Virtuální realita bude dražší, než se čekalo. Zaváděcí cena je téměř 19 tisíc

  • 17
Původně se hovořilo o pořizovací ceně přilb pro virtuální realitu zhruba okolo devíti až desíti tisíc, výsledná částka je však dvojnásobná. Vyplývá to z informací, které zveřejnila společnost vyrábějící helmu Oculus Rift.

Ta v USA vyjde na 599 dolarů a prvním zákazníkům se do rukou dostane 28. března. V Evropě však zaplatíme 699 eur, tedy okolo 18 870 korun. A Česko navíc není na seznamu dvaceti zemí, kam výrobce zařízení posílá. Cena také nezahrnuje poštovné, které s ohledem na obsah balení nebude zanedbatelné.

Oculus Rift se bude prodávat s kufrem určeným k přenosu zařízení. Ten obsahuje i speciální senzor, ovladač pro Xbox One a ovládání Oculus Remote. Do helmy jsou kromě toho zabudovaná sluchátka včetně mikrofonu.

Ačkoliv je pořizovací cena Oculusu Rift oproti původním předpokladům vyšší, podle šéfa autorské společnosti se přesto zařízení prodává lépe než předpokládali.

Kompletní balení Oculusu Rift

Ovládání Oculus Touch

„(První várku) jsme prodali mnohem rychleji, než jsme čekali. Nemohu hovořit o konkrétních číslech, ale za deset minut zmizelo množství, jehož prodej jsem odhadoval na několik hodin. I to byl jeden z důvodů, proč náš web začínal zlobit,“ řekl šéf projektu Palmer Luckey pro server Polygon.

Palmer Luckey se jako ředitel Oculus VR omluvil za fakt, že firma veřejnost na finální cenu nepřipravila lépe. Po akvizici Facebookem totiž citelně narostly její finanční možnosti a místo orientace na cenu se přiklonila k orientaci na kvalitu.

Luckey v souvislosti s tím tvrdí, že zařízení v současné době prodávají za částku, na které firma nic nevydělá. Cílem je především zavedení mezi zákazníky.

EVE: Valkyrie je vesmírná akce vznikající exkluzivně pro virtuální realitu

Díky penězům od Facebooku společnost mohla aktivně experimentovat a vytvořila dražší prototypy, po kterých již nebylo cesty zpět. „Bylo těžké se podívat na dřívější verze a říct si, že to zákazníky uspokojí a všichni zařízení budou chtít,“ tvrdí Luckey.

Důvody pro nižší očekávanou cenu existovaly dva. Jedním byla cena vývojářské verze Oculus Rift DK 2, kterou bylo možné zakoupit za 350 dolarů (zhruba 8 750 korun). Druhým pak prohlášení samotného Luckeyho, jenž ve frustraci z mylných informací v médiích řekl, že se cena bude pohybovat právě okolo 350 dolarů.

Firma totiž původně zmínila, že virtuální realita včetně dostatečně výkonného PC vyjde zhruba na 1 500 dolarů. Některá média následně o částce chybně informovala jako o ceně samotného zařízení. Luckeyho to prý vedlo k onomu unáhlenému prohlášení, a to přestože již věděl, že se částka bude pohybovat spíše okolo 600 dolarů.

Ovládání Oculus Touch
Komerční verze přilby Oculus Rift
Komerční verze přilby Oculus Rift

Zařízení navíc nemá skromné nároky na výkon počítače. Potřebovat budete grafickou Nvidia GTX 970 či AMD R9 290, nebo lepší. Neobejdete se také bez procesoru s výkonem srovnatelným s Intelem i5-4590, 8 GB operační paměti, třemi USB 3 porty a operačním systémem Windows 7 či novějším.

Bude proto zajímavé sledovat tempo, jakým se virtuální realita bude mezi zákazníky šířit. S dvojnásobnou zaváděcí cenou a neskromnými nároky na výkon počítače se totiž posune mimo obzory velké části společnosti.

Osobně jsem nákup helmy zvažoval za původní částku. S cenovkou téměř dvacet tisíc korun a požadavkem na vylepšení počítače si raději ještě pár let počkám. Pokud technologie uspěje, bude totiž cena s největší pravděpodobností klesat.