Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

New York Race - jako Pátý Element

  12:00aktualizováno  15. února 2003 3:18
Vzpomínáte si na sci-fi Pátý Element? Na divoké jízdy taxíkem po New Yorku třiavacátého století? Chcete se také projet v hustém provozu futuristické megapole? V tom případě nastartujte plazmové motory a vydejte se jejích do ulic. Čekají na vás zatraceně rychlé závody těch nejpodivnějších aut

New York Race

Většina z vás si určitě pamatuje na, dnes již pro někoho kultovní, sci-fi režiséra Luca Besona, Pátý Element. O kvalitách tohoto filmu bychom mohli diskutovat, někomu se líbil a někomu ne. Někdo říká, že je to nástupce Blade Runnera a jiný, že je to tuctový "biják". Nechme tyto polemiky stranou a zaměřme se na tu část filmu, která byla neoddiskutovatelně kvalitní - na vizuální zpracování. Určitě nikdo nemůže říci, že by se nepovedlo. Obrovské mrakodrapy a stovky létajících aut vznášejících se v hlubokých propastech mezi nimi - New York dvacátého třetího století. Jízdy po těchto vzdušných ulicích jsme si v taxíku Korbena Dallase, alias Bruce Willise, užili více než dost. Právě dopravní přestupky tohoto taxikáře inspirovaly lidi z firmy Kalisto při vývoji New York Race. Nečekejte ale Crazy Taxi z budoucnosti, ani nějakou futuristickou obdobu Midtown Madness. New York Race je čistokrevný závodní titul, z něhož na všechny strany prýští inspirace Pátým Elementem.

Žhavíme plazmatické motory, vrata garáže se otevírají, vyjíždíme. Huh. To bylo o fous, málem nás naboural, provoz v New Yorku roku 2215 je opravdu hustý. Nejedeme však za dalším ritem, čeká nás závodní klání s většinou postav z filmu. Je sice trošku divné, že se nechali New York Race k tomuto podniku zlákat, ale když už má hra licenci, je třeba toho využít. Jak se tedy v New York Race jezdí? Divoce, opravdu divoce. Veřejnost totiž vůbec nezajímá, že se zde závodí. I když je trať vyznačená, klidně se vám do cesty motají civilní auta, vlaky, výtahy a kdoví co ještě. Váš úkol je jediný, proplést se tímto mumrajem a dojet první. A to není žádná legrace.

Vozítka, s nimiž jezdíte, jsou však na nástrahy velkoměsta dobře připravena a díky speciálním tryskám se mohou pravoúhle posunovat do všech stran. Abyste ale mohli tuto devizu využít, musíte mít možnost svůj stroj pořádně kočírovat. Tady je první kámen úrazu této hry. K ovládání si můžete vybrat mezi klávesnicí a herními ovladači. Odzkoušel jsem joystick, gamepad i volant a dospěl k závěru, že nejlepší je klávesnice. U ní si ale nemůžete změnit nastavení kláves. Proč? Když to u zbývajících periferií jde. K dispozici jsou pouze čtyři hotové šablony, přičemž každá druhá se od té předchozí liší jen přehozením funkcí směrových šipek. Jednou znamená šipka nahoru pohnout čumákem létajícího auta nahoru a podruhé dolů, takže jsou šablony ve skutečnosti jen dvě. Žádné ze čtveřice nastavení však není ideální. Vzhledem k tomu, že chování aut za letu je hodně podobné raketám z Descentu, bylo by úplně nejlepší řídit směr myškou - to ale v New York Race nejde.

New York Race

No co, na ovládání se dá zvyknout a časem vám už tak hrozné nepřijde. Je čas vrhnout se do závodění. Z počátku můžete prohánět jen Korbenův taxík po jedné trati. Jak je dobrým zvykem, vede cesta k novým autům a okruhům přes šampionát. Ten je rozdělen podle náročnosti tratí a výkonnosti aut na čtyři kategorie - Qualification, Beginner, Pro a Expert. Přičemž celkem v něm nalezneme dvanáct tratí. Jednu v Qualification, dvě v Beginner, čtyři v Pro a pět v Expert. Tucet závodních okruhů sice není moc, ale tyhle jsou opravdu propracované. Pořád se na nich něco hýbe. Vlaky na úzkých kolejnicích křižují prostor, výtahy se neustále posouvají po stěnách budov, auta létají v několika vrstvách. Úzké uličky střídají široká náměstí a ty prudce přecházejí do klikatých tunelů. Prostě atmosféra Pátého Elementu jako vyšitá. Nemůžete sice jezdit kudy se vám zlíbí, což však rozhodně neznamená, že byste se museli držet jedné trasy. Různých zkratek a naopak zajížděk tu najdeme více než dost. Je vidět, že si autoři s designem tratí opravdu vyhráli.

Téměř to samé by se dalo říci i autech samotných. Jejich design je opravdu originální a vzhledem k tomu, že řídit je z kabiny se kvůli zmatku na trati dost dobře nedá, ani nevadí, že nelze aktivovat pohled New York Race přes palubní desku. Ve hře je dohromady 35 bouráků. Jejich výkony jsou udávány maximální rychlostí, ovladatelností, kvalitou štítu a hodnotou zvanou diving. Což je asi největší novinka, jenž se v této hře objevuje. O co jde? I když vás vůz létá jakoby Newtonovy zákony neplatily, přesto na něj působí zemská přitažlivost. Jakmile sklopíte čumák stroje k zemi pod dostatečným úhlem, začne jeho rychlost rapidně stoupat. Šikovným letem ve stylu "horská dráha", tedy rychle nahoru a rychle dolů, se dá v případě potřeby nahnat pár drahocenných setin sekundy.

Vraťme se však na start závodu. Auta, nebo bychom měli říkat letadla? Stojí vyrovnaná jedno nad druhým. Diváci šílí. Probíhá odpočítávání. Tři, dva, jedna - start. Vžum - moji soupeři mizí v první zatáčce a zůstávají po nich jen pěkně vyvedené barevné kouřové stopy. Já, ač tisknu tlačítko akcelerace vší silou, se jen pomalu rozjíždím a teprve po několika vteřinách i můj stroj dosahuje potřebné rychlosti. Někde je chyba. Ale kde? Projíždím všechna tlačítka. Možná jsem přehlédl nějaký raketový booster? Avšak nic nenacházím. Ani opakovaný start a zmáčknutí plynového knoflíku přesně ve chvíli, kdy končí odpočítávání, nepomáhá. To je absolutní nespravedlnost. Ač mají někteří z vaši oponentů stejné auto jako vy, má jejich stroj neskonale lepší New York Racezrychlení. Proto vám, ať děláte cokoli, vždycky všichni ujedou. Tím to však bohužel nekončí. Oni jsou všichni soupeři také pekelně dobří a porazit je není jen tak. Snad nikdy nedělají chyby, což se vám jen těžko povede. Ve zmatku, který nad ulicemi New Yorku budoucnosti panuje, se prostě nedá všemu vyhnout. Jakákoli srážka má za následek nejen oslabení vašeho štítu, jenž jakmile zmizí, způsobí vaše vyřazení ze závodu, ale především okamžité zastavení vašeho stroje. Ten, bez ohledu na typ, špatně zrychluje, a proto pro vás výtah, který se za zatáčkou nacházel zrovna ve stejné výšce jako vy, může znamenat propad z prvního místa na poslední. Za celou hru jsem neviděl, že by některý z ostatních závodníků do něčeho narazil. A že je opravdu do čeho. Pasáže tratí, v nichž se proplétáte mezi sloupy, stojí za to.

Autoři zřejmě chtěli nějak prodloužit životnost hry a přitom se příliš nenamáhat s vyvíjením umělé inteligence řidičů. Ovšem postup, kdy vás nenechají pořádně vystartovat a ještě udělají z ostatních letecká esa, se mi jako správný rozhodně nejeví. Závody se ale vyhrávat dají. Ovšem musíte se naučit trať zpaměti, mít trochu štěstí a používat power-upy. Těch jsou ve hře jen čtyři typy. Toto číslo je New York Race sice dáno čtyřmi elementy, ale klidně bych tuto spojitost za cenu více možností oželel. Bublina, která auto, poté co do něj vjede výrazně zpomalí, zastupuje vodu. Řízená ohnivá koule, jež soupeře poškodí a zbrzdí, je oheň. Štít, schopný ochránit vaši loď před touto koulí, představuje zemi a klasický zrychlovač, který je zejména u nejlepších aut v klikatých uličkách dost obtížně využitelný, zase vzduch. To, jaký power-up, získáte nemůžete nijak ovlivnit. Vy sbíráte jen průsvitné krystaly, vznášející se v prostoru, nebo se vezoucí na různých pohyblivých věcech, jako jsou již zmíněné výtahy či vlaky. Kromě šampionátu naleznete v nabídce ještě klasický samostatný závod, souboj s časem a mód zvaný Keirin. Jméno zní sice zajímavě, ale není to nic jiného než starý známý režim "poslední odpadá." Tentokrát to však není ten, kdo poslední projede cílem, ale ten, který poslední mine checkpoint. Vzhledem k tomu, že vám všichni soupeři na startu ujedou a checkpointy nejsou vůbec vidět, to moc zábavné není. Zajímavé by mohlo být hrát New York Race v multiplayeru, jenž je možný po lokální síti či internetu. V ten moment se totiž do hry dostane minimálně jeden normální soupeř, který jede a hlavně startuje podobně jako vy.

New York Race

Stejně jako Pátý Element, má i New York Race jednu neoddiskutovatelně kvalitní část, tou je grafické zpracování. Cesta městem je opravdu úchvatná. Závodí se v mnoha různých lokalitách. Vzpomeňme třeba čínskou čtvrť, kosmický přístav, či nákupní centrum. Vše je barevné, vše se hýbe a dohromady to vypadá velice dobře. Bohužel si to při pekelně rychlé jízdě příliš neužijete a nějaký záznam závodu ve hře není. Ani zvuk nepokulhává, ono toho na něm také není moc ke zkažení. Hudba je pak hodně podobná té z filmu. Avšak technické zpracování není vše a nemůže zachránit dost rozporuplný dojem z hratelnosti.
Malá otázka na konec. Má to být arkáda a přitom je to zatraceně těžké, co je to? Samozřejmě New York Race. Tato hra osloví pouze vyslovené fanoušky Pátého Elementu, jinak vás spíš naštve.

New York Race
Výrobce: Kalisto
Vydavatel: Wanadoo
Distribuce v ČR: Dynamic Systems
Oficiální homepage: www.nyrace.com
Minimální konfigurace: procesor 400 MHz, 64 MB RAM, 600 MB HDD
Doporučená konfigurace: procesor 600 MHz, 128 MB RAM
3D karty: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Hezky vypadající závodní hra, která však neférově zvýhodňuje vaše soupeře, čímž se citelně snižuje její hratelnost.
Hodnocení 64%

Autor:
Nejčtenější

Matterfall
Retro na steroidech: Matterfall je mistrovská střílečka se vším všudy

Vývojářské studio Housemarque se vrací s další arkádou, která zaujme nonstop akcí a retro feelingem.  celý článek

Jak už je u her od Bethesdy zvykem, neobdrželi jsme s předstihem novinářskou...
Vývojáři otočili, demoverze Prey je nakonec i na Steamu

Tvrdili, že kvůli možnosti vracení her na Steamu PC hráči demoverze nepotřebují. Teď už ji jejich hra má také.   celý článek

Wolfenstein II: The New Colossus
Wolfenstein 2: střílet nácky je lepší se zbraní v každé ruce

Koncem října se vrátí bijec nacistů B.J. Blazkowicz, aby dokončil rozdělanou práci z New Order, na nějž hra navazuje. Pár věcí se změní.  celý článek

Ukázka ze hry Fapic
Kvantita na úkor kvality, Steam praská pod náporem špatných her

Ani nově zavedený vstupní poplatek nedokáže zabránit vydávání stále většího množství špatných her. Jen za první týden tohoto měsíce jich vyšlo přes 200.  celý článek

Destiny 2
VIDEO: Sci-fi Destiny 2 je nejhezčí na PC

Zatímco první díl střílečkové hry na hrdiny vyšel pouze na konzole, druhý se podívá i na počítače. A bude tam vypadat zdaleka nejlépe.  celý článek

Další z rubriky

Warhammer 40 000: Dawn of War 3
RECENZE: Warhammer 40 000: Dawn of War 3 je velkým šlápnutím vedle

Pokud se mohli vývojáři z Relic Entertainment něčím chlubit, tak tím, že jejich realtimové strategie patří k naprosté špičce žánru a při jejich koupi...  celý článek

Sniper: Ghost Warrior 3
RECENZE: Sniper: Ghost Warrior 3 se příliš veze na vlně zájmu

Série Sniper: Ghost Warrior se vždy řadila spíše mezi ty, od kterých se toho očekávalo méně. Mezi vydáním druhého dílu a tím současným však uběhly čtyři roky a...  celý článek

Hearthstone: Knights of the Frozen Throne
Jak se s Death Knighty změnil Hearthstone? První dojmy

Nová expanze Knights of the Frozen Throne pro karetní Hearthstone je venku pár dní, a tak se pojďme podívat, jak se hrou zahýbaly nové karty.   celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.