projekt vznikl na začátku ledna a jeho autorem je Američan Davis Ford. Původní koncept počítal s absolutní uživatelskou svobodou při vytváření databáze, nakonec však web musel začít využívat filtry. Krátce po spuštění ho totiž zaplavily rasistické a silně vulgární projevy. Cílem Shittalk Generatoru je přitom urážení s důvtipem a elegancí.

Generátor urážek

Davis Ford se živí provozováním řady webových stránek. Se spuštěním Shittalk Generatoru přesto musel řešit nejednu výzvu. Původně totiž věřil, že v komunitním projektu dojde k samoregulaci a nejpopulárnější budou nápadité urážky (podrobnější informace o projektu).

Mezi populární příspěvky patří například:

  • Nemám dostat času ani pastelek na to, abych ti to vysvětlil(a).
  • Chtěl(a) bych tě urazit, ale příroda už to udělala za mě.
  • Na mapě se vyznáš hůř než po***nej Kryštof Kolumbus.

5. Američan roky chodí rovně, je to zdrojem jeho obživy

YouTube kanál Far Lands or Bust! vznikl bez sebemenších očekávání, jednoduše ve snaze prozkoumat fenomén spojený se starší verzí hry Minecraft. Ta totiž zahrnovala chybu v náhodném generování krajiny, a prostředí měla nad určitou velikost světa vytvářet chybně.

Na jev upozornil sám autor hry Markus Persson a vadně generovaným částem světa se přezdívá Far Lands. Persson však na základě tehdejších kalkulací odhadoval, že na chybu nikdo nenarazí.

Američan Kurt J. se přesto rozhodl, že do Far Lands dojde a svou cestu dokumentuje na svém YouTube kanálu. Zprvu byla videa pouze nezávazným volnočasovým projektem, autor si však díky nim získal popularitu. A jejich vytvářením si začal vydělávat na živobytí.

Kurt loni oznámil, že ušel zhruba 18 % cesty a strávil tím během čtyř let více než tisíc hodin. Nová data zatím k dispozici nejsou, Kurt totiž počet ušlých kilometrů zveřejňuje jen při dosažení konkrétních milníků. Ty jsou spojeny například s výběrem peněz pro charitu. Od roku 2011 tak informace o délce své pouti oznámil jen čtyřikrát (více o Kurtově cestě).

Cesta, kterou kurt již směrem do Far Lands ušel
Cesta, kterou kurt již směrem do Far Lands ušel

Dřívější mapa cesty, kterou Kurt do Far Lands ušel. Z webu data kvůli přilišné návštěvnosti zmizela.