Martin Mastný

Martin Mastný | foto: archiv M. Mastného

U hráčů vyvolal ohromný zájem, i tak si někdy říká, že je blázen

  • 7
Vyvíjet on-line hru na hrdiny jen v jednom člověku je odvážný počin. Projekt Novus Inceptio však nejde ve stopách velkorozpočtových titulů a koncept hry vyvolal takový zájem, že ji komunita v rámci služby Steam Greenlight pomohla schválit za pět dní.

Novus Inceptio kombinuje prvky z on-line her na hrdiny s tituly, ve kterých se bojuje o přežití. Na pozadí hry je příběh, důležitá je však především interakce se světem a dalšími hráči.

Vaše postava se přirozeně cvičí v dovednostech, které používá, a částečně zapomíná ty, co přestanete využívat. Ve hře navíc kromě výukové pasáže chybí úkoly, ty vám však mohou zadávat jiní hráči. Nechybí možnost budovat vlastní příbytky a prozkoumávat rozlehlý svět (stránky hry na Steam Greenlight).

O projektu jsme proto pohovořili s jeho autorem Martinem Mastným, který na hře začal pracovat zhruba okolo roku 2011.

Nebojíte se, že jste si ukousl příliš velké sousto? Velkorozpočtové on-line hry se stálým světem dnes vyvíjejí týmy o stovkách lidí a projekty přitom často selžou kvůli nedostatku obsahu.
Bojím i nebojím. Koncept projektu je úplně jiný než u velkorozpočtových on-line her na hrdiny. Nikdy bych se nepouštěl do klasického zpracování, ve kterém prostředí vytváříte ručně a obsahuje spoustu nehráčský postav či úkolů. To rád přenechám velkým studiím. Celý svět vzniká procedurálně a v reálném čase, což šetří spoustu práce při jeho tvorbě. Hodně času ale zabrala příprava skriptů a logiky generování.

Novus Inceptio rozhodně není malým projektem a ano, někdy si říkám, že jsem blázen. Mám ale kolem sebe výbornou komunitu lidí a fanoušků, kteří mi dodávají energii.

Novus Inceptio

Jaké hry jsou vaší největší inspirací a v čem konkrétně? Při čtení oficiálních materiálů mne napadají Skyrim, DayZ a Rust.
Hlavní inspirací jsou hry jako Ultima Online, Star Wars Galaxies a Wurm Online. DayZ jsem v životě nehrál, zkoušel jsem pouze Rust a to ještě před jeho uvedením na Steam. Doufal jsem v nového nástupce Wurm Online, ale tím bohužel není. Podobné hry jsou super a zábavné, ale mně osobně nesedí.

Ultima Online i Star Wars Galaxies jsou v základu hodně podobné mojí hře. Hlavní inspirace je v té volnosti i rozmanitých možnostech. A Wurm Online je velmi nedoceněný titul, který inspiroval všechny dosavadní survival hry (boj o přežití, pozn.red.). Těžko zde mohu vyjmenovat všechno, co mě kdy inspirovalo. Ale Novus Inceptio je o plnění snu a tvoření něčeho, co mě baví hrát.

Zdá se, že kompletní ekosystém hry mají vytvářet hráči. Můžete si postavit třeba vlastní domov či farmu a chybí nehráčské postavy, které například prodávají předměty. Hra bude „pískovištěm“ plným možností a právě chování jednotlivých hráčů bude vytvářet děj a zábavu v herním světě. Kolik lidí tedy bude na serveru potřeba pro plnohodnotnou zábavu?
Základní děj a zábavu bude vytvářet příběhové pozadí světa. Historie planety bude určovat, co hráč může a nemůže. Hráč sice tuto minulost nemusí objevovat, ale zároveň se bez ní nemůže rozumně posouvat ve vývoji. To je něco, o čem zatím ještě nemůžu mluvit, mám však v plánu to oznámit v průběhu června.

Ale jinak platí, co říkáte. Ostatní věci a budování civilizace jsou v on-line verzi jen na hráčích. Pokud si hráč pořídí pozemek, má možnost naklonovat si dělníky, kterým může zadat úkoly. Mohou se vám starat například o pole, opravovat poškozené části domu, prodávat věci a podobně. Ve světě navíc budou i během hráčovy nepřítomnosti. Tím tedy budou postupně vznikat vesnice plné života. Veškeré výrobní předměty ale budou muset vytvořit hráči, jinak nebude co prodávat a s čím obchodovat. Pro plnohodnotnou zábavu však nebude potřeba velkého množství lidí. Zhruba 32 až 64 hráčů je dobrý základ a na pozadí stále zůstává příběh, který se o přísun některých prvků postará.

Plánujete populaci na serverech nějak omezit a rozdělovat lidi do více světů, nebo budou všichni hrát na jednom serveru?
První verze projektu bude Early Access se sólo hrou a drobnými on-line prvky, kterým říkám Ghost mód. Hráč bude mít část světa jen pro sebe. Tam si bude moci dělat, co chce a jak chce, a to bez toho, aby viděl ostatní hráče. Veškerá data se však budou ukládat na server a s ostatními bude přes internet možné komunikovat. Například založením obchodu, zadáváním úkolů, účastí na událostech serveru. To se bude dít ale pouze prostřednictvím nástrojů ve hře, hráči se fakticky neuvidí.

To se postupně rozšíří do plně on-line verze, režim Ghost však zůstane i nadále dostupný a mezi oběma verzemi bude možné přepínat. V on-line verzi by všichni hráči měli být společně v jednom světě, jejich rozdělení mezi více serverů by narušilo celý koncept projektu. Jen čas ukáže, zda nenarazím na technické problémy a nebude třeba dělat ústupky. Nejedná se však o projekt, kde je nutné, aby byl člověk v kontaktu se všemi ostatními hráči.

Prototyp jste vytvořil sám, ale plány pro výslednou hru jsou velkolepé. Předpokládám tedy, že tým poroste. Kolik lidí by hru ve finále mělo vytvářet?
Hru budu vyvíjet ještě hodně dlouho sám. Ale už teď se tým rozrůstá o lidi, co mi pomáhají s PR komunikací, skládáním hudby i laděním herního konceptu. Pro finální 3D modely se také neobejdu bez grafiků. I pro to mám kandidáty, nejprve ale potřebuji finanční prostředky pro zaplacení jejich práce. Kolik lidí bude potřeba najmout či zaměstnat, závisí na úspěchu projektu. Jsem realista a vím, že to celé nemohu zvládnout sám. Už teď toho mám hodně a musím pomalu delegovat drobnější práci.

Hra Novus Inceptio

Jaké jsou vaše vývojářské zkušenosti mimo tento projekt?
S tvorbou her žádné nemám. Je to první projekt, ale nejsem už nejmladší, proto nemělo smysl začínat s něčím malým. Mám však dlouholeté zkušenosti s programováním intranetových aplikací i tvorbou grafiky, kterou se už asi patnáct let živím. Posledních deset let se navíc moje práce točí kolem her, i když na úrovni reklamy. Zkušenosti tedy mám i nemám.

Máte pro projekt investora a věnujete se mu na plný úvazek, či hru vytváříte ve volných chvílích?
Projekt vytvářím ve volném čase po večerech. Je to opravdu garážová záležitost a snaha splnit si sen. Povinné byrokracii se ale nevyhnu, s investorem proto probíhají přípravy na založení firmy.

Jak dlouho titul vzniká a co byly největší komplikace při dosavadním vývoji?
Vytvořit hru je můj dlouholetý sen. Nejprve jsem si však chtěl ujasnit životní priority. Abych věděl, že se vývoji budu moci opravdu věnovat. První vývoj a sepisování konceptu začaly během let 2011 a 2012. Původně jsem pracoval s technologií Hero Engine, kterou využívají například Star Wars: The Old Republic. Pro Novus Inceptio to ale nebyla šťastná volba.

Proč? 
Celou dobu jsem se musel potýkat s omezením enginu a hledat cesty, jak obejít problémy a neuškodit konceptu. Nakonec došlo k rozhodnutí technologii změnit a zvolil jsem Unity. Během konce roku 2013 tak došlo k seznamovaní s novým enginem a v březnu 2014 začala nová éra vývoje.

Vnímáte to tedy jako komplikaci?
Hero Engine nemohu považovat za obtíž, byla to spíše zajímavá zkušenost. Největší komplikace při dosavadním vývoji jsou moje osobní nároky na vizuální pocit a dojem z projektu. Nemám rád nudné prostředí, kde je na dvaceti metrech čtverečních pět stromů. Líbí se mi, když člověk vidí do dálky a může si říct: „Ta vzdálená hora vypadá zajímavě. Tam bych se chtěl podívat, i když je asi deset kilometrů daleko.“ Hodně dlouho jsem řešil způsob generování světa a hledal cesty, jak překonat omezení technologie, a jak využít jejích předností. A nakonec se to snad i podařilo.

A jaká rizika při tvorbě hrozí? Přece jen je to hra vskutku komplexní ...
Asi největší riziko je, že projekt vytvářím sám. Pokud onemocním, nebo mám příliš placené práce, vývoj to zastaví. To se ale snad již brzy změní a hra bude vznikat rychleji.

Kdyby vám někdo řekl, že se vezete na vlně popularity her o přežití, co byste mu odpověděl?
Že se plete. Koncept projektu jsem sepsal dříve, než se na trhu objevil Rust a další podobné tituly. A hlavně hra není o přežití, to je jen malá a nutná součást titulu. Přežití ve hrách mám hodně rád, ale poslední dobou jsou podobné hry jen o ničení cizího majetku. Ostatním tak schází vztah k tomu, co člověk ve hře tvoří a buduje. Novus Inceptio je o vytváření a udržování hodnot. Jakékoliv boje a ničení jsou možné jen na základě hráčova povolení, či se dějí na kontinentu, který je pro to určený.

Musím ale přiznat, že ty prvky z her o přežití napomáhají nečekanému zájmu o titul a úspěchu ve Steam Greenlight. Projekt byl během pěti dní na desátém místě a to zhruba z patnácti set her. Za těch pět dní tak dostal zelenou, což je takřka rekordní čas.


Témata: Greenlight, Steam