Jde to i bez 3D a za dobrou cenu. Test New 2DS XL

  • 0
Po propadáku 2DS přichází další verze, tentokrát povedená. Kapesní konzole New 2DS XL sice postrádá stereoskopické 3D, je však levnější a lehčí, což u handheldu oceníte.

Po více než týdnu používaní nové verze mohu v podstatě jen potvrdit mé pozitivní první dojmy. Pro lepší orientaci opět přidávám tabulku s modelovými řadami.

Slovo „New“ v názvu konzole znamená, že je to model s lepším hardwarem a dodatečnými ovládacími prvky či podporou figurek Amiibo. New 2DS je tedy stejně výkonné jako New 3DS.

Jak se vyznat v modelech

Původní model 3DS vyšel v roce 2011, přičemž další rok následovala zvětšená verze 3DS XL (s totožnou výbavou). V roce 2013 Nintendo uvedlo první model 2DS bez stereoskopického 3D, který se ovšem vůbec nepovedl. Zatímco 3DS má výklopný displej, 2DS je neskladná placka se dvěma displeji, která hraje stereo pouze se sluchátky.

V roce 2014 (v EU 2015) přichází Nintendo s modely New 3DS a New 3DS XL, které jsou výkonnější, mají navíc analogovou páčku a další dvě zadní tlačítka. Letošní New 2DS XL je v podstatě levnější, upravená a v něčem vylepšená verze New 3DS XL, která postrádá ono stereoskopické 3D.

Nintendo 3DS

Vlevo 2DS, vpravo 3DS

New 2DS XL

2DS znamená, že konzole postrádá funkci stereoskopického 3DS. Jde o prostorový 3D efekt, kdy máte pocit, že se díváte do akvária. Je však třeba se dívat pod určitým úhlem a z dané vzdálenosti, což není na cestách ideální.

3D efekt zapínám jen občas, a to ve dvou případech: pokud je ve hře nějaká hezká scéna, u níž se můžu pokochat, a pak ze stejného důvodu v Mii Plaza, kde si s ostatními hráči vyměňuji části puzzle, z nichž se snažím složit obrázek. Jinými slovy: je to funkce, kterou lze oželet.

Zleva: 3DS, New 2DS XL, New 3DS XL

Vlevo New 3DS XL, vpravo New 2DS XL, nahoře 3DS

Slovo XL pak znamená, že je to větší verze konzole. Rozlišení displejů (horní 400 x 240) ovšem zůstává stejné, čili výsledkem je jen hrubší rastr. Přesto bych se ke klasické velikosti už nevrátil (v rámci testu jsem ze skříně vyhrabal i první 3DS) a co jsem vysledoval ve svém okolí, všichni upřednostňují XL verzi. Zdá se také, že Nintendo bude v budoucnu nabízet už jen XL verze.

Pro koho je New 2DS XL?

New 2DS XL tak cílí na dvě skupiny hráčů. První skupinou jsou ti, kteří mají původní, méně výkonné 3DS nebo 3DS XL a chtějí přejít na nový „New“ model. Druhou skupinou budou nováčci, kteří žádnou konzoli z rodiny 3DS nemají. Je tu ještě jeden důležitý detail: New 2DS XL obsahuje v balení nabíječku, zatímco New 3DS XL nikoliv!

New 2DS XL - Otvor pro cartridge (karty s hrami) je nově schovaný za krytkou, do těchto míst se vešel také slot pro micro SD.

Ačkoliv to tak z fotek nemusí kvůli vystrčenému kloubu vypadat, New 2DS XL je menší než New 3DS XL. A také lehčí. Konkrétně 329 gramů vs. 260 gramů. Ale my, kteří aktivně hrajeme na Switchi (398 gramů s Joy-Cony), už máme natrénované ruce.

Protože New 2DS XL obsahuje jen klasický displej namísto autostereoskopického pro zobrazení 3D efektu, je horní část výrazně tenčí (i když to zvenku také tak nevypadá) a lehčí. Lépe se mi tak hrálo na New 2DS XL. Drobná nevýhoda je, že kamera, nově umístěná v kloubu, není po zaklopení horní části skrytá.

Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, horní část je výrazně tenčí.
Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, horní část je výrazně tenčí.

Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, horní část je výrazně tenčí.

Na druhou stranu, New 3DS XL mi přijde bytelnější a je tam také lépe řešeno umístění reproduktorů, jsou po stranách horního displeje, zatímco u New 2DS XL se přesunuly do předních rohů spodní části konzole. Na vyšší hlasitost tak jsou cítit vibrace, což je krok zpět.

New 3DS XL má navíc funkci automatické regulace jasu. Horní displeje jsou plus minus stejné, u New 3DS XL mi přijde při stejném nastavení malinko matnější, ale při hraní je to prakticky nepostřehnutelné. V porovnání se Switchem je to ovšem výběhový hardware.

Reproduktory jsou u New 2DS XL nově v dolních rozích, původní řešení u horního displeje je lepší.

Otvor pro cartridge (karty s hrami) je nově schovaný za krytkou a potěší, že do těchto míst se vešel také slot pro micro SD. U New 3DS XL je pro vložení micro SD třeba odšroubovat zadní kryt. O něco kratší je také stylus. Nejlepší byl ten teleskopický u původního 3DS. Životnost baterie je stejná (tedy nějakých 4-7 hodin podle podsvícení), trochu jsem doufal v mírné zlepšení.

Koupit New 3DS XL, nebo New 2DS XL? Vítěz tentokrát není jednoznačný. Sám bych vzal spíš New 3DS XL (5 190 korun, bez nabíječky!), protože mám rád všechny funkce pohromadě a více mi vyhovuje umístění reproduktorů. New 2DS XL (3 990 korun) ovšem vůbec není špatná volba. Je menší, lehčí a v balení je nejenom 4 GB karta, ale i nabíječka. Kdo chce ušetřit, může. Obě konzole pak přehrají i hry z původního DS, což výrazně zvětšuje knihovnu dostupných her.

Zleva: Switch, New 2DS XL, GameBoy

Nahoře New 3DS XL, dole New 2DS XL, vpravo 3DS